Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Jeśli można pochwalę się co udało mi się zrobić od czasu kiedy czytam to forum i nie tylko to. Wreszcie udało się postawić w miarę duży zbiornik jest w fazie rozruchu ale pędzi do przodu.

Mam nadzieje że tym razem faktycznie dłużej wytrzymam i to akwarium postoi chociaż tak długo jak roślinniak.

Tytuł to wymarzona obsada

Opis sprzętu:

Akwarium 105x60x55h z kominem zewnętrznym i wbudowanym waveboxem, dwa otwory na spływ i rewizje, powrót na zewnątrz, 2 szyby OW, tło to farba czarny aksamit mat

Stelaż stalowy profil zamknięty 30x30x3mm anodyzowany wypalany malowany proszkowo, ze stopami regulowanymi i tu przesadziłem 12 stopek ale miało bujać i jakoś tak się martwiłem.

Oświetlenie to lampa DIY Led cree 240W sterowana ze wschodami i zachodami słońca + regulacja mocy+ oświetlenie nocne + lampka 2x39W T5 w planach, led produkcji Tomka

Filtracja- sump 100x40x40 podzielony na część dla Automatycznej dolewki i osobna komora na pompe powrotu z mała przegrodą pod wate, inną mechanikęi węgiel i Rowe PO4, filtr DIY Geniorka na Sachem Matrix zasilany na baypasie, na spływie pellety XL w woreczku.

Obieg to pompa Tunze 3000l/h i wydaje mi się że to będzie o połowę za mało.

Curkulacja to wavebox DIY na pompie Tunze 6055 i sterowniku Tunze narazie 7096, pozostałe pompy to docelowo coś co może być sterowane przez ten sterownik narazie JVP3000l i tunze 6015

Odpieniacz DIY na pompie Tunze od Sebastka niestety pompa w serwisie od miesiąca i pracuje dziwny odpieniacz z czasów p.n.e.

Akwarium ma od odpalenia obiegu około miesiąca a zalane było około1,5 m.

Były glony zielone i dino i jeszcze trochę zostało ale już niewiele. Po sprawdzeniu prametrów zaskoczenie bo juz kupiłem dodatkowy filtr przepływowy.

NO3= 0 JBL

PO4= 0,00 Hanna

KH= 9,3 salifert

Testy robione w środę od tego czasu dużo karmie ale testów jeszcze nie robię.

Korale są od dwóch tygodni w akwarium wszystko jest w fazie rozruchu i jeszcze zmienia miejsce.

post-11937-0-95124100-1370721488_thumb.jpgpost-11937-0-50271000-1370721616_thumb.jpgpost-11937-0-19344800-1370721641_thumb.jpgpost-11937-0-83454900-1370721744_thumb.jpg

Mam też kilka zdjęć innych akwariów które pielęgnuje i pięlęgnowałem wcześniej. To taka wizytówka jako akwarysty.

Życie trafiło z akwarium 125l

post-11937-0-50816000-1370722116_thumb.jpg

Akwarium 700l około 1,5 roku mieszanka

post-11937-0-64171500-1370722298_thumb.jpg

400l miękkie + lps akwarium 3 miesiące od zalania

post-11937-0-11186500-1370722445_thumb.jpg

I dawne oczko w głowie roślinniak czyli zielone wspomnienia.

post-11937-0-57918200-1370722827_thumb.jpg

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widze,ze wszystkich zatkało:)

To ja napisze: podoba sie bardzo;)

A najbardziej spodobalo mi sie to,ze wkleiles swoje poprzednie akwaria-fajne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajefajne!!!! Akwa z neonkami bardzo ładne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ślicznie. Będę starał się aktualizować temat. Z nowości to użyłem Fauna marin Ultra pest control i wymoczyłem swoją Catalaphylię i dobę później Otworzyła sie na 2-3cm a od kilku miesięcy nie otwierała się. Podczas leczenia wypadł z niej 3cm wieloszczet i coś w rodzaju białych jajeczek. Martwi mnie tylko to że w akwarium jest tych wieloszczetów sporo i czy nie wejdzie znowu. Za dwa tygodnie znowu leczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie, ze szybko złapałeś parametry... te "zera" po kilku tygodniach są trochę niespodzianką (miłą). Acropora zielona robi wrażenie. Oby było tylko lepiej

pozdrawiam

jeszcze jedno, 240Wat leda +2x35 T5 na prawie 400 l to trochę mało swiatła...nie martwi Cię to?

Nie pisz posta pod postem - używaj przycisku "edytuj"

6. pkt Regulaminu N-R

D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne :thumbup: , akwo z neonami na butli ?

Tak na butli.

fajnie, ze szybko złapałeś parametry... te "zera" po kilku tygodniach są trochę niespodzianką (miłą). Acropora zielona robi wrażenie. Oby było tylko lepiej

pozdrawiam

jeszcze jedno, 240Wat leda +2x35 T5 na prawie 400 l to trochę mało swiatła...nie martwi Cię to?

Na razie świeci tylko 240W ustawione na 85% a dojdzie jeszcze T5. Nie martwi mnie to bo koralom jest wydaje mi się dobrze , trochę źle wygląda szczepka niebieskiej akropory stołowej, straciła kolor i lekko wybielała u podstawy a drugi kawałek jest pod nią na piasku ma się znacznie lepiej. Wnioskuję ze zbyt dużo światła albo za mały przepływ akurat w tym miejscu gdzie jest.

Planuję po bokach i na piasku z przodu LPSy i mniej wymagające korale , SPSy na środku i z tyłu i tam będzie najwięcej światła.

Mam problem jak i zresztą we wcześniejszych akwariach z pyłkiem w wodzie może ktoś wie więcej na temat tego problemu i coś podpowie.

Dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na butli.

Na razie świeci tylko 240W ustawione na 85% a dojdzie jeszcze T5. Nie martwi mnie to bo koralom jest wydaje mi się dobrze , trochę źle wygląda szczepka niebieskiej akropory stołowej, straciła kolor i lekko wybielała u podstawy a drugi kawałek jest pod nią na piasku ma się znacznie lepiej. Wnioskuję ze zbyt dużo światła albo za mały przepływ akurat w tym miejscu gdzie jest.

Planuję po bokach i na piasku z przodu LPSy i mniej wymagające korale , SPSy na środku i z tyłu i tam będzie najwięcej światła.

Mam problem jak i zresztą we wcześniejszych akwariach z pyłkiem w wodzie może ktoś wie więcej na temat tego problemu i coś podpowie.

Dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam

Ten pył to zwyczajny kurz. Woda przyciąga go jak magnez. NIe przejmuj się. Ustaw jak możesz jakąś pompę pod kątem lekkim do góry, niech wzruszy taflę i bedzie po problemie. Kurz wpadnie do sumpa i na watę a potem do kosza

Edytowane przez Adamoss1201 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie kurz.

Zrobiłem koronę i karmiłem dwa razy więcej. Wyjąłem część biopellet XL i RowyPO4 ale parametry nadal zerowe. Zastanawiam się czy tak zostawić czy podbijać NO3 do 1 i wlaczyć z utrzymaniem tego i to samo z PO4 do 0,02 bo Hana pokazuje 0,00 nawet godzinę po karmieniu.

post-11937-0-63553900-1371393436_thumb.jpg

post-11937-0-59798000-1371393473_thumb.jpg

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mała aktualizacja - doszedł białobrody i już żyje w akwarium ze 2-3 tygodnie, dołożyłem 2x39W i wydaje mi się że jest lepiej, zastanawiam się czy nie dołożyć jeszcze 2x39. I do tego odnosi się drugie zdjęcie. Bo czy warto? Akwarium ma 4,5 miesiąca z miękkimi, w zasadzie bezproblemowe i obsługa ogranicza się do podstawowego karmienia i czyszczenia szyb i do kilku godzin co dwa tygodnie.

post-11937-0-93871700-1374087524_thumb.jpg

post-11937-0-44244700-1374087551_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium niewiele zmian, światełko dodatkowe pomaga akropory wyglądają na bardziej zadowolone. Ogólnie wszystko ma się lepiej bo akwarium ma już około 3 miesięcy. Problem mam z oznaczeniem potasu. Test saliferta pokazuje 330 a woda do podmian 330-340. Test jest nowy ale raczej mało przydatny. Mierzyłem nim 4 akwaria i wszystkie wykazał miedzy 340-330 a powinno być 400. Zaczałem stosować KZ K+ i efekt prawidłowy niebieski kolor mocniejszy i lepiej polipują Pocillopora i Styophora. Wynik w akwarium gdzie delikatnie przedawkowywałem potas wynik wzrósł o 10 ale co do testów gdzie występuje zmiana koloru po kropli nie wiem czy jest sens zaznaczać. Możliwe że to zmiany życzeniowe.

Może ktoś podpowie czym badać albo gdzie mogłem zrobić błąd przy pomiarze. I czy wkład Matrix gdzie jest go 2l przy 350l może zbijać ten parametr?

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik z zakupów w Skrzydlicy. Szkoda że korale są tylko na przetrzymanie.

Coś ten filmik strasznie przycina?

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna kompozycja


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od ponad miesiąca walczę z niskim potasem K według testu jest 330 a podaje z dużą przesadą K z KZ przez dwa tygodnie około 3 krotna dawkę dzienną i po podmianie a robię regularnie co tydzień pokazuje mi 330-340. Zmierzyłem czystą solanke przed podmianą i tam też wskazywało 340. Za to u kolegi wyszło 410.

Co robię nie tak bo sam nie wiem, lub co mi zżera tak ten potas? Proszę podpowiedzcie.

Co ma wpływ na wynik testu lub na ten potas. Mam ledy, niskie PH, odrobinę biopellet, Rowa PO4 i wegiel. Już mocny odpieniacz i wkład Matrix sachema na azotany około 2l. Prametry kh obecnie 8,9 ale przy nizszym 7,3 to samo wskazywało, NO3 niewykrywalne testami kropelkowymi a PO4 na hance 0,00,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocny odcieniacz może wytrzepać z wody potas..

Dodaj do świeżo rozrobionej solanki taką potrójną dawkę potasu(proporcjonalnie do objętości ) i potem zmierz jeszcze raz.

Będziesz widział czy wzrasta Ci do zadanego poziomu czy też nie...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Przemku że się zainteresowałeś tematem bo jak pytałem gdzie indziej to brak odzewu. Do pól litra wody wlałem 3ml potasu z KZ i wynik mi pokazał test 460. To by wyszło że około 2l tego musze dolac do akwarium. Tylko dlaczego woda na soli preis wychodzi tak biednie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

460 to wynik na pewno za duży - powinieneś trzymać około 400-410.

Jak sam widzisz - niedobory masz bardzo duże, musisz powolutku zwiększać codziennie dozowanie - tak aby nie przekaraczać wzrostu o 20 jednostek dziennie.

Jak zbuforujesz wodę to później już niewielkie dawki pomogą Ci utrzymać potas na właściwym poziomie..

Jaki to odpieniacz i jak długo go masz?

Czy wcześniej mierzyłeś (co jakiś czas chociaż) poziom potasu?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odpisywałem bo mi trochę wstyd ze odpuszczałem test na K. Miałem z KZ i nie znalazłem instrukcji i tak z braku czasu olewka.

ALe teraz dużo wertowania materiału i kilka chyba konkretnych wniosków. Braki duże i wzrastają dlatego że filtracja jest mało standardowa. Ten wkład Matrix to zeolit bardzo podobny chyba do podobnych w metodzie zeovit i mam go ponad 2 razy za duzo. Co mnie zmyliło to to ze w opisie pisze ze mozna go nie wymieniać a tam co 6-8 tygodni. To mi czysci wode do zera. Zamiast jak w zeovicie podawać bakterie i pożywke to ja mam biopellety xl w małej ilosci ale do tego nie regularnie podaje jakies bakterie i pozywki. Odpieniacz nie jakaś potęga ale konstrukcja Sebastka na stożku i tej mocniejszej pompie Tunze. Robi naprawdę dobra robotę. Do tego wegiel i Rowa PO4. Balin to super light bo tylko Ca i KH, bogata sól i miało wystarczyć.

No ale jak człowiek mądrzejszy od wszystkich to tak potem jest.doszło kilka spsów i braki robia sie coraz większe. Zuzycie też jest za wysokie zeby dawkami standardowymi KZ K-Balansem wyrównac bo ten produkt nie jest czystym potasem i powoduje przy przedawkowaniu bujny wzrost glonów a potas bardzo wolno rośnie.

Mój wybór padł na K-strong bo tam jest już tylko potas ale cena kosmiczna. Muszę też wyjąć część tego wkładu Matrix jest naprawde dobry.

Podaje też z KZ Amino, Vitalizer , sponge i czasem Zeofood, i coral snow. Tym samym wydaje mi sie ze przez przypadek stworzyłem kopię Zeovitu :) w tym akwarium. Do tego sprawdzałem że jak w filtrze przepływoowym z Matrixem zamiast wstrząsać podniosę do max przepływ i zatrzymam kilka razy to odpieniacz siada i podobny efekt mam jak przy potrząsaniu.

Wiem że to głupota i będę to prostował ale nie rezygnuje narazie z tego rodzaju filtracji.

Może komuś zostało K-strong albo zna dobre zamienniki bez efektów ubocznych(glonów) to chetnie bym odkupił .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jak wygląda obsługa baniaka chodzi o wymiary szkła myślę o podobnych wymiarach tylko troszkę szersze 5-10cm dosięgasz do dna na końcu ?

Szkiełko niczego sobie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz widzę ze ktoś tu coś napisał. Co do obsługi nie ma najmniejszych problemów. Jak chcesz sięgnąć do dna z tyłu akwarium, (tylko poco) to trzeba podnieść lampę i stołeczek podstawić. Rozmiar wydaje mi sie fajny tylko białobrody to zły wybór. Zdecydowanie za ciasno mu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.