Skocz do zawartości
jacaga

Rozruch

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczesaniu forum mam dość poważne wątpliwości jak mam wystartować ze swoim zbiornikiem (około 200L).

Niektórzy piszą że należy odrazu zmieszać wodę z solą i włożyć skałę aby skała blokowała namnarzanie się sinic i glonów

Dzwoniłem do Aqua Medic i tam mi powiedzieli aby zalać zbiornik i w pierwszej kolejności włożyć od razy 50% planowanej skały a po dojrzeniu resztę.

Natomiast w książce Baumeister-a można przeczytać że po zalaniu woda (sama) ma dojrzewać około pół miesiąca aż przejdzie cały cykl - od form najprostrzych do wyparcia przez formy wyższe.

I co mam zrobić ???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wymieszaj sol z woda z RO.

2. Poczekaj kilka dni.

3. Wloz 50-70% docelowej ilosci skaly, niech to nie bedzie skala prosto z frachtu ale stara tez nie jest dobra, IMHO najlepiej jesli lezala w dobrych warunkach u sprzedawcy 2-4 tyg.

4. Wlacz wszystkie urzadzenia typu odpieniacz itd.. natomiast swiatlo mozesz swiecic troche mniej na poczatku to znaczy krocej o kilka godzin lub skrocic sama faze swiecenia bialymi swietlowkami, niebieskie niech sie w takim przypadku swieca normalnie, tj 10-12h. Nie polecam dojrzewania calkowicie bez swiatla.

5. Kiedy akwarium juz dojrzeje to mozesz wtedy sobie eksperymentowac i dolozyc po troszeczku swierzej skaly (ale oczyszczonej!) a poza tym dojdzie Ci jeszcze troche skaly razem z koralami, tak wiec nie wkladaj na poczatku wiecej noz 70% docelowej ilosci skaly.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalej,

zasol,

zapomni:D -na kilka dni.ile?roznie mowia.dzien lub 4 gora.niech sie miesza solanka.

i kup cala partie skaly jaka chcesz miec.czy prosto w frachtu,czy odgazowana czy z dzialajacego baniaka to juz inny temat.

moja solanka krecila sie raptem 24 h.

i wkladalem juz skale.odgazowana.

ale sa pewnie i ine sposoby o ktorych napisza inni.

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie moze być puste akwa z wodą przez miesiąc bo to bez sensu. PO wlaniu wody z RO trzeba wsypać sól i niech się miesza ze dwa dni. Potem wsadzasz skałę. Ja zaczynając wsadziłem wszystko co miałem i większośc chyba też tak robi. Bywa że ktoś nie kupuje całości tylko np 50 % ale raczej ze względów finansowych niż praktycznych.

Skałą następnie zaczyna dojrzewać, zmieniają się glony, aż większość zanika i wtedy można obsadzać to jakimś życiem. Czas jest bardzo różny - trzeba mierzyć by nie było NH4 i NO2. Wskazane są też małe ilości NO3.

Obsadzaj powoli bo kazdy duży koral czy szczególnie ryba w małym akwarium narusza równowagę i system musi się dostosować. Dośc istotna jest dobra, wydajna praca odpieniacza . Można też włożyć zwykły gąbkowy filtr i czyścić go co dwa dni bo syfu zbiera się dużo.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup najlepej skale odgazowana ze zbiornika gdzie jest odpieniacz i cyrkulacja a wtedy bedziesz mial bardzo malo albo wogole nie bedziesz mial glonow na starcie aha dobrze by bylo jakby dostal troche wody z podmiany z dzialajacego juz zbiornika przyspieszy to dojzewanie Twojego zbiornika. Jakbys mial klopot z dostaniem takiej skaly daj mi znac powiem Ci gdzie jest piekna odgazowana z Fidji w dobrej cenie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki wielkie za info.

Jeszcze tylko jedno pytanie, Darek S napisał "...aż większość zanika i wtedy można obsadzać to jakimś życiem ..." Rozumiem że jak ktoś chce mieć coś konkretnego w zbiorniku to sobie obsadza, ale czy owe życie nie powinno mi wyrosnąć właśnie z tej włożone skały ?

Piotr1 - widziałem zdjęcia Twojego akwarium, aż mi się oczy uśmiechnęły - super. Takie właśnie akwa chciałbym mieć. Gratulacje.

Co do skały z Fidji to jak najbarciej proszę o info. Może być na priv jacag@tlen.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek mial na mysli glony nizsze ktore pojawiaja sie falami podczas dojrzewania: najpierw okrzemki, potem zielone, w miedzyczasie moga pojawic sie takze inne, czasem nawet cyjano. I kiedy to cale zamieszanie minie to mozna powiedziec ze zbiornik przeszedl dojrzewanie - nie oznacza to w zadnym razie ze jest juz ustabilizowany - nie nie ;) oznacza to ze powoli mozemy ruszac z obsadą a wlasciwie to juz wczesniej mozemy/powinnismy wprowadzic ekipe czyszczącą - kiedy tylko amioniak spadnie to poziomu niewykrywalnego.

Zas Ty miales na mysli glony wyzsze ktore wyrastaja z zywej skaly a czasami wrecz sa na niej zywe kiedy ja wsadzamy do baniaka - takie glony w zasadzie tez pojawiaja sie i znikaja, czesc ulokuje sie na stale ale duza czesc zniknie a pojawiaja sie nowe - akwarium morskie to dynamiczny sytem ;) Warunkiem powyzszego jest oczywiscie dobra skala tj. skala ktora przybyla do Ciebie w miare ludzkich warunkach - np. nie przemarznieta gdzies na plycie lotniska w zimie ;)

Ze skaly "prosto z frachtu" przezyje Ci takich ciekwostek sporo, jednak raczej nie wtedy kiedy wystartujesz zbiornik na takiej skale bo wtedy proces dojrzewania jest gwaltowniejszy i dluzszy, stezenie amoniaku jest z reguly wieksze i wiele stworzen po prostu takiego dojrzewania nie przezyje. (Dochodzi tu jeszcze taka sprawa ze jesli ktos pierwszy raz wklada swierza skale do baniaka to czesto niedokladnie ja oczysci bo trzeba naprawde zagladac w kazda dziure wskale czy tam jakis malz czy inna oslonica wlasnie nie zaczyna gnic). Jesli zas wlozysz skale "prosto z frachtu" do dzialajacego zbiornika - ale NIEWIELE - i dobrze ja oczyscisz to jest sznasa ze przezyje Ci sporo ciekawostek ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki AquaManiac - dużo cennych informacji.

Czytałem że kategorycznie (nawet jeśli są żywe) należy wyrzucać rozgwiazdy i gąbki (to jak pamiętam z powodu powietrza które nie jest usuwane z ich organizmów) bo i tak zginą - czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda jesli chodzi o gabki: naprawde niewiele jest w stanie przezyc trasnoprt, "odradzaja sie" co prawda pozniej w akwarium ale prawdopodobnie z jakis mikroskopijnych form przetrwalnikowych. Jesli gabka jest widoczna golym okiem to mozna ja bez wyrzutow sumienia usunac - 99% ze i tak nie przezyje a z pewnoscia zatruje troche wode: gabki jak wiadomo sa dosc toksyczne ;)

Co do szkarlupni i innyc rozgwiazd: otoz te jako stworzenia mobilne maja szanse znalezc sobie takie miejsce w skale ktore umozliwia im przetrwanie transportu - czesto ze skala przychodza piekne wezowidla (prawie zawsze) a czesto takze male rozgwiazdy z rodz. Asterina.

Tak wiec szkarlupni nie wyrzucac: jest szansa ze przezyja.

Natomiast czym innym jest wyjecie na powierzchnie duzej rozgwiazdy w stylu Fromii, wtedy jest spora szansa ze nie przezyja takiego zabiegu, dotyczy to takze inny szkalupni typu jezozwierz ;) czy inna Mespilla, natomiast malutkie jezozwierze trafiaja sie w skale, mi sie kiedys jeden trafil i przezyl dojrzewanie ;) widac byl tak maly ze znalazl jakis otworek w skale gdzie zostalo troche wody.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fidji jest w hurtowni w Krakowie bralem tydzien temu piekna odgazowana bez zadnego syfu i po 1 dniu mam na niej las pieknych bialych rurowek.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zauwazylem (albo kazdy potraktowal to jako oczywistosc) ale po nalaniu wody RO i posoleniu (W TEJ KOLEJNOSCI !!! - ZAWSZE sol do duzej ilosci wody, NIGDY ODWROTNIE) nalezy podlaczyc (oprocz cyrkulacji do dokladnego rozpuszczenia soli) rowniez odpieniacz - nie dlatego zeby cos odpieniac, ale aby napowietrzyc wode.

A slona woda trudniej sie napowietrza niz slodka.

Grzalka tez sie przyda, bo w mieszkaniach na ogol mamy mniej niz 25C, a na poczatku nie ma za duzo rzeczy ktore by ta wode podgrzewaly.

(pozniej bardziej przydaje sie chlodnica ;) niz grzalka)

Co do skaly z frachtu - jak sie ja bardzo dokladnie wyczysci i "przedmucha" strumieniem wody kazdy zakamarek, to jest szansa ze usuniemy 50% zanieczyszczen.;)

Przy dojrzewaniu i tak beda z niej wylatywac rozne "trupki"


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.