Skocz do zawartości
Maciek J.

Jak wydobyć/odzyskać kolory LPS'ów?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Właśnie, macie jakieś doświadczenie w temacie wyciągania/odzyskiwania kolorów LPS'ów? Najchętniej poczytałbym wypowiedzi ludzi, którzy tego sami doświadczyli, bo teorię znam, ale...z teorią jest różnie, praktyka powie mi najwięcej. Mam wrażenie, że kilka moich korali straciło na kolorze, względem wyjściowej formy, i chciałbym im pomóc wrócić do pełnych wdzięków. Mam nadzieję, że jest tutaj kilku takich 'magików', którzy mogą pomóc, bo wydaje mi się, że takich jak ja jest trochę więcej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś opisać swoj z zbiornik,cyrkulacje, światło ,parametry suplementacja,

Wszystko ma znaczenie,stabilne parametry,na poziomie odpowiednim do obasady,światło jest ważne bo z niego można wyciągnąć sporo koloru,cyrkulacja przy lpsach też ma znaczenie im mocniejsza tym gorzej jest z ich karmieniem,i stresem(ja nie karmie wcale).Generalnie ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie jednoznacznie. a jaka jest teoria?

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria opowiada o każdym z czynników, o którym Ty wspomniałeś, i mam świadomość, że to są czynniki podstawowe=najważniejsze. Byłem ciekaw, czy ktoś zauważył poprawę wybarwienia po jakiejś konkretnej czynności, etc. Mój zbiornik to nano, cyrkulacja to RW-4 na 12V, oświetlenie LED DIY, 26x3W, ale chodzi maks na 80%, teraz nawet na 50%. Świeci 9h. Karmię sporadycznie, teraz zacząłem trochę częściej, chcąc odzyskać kolory. Parametry to: zasolenie 1,024, pH: 8.2-8.5, KH 8-9, Ca 420, Mg ponad 1500 (sól Blue Treasure :/), PO4 0mg/l, NO3 2mg/l. Wypowiedź trochę chaotyczna, ale chyba jest wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że np calustrea lubi miejsca mało oświetlone,Umnie pod ledami była jasna,dolozylem t5 2x ati blueplus i postwilem ja pod, teraz świeci i jest mega poprawa w kolorze bardziej fluo się zrobiła, ale to nie wszystko zszedleem też z parametrami w dół,KH 6,8 max 7 ca 400max 410.no3 po4 nie mierze z racji tego że refugium wyciaga, no i odpieniaczem się wspomagam,mam sporo ryb.Karmie po 22 jak lampy się wyłącza,przy wyłączonej cyrkulacji ,ale to akkurat nie ma dużego wpływu bo jak koral głodny to w dzien też będzie jadł.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nutrienty masz zerowe? Bo trochę głupieję, co jakiś czas, kiedy czytam wypowiedzi różnych ludzi. Jedni mówią, że zerować, a drudzy, że LPS'y lubią lekko 'zanieczyszczoną' wodę, w senie, gdzie mają dostępne niewielkie ilości NO3 i PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nutrientow są jakieś napewno ale Salifert po4 pokazuje 0,a no3 lekko zabarwione ciężko odczytać,nutrienty mogą być zerowe wszystko zależy od karmienia.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że np calustrea lubi miejsca mało oświetlone,Umnie pod ledami była jasna,dolozylem t5 2x ati blueplus i postwilem ja pod, teraz świeci i jest mega poprawa w kolorze bardziej fluo się zrobiła

To samo zauważyłem w przypadku duncanopsamii.

Nutrienty masz zerowe? Bo trochę głupieję, co jakiś czas, kiedy czytam wypowiedzi różnych ludzi. Jedni mówią, że zerować, a drudzy, że LPS'y lubią lekko 'zanieczyszczoną' wodę, w senie, gdzie mają dostępne niewielkie ilości NO3 i PO4.

W moim przypadku dopóki lpsy są regularnie karmione nie widać by nutrienty odgrywały istotną rolę (mam je cały czas na poziomie PO4 0,03, NO3 niewykrywalne). Widać wtedy, że polipy się z czasem dzielą, a korale są napompowane i mają żywe kolory. Gorzej to wyglądało jeżeli nie karmiłem (indywidualnie) lpsów przez dłuższy czas (przynajmniej raz w tygodniu). Acanthastrea zwijała się w sobie i z czasem marniała odsłaniając szkielet. Podobnie caulastrea i fungia. Co ciekawe gonioporze uchodzącej za marudnego korala nie przeszkadza brak indywidualnego karmienia nawet przy niskich nutrientach, ale myślę, że z racji malutkich polipów ona raczej wyłapuje to co codziennie dostają spsy.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lps będą żyły i na zerowych NO3 i PO4 i na wysokich - jeśli są niskie trzeba po prostu karmić i tyle - nie karmię nic indywidualnie u siebie bo chyba musiało by mnie *** - albo zgarną coś z tego co im daje albo nie ale jak widzę nie narzekają

Edytka:

Kroczek - na NR jesteśmy profesjonalistami i używamy profesjonalnego języka. W domu używaj słów jakich chcesz.

Tester


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pamiętam, że zerując nutrienty, 'oszczędnie' świecąc i karmiąc ograniczam rozwój zooksanteli i dostaję piękny pigment w zamian, prawda? Cały czas kombinuję, jaką mocą świecić i z jak wysoka nad taflą. Ktoś ma jakieś podpowiedzi? Jak wspomniałem wyżej, 26 x 3W Power LED, akwa 73,5L, same miękkie i LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem to jeszcze raz problem jest w też w tym że tych power ledow oprócz Waldiego i jego miekasow nikt na lpsach nie próbował.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka generalnie jest od niedawna. Wcześniej było T5. Korale pompują się pięknie, kolorki też spoko. Utrata pigmentu była widoczna już pod T5. Zaznaczę, że korale wspaniale się pompują, jedzą, dzielą. Ale kiedyś prezentowały się lepiej. :) I chcę to przywrócić. Lampa składa się z: 12xAktynika, 6x11-12000K, 2xCyjan, 6xRoyal Blue.

Edytowane przez Maciek J. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nie karmię nic indywidualnie u siebie bo chyba musiało by mnie pojebać - albo zgarną coś z tego co im daje albo nie ale jak widzę nie narzekają

Hehe :rofl: i jeszcze w żołnierskim stylu, krótko i na temat. Dobry zimny chów nie jest zły, ale ale.. nie u każdego - niestety mnie zanim nie po(Jebao?) (hehe) to tak jak napisałem leciały m.in. acanthastrea i fungia i ostatecznie padły.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda ich :(


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na lpsach ledy te same co waldi

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, jakie? Jak ustawione, zawieszone, etc.? Jak z wybarwieniem Twoich korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś postrzelony trochę zdjęć i wstawię wydaje mi się ze mogłoby być lepiej

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary numer gdy świecisz LED. Jak LPS są za jasne i tracą kolor to za mocno świecisz. Zmniejsz stopniowo oświetlenie i czekaj. efekty zobaczysz po ok. miesiącu...

Przerabiałem to u siebie.

Edytowane przez marekk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak coś mnie właśnie tknęło... Skręciłem lampę do 50%. Każda dioda świeci mocą ok. 2.2W, świecąc na 100%, więc zakładam, że teraz dostają ok. 30W. Będę starał trzymać się nutrienty bliskie 0, właściwie to NO3, bo PO4 i tak mam zerowe, i regularnie karmić, min. 3 razy w tygodniu. Dostają też aminokwasy z M-L. NO3 przed podmianami podskakuje czasem do 4mg/l. Lałem wódkę, wtedy wszystko było na 0. Ale ten biały film mnie denerwował. 'Zalepiał' odpieniacz i szyby traciły na przejrzystości. Jak będzie konieczność, wódeczka wróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znaczącą poprawę w kolorystyce zobaczyłem jak zacząłem dawkować Red Sea Coral Colors ABCD, i nadmienię że niezbyt stosuje proponowane dawkowanie wg instrukcji. Leje po prostu 0,5ml każdego codziennie. Wybarwienie LPS jak i zoa byłu zauważalne już po ok 2 tygodniach.

Wcześniej stosowałem suplementację innej firmy i kompletnie efektu brak.

praktycznie od początku świecę ledami ( 20 x 10W COB = 5szt 450Nm, 8szt. 14000-16000K, 7 szt. biała:niebieska 6:3 )


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skręciłeś LEDy to poczekaj. Nie rób wszystkiego na raz bo nie będziesz znał przyczyny.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igor a jaki masz baniak ?

Codziennie trzeba lać , każdy specyfik ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

ja leje codziennie wieczorem po 0,5 każdego.

400l samej wody w obiegu.


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz zdecydowanie mniej. Niż zalecają bo dawka w twoim przypadku powinna wynosić 4 ml każdego

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz zdecydowanie mniej. Niż zalecają bo dawka w twoim przypadku powinna wynosić 4 ml każdego

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

masz rację, ale jako że nie mierzę I, K , Fe ( a że ich za dużo to niezdrowo) zacząłem od 0,5, korale happy, ja zadowolony to po co więcej?


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To działa na wszystkie korale ? Miękkie i lps tez ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.