Skocz do zawartości
loccutus

Pierwsza POLSKA, dedykowana akwarystom, elektroda pH.

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu koresponduje z właścicielem firmy Hydromet i rezultatem tej korespondencji jest elektroda pH dedykowana akwarystom - w szczególności morszczakom. Nie można jej jeszcze nigdzie kupić, wkrótce dostanę jeden egzemparz do przetestowania. I tu mam pytanie bo jesli ktoś chciałby też potestować i porównać do posiadanego sprzętu to chętnie prześlę - pod warunkiem że osoba taka dla dobra ogółu opisze swoje testy na forum i zwróci sprzęt w stanie "niepogorszonym".

Nie wiem na jaki czas wypożyczać elektrode ale myśle że tydzień na ocene wprawdzie pobieżną ale wystarczy. Co do zachowania elektrody w czasie - hehe czas pokaże.

Nie mam jeszcze pełnych danych technicznych ale wkrótce to uzupełnie.

W załączeniu fotki:

501ea0a0f0b39bc8.jpg

e5b16cfc16763a62.jpg

Tylko proszę o rzetelne uwagi - jeśli mamy producenta który chce współpracować to myśle że należy dla wspólnego dobra to własciwie wykorzystać. Kto jest chętny ? Może jako pierwsza jakaś osoba z elektrodą i miernikiem AM dla porónania się zgłosi ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rozmawiałem z Panem Zielińskim o tym problemie i być może powodem jest to że AM używa jako elektrolitu 4M roztworu KCL a "reszta świata" ten roztwór ma o stężeniu 3M

W każdym razie problem kompatybilności jest "na tapecie" i myśle że sprawa zostanie jakoś rozwiazana.

Tyle że to była alektroda redox w wykonaniu standartowym - ta którą miałeś. A to już nowa konstrukcja pH z wprowadzonymi kilkoma zmianami ułatwiającymi nam akwarystom życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

@loccutus jestem zainteresowany kupnem takiej elektrody w przyszlosci.mam Lajona 112.

prosze,informuj Nas na biezaco o tym produkcie.

dziekuje.

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje jeszcze osoby dysponujące miernikami redox (byle nie Aquamedic), chętne do przetestowania elektrod Redox ERPTxx

Moge wysłać takiej osobie od ręki ERPT-13. Elektroda ma troszke inną konstrukcjie - posiada wejście do którego podłącza się zewnątrzny zasobnik z elektrolitem, co dodatkowo zwiększa jej żywotność ale nie musi być podłaczony i może pracować równeiz bez niego - jest kto chętny ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus - ja jestem chetny na elektrode redox - wlasnie wczoraj przyszedl profilux II plus z modulem redox / przewodnosc


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wypożycze ci do przetestowania ERPT-13 wraz buforem 220mV +/-5mV.

Elektroda jest bardzo stabilna, daje silny sygnał - do zbudowania miernika redox w oparciu o tę elektrode wystarczy zwykły miernik napięcia kupiony w hipermarkecie za 30zł :)

oto fotostory:)

Wyciągamy elektrode z pudełka, zdejmujemy silikonową gumkę osłaniającą łącznik elektrolityczny, opłukujemy wodą RO i wycieramy z resztek środka konserwującego. Ponieważ nie będziemy podłączać do tej elektrody dodatkowego zbiornika z elektrolitem, a elektroda nie przcuje w warunkach podwyższonego ciśnienia - niebieski kapturek uszczelniający tubus niech zostanie na miejscu:

b4de3645414e5e3bmed.jpg

Następnie podłączamy elektrodę do miernika napięcia i ustawiamy zakres mV. Ten na zdjęciu jest nieco lepszy niż "pierwszy z brzegu" no ale wystarczy najtańszy tajwan. Widać że elektroda pokazuje już wynik - potencjał ORP zmierzony w roztworze kontrolnym. Wynik w buforze ustala się momentalnie i możemy go odczytać

0b8fd7c1c177c3c1.jpg

Rzut oka na etykietke iiiii.....

c947873f183a2650.jpg

kurde - mierzy 228 a powinno być 220 z odchyłką 5mV - czyżby elektroda zła ??? a przekręćmy nieco butelke i zobaczmy co to za fajna tabelka obok:

61ba911a7ad859bf.jpg

hehe No to wychodzi na to że redox zależy od temperatury :) weźmy zatem termometr i zmierzmy temperature płynu

e07b5b1dfcd72036med.jpg

Medyczny termometr firmy Microlife pokazuje 21,8 - rzut ponowny okiem na tabele kompensacyjną i wszystko jasne :D

Elektrody platynowe redox jak przekonał się andrniew bardzo dobrze sprawdzają się w roli elektrody pH :D

smk - elektroda i plyn ze zdjęć powyżej - w poniedziałek lecą do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: żle zmierzyłem temperature !! - wiązke podczerwieni z termometru skierowałem na butelke w miejcu gdzie przed chwilą trzymałem ją ręką. Nie pomyslałem o tym ale ciepło od ręki ogrzało miejscowo butelke i zawyżyłem pomar. Niby odchyłka i tak w normie ale nie uspokoiło mnie to i dokonałem ponownego pomiaru - wyszło 20,2 :mrgreen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik może mieć problem z przetestowaniem tej elektrody - bo niestety Profilux wymaga do kalibracji 2 płynów kalibracyjnych w tym jeden koniecznie 0 mV. Właśnie jestem po takiej nieudanej kalibracji Profiluxa i tak na szybko przeleciałem sklepy w necie i mam problem bo nigdzie nie ma 0 mV.

Leszek, a widziałeś gdzieś w dobrej cenie elektrody mierzące przewodność wraz z płynami kalibracyjnymi w zakresie 0-100 ms?

EDIT: Potzrebuję też 4 szt. przedłużaczy do elektrod - tak z 1,5 metrowych. Czy ktoś widział takie cudo?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, coś w tym Egipcie mi makówkę za mocno przygrzało :) Przeczytałem dopiero w instrukcji, że kalibracja na 0 to kalibracja z samą wtyczką dołączoną do modułu i teraz wszystko gra :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ćwieka mi zabiłeś i już chciałem strzelić zeby zamiast kalibrować zero - zewrzeć gniazdo ale doczytałem drugi post i sie wyjaśniło.

Jedno małe ale - elektrod redox sie NIE kalibruje - być może w profiluksie sygnał mierzony jest wzmacniany i z racji pewnej tolerancji elementów stopień wzmocnienia może się w posczególnych egzemplarzach kompa różnić i trzeba dopasować moduł pomiarowy do sygnału elektrody ??

Przedłużacze załatwisz na bank w Hydromecie - znajdź ich strone w googlach i zadzwoń na bank pomogą. Jeśli nie to w każdym sklepie elektronicznym kupisz gniazda i wtyki BNC i przewód koncentryczny niskostratny - zrobisz sam.

Co do czujników przewodności to nie mam pewności ale Hydromet chyba robi takie. W sumie nie jest to nic skomplikowanego przecież - można zrobić nawet samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do przewodności to tam jest to mierzone przy prądzie zmiennym :) o częstotliwośći coś albo 1000 Hz albo 5000 Hz - nie mam jak teraz sprawdzić :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam mały problem bo mi pokazuje w baniaku Orp 156, a w wodzie RO 240 - przy czym płyn kalibracyjny 220mV jak nalezy.

Już sam nie wiem czy mam burdel w baniaku czy to profilux II źle pokazuje

Przy czym dużym problemem jest 1m kabel w tej elektrodzie i kabel wisi naciągnięty na pająka, a elektroda pod kątem 45st w płynie co moze powodować złe odczyty

Czekam na sól kenta i zrobie podmiane 20% zobaczymy co wtedy.

Na kiedy locotus potrzebujesz elektrode?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko możesz ją jeszcze z tydzień potrzymać :D

pożycz może inny miernik z elektrodą i niech sie wyjaśnia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kiedy ewentualnie bedzie elektroda ph dostepna w sprzedazy?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświerzam wątek:) w czasie gdy smk testuje elektrode redox standartową, do mnie przyszła paczuszka od producenta a wniej takie oto skarby:

bufory kalibracyjne pH - łącznie z 9,18 do kalibrowania miernika/komputerka firmy SERA

5a47097e4e177e0fm.jpg

sama elektroda pH AQ1 z numerem seryjnym 0001 :(

f140a21e8c2af3d9m.jpg

oraz niespodzianka: Pierwsza polska elektroda REDOX dedykowana akwarystyce :)

0ce09d455f422b11m.jpg

za dużo o niej jeszcze nie powiem, ale wkrótce sie nad nią popastwie i zdam relacje.

Wieczorem postaram sie zamiescić wiecej informacji na temat elektrody pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam Wam fragment listu jaki otrzymałem od producenta w odpowiedzi na pytanie o rożnice między elektrodą akwarystyczną a standartową.

1) Zastosowany został kabel o długości 2 m, ale nie jest to żadna zmiana, ponieważ w każdej elektrodzie można zastosować taki kabel.

2) Elektroda ERH-AQ1 posiada otwór w korpusie umożliwiający uzupełnianie lub wymianę elektrolitu odniesienia, co z pewnością powinno przedłużyć jej żywotność. W razie stwierdzenia objawów starzenia się membrany jonoczułej (spowolnienie reakcji, przesunięcie potencjału, obniżenie nachylenia charakterystyki) membrany obu elektrod można poddać regeneracji roztworem regenerujący o symbolu SC03. Otwór do uzupełniania uszczelniony jest pierścieniem silikonowym, który może nieco przeszkadzać przy montażu elektrody w standardowym uchwycie (np. firmy AM). W odróżnieniu od standardowych elektrod przewiduję, że otwór w korpusie będzie przeznaczony jedynie do uzupełniania elektrolitu, a podczas pomiaru korpus będzie całkowicie uszczelniony (tak jak w przypadku elektrody ERH-11A).

3) Elektroda ERH-AQ1 posiada jako roztwór odniesienia 3M KCl (elektroda ERH-11A posiada roztwór nasycony). Roztwory w obu elektrodach zawierają dodatek substancji podwyższającej lepkość. Bardziej rozcieńczony roztwór KCl zawiera mniejszą ilość skompleksowanych jonów srebra co ogranicza skłonność do wytrącania się osadów w porowatej strukturze łącznika, a tym samym w większym stopniu zapobiega jego zablokowaniu podczas pomiarów ciągłych.

4) Elektroda ERH-AQ1 posiada pojedynczy łącznik elektrolityczny, a elektroda ERH-11A posiada 3 łączniki elektrolityczne. Mniejsza liczba łączników ogranicza wyciek elektrolitu odniesienia, co powinno sprzyjać zwiększeniu okresu eksploatacji, bez konieczności uzupełniania roztworu. Z drugiej strony, ograniczenie kontaktu elektrolitu odniesienia z wodą w akwarium, może nieco obniżyć szybkość reagowania elektrody na zmiany pH, co jednak w przypadku tego rodzaju pomiarów nie powinno mieć istotnego znaczenia, a może nawet będzie nieazauważalne. W każdym razie, należy się temu dokładnie przyjrzeć w dłuższym okresie czasu, po czym ponownie ocenić, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

5) Elektroda ERH-AQ1 jest standardowo wyposażona w nasadkę ochronną, co w niektórych sytuacjach może być przydatne. Przy nakładaniu nasadki ochronnej należy zwrócić uwagą, aby nie nasunąć jednej z wewnętrznych prowadnic nasadki na łącznik elektrolityczny elektrody. Właśnie z tego powodu nie dołączamy nasadek do elektrod ERH-11A, ponieważ trudno dopasować 4 prowadnice nasadki do 3 łączników elektrody.

6) W obu elektrodach zastosowaliśmy ostatnio nowy rodzaj uszczelnienia przy wyprowadzeniu kabla z elektrody. Jakość uszczelnienia badaliśmy mierząc pH przy całkowitym zanurzeniu elektrody w wodzie (wraz z kablem) na głębokość 1 m, w temp. do 80 st.C. Uszczelnienie nie zawiodło. Nie wynika z tego, że będę zalecał całkowite utopienie elektrody podczas pomiaru, ale powinna ona przeżyć w razie przypadkowego wpadnięcia do akwarium.

7) Cena netto elektrody ERH-AQ1 dla klienta końcowego wynosi 129,00 PLN i z początkiem przyszłego roku nie ulegnie zmianie. Ceny pozostałych wyrobów od 01.01.2007 wzrosną o ok. 10%.

Myśle że to wszystko wyjaśnia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle, niezle. Napisałem już do nich na kiedy mogą mi wyczarować tą elektrodę + jakąś od przewodności. Zobaczymy co odpiszą.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.