Skocz do zawartości
Geralt

Poziom krzemianów

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu mam wysyp w akwarium wg mnie okrzemków. Dlaczego tak sądzę zamieszczam zdjęcia i: lałem dwa razy chmiclean i nic, a nic nie zeszło, lałem Cyano clean Koralenzuch-ta 3 miesiące i efekt jest taki, że brązowy nalot nie znikał, a niedawno pojawiło się kilka ognisk cyjano (pewnie przedobrzyłem). Zgasiłem światło na trzy dni, po włączeniu wszystko wróciło. Normalnie na noc jak gaśnie światło to rano jest tego bardzo niewiele, a wieczorem jak widać na zdjęciach. Chemiclean-a już stosowałem w poprzednim zbiorniku i zawsze (dwa razy) pomagał, a poprawa była widoczna w ciągu kilku godzin. Stąd myślę, że to nie jest cyjano. Wyrzuciłem świetlówkę Fuji color, od tego czasu ekspansja jest znacząco mniejsza.

Dzisiaj sprawdziłem testem JBL w wodzie po RO i DI jest ich poniżej 1,2 mg/l. Oczywiście w akwarium jest ich poniżej skali testu 0,1. Czy ja dobrze przypuszczam, że to są okrzemki?

Raz już odciągałem piasek z okrzemkami i nie sypałem jeszcze nowego. Czy zrobienie podmianki 10% z taką ilością krzemianów ma sens?

post-9975-0-84852500-1452622941_thumb.jpg

post-9975-0-92709300-1452622964_thumb.jpg


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiary baniaka fajne aż szkoda, że tyle paskudztwa:)

Jaka obsada? jakie karmienie? jaka filtracja? jaką metodą jest baniak prowadzony? myślę, że test JBLa na Krzemiany jest niewiele wart;0

TDS ile pokazuje?

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiary baniaka fajne aż szkoda, że tyle paskudztwa:)

Jaka obsada? jakie karmienie? jaka filtracja? jaką metodą jest baniak prowadzony? myślę, że test JBLa na Krzemiany jest niewiele wart;0

TDS ile pokazuje?

1. Obsada marna ze 20 grzybków zielonych, 4 Rhodactis-y, Cerrantus, euphylia, 10 Quadricolorów, dwa Sarcopythony, dwa Clarki, Odonus Niger, Siganus magnificus, Hexatenia, rozgwiazda piaskowa.

2. Karmię dwie kostki mrożonek dziennie (zawsze tak karmiłem, nawet w poprzednim mniejszym akwarium).

3. Filtracja to tylko LR w sumie ok 60 kg, + ponad 10 kg kilkumiesięczny kawałek suchej.

4. Leje wódkę.

5. TDS-a nie mam, filtr zamierzam wymienić, ale nowe były jak zaczął się atak tego paskudztwa.

Parametry są słabe bo zbiornik jest jeszcze młody. 300l wody było z poprzedniego, a obecnie cały system ma 850. W poprzednim akwarium na początku miałem dużo gorsze parametry i nie było żadnych plag.

No3 8, PO4 <0,3

KH 8, Ca 330, MG 1200.

Edytowane przez Geralt (wyświetl historię edycji)

Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3. Filtracja to tylko LR w sumie ok 60 kg, + ponad 10 kg kilkumiesięczny kawałek suchej.

5. (...) filtr zamierzam wymienić, (...).

chyba nie bardzo zrozumiałem .. tak czy siak

Sera Silikate i jak nie masz filtra to np. kup jakiś tani "z deszczownią" (tylko jakiś większy) wywal gąbkę a wsadź tam siateczkę z zasypem umieść pod wodą i będzie przy okazji dodatkowy cyrkulator :)

weź próbkę wody i w sklepie jakim czy u kolegi zrób testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie bardzo zrozumiałem .. tak czy siak

Sera Silikate i jak nie masz filtra to np. kup jakiś tani "z deszczownią" (tylko jakiś większy) wywal gąbkę a wsadź tam siateczkę z zasypem umieść pod wodą i będzie przy okazji dodatkowy cyrkulator :)

weź próbkę wody i w sklepie jakim czy u kolegi zrób testy

No sorry odpieniacz mam :) Wstopce napisane jaki.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

aaa a i sumpa teraz w stopce widzę :) no - to masz gdzie wpakować / zawiesić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak młody baniak to trzeba czasu. 10 Quadri? one chyba strasznie brudzą wodę jeśli się nie mylę...

Tak jak wyżej Silvia radzi Silicate i odsysać i czyścić. Za dużo życia zapewne jak na młody system Ile ma?

Jak świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, życia w akwarium to ja nie mam. Świece 2 x 54W 10 godzin i 2 x 54W 8 godzin. Baniak jest młody, ale na start weszło 300 litrów z poprzedniego. Ponad dwa miesiące w tym świeżym akwarium nie było tego nalotu. Sprawdzałem pomiary z pomocą lokalnych akwarystów i mam bardzo wysoką twardość, wstyd pisać dużo ponad 10. Ale to nie jest powód, bo bufor zacząłem lać właśnie podejrzewając, że mam zbyt niskie i stąd ten nalot. Niestety test miałem na granicy przydatności do użytku i zrobił mnie w konia. Zmieniłem też RO i żywicę bo też już były zużyte. Cóż na razie zwiększyłem cyrkulację i planuję kilka podmianek z dobrego systemu.

Wygląda mi tylko na to, że to nie są krzemiany bo tak mi się wydaje że 1,2 mg/l to jest może za dużo, ale nie na taką plagę tym bardziej, że jak w akwarium ich nie ma to okrzemki powinny zniknąć. Cóż magia :veryangry:

Edytowane przez Geralt (wyświetl historię edycji)

Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Rowaphos na te problemy.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seweryn dobrze pisze. Rowa phos usuwa też krzemiany

http://www.theaquariumsolution.com/rowaphos-and-silicate-removal

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie poradzi sobie także z krzemianami przy odpowiednim poziomie fosforanów. Ja zakupiłem właśnie Sera Silicate Clear, mam nadzieję, że uda się 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, artbski napisał:

i jak walka z plagą, bo mam ten sam ból?

Art tak jak podejrzewałem, u mnie to jednak chyba nie były krzemiany, a przynajmniej nie one były powodem problemów w systemie. Dzięki ogromnej wiedzy i chęci pomocy ze strony Debory, naszej cierpliwości mamy teraz przyzwoite akwarium. Chociaż życia w nim nadal niewiele, ale to już zupełnie inna historia.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to było u Ciebie? bo ja właśnie sprawdzałem RODI i kranówkę testem na krzemiany, i ku mojemu zdziwieniu test nic nie wskazał ... mechanicznie czyszczę skałę i mam nadzieję, że nie wróci , czyżby to dino było ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art u mnie główny powodem był "zły" kawałek skały. Zmieniłem też metodę prowadzenia zbiornika.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie powodem najprawdopodobnie byla woda z dzialajacego zbiornika , z ktora otrzymałem w prezencie lub jako bonus okrzemki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt, postaraj sie wyprowadzic parametry na dobry poziom, wbrew pozorom od nich duzo zalezy. U mnie wszelkie poczatki czegos zlego zaczynaly sie wtedy, kiedy przestawalem pilnowac parametrow. A jaka sol uzywasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Creol napisał:

Geralt, postaraj sie wyprowadzic parametry na dobry poziom, wbrew pozorom od nich duzo zalezy. U mnie wszelkie poczatki czegos zlego zaczynaly sie wtedy, kiedy przestawalem pilnowac parametrow. A jaka sol uzywasz?

Teraz mam parametry idealne, a od roku jadę na AF. Ostatnio na zwykłej wcześniej na probiotyczne.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dawno zmieniles na zwykla? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

krzemiany trzeba dozować

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2017 o 23:59, Creol napisał:

A jak dawno zmieniles na zwykla? 

Trzy podmiany po 10% i jedna 20%. Ok 1,5 miesiąca temu.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.