Skocz do zawartości
alex

problem z glonami

Rekomendowane odpowiedzi

1.Czy istnieje jakiś udokumentowany związek między wahaniami temperatury (26-29stC), wysokością lampy HQI a rozkwitem glonów? Mam na myśli cyjanobakterie i derbezje. Akwarium jest młode ok.1 miesiąc od włożenia skały. Parametry wody wskazywałyby zakończony cykl azotowy. Zauważyłem, że derbezja zmieniła kolor z intensywnie zielonego na żółto-brązowy, ale nie chce specjalnie zanikać. Generalnie akwarium nie wygląda najlepiej.

2. Czy można i czy w ogóle jest sens na tym etepie cokolwiek zmieniać? Czy tylko czekać? Podejrzewam, że pomagam gloniskom właśnie poprzez wysoką temperaturę i być może za nisko umieszczaoną lampę HQI (ok.20cm).

PS. Na stronie www.nanorafa.republika.pl umieściłem parę fotek jeżeli ktoś sobie zada trud tam zajrzeć, by ewentualnie zorientować się jak wygląda cały setup, aczkolwiek glony na dzień dzisiejszy wyglądają o wiele gorzej :-(

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to wygląda mi na to, że glony (a na pewno derbezja) obumierają, tylko że ich całkowity rozkład może potrwać dość długo. Polecam zakupienie kilku-kilkunastu ślimaczków i ew. krabów pustelników, a zaczną ci te skałki naprawdę pięknie czyścić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam.

Lampa Hqi , powinna byc zawieszona najmniej w odleglosci 30 cm od lustra wody .

Ogladnelem te glony o ktorych napisales ;) powiedz mi prosze jakiej postaci wapna dozujesz i jak wysokie utrzymujesz Ph ?

Pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie nic nie dozuję ponieważ nic jeszcze nie mam i nie będę miał dopuki nie pozbędę się tego paskudztwa (derbezji). Ph na poziomie 8.0. Czy glony i cyjanobakterie lubią podwyższoną temperaturę?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam:)

Ty zostaw temperature w spokoju :) ustaw ja na jednym poziomie 25° C .

Podwyzszajac temperature napewno niepozbedzeisz sie glonow , chyba ze zagotujesz wode w baniaku :):)

Bardzo zle ze nie dozujesz zadnego wapna , tlumaczac sie tym ze nic nie masz jeszcze w akwarium .

Glony wapienne , male slimaczki i inne stworki , ktore moga sie znajdowac w zywej skale potrzebuja wapna ! Po wlozeniu zywej skaly , odrazu powinno sie zakraplac Kalkwasser , lub tez stosowac metode Balling`a.

(Kalkwasser nie tylko utrzymuje poziom wapna , lecz takze pozwala na utrzymanie poziomu Ph )

Jezeli nie bedziesz dozowal zadnego wapnia to wszelkie organizmy szybko wyciagna z wody wapno ktoro sie znajduje i tym samym Twoje Ph spadnie poniiiizej 7 jednostek i taki bedzie tego final :) ukatrupisz wszystko co bylo na zywej skale czy tez w niej .

W celu pozbycia sie tych chwastow ktore Ci tam powyrastaly proponuje podniesc Ph - nawet do 8,5 .

Te glony ktore tam masz u siebie w tak wysokim Ph nie beda mialy szans :) natomiast wyrosna piekne glony wapienne (fioletowe , czerwone , bordowe , biale ) Wybieraj , co wolisz glony wapienne i dozowanie kalkwasser czy chwasty na zywej skale ?:)

pozdr...

Ps, Nigdy mi az tyle zielska nie wyroslo podczas dozowania Kalkwasser (jak wyroslo to jeszcze szybciej zniknelo .)

Po zatym opowiadasz o problemach ,ktorych w zyciu nie mialem i sie nawet nad tym nie musialem zastanawiac ! Ph 8 u Ciebie heh , z samego rana pewnie ponizej 7 :) nie wiele Ci wyrosnie z takiej skaly przy tak niskim PH :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.jeżeli idzie o temperaturę - "ustaw ja na jednym poziomie 25° C" świadomie jej przecież nie podwyższam, cały czas mam z tym problem. Tepmeratura otoczenia wynosi ok.27stC. Wiatrakiem walę w lustro wody min. pół dnia, cyrkylację mam chyba dosyć mocną, poza tym staram się omywać skałki co parę dni

2.Jeżeli idzie o ph biję się w piersi. Wydawało mi się, że braku obsady częściowe podmiany wody uzupełnią mi wapń.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

"ustaw ja na jednym poziomie 25° C" - mialem namysli utrzymuj w miare jednakowa .

2.Jeżeli idzie o ph biję się w piersi. Wydawało mi się, że braku obsady częściowe podmiany wody uzupełnią mi wapń. "

Uzupelnia napewno , ale to wszystko jest za malo :) sam wiesz jakie niskie masz Ph , nie zastanawia Cie to ?

Na poczatku i oczywiscie tez pozniej , potrzebujesz dozowac wapn , magnez , stront , jod itd...

Tez myslalem o takim hobby na poczatku , zeby nalac tylko wody usiasc i sie przygladac , ale niestety tak nie idzie :)

pozdr....

Ps; Na moja odpowiedzialnosc , zacznij stosowac Kalkwasser :) zrob tak jak Ci

mowie a napewno mi jeszcze podziekujesz :)

I jeszcze jedno , lampa HQI - najmniej 30 cm od lustra wody !

U mnie wisi okolo 37 cm od baniaka :)

http://www.tiscalinet.ch/meerwasser/HQI/DSC02188.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze teraz ja. Temperatura spoko, lampa spoko, woda wapienna spoko. Nic Ci nie zaszkodzi. Glony są oznaką dojrzewania zbiornika i jeśli myślisz że on już dojrzał to tylko Ty tak myślisz. Zbiornik jest widocznie innego zdania. Tu nie ma zasady : może to trwać 2 tyg jak i trzy miesiące.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Slusznie , zbiornik jeszcze dojrzewea , to widac :) i wlasnie dlatego nalezy zaczac juz na poczatku stosowac Kalkwasser zeby to wszystko dobrze sie rozwijalo , caly czas o tym mowie:)

pozdr...

Ps; "To moze teraz ja. Temperatura spoko, lampa spoko, woda wapienna spoko. Nic Ci nie zaszkodzi. "

Co znaczy niezaszkodzi ?

Kalkwasser metoda - Peter`a Wilkens`a ktora zrobila przelom w akwarystyce morskiej , stosowana przez akwarystow z wielkim sukcesem od ponad 30 lat :) lepiej to sie juz chyba raczej nieda .

Zaszkodzi natomiast napewno, jak bedzie trzymal ta zywa skale w kwasniej wodzie , o ile juz nie bucha od niej smrodkiem smierdzacych jajek !

Przez te wszystkie bledy przechodzilem podobnie jak niektorzy :) no , ale nikt nie wie na poczatku wszystkiego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo z a cenne rady. Jedno jest pewne - zbiornik jeszcze pachnie.

Dwie zmiany robię natychmiast:

1.dozuję Ca

2.podnoszę lampę

Wielkie dzięki szczególnie Tobie Zbyszku.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w podobnym momencie dojrzewania zbiornika i czytajc powyzsze wywody Zbyszka widze potwierdzenie jego teorii u siebie w tanku. U mnie od poczatku dozuje metoda Ballinga Ca i Mg oraz sol bez soli (ta niestety nie od poczatku) i widze cos wspanialego co sie dzieje w zbiorniku a mnianowicie; w miejscach gdzie rosna (a teraz jeszcze piekniej) glony wapienne debrezja zanika. One jakby 'wypieraly' wstretne gloniska. Glony wapienne zmienily swoj kolor z liliowego na ciemniejszy fiolecik :) i jest ich z dnia na dzien co raz wiecej. Jestem zdecydowanie za podawaniem wszystkiego co utrzymuje parametry w granicach optimum - czyli jak ze zwierzakami. Dodatkowo posadzilem pelzatke ktora zabierz azotany z wody i tym samym ogranicza wzrost debrezji. Rosnie jak glupia :) Temperatura u mnie jest te| powy|ej 25 stopni ale staram sie panowac nad nia tak aby nie byla zbyt wysoka (max 27 stopni)

Martwi mnie jednak fakt wysokosci zawieszenia moich lamp HQI :) Nigdy sie nie zastanawialem nad tym jak maja byc wysoko zawieszone. Sadzilem ze czym wiecej swiatla tym lepiej. U mnie wisza na wysokosci okolo 20 cm.

Zbyszku, napisz dlaczego to nie za dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

niema za co dziekowac :) sprawia mi tez radosc jak u innych funkcjonuja akwaria :)

pozdrawiam Zbyszek.

Ps; Jezeli zdecydowales sie na zakraplanie Kalkwasser (Kalciumhydroxid + osmoza 1 kropla /sec ) to po pewnym czasie sprawdz tez Kh oraz magnesium :) trzymaj sie tych trzech parametrow :) poniewaz sa ze soba scisle zwiazane (tym samym).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Czesc Waldek :)

W zwiazku z lampami HQI - powinny wisiec wyzej ze wzgledu ze za bardzo ogrzewaja wode , ale nie tylko z tego wzgledu :)

Natchnelem sie wlasnie na stronke naszego kolegi Lukasza z forum :) ktory to ladnie opisal :)

"Co za nisko to nie zdrowo, czyli o HQI słów kilka. Lampa wisiała u mnie pierwotnie na wysokości około 20 cm nad wodą. Wydaje mi się, że to jednak było za nisko. Skała w miejscach ocienionych wyglądała ładnie i zdrowo. Tak jak powinna wyglądać żywa skała. Natomiast w miejscach bezpośrednio wystawionych na światło HQI była generalnie prawie martwa. Zero glonów wapiennych - panoszy się natomiast derbezja. Postanowiłem podnieść lampę na 30 cm. Pewnie trzeba było dawno tak zrobić. Zobaczymy za jakiś czas jaki będzie efekt... "

Efekt u Lukasza byl napewno zadowalajacy :)

Pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

chyba raczej praktyka i bledy akwarystow:) wiadomo ze, czym lampa nizej to sie woda bardziej bedzie nagrzewala , po zatym akwaria sa zazwyczaj przeswietlone .

Przyjela sie juz zasada i zreszta calkiem slusznie , ze nie mniej niz 30 cm :)

pozdr...

Ps; Mozna probowac roznie , ale do podobnych wnioskow sie dochodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.