Skocz do zawartości
Adrian Piwnicki

Pierwsza rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zamierzam założyć moje pierwsze akwarium rafowe 80x50x40 z panelem 10cm chciałbym zapytać o porady dotyczące sprzętu i czy taki plan byłby dobry.

4xNarva Oceanic Light 25watt + 2xNarva Oceanic Blue 18watt (ekonomicznie bo bogaty nie jestem).

Aqua Szut turbo 8watt jako pompka powrotna.

Odpieniacz MiniFlotor.

Grzałka Aquael z termostatem 150watt.

15 kg żywej skały.

2xAqua Szut turbo 8watt do cyrkulacji.

i.....to wszystko.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

ja również przymierzam się do założenia małej rafy (70 litrów plus jakieś 15 litrów w panelu)

mam aqua szuta 8w i ostatnio go testowałem do takiego samego zastosowania jak Ty

I wg mnie ta pompka jest za słaba aby pracować jako powrotna z panelu (mój panel będzie stał obok akwarium)

woda wlewała się 1/2 cala rurka PCV i wracała taką sama i jakoś pompka sobie za dobrze nie radziła

no chyba że coś źle podłączyłem

Artur Sobolewski


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze AShut z czasem bedzie terkotac : wiem bo mam. Poza tym czasem lubi sie zaciac. Raczej nie najlepszy wybor.

Do miniflotora dolicz pompke powietrza.

Grzalke kup kazdej innej firmy ale nie Aquael

Nie napisales po co ci ten panel (co w nim ma byc).


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do AquaSzuta to się w takim razie zastanowię, do MiniFlotora brzęczyk mam, a co do grzałek Aquaela to mam dobre zdanie bo należą do tych tańszych i te które mam w moich akwariach od 1,5 roku się nie zepsuły a w panelu miało być refugium, odpieniacz, Ehfisubstrat i grzałka, no i pompa.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zepsuly sie ... jeszcze

poczytaj archiwum pl.rec.akwarium i zaraz polecisz kupic inna :)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do grzałek aquael można nimi sobie wode gotować termostat raz działa raz nie gdyby nie moja uwaga ugotował bym całe akwarium na szczęscie w pore to dziadostwo wyłączyłem teraz mam jagera i to jest to. Mój znajomy starcił całą obsadę akwarium kiedy jego grzałka dała ponad 55C:(

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problemy z tą grzałką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie ryzykuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problemy z tą grzałką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie ryzykuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problemy z tą grzałką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie ryzykuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz muszę przyznać że raz woda podgrzała się do 32 stopni a potem spadła, raz się podgrzała, a potem spadła. Tak kilka razy ale rybom (słodkowodnym) nic się nie stało. Ale i tak wszystko zmieniam bo mam akwa 50x30x35 z pokrywą Juvela z bliżej niezidentyfikowaną świetlówką 15watt 10.000k a zamierzam dać jeszcze Narvę 15watt aktyniczną i Philipsa Aquarelle też 15watt. Za akwarium ma stać panel 5cm bo na tyle mi pozwala szafka, grzałkę Aquaela 50watt mam ale chyba zmienię na Jagera lub Weipro a cyrkulacja to ma być Aquael Circulator 650 ale nie wiem już co myśleć o Aquaelu. Filtry dobre, grzałki średnie, pokrywy średnie a pompki...jakie? Odpieniacza nie będzie a skały 8 kg. I co?


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian coś za często zmieniasz pomysł na to akwa. Jak tak będziesz robił to się nie uda poprostu. Nie rezygnuj z miniflotora, chociaż na początku troche potrwa zanim nauczysz się go obsługiwać to i tak wiele Ci pomoże uniknąć kłopotów. Jeśli masz mało miejsca to nie rób panela tylko filtrację oprzyj na metodzie "plenum", a do tego dołóż odpieniacz wewnątrz zbiornika. No ale wtedy musisz kupić nieco wyższe akwa. Jedna rada nie buduj nano-rafy na siłę. Ja swoją rafkę kompletowałem przez ponad rok.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja MAM to akwarium i nie będę używał plenum bo mi się nie podoba. A tak apropo panela to mam pytanie: ponieważ dopiero niedawno sprawdzałem cęnę Ehfisubstratu to byłem zszokowany (23.08) i szukałem tańszego wkładu o podobnej powierzchni (um-um). W końcu trafiłem na Pure Water BioGran Pro o powierzchni 400m kwadratowych/l i o cenie 24.86zł za 1.8l !!! Chciałbym sie zapytać czy do takiego akwarium starczy 3.6l? I czy ten wkład jest wystarczająco dobry?


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o odpieniaczu: nie ma potrzeby stosowania odpieniacza do takiego akwarium bo w takim akwarium to odkurzacz do mikroelementów i do tego w panelu o szerokości 5cm z marginesem na szyby (razem 8mm) wychodzi 4.2cm czyli miniflotor się nie zmieści a w zbiorniku głównym zaszpecałby wnętrze i musiałbym wyciąć niestandardową dziurę czego nie jestem zwolennikem (ale kaskad tak). Apropo dziur i kaskad co myślicie o zastosowaniu panelu kaskadowego (wyciąłem dziurę otwieraną na specjalnych liniach (cieńsza warstwa) przez co mam otwieraną dziurę ok. 13cm długości) z kaskadą o szerokości jak w nawiasie?


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba zbyt mocno powiedziane. Są zwolennicy i przeciwnicy. Jedni więc używają drudzy nie. Tak samo mozesz napisać że nie używa sie plenum.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem post równocześnie z Adrianem. To była odpowiedź dla Marxa oczywiście. Muszę się z Tobą Adrian (choć niechętnie ) zgodzić. Jednak oczywiscie żadnej Ameryki tu nie odkrywamy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o biobalach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza nano miała 72 litry. W panelu był żwir koralowy i odpieniacz. Miałem tam gestą obsadę koralowców (łącznie z twardymi - tubastera, trapyhylia, fungia) 4 małe rybki. Była to wersja oszczędnościowa, w żadne kaskady bawić mi się nie chciało. Wszystko żyło pięknie - wymagało jednak olbrzymiej uwagi, staranności i czasu. O wiele mniej niż obecny duży zbiornik. Tu komentarz do Twojej uwagi chyba obok na forum - odnośnie skali trudności. W małym zbiorniku zmiany (zwłaszcza na gorsze) zachodzą znacznie szybciej niż w dużym. Tu tkwi problem - w utrzymaniu stabilnego środowiska. Polemizowałeś tam z wypowiedzią Sushiego.

Kolego, z czym do ludzi. To tak jakbym porównywał który prom kosmiczny ma wygodniejsze siedzenia - a żadnego na oczy nie widziałem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do którego? Co łatwiej utrzymać :małe czy duze? Ten temat nigdy nie umrze, gdyż przed tym pytaniem staje każdy akwarysta morski i to dwa razy:

1- na samym początku swojej przygody, gdy najczęściej decyduje się na mini ze względów oszczędnościowych

2- gdy po pewnym czasie zmienia zbiornik na większy


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.