Skocz do zawartości
yagen

Dobór obsady do akwarium z mojej listy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postawiłem swoje pierwsze akwarium morskie.

Mam już w domu 5 zbiorników słodkowodnych. :smiling: Akwarium morskie stoi i dojrzewa. Ma ono wymiary 40x40x40 czyli 64 litry. Docelowo będzie duża ilość piasku. Obecnie jest tylko 6 kg żywej skały. Zalałem 100 procent wody z dojrzałego zbiornika. Po okresie dojrzewania chciałbym wpuścić życie. Mam już wybrane takie, które mi się podoba. Przedstawię listę tych zwierzaczków. Prosiłbym doświadczonych akwarystów o dobranie odpowiedniej obsady. Jestem fanatykiem skorupiaków,ale koniecznie musi być jakaś babka bo strasznie mi się podobają. Wszystkie rybki i krewetki są dostępne w moim osiedlowym sklepie do którego mam 3 minuty drogi. Nie chciałbym przesadzić z obsadą oraz by nie '' gryzła'' się ona ze sobą pod względem charakteru, wymagań itp.

Oto lista: :smiling:

Synchiropus Splendidus- zdaję sobie sprawę, iż jest specjalistą pokarmowym i mogę mieć problem.

Amblyeleotris Wheeleri

Valenciennea Strigata

Cryptocentrus Cinctus wraz z Alpheus Ochrostriata

Valenciennea Sexguttata

Valeciennea Puellaris

Lysmata Deblius

Nassarius Spp

Babylonia Spp

Lysmata Wundermani

Hermit Crab

Rhyncholinetes Durbanensis

Turbo Brunneus

Engine Mendicaria

Z góry dziękuję za wszelkie porady i wskazówki;

Yagen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strigata rośnie do 18 cm, nie miałaby jak ogonem machnąc, pozostałe niewiele mniejsze. Cinctus jest małą babka ale piachu nie czyści. Ja mam małego mandaryna w 54l ale tylko chwilowo bo zaraz będzie wielkie akwarium. Mój wcina artemie, ale jak go kupiłam miesiąc temu to akwarium aż się trzeslo od robaczkow. Nie każdy mandaryn jednak je mrożonki.

A co do krewetki pistoletowej to ponoć pozabija mniejsze krewetki, nie wiem czy debelius tez. A kraby lubią slimaki zabijać dla ich muszli.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będę musiał zrezygnować z babki. Pozostaną mi same krewetki i ślimaki. Najpierw dużo czytania, później zdecyduję co będę trzymał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odradzam też babylonię

zakopie się w piasku i tydzień nie wyłazi - a jak wyłazi to robi przemeblowanie w zbiorniku (mam dość dużą)

kraba mitaxa dopisz :) ślimaków nie ruszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze signigobius biocellatus, mała babka kopiaca, rośnie do 7 cm. Ale chyba i dla niej 64 l to mało. Jak robiłam moje małe akwarium to nie chciałam rybek, tylko korale. Ale córa mnie namówiła na blazenki i tak się zakochałam w rybach, że stawiam 360 żeby mieć wszystkie, które mi się podobają :)

Z ślimaków mogę polecić astralium. Bardzo pracowity slimak i czyści szyby dokładniej niż turbo. I strombusa, który ładnie odkurza piach (tylko dużo kup robi :) ). Turbo z tych 3 jest najbardziej leniwy, ostatni wstaje do pracy, ale jak już się ruszy po zgaszeniu światła to pracuje do rana. Czyści szyby ale zostawia wzorki. Astralium wyjada całe placki do czysta.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z babeczek kup sobie cinctusa. Nie rośnie zbyt duza, siedzi blisko norki, ale jest widoczna i naprawde ladna. Nie kopie dzięki czemu nie ma burzy w akwarium, ale fajnie nosi sobie kamyczki i muszelki w pyszczku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój cinctus nie nosi nic. I jest bardzo strachliwy względem innych ryb. Od 3 tygodni ma kolegę mandaryna, który ani razu nie przejawil agresji, próbował podpływać i się zaprzyjaźnić, a cinctus się nastroszy, pyszczek pompuje woda, nabiera czarnych obwodek wokol oczu i na koniec ucieka. Może taki typ mi się trafił akurat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj zaprzyjaznil się z magnifika. Raz nawet widzialam obie ryby w jednej norce. Plochliwy byl przez kilka pierwszych dni dopóki nie znalazl sobie bezpiecznego schronienia pod skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad cinctusem. Może być jedyną rybką w akwarium. Nie przeszkadza mi to. Dołożę krewetki jakieś i będzie super.Signigobius biocellatus jest piękny. Teraz mam twardy orzech do zgryzienia:)

Edytowane przez yagen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć parę cinctusow. Albo cinctusa z pistoletem, tylko juz chyba bez innych krewetek. Mój jest na razie sam, może dlatego taki dzikusek. W nowym akwa dostanie kolegę :) tylko te ryby nie pływają w toni, raczej trzymają się norki. Nie wiem czy biocellatus da rade w takim litrazu, ale to mała rybcia, mniejsza rośnie niż cinctus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze zamiast tego mandaryna, którego proponujesz toSynchiropus picturatus? Mam od niedawna i jestem w nim po prostu zakochana. Ciekawski, towarzyski i piekny. No i mniejszy od splendidusa.Moj akurat je mrozonki, ale jak zbiornik dojrzeje mozesz sprobowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synchiropus picturatus bardzo ładna ryba. Juz wiem,że będę miał większe kolejne akwarium. Tylko nie wiem co na to żona bo będzie to juz 7 :) Zaznaczam, iż mieszkam w bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ani babki ani mandaryn nie plywaja w toni. Raczej trzymają się przy dnie. Zwykle w takich akwariach pływają blazenki :) tez miałam i pięknie ożywialy zbiornik, tylko niestety mi wyskoczyly :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

salarias fasciatus - polecam ciekawska rybcia - u mnie nr1 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co możesz ciekawego powiedzieć o salarias fasciatus. Jak się zachowuję itp. Rośnie dość duża, nie wiem czy da radę w 64 litrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.