Skocz do zawartości
MeaCulpa

Małe też może być piękne - mini rafka 30 l w Gliwicach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj rozpoczęliśmy małą rodzinną przygodę z akwarystyką morską. Nie mamy żadnego doświadczenia, ale wierzymy że nam się uda utrzymać to mini akwarium przy życiu, a nawet kiedyś może będzie piękne :)

Widzieliśmy tutaj nie jeden dowód że można prowadzić morskie akwarium w 30 l więc też postanowiliśmy spróbować :)

Syn zamarzył sobie akwarium na swoje 8 rodziny :) Wczoraj zalaliśmy i pół dnia gapimy się czy coś wyjdzie ze skały. No niestety nic nie wyszło, ale stanowczo poćwiczę swoją cierpliwość :whistle:

Dane techniczne:

gotowy zestaw Newa 30 l:

Wymiary: 30x30x30 cm

- Odpieniacz wewnętrzny z kostką lipową

- Pompa powietrza do odpieniacza o mocy 2,6W z zaworkiem przeciwzwrotnym i regulacją wydajności

- Pompa obiegowa o mocy 3 W i wydajności 300 l/h

- Energooszczędne oświetlenie LED: 18 diod białych i 6 niebieskich

- Wbudowane timery do sterowania oświetleniem

- Wytrzymała grzałka z ceramicznym rdzeniem

Do akwarium trafiło 3,6 kg żywej skały, żywy piasek i woda z działającego zbiornika.

Dzień1

1a45fe98d8e3d63cmed.jpg

Edytowane przez MeaCulpa (wyświetl historię edycji)

ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne to akwarium Newa jest.Sam miałem miesiąc temu korale i rybki pięknie rosły i miały sie dobrze.Tak mi sie spodobała przygoda z akwarystyką morską że zmieniłem na większe 120l i już myśle o jeszcze większym.Pozdrawiam i powodzenia życze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zestaw Newa z erybki :)

Życzę powodzenia i dużo cierpliwości.

Będą jakieś rybki?

Pozdrawiam


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, życzę powodzenia, ja już 4 miesiące z trzydziestką jadę, na razie jest super, ale mam pierwszy problem czyli cyjano. Zakupiłem odpieniacz i powoli zaczyna się prostować. Dobrze ze macie odpieniacz bo teraz dopiero widzę , że bez niego długo nie można ciągnąć. Wahania parametrów są zbyt duże. Powodzenia! będę śledził temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje zestawu i powodzenia oraz dużo cierpliwości. Teraz tylko dużo dużo czytać i cieszyć się z tej kropelki morza w domu.

No może nie tak szybko, najpierw dojrzewanie :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymonek - mam nadzieję że u nas też tak będzie wszystko pięknie rosło. Nie wykluczam że kiedyś może dojdzie większe akwarium bo już widzę że się wszyscy nakręciła co dopiero później ;)

erem - tak zestaw z erybki :) mamy tak bliziutko więc trzeba portfel pilnować bo pójdę z torbami :p

Oczywiście planujemy rybki....błazenka i może jedną babkę ;) Będą jeszcze może 2 ślimaczki i krabik.

Wacoplaco - powodzenia z cyjano. Będę czerpać wasze doświadczenia z placu boju garściami bo my totalnie zieloni :p

Miałam w planie akwarium aquarela ale doradzili Newę ze względu na odpieniacz. Chciałabym dołożyć jeszcze dodatkowe wkłady filtracyjne zamiast gąbki ale nie wiem czy zmieszczę :/

Reigher - czy jest jakaś pozycja z literatury z cyklu "must have" dla początkujących z ładną grafiką? ...chciałabym coś zamówić a szkoda w ciemno. Naczytałam się trochę na internecie zanim kupiłam akwarium, ale fajnie mieć informacje pod ręką zwłaszcza że nie sposób wszystko zapamiętać :)

Edytowane przez MeaCulpa (wyświetl historię edycji)

ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki według mnie szczęśliwsze są w parze :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki według mnie szczęśliwsze są w parze :)

Dzięki za radę :) ... Będziemy myśleć nad obsadą. Boję się że przy parze błazenków już żadna rybka więcej nie wejdzie.


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może tak być... Ja kupiłem Błazenki jak miały 3cm i teraz po ponad roku sporo podrosły i są niezłe grubasy :) trzeba karmić z rozwagą szybko można zasyfić wodę w takim zbiorniku.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie informację o morszczyźnie czerpałem i nadal czerpię głównie z tego forum oraz stąd : http://reefhub.pl/

Ta stronka na pewno Ci sie przyda do identyfikacji zwierzaków: http://pl.reeflex.net/

Z książek nic nie pomogę bo żadnej nie czytałem.

Co do obsady to możesz dorzucić krewetkę czyszczącą (Lysmata amboinensis)

Pożyteczna i ładna :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj rozpoczęliśmy małą rodzinną przygodę z akwarystyką morską. Nie mamy żadnego doświadczenia, ale wierzymy że nam się uda utrzymać to mini akwarium przy życiu, a nawet kiedyś może będzie piękne :)

Widzieliśmy tutaj nie jeden dowód że można prowadzić morskie akwarium w 30 l więc też postanowiliśmy spróbować :)

Syn zamarzył sobie akwarium na swoje 8 rodziny :) Wczoraj zalaliśmy i pół dnia gapimy się czy coś wyjdzie ze skały. No niestety nic nie wyszło, ale stanowczo poćwiczę swoją cierpliwość :whistle:

Dane techniczne:

gotowy zestaw Newa 30 l:

Wymiary: 30x30x30 cm

- Odpieniacz wewnętrzny z kostką lipową

- Pompa powietrza do odpieniacza o mocy 2,6W z zaworkiem przeciwzwrotnym i regulacją wydajności

- Pompa obiegowa o mocy 3 W i wydajności 300 l/h

- Energooszczędne oświetlenie LED: 18 diod białych i 6 niebieskich

- Wbudowane timery do sterowania oświetleniem

- Wytrzymała grzałka z ceramicznym rdzeniem

Do akwarium trafiło 3,6 kg żywej skały, żywy piasek i woda z działającego zbiornika.

Dzień1

1a45fe98d8e3d63cmed.jpg

To dopiero poczatek dla ciebie na pewno jak każdy z nas rośnie apetyt na większe mam duże akwarium i jakiś czas temu założyłem 30l tu jest link http://nano-reef.pl/...l-30-l/ miałem kupić odpieniacz ale tak wszystko dobrze sie kręci i rośnie ze dałem spokój.pozdrawiam

Edytowane przez demono1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam tez posiadam ten zestaw od dwóch miesięcy kupiony w erybce w zabarzu jest super jak na początek z morszczyzna życzę powodzenia.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia życzę ja w mojej 30 trzymałem dwa blazenki, apogona rozgwiazda i wszystko kręcilo się bez problemu i ładnie rosło, dopiero po przeprowadzce do 100 litrów zaatakowała wszystkie rybki ospa no i nie dało rady uratować. Życzę powodzenia.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez lukasz_125_1981 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za miłe słowa :)

dzień 3 gapienia się w akwarium. Głównym zainteresowanym okazał się kot ;)

No i mamy pierwszą nowość! .... pojawiły się nieliczne czerwone plamki.

5f4df3db09b2ad8fmed.jpg

bfe39b6772027b40med.jpg

Dni mijają ale nic się ciekawego nie dzieje. Żadne życie nie wyszło. Glony puki co też się nie pojawiają.

Na poprawę humoru wycieczka do erybki po zapas wody :) pooglądamy rybki i korale chociaż przez szybę :p

Muszę przemyśleć sprawę dolania bakterii.

Edytowane przez MeaCulpa (wyświetl historię edycji)

ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza wizyta w erybce bardzo udana :)

Mamy zapas wody, bakterie do akwarium i pierwsze zwierzaki ... 2 ślimaczki i baby krabika :)

Maluchy wycieczką chyba przestraszone bo tektus się prawie nie rusza, drugi ślimak (muszę poszukać nazwy) zaszył się w ciągu kilku sekund w piasek i tylko radar wystawił i filuje :p baby krabik usiadł w kącie i myśli że go nie widać.

Syn się dokształca czytając "korala" :D .... Najlepszy sposób na naukę czytania w pierwszej klasie :)

Edytowane przez MeaCulpa (wyświetl historię edycji)

ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mieszkam w Twojej okolicy :) jaki krabik zamieszkał u Was? Ślimak z traba to może być nassarius, jeśli szybki z długą nogą i cienka długą antenka lub strombus, jeśli ma trąbę grubą w ciapki.

Gdybyś chciała babkę, to raczej z tych malutkich, gobbidon okinawae, cryptocentrus cinctus lub z kopiacych signigobius biocellatus.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mieszkam w Twojej okolicy :) jaki krabik zamieszkał u Was? Ślimak z traba to może być nassarius, jeśli szybki z długą nogą i cienka długą antenka lub strombus, jeśli ma trąbę grubą w ciapki.

Gdybyś chciała babkę, to raczej z tych malutkich, gobbidon okinawae, cryptocentrus cinctus lub z kopiacych signigobius biocellatus.

Jak miło widzieć tutaj "sąsiada" :D

Ślimaczek to najprawdopodobniej nassarius, a baby krabiczek paguristes cadenati.

Mąż poinformował rano o nocnej akcji podglądania akwarium z latarką ... powariowali :) :) :)

Ślimak już się zaaklimatyzował i wszędzie łazi a krabik uskutecznia w nocy biegi dookoła skały :p

Za to od rana pojawiło się coś bardzo niepokojącego (wlaliśmy wczoraj bakterie). Na powierzchni wody od frontowej strony akwarium mamy pianę. Chyba nie powinno jej być. Pewnie trzeba będzie dokupić małą pompkę cyrkulacyjną bo wygląda jakby w tym miejscu woda stała i to dla tego.

Jeśli chodzi o rybki to czytamy i kombinujemy co by pasowało do naszego akwarium i na pewno będziemy patrzeć na coś małego :) casting ruszył i mamy wstępnie już nasze typy :D


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Trzymam kciuki!

Wasze ułożenie skały przypomina mi troche moją kostkę ;)

Co do litrażu to w takim akwa nie zaszalejemy. Ja w swoim mam:

2x Nassarius vibex

1x Tectus fenestratus

1x Calcinus elegans

1x Trochus spp.

2x błazeneki

i dają radę :)

Planuje jeszcze zakup jednej krewetki:

Lysmata amboinensis (krewetka czyszcząca)

i na tym zakończę swoją obsadę. Oczywiście tak mnie to wciągło, że juz są plany na większe ;)

Pozdrawiam!

i t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tank_kiler - ja się zastanawiam czy zastąpić kraba (który podobno będzie potencjalnie atakował ślimaki) i krewetkę jedną dodatkową rybką :rolleyes:

akwarium ma już dokładnie 2 tygodnie ... dołączyły dwa proste korale miękkie ,coś podobnego do xenii i trawka. Razem z trawką dwóch pasażerów na gapę. Maluteńki ślimaczek i jakiś robaczek który natychmiast uciekł do skały i już nie wylazł.

Jeśli chodzi o dojrzewanie zbiornika to nic ciekawego się nie działo. Dzisiaj pierwszy raz dojrzałam żółtawą plamę na piasku i fragment żółty na skale :huh::blink:

zastanawiam sie czy zwiększać trochę czas świecenia czy jeszcze nie :smile_question:


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie za szybko z tym życiem w akwarium ? Rozumiem że woda z dojrzałego akwarium lecz dojrzewania i tak nie oszukasz więc ostrożnie.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie za szybko z tym życiem w akwarium ? Rozumiem że woda z dojrzałego akwarium lecz dojrzewania i tak nie oszukasz więc ostrożnie.

Powodzenia

oba najprostsze korale doradzili w sklepie z akwarystyką morską że sobie spokojnie poradzą, a ja tam im ufam ;)

przeglądam sklepy internetowe i zastanawiam sie co się nada na "domek" dla błazenków do tak małego akwarium. Możecie coś doradzić co się u was sprawdziło?

Ukwiały pewnie odpadają bo zdemolują całe akwarium :/

Edytowane przez MeaCulpa (wyświetl historię edycji)

ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak miałem 30 to miałem Ukwial, blazenki wkoncu zamieszkały. Ale ukwial tak lazil,że szkoda gadać, dokarmialem go, a i tak wlazl w filtr i go zostało, udało się wyjąć ale za drugim razem tak go zmielilo, że padł.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawa jestem jak często w 30 l ktoś trzymał ukwiał. Czy to jest realne i ma jakiś sens ?

Jest o tyle łatwiej że zbiornik pusty więc ewentualnie można najpierw wpuścić ukwiał, sprawdzić gdzie znajdzie sobie miejsce i dopiero kombinować nad resztą.

Z drugiej strony boję się porywać z motyką na słońce i rozum podpowiada wybierać bezpieczniejsze rozwiązania.


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.