Skocz do zawartości
Sporysz1992

Nowy zestaw: 150x60x55 - POMOCY!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niedługo wytrzymałem na zbiorniku 200l, który miał być testowy. Zamówiony już zestaw, akwarium z OW 150x60x55, przednia i boczne szyby, komin wewnętrzny, korona, stelaż, sump i pełna hydraulika. Potrzebuje jednak pomocy doświadczonych kolegów co do doboru osprzętu, tj.:

1. Odpieniacz

2. Cyrkulatory

3. Pompa obiegowa

4. Automatyczna dolewka

5. Dozowniki

6. Reaktor wapdnia

7. LAMPA(Y)! ! !

Bardzo proszę o pomoc w doborze, dobre rady, może jakieś namiary na kogoś kto ma na sprzedaż coś z tego sprzętu, może ktoś z was coś ma, może znacie kogoś kto robi odpieniacze solidne - bo słyszałem że jest wielu fachowców w tej dziedzinie i nie trzeba przepłacać za nazwę/markę.

Najważniejszym aspektem na tą chwilę jest lampa, co polecacie? Gdzie kupić? Jaką? Wasze doświadczenia i dobre rady mile widziane w każdych ilościach.

W akwarium zamierzam trzymać głównie SPSy, ale pare miekasów i LPSów też będzie, ze zwierząt: kilka rybek, krewetki, ślimaki, jeżowiec, rozgwiazda piaskowa.

Tyle z rzeczy, które przychodzą mi na tą chwilę na myśl, jeżeli coś będę potrzebował na bieżąco to będę aktualizował temat. Otwieram dyskusję, liczę na WAS !

Jeżeli, ktoś ma jeszcze pomysł na coś co może mi się przydać, a o czym nie wspomniałem można śmiało dopisywać.

Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję wszystkim chętnym do niesienia pomocy i dobrej rady dla początkującego kolegi, Pozdro, Michał :)

Edytowane przez Sporysz1992 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisz jeszcze co chcesz trzymac.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz to zalezy ile chcesz przeznaczyć, wybór jest dość spory.

Cyrkulatory minimum 2x Jebao RW 15

Obieg minimum Jebao DC 8000

Lampa minimum 6x80W T5 ale lepiej 8x80W T5 jeśli mają być Sps'y

Dolewka i dozownik wedle uznania, np AquaTrend'u dobry stosunek jakości do ceny.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi RW 15 to bym się zastanowił. Miałem jedną pompę i robiła mi wir w akwarium (mam takie same wymiary) - a zwłaszcza na początku - jak baniak był pusty

Kombinowałem z niższym napięciem, ale jakoś to nie było to...

Popatrz na pompki Gyre XF 150. Cena co prawda jest duża - ale pompy są warte swojej ceny.

A taka jedna Ci w zupełności wystarczy do tego akwarium.

Mam i jestem zadowolony.

Co do lampy - polecam zwykłą ATI ze świetlówkami ATI (miałem co prawda lekkie przekopy z lampą, bo raz działała, a raz nie... ale już wszystko działa i jest git :) ) - poza tym jest najtańsza na rynku

Ja u siebie mam 6*80 i wydaje mi się, że wystarczy, ale z drugiej strony te 2 przydałyby się jeszcze, bo można pokombinować bardziej z kolorami.

Obieg - spokojnie DC 8000 wystarczy

dozownik - też jebao... nie jest może mega dokładny, ale za to tani :) - za tą kasę dostajemy całkiem niezły produkt

skoro chcesz dozownik (domyślam się, że do ballinga) - po co Ci reaktor?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Odpieniacz - zapomnij o robionym, kup coś używanego ale "firmowego" ustawisz raz i zapominasz o odpieniaczu- zagadaj do staniego, chandluje dobrym sprzetem, w przystępnych pieniądzach.

2. Cyrkulatory - jak budrzetowo to Jebao, ale lubią się psuć, u mnie wymieniałem kilka razy, co prawda, na gwarancji, ale 2 tygodnie jestem bez cyrkulatora... (mam 4x wp60)

3. Pompa obiegowa - to samo co cyrkulator, 2 razy wymieniałem jebao dc12k.

4. Automatyczna dolewka - nie mam, nie wypowiadam sie.

5. Dozowniki - posiadam chińskie MICOM, mam je 3 lata, 0 problemów, polecam.

6. Reaktor wapnia - tak jak odpieniacz- ok 10kg zasypu.

7. LAMPA(Y)! ! ! - pod SPS tylko ATI (ew. giessman) najlepiej 8 lub 10 x 80w, ewentualnie 54, zależy od ułożenia skały

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie pompy jecodec rw 20 na baniak 2metry i jak koledzy piszą na początku robiły wir teraz jak trochę wszystko podroślo to jest ok może dołożę jeszcze jedna cyrkulacji przy sps nigdy za wiele maja regulacje wiec można skręcić dolewkę według uznania . Reaktor mam od Twistmana z forum pierwsza liga . Ale ma początku jeszcze nie trzeba reaktora od razu .obieg jebao minimum 8000 a lampy to 8x80w t5 do twojego polecam sam osobiście jadę na dwóch maxpect 160w 1600k plus 4x39 t5 obieg deltec 6000 reaktor jak wyżej dolewka jakaś chińska daje rady odpieniacz reff octopus i jak narazie wszystko idzie w górę . Powodzenia i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Odpieniacz-kup jakąś firmową używaną rurę o średnicy 200mm nie mniejszy

2. Cyrkulatory koledzy mają tendencje do przesady -RW8 x 2 spokojnie Ci wystarczy na ten zbiornik . U mnie chodzi RW8 i WM8000 i mam skręcone. Nie ma sensu przepłacać .

3. Pompa obiegowa około 4500l/h powinno być okej

4. Automatyczna dolewka polecam nasze rodzime AQUA TREND wytrzymałe , jak dla mnie niezawodne

5. Dozowniki tak jak powyżej AQUA TREND -mam używaną z 2 ręki około 1,5 roku u mnie w trudnych warunkach i sprawdza się DOZER EVO

6. Reaktor wapnia-nie posiadam

7. LAMPA(Y)! ! ! ATI 8x54W

Taka jest moja opinia

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Odpieniacz - zapomnij o robionym, kup coś używanego ale "firmowego" ustawisz raz i zapominasz o odpieniaczu- zagadaj do staniego, chandluje dobrym sprzetem, w przystępnych pieniądzach.

czemu ma zapomnieć o robionym?

Ja mam robiony na średniej Tunze na rurze fi200 i nie narzekam. Śmiga tak, ze hej... Nie jeden firmowy tak nie działa :)

Odpieniacz robił Erni...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem robiony odpieniacz i ciągle problemy z ustawieniem, żeby nie było, działał, ale był głośny, i raz na 2 dni musiałem go regulować bo albo przelewal, albo na sucho pienil... Do tego zrobiony z materiałów niskiej jakości, dokrecilem raz za mocno kubek i połamane zęby... Pompa przerabiania, raz ssala więcej powietrza, raz mniej..

Tak jak pisze działało i pienil, ale czeba było go dogadać, ustawiać co chwila itd.

To taka z autem, są za 1000zl i za 1000000zl i oba jeżdżą ;)

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim odpowiadającym na moje pytania:) Na temat odpieniacza, wpadł mi w oko ostatnio jeden model, konkretnie - Bubble Magus Curve 7. Cena jest dość przystępna jak na parametry. Co o nim sądzicie??

Kolejna sprawa odnośnie lamp, dużo z was pisze o różnych modelach, podobnych do tych za jakimi ja się rozglądałem, ale czy jest ktoś kto może coś powiedzieć na temat oświetleń z zastosowaniem diod LED? Widziałem ciekawe lampy które można programować na wschody, zachody, burze i inne cuda. Ktoś? Coś? Plusy, minusy. Bardzo proszę o kontynuację dyskusji.

Pozdro, Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Spsów nie potrzebne są te cuda typu burze, potrzebne jest za to równomierne pokrycie silnym światłem. Znacznie prościej jest to osiągnąć pod lampą T5. Za na prawdę dobre światło led pod którym będą rosły spsy zapłacisz majątek więc po co iść pod górkę i utrudniać sobie życie?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim odpowiadającym na moje pytania:) Na temat odpieniacza, wpadł mi w oko ostatnio jeden model, konkretnie - Bubble Magus Curve 7.

Pozdro, Michał

Ten odpieniacz jest za słaby do twojego akwarium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do Spsów nie potrzebne są te cuda typu burze, potrzebne jest za to równomierne pokrycie silnym światłem. Znacznie prościej jest to osiągnąć pod lampą T5. Za na prawdę dobre światło led pod którym będą rosły spsy zapłacisz majątek więc po co iść pod górkę i utrudniać sobie życie?

A co to za lampa led o której piszesz i kosztuje majątek?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A znasz jakieś nie drogie ledy pod którymi dobrze spsy rosną?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ja chcę się dowiedzieć pod którymi lampami Led rosną dobrze spsy ale nie lampami DIY tylko sklepowymi

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie analizowałem rynku więc konkretnego modelu Ci nie podam. Mogę tylko powiedzieć, że pod ledami też rosną spsy lecz nie jest to ani łatwe ani tanie wyjście tak w przypadku DIY jak i firmowych produktów. Poleciłem dlatego koledze iść łatwiejszą drogą:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z ledami polega na tym, że ludzie lgną do nich na podstawie marketingowego bełkotu :) Dużo więcej światła, dużo mniejszy pobór.. a to nie jest tak do końca..:) Wg mojej skromnej opinii jest na prawdę nie wielka różnica po między led a T5 w poborze pradu względem danej ilości światła. Wiadomo led ma podobno większą energię ale za to aby pokrycie ledami było równomierne tak jak w T5 trzeba dać na prawdę dużo różnych punktow/barw o stosunkowo małej mocy więc rachunek $umienia wychodzi na korzyść T5. Jedyna wada to to, że co miesiąc wypadało by tą 1 świetlówkę wymienić..


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada to to, że co miesiąc wypadało by tą 1 świetlówkę wymienić..

oj...

odsyłam do lektury :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy średniej ilości rur 6-8 jeśli co miesiąc wymienisz jedną z nich na nową to aż tak zły wynik?

Gdybyś wymieniał po 1 świetlówce co 6-9 miesięcy to te najstarsze już w ogóle przestały by świecić:)

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po co co miesiąc?

Skoro wymieniasz wg zużycia, średnio co 6-7 miesięcy? A jeśli jedna świetlówka świeci np 2h na dobę to jeszcze po dłuższym okresie ją wymieniasz :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co miesiac przy założeniu, że świecą mniej więcej tyle samo czasu:) A co miesiąc 1 sztukę aby nie biło po kieszeni i nie robić szoku koralom wymieniając wszystkie na raz co pół roku. Każdy ma swoją metodę. Jeśli Ty świecisz jedną z nich tylko 2 godziny na dobę to oczywiście pociągnie dłużej tylko ile ludzi ma tak krótkie czasy i komu się chce analizować długość świecenia poszczególnych świetlówek? :)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale przy takim podejściu to byś musiał startować najlepiej od 1 świetlówki i co miesiąc dać kolejna ;) bo tak to jedna wymienisz po 6 mies a 2 możesz po 12 bo mogło Ci się porypac xd najlepiej jak zużywa my równomiernie wszystkie żarówki.

Co do sprzętu nie wypowiem się bo mam małe akwarium wiec ciężko mi doradzić coś do większego akwarium.

Co do Lampy ja bym obstawiam na Ati albo i pacifik sun. Sam jestem na etapie wymiany lampy u mnie i skłaniam się do ati - tylko ze chyba w hybrydziebo - bo widzę efekty tych lamp u znajomych i naszych akwariach; )

Co do dozownika to u mnie śmiga jebao i szczere jak na razie nie mam z nim problemów


bb3a24fe768f7248.jpg[/center]

Cyrkulacja rw 8 i rw 4 swiatlo blau 6x39 Odpieniacz Deltec SC 1456 obieg Jebao 3000

2a957fd6ca504fe5b7cdae1f469f126du418a386.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.