Skocz do zawartości
Pajutoja

Lampa Led DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Tak się zastanawiam czy jest sens budowy lampy DIY bo licząc koszty to szału niema :( Licząc na szybko to taka prosta lampa na 20 diód, radiator, zasilacz to jakieś 400 zł Nie doliczając zmarnowanego czasu na skrobanie się po głowie co jak połączyć. Widzę że za jakieś 600 zł idzie kupić gotowca z bajerami... No chyba ze coś źle policzyłem ?

18 ledów 3W ze sterowaniem to jakieś 350zł

już kiedyś pisałem - do małego zbiornika opłaca się zrobić - ponad 100W lepiej kupić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego alternatywą są diody COB i wychodzi dużo taniej i prościej :) "leleszek" na allegro ma duży wybór ale bym poczekał bo jest przed dostawą i na chwile obecną brak mu asortymentu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te diody Cob to dużo gorsze niż cree? Na Led-byt ich nie widze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tam też moduły royal blue + UV. Jako oświetlanie na wieczór jest po prostu zajefajne. Dodałem jeden moduł 10 wat nad swoje 600 l robi z akwa kolorowa dyskotekę. Pod UV wszystkie luminescencje po prostu jarzą czerwienią zielenią pomarańczą. Szczerze polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli uv+blue będzie lepsze niż samo blue na nocne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ze sklepu który podałem

radiator 74/30/1000mm - 63zł

profil wide długość 100cm - 25zł

szybka do profilu 100cm - 8zł

zaślepki 2szt - 3,50zł

dioda 10st x 3w - 39zł

zasilacz na 10 diod - 34,90zł

klej do diod - 9,50zł

obudowa z lampy t8 - 35zł (estetyczna biała) castorama

edyt. silvia się z kasą nie liczy (bogaty od urodzenia) dla niego niżej 500 to badziewie :D

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ze sklepu który podałem

radiator 74/30/1000mm - 63zł

profil wide długość 100cm - 25zł

szybka do profilu 100cm - 8zł

zaślepki 2szt - 3,50zł

dioda 10st x 3w - 39zł

zasilacz na 10 diod - 34,90zł

klej do diod - 9,50zł

obudowa z lampy t8 - 35zł (estetyczna biała) castorama

edyt. silvia się z kasą nie liczy (bogaty od urodzenia) dla niego niżej 500 to badziewie :D

Które diody brałeś pod uwagę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

epiled/epistar 20000k i rb, gość w sklepie twierdził że niema żadnej różnicy między nimi a cree

zrobiłem na nich na szybko 60w w 112L i jest moim zdaniem super

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

edyt. silvia się z kasą nie liczy (bogaty od urodzenia) dla niego niżej 500 to badziewie :D

GUZIK PRAWDA :p

sam mam kostkę 60l i szukałem lampy która nie wywali mi kieszeni na lewą stronę - nie znalazłem

realnie patrząc - lampa DIY sterowana koło 50W to mniej więcej 300-350 zł (tyle mi wyszło - na ledach 3W) a za około 600 są Chinki ze sterowaniem z wi-fi 160W

więc nie ma sensu robić bo koszty będą podobne a jakość .. inna :)

w sumie jakby "polecieć" z ledami COB 10 czy 20W a do tego dokupić ładną obudowę (chyba muszę skoczyć do catoramy i zobaczyć co tam kupiłeś i co jeszcze mają :) ) to na bank koszty spadną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa ze świetlówkami 2xt8 18w tylko ta domowa nie garażowa) w kolorze białym długa 60cm, dla mnie niestety za krótka,potrzebuje coś na 70/80cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

epiled/epistar 20000k i rb, gość w sklepie twierdził że niema żadnej różnicy między nimi a cree

zrobiłem na nich na szybko 60w w 112L i jest moim zdaniem super

czyli niema sensu pchać się w cree? " Nie widać różnicy, to po co przepłacać?" :)) Polecają mi zasilacz z regulacją mocy ale musiało by być przynajmiej 20 diód 3w.. tylko że kosztuje 140 zł :( Ale wtedy miałbym regulację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia kiedyś wstawiał film z testów tych diod i różnicy nie wykazały

.na razie mam na dwóch obiegach białe/niebieskie podłączone pod czasówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Różnica jest : w cenie, w temp. pracy (cree się bardziej grzeją), natężeniu pracy , wielkości chipa

właśnie wielkości chipa czyli np. Cree 3W ma mniejszy rozmiarem chip niż Power Led - tylko co z tego skoro świeci tak samo ? :p i 11 sztuk power led spokojnie zastąpi 10 sztuk cree (tej samej barwy) - więc nie warto przepłacać

tym bardziej że do cree trzeba dać blisko 2x mocniejszy zasilacz niż do Power Led

ale to moje zdanie :)

jak ktoś chce "zespolone " Cree to nie ma problemu

(a przy okazji można porównać np wielkość chipa i mA pracy - 3cia nitka na tych fotkach to EpiLed)

http://www.ebay.com/itm/Cree-XP-E-Epileds-Chip-5-Channel-Led-Aquarium-Light-/191546829116?var=&hash=item2c9914a93c:m:mIh_6xm0h_XVaSRoDa2P1fQ

ps. na fotce TYPE 2 nitki 3 i 4 to EpiLed - zresztą widać po opisie

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość chipa mnie mało akurat interesuje bo i tak wejdzie do lampy i mam nadzieje że nie będzie wystawał poza akwa :) Dla ludzkiego oka niby niema różnicy ale czy korale będą tak samo zadowolone z cree czy epistar ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli długość fali jest taka sama np. 450nm to 450nm (a przynajmniej powinna być) to czemu mają "wybrzydzać" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli raczej nie będę przepłacał i weznę tańsze. Powerled czy epiled/epistar to samo ? Mają tam zatrzęsienie tych różnych diod... które dokładnie wybrać aby mi nie wcisnęli niezdatnych do morskiego? W cree to wiedziałem że royal blue i cool white ale w tych tańszych to nie mam pojęcia. Ciężko w takiej lampie dorobić regulację mocy? Co bym ewentualnie potrzebował dodatkowo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli uv+blue będzie lepsze niż samo blue na nocne?

Moim zdaniem zdecydowanie ładniejsze jest Blue + UV . Wystarczy 1 lub 2 moduły na większy baniak.

Ja kupiłem: dioda hybryda 10W 6xRB+3xUV - 23,90zł.

Nie mieli tego wystawionego w internecie, warto zadzwonić i pogadać. One są pod driver 700 ma.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Czyli zamawiam :) Doradzili mi aby zrobić lampę na 10 diodach cree 5w bez żadnych driverków, do tego regulowany zasilacz za 140 zł :( Do nocnego radzą dać 2x3w jakieś aktyniczne ( o ile dobrze zrozumiałem), mówią ze ładnie wygląda w nocy... No nic czekam na przesyłkę i dam znać jak zrobię i będzie oczywiście świeciło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam, przesyłka doszła, kleisz już diody?

ja się właśnie zabieram do trzydziestek mam trochę czasu to się pobawie

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam, przesyłka doszła, kleisz już diody?

ja się właśnie zabieram do trzydziestek mam trochę czasu to się pobawie

Trzy godziny po odebraniu przesyłki lampa już świeciła nad baniakiem :) Pięknie świeci,i nie żałuję że dopłaciłem do regulowanego zasilacza.( steruję ściemnianie wszystkich diod naraz ) Troszkę nie jestem zadowolony z oświetlenia nocnego 2x3w ale kolor jakiś taki fioletowy wyszedł :( Muszę zmienić diody jednak na inne. W sumie to zrobiłem jeszcze dwie lampy.... Jedną 3x3w do refugium i drugą 2x3w do fito i obydwie w czerwonych diodach, ciekawe jak będą rosły glony :) Ciężko będzie dorobić do głównej lampy jakieś wschody i zachody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciężko będzie dorobić do głównej lampy jakieś wschody i zachody ?

jak zasilacz regulowany z driverem w środku to do wymiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to widzę że jedziesz hurtowo ha ha

na bajerach typu wschody zachody się nie znam, pytaj silvia, on w tym siedzi

najważniejsze że świeci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@magu jest lepszy :) zobacz jego projekty

3 czy 6 kanałów ... itd :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.