Skocz do zawartości
GST

Dojrzewanie suchej skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Odpaliłem akwarium po półrocznej przerwie spowodowanej przeprowadzką. Start na starej skale, która działała w akwarium 10 lat. Skałe wymoczyłem w H2O2 i RO ( przepis znalazłem na forum). Akwarium zalane na soli AF probiotyk plus 1/4 z działającego akwarium. Dolane bakterie. Włączony odpieniacz i cyrkulacja. Po kilku dniach załączyłem PH-metr i zrobiłem testy. I oto mam sytuację, która mnie mocno dziwi, a na forum nie mogę znaleźć podobnego przypadku:

PH 7,90 rano, ale spada w trakcie dnia po zapaleniu oświetlenia.

Kh 7,7

NO3 30

PO4 - 3,0 koniec skali saliferta!

Czy parametr PO4 jest normalny jak na dojrzewanie? O co chodzi z Ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze w skale jednak cos co gnije zostalo, dlatego NO3 i PO4 takie wysokie.

Pewnie rozmnazaja sie bakterie gnilne, pobierajace tlen to pH spada. Nie moze rosnac, bo jeszcze nie ma produkcji tlenu, czy sie lampa swieci czy nie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry przykład na to, że sucha skała a zwłaszcza z odzysku nie jest najlepszym rozwiązaniem do akwarium. Dojdziesz z nią do ładu, ale długo to potrwa i pod warunkiem, że koniec działania zbiornika nie był mocno zaniedbany.

Licząc całkowite koszty zakładania akwarium kupiłbym nową skałę.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zaryzykował skalę z 10letniego zbiornika,jak nie była dobrze wymyta wysuszona i tak jak pisze berklej jeżeli zbiornik był zaniedbany przed jego koncem ,to może oddawać nawet kilka miesięcy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz (jaki i jak duze akwarium ?) na calkiem mokro, pelna para, adsorbery, wegiel, czas.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tej skały ok. 40 kg. Trochę szkoda jej wyrzucać, ale fakt swoje już przepracowała w poprzednim akwarium. Skała została wybielona nadtlenkiem wodoru i wygląda super, a nawet jest bezzapachowa.

Teraz zbiornik tylko 200l. Już myślałem, że się wyleczyłem z akwarystyki, ale po pół roku znów mnie dopadło :).

Odpieniacz DIY z pompą aquabee 2000 z igiełką nawet za duży jak na ten zbiornik. Włożyłem dziś phosphate minus. No nic pozostaje cierpliwie czekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak szybko działają takie absorbenty fosforanów jak np. ten, który właśnie zastosowałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tam koniec skali na teście saliferta to sporo się zejdzie;)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak szybko działają takie absorbenty fosforanów jak np. ten, który właśnie zastosowałem?

Dość szybko - już po jednym dniu zobaczysz różnice (wykonując testy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test po 24h PO4 bez zmian. Woda w fiolce ciemno niebieska... . Mała skałka wyciągnięta z akwa i włożona do 20 litrów solanki przez dobę puściła aż 1 wg.skali na teście. Jest szansa, że ta skała przestanie puszczać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy warto ryzykować nowy zbiornik dla "kilku" kilogramów skały?? ludzie...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 kg to nie takie kilka... W tej chwili dojrzewa powiedzmy 20 kg w ok.100 litrach wody, bo nie podłączyłem jeszcze sumpa i musiałem zmieścić odpieniacz do środka. To dość dużo skały w stosunku do wody, więc i kumulacja związków też duża. Tak przynajmniej sobie to tłumaczę i liczę na to, że jeśli trochę system dojrzeje to będę miał jakiś obraz do podjęcia decyzji czy walczyć z tą czy pójść w koszty i kupić nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dużo wyszło. Dzisiaj mierzyłem wodę w akwarium zalanym 17.01. Na suchej starej skale i takim samym piasku. Skała i piasek wcześniej moczone w zmienianej RO i solance z bakteriami. Wynik tydzień temu NO3-15 PO4 2,42 dzisiaj NO3-0 PO4 0,64. Będzie dobrze. Wrzuć z działającego akwarium ze dwa kawałki skały żeby szybciej zaszczepić życie. Reszta jak Stani pisze.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czas, cierpliwość i chce Ci się bawić to czekaj. Lej bakterie i odpienek na mokro. Ta skała to nie perpetum mobile - w końcu odda to co ma oddać. Nic nie ryzykujesz chyba poza zmarnowanym czasem, prądem, wlanymi bakteriami i wodą. Adsorbery i węgiel bym sobie jednak podarował bowiem mogą Cie ono więcej pochłonąć nakładów, żeby zbić szybko parametry niż warta jest ta skała.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziesięcioletnia skała nadaje się już tylko na śmietnik, ewentualnie można z nią polecieć do Egiptu, Tajlandii, na Karaiby lub w inne miejsce gdzie występują rafy koralowe, umieścić w wodzie i poczekać kilka miesięcy. Największym problemem w starej skale, piasku i w jakichkolwiek elementach wapiennych jest fosforan wapnia. Nawet przy zerowym PO4 w słupie wody fosfor będzie związany w skale a wiele brzydkich glonów umie go pozyskiwać właśnie rozpuszczając fosforan wapnia. Kilkumiesięczne moczenie w codziennie zmienianej RO powinno także wyczyścić skałę ale czy to się opłaca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.