Skocz do zawartości
Józef

Czy sól może być wilgotna?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, właśnie nabyłem pierwsze 20 kg soli firmy GRO TECH. Po rozpakowaniu zobaczyłem, że jest ona wilgotna. Sprzedawca zapewnił mnie, że pytał o to w GRO TECH-u i odpowiedzieli, że tak ma być. Ja natomiast widzę, że jest ona wręcz skawalona (miejscami). Czy to Waszym zdaniem eliminuję tę sól w jakiś sposób?, czy jej wartość w związku z tym jest mniejsza?. No i w końcu jak jest z innymi solam? (jak pisałem to moja pierwsza sól)

Za odpowiedzi będę wdzięczny

Józef


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sole jakie miałem były suche i sypkie . Sol jest silnie higroskopijna i przy złym przechowywaniu - źle domknięta - zawilgoci się.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się właśnie obawiałem. Coś mi się wydaje, że właśnie zaliczyłem kolejna wpadkę.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Józef nie koniecznie.poprostu musisz brac poprawke przy odwazaniu-szykowaniu soli do podmianek badz zasolenia baniaczka.bedzie ciut ciezsza.zgodze sie ze moze dlugo lezala w sklepie badz byla zle przechowywana ale nie ma paniki wydaje mi sie.moim zdaniem cala ja wykorzystasz a pozniej kupisz inna badz od kogos innego.

pozdrawiam

darekn12

inna sprawa nie wiem czy taka otwarta sol i lapiaca wilgoc zmienia swoje wlasciwosci, ale raczej moim skromnym zdaniem nie.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to było wałkowane ale nie było porozumienia - mi by było napewno szkoda, że zwilgotnienie doprowadziło by do wytącania się związków/mikroelementów w niej zawartych.

W końcu nie płacę tylko za czystą sól ale także wszystkie cenne związki w niej zawarte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może mieć to jakieś znaczenie, bo przecież jak się najpierw wsypie sól a potem wleje tylko trochę wody to się z niej wytrącaja jakieś związki - prawdopodobnie Ca++, robiac z roztworu mleko. Ten wapń osadza się potem na wszystkim. Czyli zjawisko jest niekorzystne. Trzeba sypać sól do odmierzonej wody a nie odwrotnie. Na ile jednak ta sól się nie nadaje to nie wiem. Lepiej jak sucha :(


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podobną sytuację miałem z solą Aqua Craft MeerSalz PAMF (Public Aqarium Maintenance Formula). Była silnie zbrylona, ale nie zauważyłem żadnych ujemnych innych własności poza tym, że dość długo się klarowała, ale tak mają też niektóre sole sypkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól może być wilgotna. Skoro było nieszczelne opakowanie to normalna rzecz , bo sól ciągnie wilgoć z powietrza. Tylko trzeba uwazać , gdzie jest przechowywana, bo jesli ma dostep do czystego powietrza to ok, ale jesli jest trzymana w pomieszczeniu gdzie sa jakies opary chemiczne to trzeba pamietać ,że ona to wciągnie i taką sól nalezy wyzucić.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuje bardzo za Wasze opinie. Powinienem zaznaczyć, że moja sól była bardzo dobrze zapakowana. Wiaderko a w środku worek foliowy. Nie wydaje mi sie aby mogła naciągnąć wody z zewnątrz. Nie powinna nic stracić bo niby jak skoro dopiero w domu ją otworzyłem. Zresztą niedługo wszystko się wyjaśni.

Pozdrawiam

Józef

PS. Mam pytanko do Darka S, napisałeś jeśli dobże zrozumiałem, że ma znaczenie aby do odmierzonej wody dodawać sól a nie odwrotnie. Mógłbyś mi to wyjaśnić, będę wdzięczny.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli dodasz do soli wode moga zajsc reakcje wytracajace, czyli zmarnuje sie czesc zwiazkow. Nie wiadomo dokladnie w jakiej ilosci i ktore, ale wytraca sie. Dodatkowo sol taka wytwarza duzo ciepla. Moze w akwarium to bylby skrajny przypadek, ale szklo moze peknac. Na przyklad jak nasypiesz soli do szklanki i zalejesz troche woda, to pekie sama z siebie, albo po lekkim puknieciu palcem.

W odwrotnym przypadku przy mocnym mieszaniu pompami sol rownomiernie rozpuszcza sie i nic sie nie marnuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz wyjaśnił wszystko :(

Po prostu trzeba najpierw przygotować wodę a potem w niej rozpuszczać sól, najlepiej mieszając od razu np pompą czy napowietrzaczem. Drobne korekty i tak moga być - np gdy jest za gęsta to dodać troche wody a jak za mało słona to troche soli.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pamietaj chemiku mlody - wlewaj zawsze kwas do wody":(

Z chemii nie bylem orlem ale to mi pozostalo.:(

Robie tak nie tylko z kwasem. Z sola tez. Spirytus tez sie tak rozrabia.:(

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem ostatnio Preisa i okazalo sie ze jest zbrylona troche :| Uzylem jej mimo do tego do 3 podmian i jest dobrze, tj. nie widze zadnych zmian w stosunku do TropicMarinPR, korale otwieraja sie tak samo pieknie a i reszta zwierzakow wyglada jak zwykle. Jedyna roznica jest taka ze sie Preis szybciej rozpuszcza, ale naprawde blyskawicznie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.