Skocz do zawartości
claudiaaa

Kto pyta nie błądzi... czyli do ludzi dobrej woli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie.. mam nadzieje że mój temat jest w miejscu odpowiednim, jeśli nie z góry przepraszam.

A więc może troszkę nakreśle temat. Mój facet postanowił spełnić swoje marzenie na temat kawałka własnej rafy w domu. Oczywiście jako kobieta byłam sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, wręcz nie chciałam o tym słyszeć.. jak to kobieta uważałam że lepszym wyjściem bedzie nowa zmywarka od wody ze skałą w pokoju.. no tak mi sie wydawało do momentu aż przywlekł mi 'to' do domu. No i bum, wpadłam. Akwarium mamy od około roku, na pierwszy rzut oka wydawało sie ze wszystko jest w porządku.. Moim zajęciem było dbanie o aspekt wizualny oraz dolewania wody, dokarmianiu korali i rybek. nie ingerowałam w parametry i tym podobne bo wydawało mi sie ze nad tym czuwa moja druga połówka. Jednak że od pewnego czasu widze jednak problem.. nie jest tak do końca ok.. masowe pomory korali, plaga wirków itp. Więc postanowiłam wejść w to głębiej... no i niestety po naczytaniu sie forum widze Nasze braki u podstaw. I to dość poważne..aż wstyd sie przyznać.. także po roku stania solniczki zaczynamy praktycznie od nowa.

I tu główny cel mojego tematu.. czy znajdzie sie ktoś z duzą dozą cierpliwości, z naszej okolicy kto mógłby nas odwiedzić na kawe i ciacho i podzielić sie wiedzą i dobrymi radami i odpowie na Nasze pytania na temat np parametrów, optymalnego zasolenia, filtru osmozy, korali, sumpa itp itd.. coś ala przedszkole dla Nas. Podobno na nauke nigdy nie jest za późno.. no i żal patrzeć na kolejne umierające życie i pieniądze wyrzuccone w błoto. Jesteśmy z Sosnowca, woj śląskie .

Pozdrawiam serdecznie :)

post-25152-0-57971100-1451922513_thumb.jpg

Edytowane przez claudiaaa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim ktoś Was odwiedzi proponuję poczytać tu.http://reefhub.pl/

Tam znajdziecie olbrzymią wiedzę i odpowiedzi na dręczące pytania.

Do tego opisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Napisz coś więcej o baniaku.

Jaki sprzęt, światło, sól itp...


Pozdrawiam

Magda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki BAU, napewno będe czytać.

Apropo baniaka :

120x50x50, zetlight ZT 6600 + 2x T5

cyrkulacja jebao wp-25 i rw 8

obieg jebao dc 6000

odpieniacz produkcji jednego z forumowiczy na pompie aquabee up 2000/1 z wirnikiem igiełkowym

skały ok 40kg

sól aquaforest reef salt

sump w trakcie uruchamiania refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając fotkę nie można czegoś złego powiedzieć o zbiorniku...

Sprawdzał ktoś parametry wody, zasolenie ?

Posiadacie jakieś testy ?

Pewnie można wyprowadzić bez większego problemu na prostą bez nasiadówek... niestety po opisie sprzętu nie da się powiedzieć co w wodzie piszczy i dlaczego padają korale.

Sądząc po opisie pompy odpieniacza podejrzewam że jest za słaby do tego litrażu i refugium to dobry krok.

Jednak na początek trzeba zrobić testy, wtedy łatwiej się do czegoś przyczepić i pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o zasoleniu napisze jutro bo chlopak poszedl do pracy a to on akurat wie , podejrzenie padło dziś na membrane w osomozie , gdyż po pomiarze po żywicy w wodzie gotowej do dolania wyszlo 30 (ppn?) a w akwa ok 560... także chyba do wymiany.. a raczej napewno. co do odpieniacza, tu też sie musze zgodzić gdyż on w ogóle żyje własnym życiem..

Co do padających korali najgorzej nam jest utrzymać euphylie. Ukwiały, szorstnik, yuma, rhodactis, grzybki, i xenia w szczególności mają sie świetnie..

Edytowane przez claudiaaa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzcie TDSem wody z akwa bo to bez sensu. Ale żywica i tak do wymiany bo 30 to dużo za dużo :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica była wymieniana ok 2 tyg temu... więc problem leży gdzieś indziej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sama żywica to mało

kiedy były wymieniane prefiltry i ile ma woda po membranie

żywica (puszka) może po prostu podciekać na uszczelce - był kilka dni temu o tym temat

prefiltry wymienia się co pół roku

a jeżeli to "puszki" 10 cala to stawiam na nieszczelności

o tu był temat

http://nano-reef.pl/topic/80377-filtr-ro-di/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica była wymieniana ok 2 tyg temu... więc problem leży gdzieś indziej..

może na uszczelce przepuszczać...

jesli lecą euphylie, proponuje zmierzyć PO4, miernikiem milwaukee albo hanka

40 kg skały? jakoś jej mało objetościowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.