Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

No zgoda że można samemu, ale... jak się to przedstawia "kosztorysowo"??? Sam już myślę nad większym baniaczkiem 80 lub100x60x50 i ... w związku z 240-300 litrami tez będę potrzebował trochę światła. Dwa chinole, oferujące w sumie ze 320Wat, na ledach wyniosą mnie 8-9 stówek. Za lampkę DIY zmieścił bym się w takim przedziale cenowym? Nie wydaje mi się. Nie piszę by tutaj wychwalać wyroby z dalekiego wschodu, bo sam nie wiem jeszcze co kupię do oświetlania nowego zbiornika. Może coś markowego, może chinki? Nie wiem. Zwracam jedynie uwagę że to ciekawa i tania alternatywa dla osób, które nie chcą się bawić w DIY, a cenowo wychodzi bardzo podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek35 rzeczywiście koszty wymiany świetlówek dają mocno do myślenia żeby jednak częściowo Ledy zastosować. Myślałem może o 6 x t5 39 W i do tego 16 tych diod 10 W - 8 niebieskich lub Royal blue (tylko nie za bardzo wiem która bardziej pasuje do akwarium) i o 8 tych o barwie 11000-12000K. Prosiłbym o może o jakąś podpowiedż w tej kwestii. Jeśli dobrze zrozumiałem to do zasilania najlepiej mieć zalilacz stało prądowy o odpowiedniej mocy. A diody połączyć szeregowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie lepiej jak kupisz gotową lampę np.Chińską a jak byś jednak chciał spróbować sił to polecam stronę ledbyt i telefon do sklepu tam ci powiedzą co kupić i jak połączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o jakieś rady jak dobrać ledy pod kątem barwy. Jeśli przy 16 sztukach 10 W dam pół na pół royal blue i białych o barwie 15000-20000K lub też 11000-12000K to nie będzie za niebiesko. Może jakieś inne proporcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy okazji zapytam- jak liczycie wystarczającą moc lampy na diodach cree? Standardowe 0,5W/Litr styknie, czy dajecie więcej? Tak z ciekawości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od twojej inwencji Ale pół na pół raczej nie ja mam lampę na tych diodach 10w i na każde dwie niebieskie jedna białą nie kupuj żadnych czerwonych czy zielonych bardzo nawet dwie sztuki bardzo przeważają kolor .

Jeśli mogę ci polecić kup dwie hybrydy Royal Blue z uv i na te dwie hybrydy jedna białą 20000K a reszta 2 Royal Blue i 1 białą, dwa radiatory 50cm z 20 cm i gruby na 4-5 cm klej termo a no i zasilacze stało prądowe.

I tak jeśli chodzi o zasilacze to jak łączysz w szereg to natężenie jest stałe dla tej diody 1A ale rośnie napięcie dla tej diody to od 9 do 12V więc jak łączysz szereg to połączenie 8 szt da od 72 do 96V zasilacz od 72-96 V 1A . A równolegle na odwrót napięcie zostaje stałe czyli 9-12V ale rośnie natężenie czyli 8 szt daję 8A czyli zasilacz 12V 8 A

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pordzewiałe odbłyśniki świetlówek, częsta i uciążliwa finansowo ich wymiana .... led'y zdecydowanie


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zakupy już poczynione odpieniacz od Staniego SCHURAN 150 już w domciu czeka na resztę rzeczy. W sobotę jadę zamówić szkło i stelaż i pewnie jakieś inne graty też zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nastawiasz sie na sps-y, to HQI + T5 bedzie dobrym wyborem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doswiadczenia powiem, ze ciezko bedzie przerobic stary zbiornik na mniejszy, taki wymiar to pewnie szklo 8, raczej nie do pociecia w warunkach domowych bez lamaka

8mm bez problemu w warunkach domowych da się połamać, więcej problemu będzie z rozklejeniem baniaka i oczyszczeniem z resztek starego silikonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to akwarium zamówione 100x60x60. Sump będzie przerobiony ze starego akwarium 100x40x50. Żeby go bez problemu wsadzić do szafki została trochę powiększona i stelaż będzie miał rozmiar 109x60x80.

Wszystko do odbioru w połowie marca. Zakupiona także pompa obiegowa JEBAO DCT 6000 oraz filtr RO+DI. Teraz zostało już tylko czekać i kompletować resztę sprzętu :smiling:

Edytowane przez Mikero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.