Skocz do zawartości
piotrekK

Przygotowania...

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Mam na imię Piotrek i mieszkam w małej miejscowości pod Częstochową. Mam 16 lat i akwarystką zajmuję się od 1999 roku. Najbardziej fascynuje mnie akwarystyka morska, chociaż póki co daleko mi od niej. Zdobyłem co prawda nieco wiadomości, m.in. dzięki książce M. Kosteckiego „Akwarystyka Morska krok po kroku” oraz dzięki internetowi, ale budżet zwykłego, szarego ucznia LO jak na razie nie pozwala mi wypróbować się w Nano-Rafach.

Obecnie stoi u mnie profilowany, 200 litrowy słodkowodny zbiornik (mało ciekawy z resztą).

Mam do was parę pytań, bo choć dopiero za parę stanie u mnie nano-reef, to pytania już dzisiaj:

1. Czy w zbiorniku o wymiarach 80x35x35 cm (mój wymarzony tank) można trzymać Synchoripus splendidus lub picturatus?

2. Czy w Polsce są dostępne babki neonowe (Elacatinus oceanops) lub im podobne (E. figaro, E. evelynae)? W jakiej cenie?

3. Czy w Polsce są dostępne babki z gatunku Stonogobiops yasha, cena?

4. ---------------„---------------------------------- Discordipinna gressingeri w jakiej cenie?

5. Ile kosztuje Valencienna strigata?

6. I ostatnie, najważniejsze pytanie:

Czy w akwarium o w/w wymiarach dałaby radę taka obsada ryb:

1 Synchoripus splendidus lub picturatus

1-2 Elacantinus sp.

1-2 Stonogobiops nematodes lub yasha i oczywiście Alpheus randalli

1 Gobiodon okinawae (ta rybka niekoniecznie, chociaż jest b. fajna)

Znalazłoby się tu jeszcze ze 20 kg żywej skały, i tyle miękkich koralowców ile się dałoby się upchać (Zoanthus ssp., Actinodiscus ssp. Ricordea ssp. Clavularia ssp. Parazoanthus gracilis i Dendronephtea ssp.) oraz Rhynocientes durbanensis i jakiś mały pustelnik.

Jeżeli jakaś nazwa jest błędna, proszę mnie o tym powiadomić.

Teraz proszę o komentarze.

Pozdro,

Piotrek


Małe jest piękne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandarynow w zasadzie nie da sie utrzymac w tak malym akwarium, chyba ze uda Ci sie przestawic go na pokarm zastepczy. Poza tym te ryby w naturze zyja wylacznie w parach i tak tez powinny byc trzymane w akwarium.

Pozostala obsada w miare rozsadna ale krewetka tanczaca to tez zwierze stadne i nie powinno sie trzymac jej pojedynczo.

Nie podoba mi sie zdanie: "tyle koralowcow ile sie da upchac". Upchac da sie calkiem sporo ale:

1. One rosną, niektore nawet calkiem szybko

2. One parzą, niektore nawet calkiem mocno

tak wiec generalnie w takim malym akwarium nie da sie ich "upchac" duzo, warto zebys mial tego swiadomosc od samego poczatku - ze to jest bardzo male akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Dendronephtea sp. zapomnij. Nie da rady.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Piotrze

Inni Ci juz coś napisali a ja chyba troszke powiem co ja sące na niektóre tematy

- Akwarium o wymiarach 80x35x35 małe zastanów sie może nad 80x40x40 to jest 30l więcej a w morski dopiero powyżej 100l można powiedzieć że to jest nano

Koszty założenia podobne , utrzymania podobne a jednak to wiecej litrów.

A może bedzie Ci sie opłacać zlikwidować słodki (200l ) i zaadoptować go do morskiego ?

Ja zrezygnowałem z słodkiego i jestem zadowolony.

- Mandaryn , mam takiego w swoim akwarium i żyje i ma sie dobrze od około 9-10 miesięcy mam ponad 20 kg skały. Jednak jest jedno ale , dojada mi zywa i mrożoną artemie (czyli nie dojada do syta)

- Krewetka Tańczaca , jak dla mnie rewelacja mam 1 sztukę (raczej miałem -juz sprzedaje) pojedyńczo jest płochliwa wychodzi w nocy ale jej ruchy sa porostu REWELACYJNE moje czyszczące ją terroryzują.

- babki neonowe , he jak by to powiedzieć widziałem ale tylko na stronach zagranicznych (może jest szansa sprowadzić)

- babka+ krewetka (np. Wandal- tak nazywam swoją)

Są do dostanie i bardzo ciekawe zwierze ale ja czekałem i szukałem ponad 7 miesięcy !! (dzięki jednemu sklepowi udało mi sie kupić) dałęm bardzo mało bo tylko 120-130 zł

- Valencienna - zastanów się nie nad ta rbką ale jak widze wybierasz same babki może nie byc zbyt dobrze.

- Gobiodon okinawae miałęm ją i jest super (chyba będe mieć nową) bardzo tania i ładna ale słysząłem że modjada nieraz korale - moje tego nie robiła , nie ma dużej przemiany materii (to też duży plus)

- Zoanthus ssp., Actinodiscus ssp. Ricordea ssp. Clavularia ssp. Parazoanthus - fajne i nieraz bardzo łądne korale można dorwać nieraz extra wersje kolorystyczne (AquaManiac ma kilka fajnych i ma babki neonowe)

Zobacz i poszukaj na forum podobnych litrazów jak Ty chcesz założyć.

Polecam Ci poczytać też coś o moim akwarium

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4543&d=105

Widać od początku jak powstawało 30l a potem 144l

jest też tam opis co mam w akwarium.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedzi!!!

No, z tym słowem "upchać" przesadziłem. Po prostu miałem na myśli tyle, żeby zbiorniczek wyglądał naprawdę ładnie i "żywo" ( nie tylko to co "urodzi" żywa skła)

Co macie na myśli mówiąc, że same babki=problem?

Zastanawiałem się nad zaadaptowaniem słodkiego na morski, ale póki co to nie stać mnie i na to.

Co zamiast Dendronephtea?

Pozdro,

Piotrek


Małe jest piękne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piotrekK :

...Co macie na myśli mówiąc, że same babki=problem?

Zastanawiałem się nad zaadaptowaniem słodkiego na morski, ....

Pozdro,

Piotrek

Wiec z tymi babakami to nie tyle problemy ale jak za dużo babek bedzie to cały dół masz bsadzony na maxa a na środku i górze nic nie bedzie.

Niektóre babeczki są terytorialne (tak jak moja np.) i jak inna babka wejdzie jej w dorgę to może być walka lub stres rybek.

Podobnie jest w słodkowodnym akwarium

Prosty przykład muszlowce daj 2-3 samców na akwarium i np. 2-3 samice

Może sie koazać że samce zabiją najsłabszego i podzielą terytorium na połowę (choć nie zawsze)

Myśle że adopcja 200l była by dobra a i mniejsze koszty poniesiesz.Starczy zakupić tylko jakiś np. odpieniacz zew. i może być fajnie


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka obsada (no, powiedzmy w tych moich 200 litrach)

1 Pseudochromis diadema

1 Pomacentrus alleni

1-2 Stonogobiops nematodes lub yasha + Alpheus

1 Ctenochaetus strigosus lub Zebrasoma scopas

????

Czy mógłbym założyć panel (czyli 173 - 50 litrów = 123 l na obsadę)?

Piotrek


Małe jest piękne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piotrekK :

Co zamiast Dendronephtea?

Litophyton


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kolejne pytanka:

Czy konieczny jest RO? Wydatek 700 PLN na jedno urządzenie po prostu mnie przeraża, wolałbym wydac takie pieniądze (gdybym je miał) na więcej żywej skały, lepszą sól, itp. Mam dostęp do wody ze studni, więc nie jest ona pełna uzdatniaczy niebezpiecznych dla akwa.

Co ile należy zmieniać wodę?

Czy są dostępne gotowe panele filtracyjne do akwarium o wym. 100x50 cm? Jakiej szerokości i w jakiej cenie?

Ile żywej skały do ok. 173 litrów?

A oto obsada, którą chciałbym mieć:

Ryby:

1 Pseudochromis diadema

3 Pomacentrus alleni

1 Stonogobiops nematodes + Alpheus randalli

1-2 Gobiosoma evelynae (w ReefShopie na zamówienie)

1 Ctenochaetus strigosus lub ????

Koralowce:

Parazoanthus gracilis

Cladiella sp.

Zoanthus & Palythoa spp.

Actinodiscus & Ricordea spp.

Clavularia spp.

Xenia sp.

Skorupiaki:

1 Rhynocientes durbanensis

3 Clibanarius tricolor lub Calcinus elegans

1 Stenopus scutellatus lub Lysmata debelius

i jeszcze jakieś ślimaki

Pozdro,

Piotrek


Małe jest piękne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robiles badania tej wody ze studni? I co wyszlo np. w kwestii krzemianow czy fosforanow? ;)

Gotowe panele filtracyjne do takich wymiarow robi np. AquaMedic, Reef500 czy Marin500 to sie nazywa, ale cena jest zabojcza, raczej malo kto kupuje podobne wynalazki.

Wykonanie panelu nie jest wcale trudna sprawa, jednak mimo wszystko optowalbym za kominem i sumpem, to jest o wiele praktyczniejsze rozwiazanie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piotrekK :

A oto obsada, którą chciałbym mieć:

......Skorupiaki:

1 Rhynocientes durbanensis

...

1 Stenopus scutellatus lub Lysmata debelius

...

Pozdro,

Piotrek

Zle planujesz nie dawaj jednej tańczącej i jednej czyszczącej.

Wiem fajnie to wygląda jak sie ma kilka odmian.

Ale moze sie tak zdażyć że bedziesz je bardzo mało widywać (przeważnie w nocy)

Lepiej dać jest 2 lub 3 tego samego gatunku one Ci sie za to odwdzięczą (mogą "dawać" pokarm - wypuszczają larwy i jest uczta w akwarium)

Będą bardziej odważne i cześciej je bedziesz widzieć a i znajomi mogą sobie oglądnąć (wiem co na ten temat - jak mówie że mam krewetkę zyjącą z babką to czatują nawet 1h i nic nie widzą)

Daruj sobie jakieś panele lepiej zrobić lub na zlecenie wmontować panel (bedzie taniej) lub jakiś sump (tak jak pisze AquaManiac)

Filtr RO jest naprawde potrzebny (nie jest drogi już teraz)

Ja swoje stawiałem długo (brak czasu i kasy)ale opłacało się


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki baaardzo za odpowiedzi, już jestem odrobinę mądrzejszy...;)

Tynio:

"Ja swoje stawiałem długo (brak czasu i kasy)"

U mnie będzie tak samo. Jak za dobre parę lat będę miał reefkę to będzie dobrze...

No to dobra: 2-3 Rhynocientes durbanensis

Choć zapewne jak za parę lat będę zakładał rafę, to zrobie sobie ze 250 litrów z 10 cm panelem (aby mieć jak najpojemnieszą filtrację) czyli 200 litrów wody do zagospodarowania:satisfied

Chciałbym jeszcze tylko zapytać, czy Pokolec żółtooki (Ctenochaetus strigosus) to ryba nadająca się dla początkującego.

Greetings,

Piotrek


Małe jest piękne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pokolca nie wypowiadam się ale słyszałęm że jak sie zestesuje to potrafi dostać ospy.

A ja moje zakłądałem około 2 miesięcy (30l) potem znowu 2 miesiące (144l) dla mnie to było dłuugo ;)

Ale opłacało się


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tynio :

A ja moje zak??da?em oko?o 2 miesi?cy (30l) potem znowu 2 miesi?ce (144l) dla mnie to by?o d?uugo ;)

Ale op?aca?o si?

No c??, co do mnie, to jak na razie tylko marzenia, teoretyzowanie, ale to chyba te? jest wa?ne...

Jeszcze jedno pytanie: Co s?dzicie o Lobophytum?

Jak dla mnie to one wygl?daj? jak Acropory i w akwarium z innymi soft'ami ?wietnie by si? prezentowa?y...

Ale taki Lithophyton te? mi si? podoba:)

http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/83/560/Litophyton/sp..htm

Piotrek


Małe jest piękne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrek !

Wydaje mi sie, ze to bardzo dobrze, ze juz na wstepie, te rozne ryby i korale tak Cie zainteresowaly. Zapewne wielu z nas na poczatku czulo sie podobnie. Powiem szczerze - to wszystko nie jest takie wazne jak Ci sie obecnie wydaje. I tak na poczatku kupisz to, co Ci sie spodoba gdy akurat wstapisz do sklepu (jeszcze od kumpla pozyczysz kase):( Wazne jest aby wiedziec jakie warunki dane zwierze potrzebuje i czy takie mozesz zapewnic.

Mysle, ze na poczatku powinienes sie zastanowic, czy to slodkowodne akwa przeznaczyc na morskie i czy w nim nie dac wywiercic kilku otworow (komin) aby cala technike schowac w sumpie umieszczonym w szafce.

Zauwaz tez, ze panel zmniejsza akwarium.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc imienniku :(

Ja Ci powitam tak - nie od razu Krakow zbudowano.

Jezeli chcesz miec sliczne morskie akwarium, tak od razu, jak pstrykniecie palcami - to tak sie nie da.

A wlasciwie sie da - ale to duzo kosztuje.

Wspomniany przez Ciebie p.Kostecki zrobi Ci akwarium "na wczoraj". Ale zaplacisz jak za zboze.

Jezeli naprawde interesuje Cie Akwarystyka Morska (to nie przypadek, ze napisalem to z wielkiej litery), to biorac pod uwage Twoj wiek, budzet, za niedlugo mature i pewnie pozniej studia (czyt.dyspozycyjonsc czasu),

to proponowalbym Ci zaczac "od czegos malego".

"malego" nie w sensie rozmiaru zbiornika, (bo tak naprawde do samo szklo z panelem lub sumpem to jest wydatek pomijalnie maly w koszcie calego systemu),

ale "male" w sensie wymagan obsady.

Morskie to naprawde co innego niz slodkie.

Jest tu wiele parametrow, ktore sa od siebie zalezne i wiele roznych czynnikow ma wplyw na rozne parametry.

I bez doswiadczenia czasem trudno sie polapac, co sie stalo gdy cos sie zle zaczyna dziac.

Chcesz przyklad?

Kilka dni temu zauwazylem, ze xenia zaczyna byc "przypalana". Pomyslalem, ze to inny koralowiec ja "przypala" bo urosly i byly blisko. Przesadzielem na inne miejsce, troche wyzej - bylo jeszcze gorzej. Wiec wiadomo - swiatlo !!! Ale czemu swiatlo? Nic sie nie zmienialem od 3 m-c. Wiec potencjal redox !!! Ale czemu redox? Dawki ozonu do odpieniacza tez nie zmienialem. Wszystko bez zmian od kilku m-c.

Bez zmian????

No nie zupelnie. Tydzien temu odessalem caly syf co sie gromadzil od 2 lat w sumpie na dnie.

Syf na dnie "zasyfial" wode, a ozon w odpieniaczu to wyrownywal. I bylo OK. Syfu zabraklo, ozon pozostal i redox polecial do gory.

Wpadlbys na zwiazek przyczynowo-skutkowy, ze odessanie syfu z sumpa spowoduje przypalenie xeni w akwa metr wyzej???

A podobnych "kruczkow i kwiatkow" w morskim jest znacznie wiecej.

Proponuje, zacznij kompletowac sprzet, potem skala, potem szczepke lub dwie miekkich (tu na forum dostaniesz gratis lub za male pieniadze). Jakas krewetka, krab pustelnik. Zdobywaj doswiadczenie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotrekK ...i nie czekaj. Trochę poczytaj, zorganizuj zbiornik i wkładaj kamienie. Z samej żywej skały wyjdzie dużo życia a lepiej mieć pół roku doświadczenia niż ten czas poświęcić na zbieranie pieniędzy na pełną, wymarzoną obsadę. I tak wiele razy będziesz coś zmieniał, z obsadą włącznie. W okolicach Częstochowy jest dość łatwo zacząć:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, umow sie z rs na piwo (@PiotrekK dla Ciebie bezalkoholowe, bos nieletni), pogadajcie, zobacz co i jak zrobil rs.

Jak Ci sie spodoba to po prostu skopiuj (ew. w mniejszej skali) ... i jazda do przodu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem nadal na etapie czytania ... a jestem tylko troche starszy ... a zaczełem chyba z 2-3 lata temu

Najlepszy pomysł to

1.objrzyj

2.posmakuj

3.organizuj kase { mnie sie szybko rozchodzi}

4. poczytaj

5. pomyśl

6.obejrzyj co sie przez ten czas zmieniło

7. poczytaj dowiedz sie dlaczego sie zmieniło

8. pomyśl co ty bys poprawił i dlaczego

9. zapyaj

10. naradz sie na forum

i dopiero stawiaj

Proponuje abyś wybrał kilka akwari które ci się podobają, zanalizuj ich setup obsade i porównaj je

NIe warto rzucać sie na głeboką wode ...

Co do kosztów poczytaj, pomyśl zobacz ile masz i zdobyj 2x tyle bo bedzie to niezbedne ... Policz roczny koszt soli 10% wody w tyg i jedna mała podmianka 30-40 % wody oczywiscie po 5% co 2-3 dni raz na pół roku ... A wiesz ze woda dla ryb jak powietrze dla nas ...

Jeszcze dużooooooo czytania ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no piotrekK ciekawe co ci wyjdzie też bede niedlugo zakladać wiec stoimy na tym samym poziomie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.