Skocz do zawartości
wildschek

Propozycje sprzetowe do baniaka 250 litr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

Jezeli ktos z Was bedzie mial chwilke wolnego czasu i nie sprawi mu problemu to prosze o odpowiedz na kilka pytan ponizszych . Posiadam baniak 250 litrow prostokat standard z kominem oraz sump ok 50 litrow i chcialbym dobrac do niego najbardziej odpowiedni i niezbedny sprzet aby moglo funkcjonowac akwarium morskie nie obciazone mocno , bardziej rafowe . Chodzi o zwrocenie uwagi na wydajnosci sprzetu do takiej pojemnosci oraz ewentualnie podpowiedz ktorych firm sa godne polecenia a przy tym cenowo atrakcyjne. oczywiscie z waszego doswiadczenia ? A wiec ...

1. Jaki odpieniacz ? - Wydajność model , firma ?

2. Jaki mikser wapnia ? - j.w

3. Jaki reaktor wapnia ? - j/w

4. Czy w ogole potrzebny i niezbedny jest mikser z

reaktorem ? a moze wystarczylby sam reaktor do 250

litr?

5. Jaka pompę obiegowa ? - Wydajność model , firma ?

6. Jaka pompe cyrkulacyjna - j/w

7. Jaki RO - j/w

9. Jakie Oswietlenie HQI ? - Jaka moc , ile zrodel

swiatla np. 2 x 75W lub 1 x 150 albo 2x 150 ? Jakiej

firmy zarniki lub model ?

10 . Inne niezbedne urzadzenia z wlasnych doswiadczen

Z gory WIELKIE DZIEKI

Mirek


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje propozycje jak ja bym stawiał 250l i miałbym na to kase :)

ad 1. ODPIENIACZ

Napewno nie duzym kosztem będzie firma OCTOPUS. IMHO. Odpieniacz taki ma Darekn12 i bardzo go sobie chwali.

Odpieniacz Reef Octopus NW-110-6520

http://rafashop.pl/sklep/product_info.php?cPath=13&products_id=10

Cena 309zł

jeżeli chodzi o pytanie 2,3,4 Mikser wapienny napewno na początek. Reaktor niekoniecznie IMHO Lepiej zrobić samemu lbo kupić OCTOPUS KR-100 http://rafashop.pl/sklep/product_info.php?cPath=14&products_id=13

ad. 5 Jeżeli miało być to akwa dla mnie dałby pompę UP2000/1 . Aqamedic OR nie cieszą się dobrą opinią choć dużo osób na tym forum ich używa z braku pomp w podopnej cenie.

UP2000/1 38W 2000l/h h:3,0metry

Cena około 300zł, choć wErybce były osttnio w bardzo dobrej cenie po 235zł

ad. 6 2xMarea Stream 3200 - wydajność 3200l/h, moc pompy 16W

Cena około 225zł za sztuke.

ad. 7 W bardzo dobrej cenie kupiłbym tą http://www.allegro.pl/item135195526_osmoza_akwa_100_gpd_nowy_ro_usa_najtaniej_hit_gwar.html

aczkolwiek zamontowałbym 3 prefilt mechaniczny za filtrem węglowym

Cena 189zł

nie widze punktu 8 :)

ad.9 Jeżeli ja bym miał robic te akwa to dałbym 1xHQI 250W 14000k i jedną świetlówkę aktyniczną T5 39W

realny koszt całości oświetlenia od 700-2000zł

ad 10. Testy, termometr, grzałka, sól, aerometr, fitr DI,.........

POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario ty to jestes koles:) normalnie czlowiek - encyklopedia


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale i tak szkoda ze nowemu koledze nie chce sie troszke poszukac ,poczytac...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak glownym ograniczeniem jest kasa, rozpietosc cen takich chocby odpieniaczy jest bardzo duza, nie mowiac o oswietleniu, sam kompletuje podobny zbiornik i wiem ze w wyposazeniu mozna w zasadzie dowolnie przebierac :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek zle zadales pytanie:

1. nie podales wymiarow akwarium, litraz niewiele nam powie

2. nie podales czy sa jakies ograniczenia natury finansowej, a jesli tak to jakie?

3. najwazniejsze: przynajmniej w przyblizeniu obsade jaka planujesz.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

AquaManiac - W moim pytaniu napisane jest baniak standard wiec co bardziej rozgarnieci uzytkownicy forum powinny wiedziec w jakich przedziałach sa "prostakatne standardy " ale jak potrzebne prosze bardzo

AD1 prostokat 120x45x 55 - z szyba przednia typu HEXO / sciete krawedzie przedniej szyby .

AD2 Zawsze sa ograniczenia mysle jak u wiekszosci uzytkownikow i zjadaczy chleba - gdyby nie bylo zamowilbym zestaw "tzw - full wypas " z aranazacja wnetrza i z glowy , ale skoro pytam to wiadoma rzecza ze sa takie ...(:

AD3 Ma być to nie obciazony baniak bardziej rafowe niz typowe morskie - nad obsada nie zastanawialem sie bo przeciez ona zalezy od konfiguracji baniaka - jedno zalezy od drugiego - wiec ogolnie - Proste nie obciazone akwarium morskie - typ rafowy

Pozdrowienia


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, taki jestes rozgarniety ze stworzyles nowy "prostokatny standard baniaka morskiego o pojemnosci 250L"

teraz wiem ze taki standard to jest "120x45x55 z szyba przednia typu hexo". Teraz juz wiem ze baniak 100x50x50 wykracza poza ten standard. Dzieki, znowu sie czegos dowiedzialem ciekawego na forum.

powodzenia


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

AquaManiac - Nie wiem o co chodzi Ci zadaje proste tematyczne pytania a Ty komplikujesz je jak tylko to jest mozliwe jezeli nie wiesz albo nie masz ochoty odpowiedac po prostu nie rob tego i basta - w czym jest problem w szerokosci baniaka czy jego wysokosci jezeli ? Jakie to ma znaczenie czy szyba hexo czy podstawa prostokat ? Nie wiem ale wedlug mnie i mam nadzieje innych tez znaczenie ma wysokosc baniaka dla doboru oswietlenia no ewentualnie szerokosc ! Ale bez przesady skoro pisze ze baniak standardowy to taki jest i nie jest on o podstawie okraglej , nie jest kula ani o wysokosci 100 cm i szerokosci 40 naprzyklad - A czy potrzebna bedzie tez grubosc szyby ? jak tak to 10 mm - ludzie co z wami odpowiedzi jest na moje pytanie raptem 1 - slownie jedna za co slicznie dziekuje a reszta odpowiedzi to problemy z ustaleniem ksztaltu akwarium a moze tez ma znaczenie czy jest w nim 250 litro czy 255 litrow ????? Paranoja . Pozdrawiam


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego wildschek nie irytuj się tym że otrzymałeś lawiny odpowiedzi no twoje pytania. Chętnie podpowaidamy każdemu kto przede wszystkim najpierw sam zadaje sobie trud zgłębienia elementrnej wiedzy. Rozumiem, że jeżeli jesteś gotów na postawienie baniaka i czujesz, że to jest jedna z tych dziedzin którą chciałbyś się w przyszłości zająć poważniej, to masz straszliwy głód wiedzy, tysiące pytań i robisz wszystko żeby móc sobie na nie odpowiedzieć. Temat sprzętu wałkowany jest tutaj kilka razy w tygodniu pod każdym względem, nie dostaniesz gotowej recepty na sukces... bo tak to byśmy wszyscy zrobili :)

Poponuję zacznij (nawet w tym topicu) dokładniej opisywać krok po kroku jak widzisz w przysżłości swoją nanorafę zacznij od tego co chcesz hodować, poczytaj np. o potrzbnej wydajności pomp, o mocy czy różnych źródłach oświetlenia, rozważ wszystkie za i przeciw, a myślę że dalej temat pociągniemy już razem :)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek, czego się spodziewałeś zakładając ten wątek? Lawiny odpowiedzi? Trzeba poczytać, zastanowić się, przemyśleć wszystko bo nikt za Ciebie tego akwarium nie założy i może wtedy zapytać np. co będzie lepsze Deltec APF600 czy Royal Eksl. BK opisując w jakim akwarium będzie pracował. Co do prowadzenia akwarium morskiego jest prawie tyle teorii co samych akwarystów i jedni Ci napiszą np. że sam reaktor wystarczy, inny o samym mikserze, jeszcze następni, że przy takim litrarzu to tylko Barling lub ręczne dolewanie itp. Niestety każdy z nas ponosi pewne rozczarowania co do różnych teorii w trakcie prowadzenia swoich zbiorników (szczególnie rafowych).

PS. Ciekawy jestem jaki będzie poziom Twojej irytacji w sytuacji jak ktoś doradzi coś i po pewnym czasie stwierdzisz, że to była (wg Ciebie) głupota :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nerwusy szybko koncza kariere akwarysty morskiego :)

Wildschek z tymi wymiarami to sie pytalem pod katem oswietlenia o ktore pytales, 250L mozna w rozny sposob oswietlic w zaleznosci od dlugosci czy wysokosci baniaka.

Srednio rozgarniety uczestnik tego forum raczej to wie :)

Poza tym takie pytania sa za ogolne, bo coz to znaczy:

"Proste nie obciazone akwarium morskie - typ rafowy" - takiego czegos nie ma, zadne morskie nie jest proste, nie obciazone bedzie wtedy jak nic nie bedziesz karmil, typ rafowy to moga byc proste miekasy ale tez wymagajace SPS-y i wtedy setup musi byc inny. To nie jest tak ze "mam gotowy setup i zobaczymy co sie da w nim hodowac" tylko raczej: "chce hodowac takie i takie stworzenia, jakie akwarium potrzebuje i jaki sprzet?".


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

AquaManiac dobra widze ze w niczym nie pomozesz kolego wiec po co ty sobie psujesz nerwy i ja ... ale dzieki za checi pozdrawiam PS. Przegladnij kolego forum ale tak dokladnie to bedziesz wiedzial co to jest średnio obciazone biologicznie akwarium ! Skad ja mam na dana chwile wiedziec co w nim dokladnie ma byc ? dlatego moje pytanie jest ogolne i oczekuje ogolnej odpowiedzi a nie wywodów do pracy doktorskiej :) Jeszcze raz pozdrawiam


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek troche wiecej cierpliwosci i szacunku do kolegow ktorzy juz dluzej sa w temacie i chetnie ci pomoga ale nie po takich wypowiedziach...

czytajac twoj 1 post na forum zadaje sobie pyt ile czasu poswieciles na czytanie forum badz poszukaniu odp na swoje pytania.

moze od tego trzeba bylo zaczac?

jesli ju zbedziesz mial jakis wstepny projekt gotowy w glowie badz gdzies naszkicowany daj nam swoja propozycje i wtedy doradzimy ci co konkretnie jest dobrze a co moglby byc lepiej.

nie oczekuj ze ktos za ciebie zrobi caly projekt i da ci gotowy na forum.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle tylko ze Ty, Mariusz nie jechales na dzien dobry po kolegach majacych wiedze 10 razy wieksza od swojej owczesnej jak po lysej kobyle :)

A do kolegi Wildschek, to nie ma co sie na dzien dobry denerwowac - wymiar baniaka jest wazny - inne swiatlo, pompy potrzebujesz do baniaka 100 na 50 na 50, inne do wysokiej, glebokiej "kostki"

rowniez pytanie o reaktor, mixer ballinga zalezy od planowanej obsady. morskie niestety zaklada sie w ten sposob ze najpierw ukladasz sobie mniej wiecej planowana obsade i do niej konstruujesz baniak a nie najpierw budujesz baniak a pozniej kombinujesz co by tu do niego wsadzic :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co zlego jest w podejsciu najpierw baniak, a potem sie zobaczy co tam da sie wlozyc?

Ja w zasadzie sprzet juz mam, zbiornik bedzie w poniedzialek, a co do obsady to wiem tylko tyle, ze zaczne od miekkich korali, jakichs drobnych zyjatek czyszczacych (slimaki, wezowidlo, ew krewetki) i jednej/dwoch rybek.

Z czasem i tak sie okaze co u mnie przezyje i bedzie sie rozwijalo, a co nie, i co w wyposazeniu trzeba bedzie zmienic, zeby poprawic ten stan rzeczy.

I tak trzeba sie bedzie na wlasnych bledach uczyc, ale gotowych rozwiazan chyba nie ma :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic zlego normalne podejscie .

Tylko glupiec uczy sie na wlasnych bledach sa inni na ktorych trzeba sie wzorowac bo szkoda pieniedzy i czasu.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ale przeciez z grubsza musisz przynajmniej wiedziec co chcesz trzymac w takim akwarium zeby moc kupic odpowiedni sprzet. Chcesz np. wpuscic pokolce i miec do tego twardziele to musisz pomyslec o odpowiednio duzym odpieniaczu. Chcesz miec SPS-y to myslisz o reaktorze a moze i mikserze, no i lampe kupisz inna niz do akwarium FO albo nawet rafowego z miekasami.

Ale masz racje w ostatnim zdaniu :gotowych rozwiazan nie ma, i nich to bedzie motto dla Wilczka, on jeszcze mysli ze istnieje cos takiego jak "standardowe akwarium morskie" na ktorego prowadzenie jest jakis uniwersalny przepis, ale z czasem dojdzie sam do tego ze KAZDY ZBIORNIK JEST INNY i to co u jednego dziala wysmienicie u innego moze nie dzialac w ogole.

E tam, kazdy koral jest inny a co dopiero zbiornik :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniewaz nie mam dokladnego planu co bede mial w zbiorniku (przyznajcie sie, kto z Was bedac na etapie planowania zbiornika - i to pierwszego morskiego w zyciu wiedzial co tam bedzie docelowo mial?) pewnie troche przeplace, i to zarowno finansowo (typu nadmiarowy odpieniacz, oswietlenie, cyrkulacje mozna latwo zmienic), jak i czasowo, nie mowiac o nerwach, ale przynajmniej sie naucze :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki odpieniacz ? - Wydajność model , firma ?

1,5-2x przeskalowany

2. Jaki mikser wapnia ? - j.w

DIY

3. Jaki reaktor wapnia ? - j/w

Jak bedziesz mial duzo twardych

4. Czy w ogole potrzebny i niezbedny jest mikser z

reaktorem ? a moze wystarczylby sam reaktor do 250

litr?

j/w

5. Jaka pompę obiegowa ? - Wydajność model , firma ?

2000l/h

6. Jaka pompe cyrkulacyjna - j/w

Zalezy jakie korale

7. Jaki RO - j/w

z DI

9. Jakie Oswietlenie HQI ? - Jaka moc , ile zrodel

swiatla np. 2 x 75W lub 1 x 150 albo 2x 150 ? Jakiej

firmy zarniki lub model ?

Zalezy od korali

10 . Inne niezbedne urzadzenia z wlasnych doswiadczen

Wiecej kultury i automatyczna dolewke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.9 Mozna tez pomyslec o oswietleniu samymi T5, mozliwosci jest bardzo duzo, a wez tu jeszcze barwy podobieraj :)

Mateusz uwierz bardzo wielu planuje swoje zbiorniki "pod obsade". Szczegolnie jesli jest to drugi lub ktorys z kolei zbiornik. Ktos np. nie chce SPS-ow ale chce LPS-y (ja na przyklad) i juz z gory wiem ze potrzebuje odpowiednio mniejsza cyrkulacje, nieco slabsze swiatlo za to raczej o wiekszej temperaturze. I tak wlasnie planuje nowy zbiornik i nie wyobrazam sobie w tej chwili inaczej:

wiem ze bede trzymal kilka LPS-ow, pare miekich, chyba Tridacny, ukwial z parka blazenkow, parke Gramma i parke krewetek - i dokladnie pod te obsade planuje sobie dokladnie zbiornik. Wiadomo ze poczatkujacy zrobi to inaczej ale naprawde lepiej zeby wiedzial czy bedzie trzymal np. pokolce czy SPS-y.

Ale moze sie czepiam, sorry jesli ktos tak to odbiera.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się tak zastanowić to większość naszych zbiorników jest ... podobna. Praktycznie do kogo nie pójdę to ma to samo co ja, czyli większość miękkich i troche twardych i to w dodatku te samo lorale ( np xenia, sinularie, clavularie, grzybki zoantusy, sarcophytony itp) oraz podobne rybki bo w co drugim pływa zebrasoma flavescens, nemo, jakiś garbik, ślizg itp. Większośc tez ma żywą skałę w podobnej ilości i nawet podobnej ilości oświetlenie ( tu jest podział na HQI + t5 lub t5 - rzadko t8, bo ceny t8 podskoczyły, lub jak kto woli ceny t5 spadły). Rzadko są akwaria FO, chyba że z rogatnica, co zeżre wszystko co się da łącznie z dekoracją.

Masz rację jednak, że ci co zakładają któryś tam zbiornik są bardziej wyspecjalizowani, lecz większośc z nas ma jeden baniaczek, który w dodatku ma pełnić funkcje dekoracyjne, a co za tym idzie muszą być pewne kompromisy. Dodatkowym ograniczeniem jest kasa.

Większość z nas stara się więc zrobić baniaczek uniwersalny, w którym byłoby wszystko i dobrze się czuło, nie narażając nas na kosmiczne wydatki za prąd itp.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.