Skocz do zawartości
Gość

Prośba o identyfikację...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Wczoraj żona zauważyła w skale "pająka" :) Startowałem na suchej skale RRRock, ale w międzyczasie przybyło parę szczepek, paru mieszkańców. Nie spodziewałem się jednak takiego pasażera na gapę...

Zdjęcie słabe, bo robione telefonem na szybko. Ma tych ramionek więcej. Wystają ze skały. Czy to wężowidło? Obstawiam że tak, konsultowałem z jedną osobą, która twierdzi że raczej też. Dziś mam trochę lepsze jakościowo zdjęcie, więc trochę lepiej widać. Proszę o opinie.

post-24587-0-64085000-1455802768_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wężowidło. Jak czerwone to może to http://pl.reeflex.net/tiere/2588_Amphiura_sp.htm

Ale odmian jest wiele. http://pl.reeflex.net/kategorie/194.html


Akwarium 300 litrów 120x50x50 przód OW + sump 100lwody , Odpieniacz H&S 150, Grzałka Fluval E 300 W, lampa led DIY 200w, żywa skała 15kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Biało-czarne. Ophiolepis superba? Tak mi wygląda. Z drugiej strony- skąd ten "dziug" się u mnie wziął?

Na podstawce od korala? W postaci jajek? Wiem, wiem że pożyteczny, więc póki nic nie udusił to zostaje :)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy okazji- dziś zobaczyłem jeszcze dwa "gratisy"... Czy to rurówka (ten "piuropusz" mieszka sobie w piasku, czasem jest cały schowany) i asterinka (choć tutaj mam mocne wątpliwości)? Zostawić? A tą "rozgwiazd(k)ę" wywalić?

Przy okazji - jeszcze jedno. Dostałem w sklepie malusieńki kawalątek skałki z dwoma główkami Zoa. Jakieś takie długie, no ale stały na dnie, może słabe światło- ok. Są jakie są. Ostanio zauważyłem mały pęcherzyk, taki jak szklana bańka. Twardy jak skała. Myślałem że to klej, ale... stawał się coraz większy i jest ich teraz kilka. CO to jest? Ma ktoś pojęcie?

post-24587-0-25915500-1455900336_thumb.png

post-24587-0-67172600-1455900342_thumb.png

post-24587-0-04933100-1455910163_thumb.png

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To dziadostwo aż takie twarde jest? Nie mogę tego przebić, zdrapać etc. na szczęście jest na malutkim, przyniesionym ze sklepu kawałeczku skałki. Jutro go załatwię na amen. A co odnośnie pozycji numer 1 i dwa? W sumie tylko ten pierwszy , wystający z piasku mnie interesuje, bo "asterinkę" już usunąłem profilaktycznie.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez dostałam szczepke z valonia. Wyjęłam korala, zdrapałam te kuleczki, przeplukalam w solance i wlozylam do akwarium. Minęły 3 tygodnie i nie widzę, żeby odroslo. Rurowka ładna, od niedawna tez mam takie same w kropeczki. Z pierwszą skała miałam takie brzydkie, szare z nieładnym pióropuszem, a po zakupie nowych szczepek i skały mam takie ładne jak Twoja :) Asterine zostaw, ja mam asteriny od początku i nie rozmnażają się ponad stan, nie krzywdzą korali. Nawet wydaje mi się, że odkąd mam slimaki ich populacja spadła. U mnie wydają się pożyteczne, czyszczą z glonów skorupki ślimaków, stopy korali, rogi akwarium. Żaden koral nie stracił życia. Czasem wchodzą między główki zoa, ale nie zjadają samych głowek, ani jednej nie brakuje.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na Asterinę- za późno. Poleciała na "out". Valonię odrąbałem z kawałeczkiem skałki, więc też jest "out", a rurówkę oczywiście zostawiłem.

Dzięki serdeczne za pomoc.

P.S.

Ależ to szybkie jest :) Drobny ruch czyścikiem, ręką w pobliżu i w ułamku sekundy już jej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

twarde jest ale na pewno nie jak skała - zdrap poza zbiornikiem (nie przebijaj bo w środku ma zarodniki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odrąbana z kawałkiem skałki i niestety z jedną główką Zoa. Poszła do kosza. Trudno. Już taki jestem że wolę dmuchać na zimne. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, nie wszystko, co wydaje się wrogiem w akwarium jest nim w rzeczywistości. .. Ja tez po przeczytaniu kilku postów na forum w popłochu zaczęłam zdrapywac asteriny ze skał. Teraz się cieszę, że je mam. Muszelki ślimaków są ładnie wyczyszczone, na koralach nie ma glonów. Niektóre asteriny są zbyt zarłoczone, ale nie wszystkie. najpierw obserwuj, potem likwiduj. No.... valonii, aiptasii, Dino, ślimaków osiadlych czy cyjano to raczej nie trzeba obserwować, tylko likwidować, ale nie wszystko poza wymienionymi jest złe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Słyszałem trochę pozytywów o Asterinach, ale bałem się że mi się to rozmnoży do tego stopnia, że sobie potem będę pluł w brodę. Pewnie jest ich więcej, tylko na razie ich nie widzę tak jak nie widziałem dotychczas wężowidła i rurówki. Podejrzewam tez że mam jeszcze jednego dzikusa, bo czasem słyszę jakiś tam trzask. Czyżby pistoletowa? Z drugiej strony na 99% to niemożliwe, bo startowałem na RealReefRock, a ze szczepkami raczej nie ma opcji żeby przyszła. Może już za bardzo przewrażliwiony jestem? Ech... Póki co, wszystko co kupiłem- żyje, nic mi nie ubyło więc jest dobrze. "So far, do good", jak to mawiają Rosjanie :) Dzięki raz jeszcze. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzask pozwala podejrzewać pistoletowa :( Mnie nic w akwarium nie trzaska. Jak długo masz akwarium? mogła się przemycić ma szczepce jako maleństwo. Można startować na suchej skale, ale na szczepce może przemycić się jakieś "niemowlę" dzikiego kraba czy krewetki, nawet jajo, którego nie zauważysz. A co do asterin, to być może tez masz jakieś maleństwa w skale i tylko czekać, aż podrosna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.