Skocz do zawartości
wildschek

Propozycje sprzetowe do baniaka 250 litr

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko to jest swieta prawda. Zrobila sie burza w szklance wody, chodzilo mi tylko o podstawowe informacje na temat obsady: czy beda ryby o duzej przemianie materii oraz czy beda koralowce trudne w hodowli. Te informacje sa IMO kluczowe przy planowaniu zbiornika.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatm Wszystkich

Nareszcie cos w Was drgnelo bo bylo tak niemrawo w tym temacie ktory poruszam ... Przeciwnie czytalem forum mpraktycznie od dechy do dechy i mysle ze wiekszosc stron poswieconych akwarystyce morskiej ... i wiecie co dotyczy to w szczegolnosci takich wielkich "specow" tematu jak np. kolega Aquamaniak mysle ze tak jak napisal kolega Darek S - cyt "Gdyby się tak zastanowić to większość naszych zbiorników jest ... podobna " i tak jak napisal dalej Darek S nie bede cytowal chodzi ze wiekszosc akwariow jest skonfigorowana bardzo podobnie i jezeli mowie ze jest to baniak standard - to chodzi o standardowy jego ksztalt i rozmiar w okolicach 250-280 litrow bo trudno wyliczyc skosy ile wiecej a ile mniej zreszta nie ma to znaczenia +- 20 lirow jezeli jest wysokosc zbiornika ustalona ... Dzieki wszystkim ktorzy to rozumieja o czyn pisze..Wielkie dzieki Lukaszowi PL ktory bez wiekszych problemow zrozumial w czym rzecz ... Pozdrawiam tez Matesza D ktory ma calkowita racje kto to powiedzial ze musze najpierw zaplanowac co do sztuki i typu mojego akwarium ???? Jak na pisalem na poczatku chodzi o zbiornik nie przeciazony biologicznie - a co w nim bedzie nie wiem na dana chwile .... z wypowiedzi Darek S wynika ze cyt "Praktycznie do kogo nie pójdę to ma to samo co ja, czyli większość miękkich i troche twardych.... i tak ma byc tutaj ... A moje zapytanie dotyczace konfiguracji sprzetu mialo na celu porownanie sprzetowe podobnych wielkosci baniakow i "wylowienie" z tych wypowiedzi sprzetu ktory moglby zaistniec np. w moim baniaku ... No ale problemem stalo sie dla kolegi AquaManiak wymiar litrowy zbiornika 250 czy 258 nie wiem dokladnie bo jak napisalem przednia szyba jest Hexo i wielkosc wacha sie 250-280 litrow z kominem tak podaje firma AQUABORO, ale jak kolega AQUA maniak chce moge policzyc "Calkami" zaden problem tylko co to zmieni w doborze sprzetu - mysle ze nikt madry na rozumie nie przyjmuje podczas zakupu czy doboru sprzetu wartosci granicznych tylko z pewnym zapasem .... Ale sie rozpisalem Ale chce zauwazyc jedna jeszcze rzecz Kolega AQUAMANIAK nie napisal tak naprawde nic zwiazanego z tematem mojego zapytania za to przez kilka dni stalo sie problemem wilkosc akwarium 250 lub kilka litrow wiecej ... Milego weekendu ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczep sie ode mnie czlowieku ok? To ze nie jestes w stanie zrozumiec tego co pisze to juz naprawde nie jest moja wina wiec ostatnio raz ci mowie: odczep sie ode mnie.

Naprawde nie jestes w stanie zrozumiec ze akwaria o roznych wysokosciach oswietla sie innym swiatlem? Daruj wiec sobie akwarystyke morska bo to nie dla ciebie, zameczysz tylko zwierzeta... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz wildschek ... i znowu nic nie napisałeś, miał precyzować swoje preferencje, uszczegóławiać projekt, a kończy się na tym że już 2 stronę bijemy pianę, wątpie czy jesteś przez to mądrzejszy.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze to dziecko neostrady?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wyglada, chce mu pomoc a ten sie rzuca, poprosilem go zeby sprecyzowal pytanie a ten jakies osobiste wycieczki w moim kierunku uprawia. No ale morszczak z niego na szczescie nie bedzie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamaniac, nie obrażaj się :)

Po prostu kolega jest początkujący i pyta tak samo jak większość z nas gdy zaczynali. To że od razu się denerwuje to inna rzecz. Ty po prostu chcesz podejść do tego bardzo profesjonalnie a kolega pyta bardzo ogólnie :)

Ponieważ zostałem cytowany kilkakrotnie to poczuję sie do obowiązku i napisze tak:

Jeśli planujesz akwa przeciętne jak zupa wielowarzywna to zakup Beasta 400, jakąś lampę HQI 150 w - albo sobie zrób z halopaka, przynajmniej 35 kg żywej skały, fajniejszą sól np TropicMarine pro reef - ona ma dużo Ca++ i będziesz musiał mniej dozować a preparaty sa drogie, filtr RO koniecznie, jakąś pompę główną np OR 2500 - jeśli masz sumpa, no i można polecić Marea 3200 + jakiś MaxiJet 1000, by dmuchnąć gdzieś dodatkowo. Do tego 2*39W T5 aktyniki np Coralstar by było niedrogo. Żarnik AM 10000 K lub BLV 10000 - te można polecić. Jeśli nie chcesz by woda się grzała niemiłosiernie latem, to dla świętego spokoju zamiast HQI można dać 3* T5 39W - np AM Ocean White + te 2*T5 39W Ocean Blue. Jak zamówisz gdzieś razem to taniej wyjdzie. Zmajstruj sobie kabelki ze statecznikiem i sam zrobisz oświetlenie.

Jeśli masz więcej funduszy to wygodny jest reaktor wapniowy - DIY, lub kupiony (potrzebna jest jeszcze butla CO2 z reduktorem - koszt ok 150 zł -butla+reduktor). MOżna go ustawić bez elektrody i komputerka licząc bombelki - np by było 1 na sek. Reaktor wychodzi dużo taniej niż preparaty, bo inwestuje się raz i masz na lata spokój, a preparaty musisz kupowac po ok 50 zł , grzebać się w dozowanie itp.

Im więcej planujesz korali twardych tym silniejsze musi być swiatło i reaktor jest wtedy wręcz konieczny, by dozowanie Ca++ Mg++ było regularne (kupuje sie wkład do reaktora wapniowy i magnezowy, zasypuje go w odpowiednich proporcjach i tyle). KOrale twarde potrzebują też większego ruchu wody, więc jeszcze jedna Marea by się przydała.

Jak masz jeszzce większe ambicje i na zbyciu np ze 2000 zł, to na pewno je wydasz :D

Napisałem wersję oszczędnościową, bo zazwyczaj jak ktoś pyta o kasę, to jej nie bardzo ma i kombinuje.

Mam właśnie takie 250 l akwa + sump 100 i fotkę można zobaczyć w wątku o budowie odpieniacza

Od siebie polecam dużo węgla aktywnego ... dla akwarysty i melisę. Podobno dobra na nerwy :D


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to Wilczek obrazil sie jak napisalem na poczatku: "zle zadane pytanie" - od tego wszystko sie zaczelo :)

Mi chodzilo tylko o to nieszczesne oswietlenie, inaczej oswietla sie baniak 120cm dlugosci a inaczej 90, chodzilo mi po prostu o wymiary baniaka. Bo jak mamy wymiary baniaka to mozemy dyskutowac o oswietleniu do Świąt, nie ma problemu, to bardzo obszerny temat i rozne teorie kraza na ten temat. Ale to dopiero jak znamy wymiary baniaka, no i chociaz w przyblizeniu obsade, czy sa planowane ew. SPS-y itd..

.

Faktem jednak jest, ze wszystko to jest troche dla poczatkujacego mylace, bo zaraz odezwa sie glosy:

"Rob oswietlenie na T5"

"No co Ty? Tylko HQI, 2x150W"

"Za duzo, lepiej 1x150W 10000K + 2x39WT5 aktyniczna"

"nie 2x aktyniczna tylko raz Phillips TL-05 i raz Osram L-67"

"zadne 10000K, bedzie żółto jak w Chinach, wez 16000K zarnik"

"a ja ostatnio uzywam 20000K palnikow i powiem Wam ze bajka...."

i tak dalej, i tak dalej... nasz poczatkujacy chcial tak bardzo znac odpowiedz co to jest "standardowe oswietlenie" no to ją dostal :) I kazdy z Was moze cos jeszcze do tej listy "standardowego" oswietlenia cos dopisac.

Wilczek, jak widzisz kazdy prawie doradzi Ci co innego.

Wez sobie na wzor jakies ladne akwarium podobnych rozmiarow ale nie kopiuj dokladnie. Pogadaj z kims na gg kto ma dluzej podobne akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za rady ... a co do Kolegi Aquamaniak to mysle ze on ma problemy z soba ... ja ich nie mam gdyby uwaznie czytal juz na poczatku byla mowa o wysokosci zbiornika ele coz ... Ok konczymy temat bo bez sensu jest sie klucic nikomu to nie szkodzi jezeli kolega Aquamaniak czuje sie obrozony ... choc nie wiem czym ? Z calego serca przapraszam ... a tak na marginesie znalazlem znalazlem w interku czlowieka / niestety zza naszej granicy /ktory bez problemu powyjasnial mi na priv najbardziej mnie nurtujace pytania bez zbednego przemadrzania sie i opisywania o cyklach przemian wysokoscich baniakow ... po prostu ma ten ktos baniak 250 z komnem i sumpem 100 litrowym i ma taki sprzet a nie inny jest z niego zadowolony i poleca go ...To wszystko czego oczekiwalem zadajac to pytanie na forum itp ... Jeszcze raz Pozdrawiam ... Acha Dzieki S dzieki i oto chodzilo o nic wiecej ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darek S obawiam się że zrobmy koledze niedźwiedzią przysłygę podając gotowe rozwiązenie na talerzu. pomyśl może w ten sposób (ale uwaga trzeba użyć teraz moco fantazji:p) - jesteś zielony w temacie morszczyzny i nagle pojawia się anioł z nieba, bogaty wuj z Ameryki, czy św Mikołaj na gwiadkę i dostajesz od niego pełem sprzęt do prowadzenia morszczyzny (odpieniacze, reaktory, HQI, itp) i co ? Nadal nie wiesz jak to wszystko połączyć wyregulowac, na co zwrócić uwagę jakie parametry są ważne, co robić jak ci rośnie NO3, albo jak ci bieleją korale (vide inny topic na forum), także nie ma sensu zaczynać zabawy od d..y strony. Kurde powiedzmy sobie szczerze to nie jest sport dla szybkich lopezów, trzeba mieć choś blade pojęcie na temat tego jak to wszystko funkcjonuje, a nie podniecać się parametrami sprzętu, bo to jest potrzebne NA SAMYM KOŃCU.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej Aqamaniak "STANDARDOWY BANIAK" i chodzi o jego ksztalt i o pojemnosci ok 250 litrow tak bylo napisane , nie przekrecaj ze "standardowe oswietlenie" czy "standardowe akwarium morskie" majac na mysli standardowe myslalem ze wiekszosc zrozumie ze nie chodzi o kostke ani o akwarium o dziwacznych ksztaltach , wysokie itp ... po prostu standard i koniec ... nikt idiota nie jest ! I moze jestem nowym fanem morskich ale mam w domu dwa baniaki slodkie 1. 100 litrow ogolne 2. ok 370 litrow - malawi ... od dobrych kilku lat i czas na przymiarke do morskiego i jako takie pojecie a okwarystyce mam ... nie koniecznie morskiej ale jednak ... wiec nie pisz bzdur bo wiem o co pytam ok ...

A myslalem ze juz temat zakonczylem no coz tak to bywa ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilczek chodzilo mi tylko o dlugosc i glebokosc akwarium zeby doradzic jakie mozna uzyc oswietlenie.

Nie zrozumielismy sie po prostu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg wiekszosci standardowe akwa 250 l to 100*50*50.

z tego co pamietam to podawales ciut inne wymiary.

i jeszcze jedna prosba-pokaz nam fotki swoich baniaczkow:D:D...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa.... najlepiej to zapisać się na forum i już w drugim poście nawsadzać dla moderatora od nierozgarniętych. Z takim mundurowym tonem kolega daleko nie zajdzie na tym forum bo przynajmniej ja nie toleruje takiego cwaniackiego tonu jakim poługuje się "laik" w stosunku do "eksperta". Troszeczkę pokory by się przydało bo jeśli ten zbiornik powstanie to gwarantuję ci na 100%, że przyjdzie taki moment, w którym będziesz potrzebował pomocy i rady. Nie tylko drogim sprzętem prowadzi się akwarium - tu trzeba cierpliwości, wiedzy i często pomocy ze strony bardziej doświadczonych kolegów.

Kolega wildschek pisze, że przeczytał całe forum od dechy do dechy, a pomimo tego o sprzęcie mało wie i nie może się zdecydować jaki zakupić. Może w tym przypadku sensowną opcją jest obejrzenie kilku zbiorników i skopiowanie najbardziej mu odpowiadającego, a co jak lecieć na łatwiznę to lecieć :)

EDIT: Aqua już pisał o tym pomyśle :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy 45 czy tam 55cm jest tako odlegle od standardowych 50cm? Te 5 cm nie zrobia wielkiej roznicy przeciez.

Moze czas samknac ten topic, bo pojawia sie tu 1 post na temat na 10 delikatnie mowiac majacych niewiele wspolnego z nim.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az sie chyba wtrace.

@Wildschek

Wydaje mi sie, ze zadales pytanie po to zeby otrzymac na nie odpowiedzi z roznych zrodel. Jezeli jestes tak zadowolony z jednej odp. jaka dostales na prv. to zostaw ten temat i jesli nadal masz ochote tu pytac to moze zacznij pytac a nie odpowiedac (chetnie Ci pomozemy). Tak sie sklada, ze A.M mial sporo racji pytajac o wymiary Twojego akwa. Widzisz - czasami moze w naszym hobby dojsc do nieporozumien spowodowanym brakiem precyzji. Jeszcze sam sie o tym przekonasz. Np. ktos pisze, ze wyniki testow sa o.k. Pod tym "o.k." on moze rozumie, ze NO3 jest juz nie 100 tylko 50mg/l a ktos inny, ze 5mg/l i wtedy odpowiedz moze doprowadzic do zaglady zbiornika.

Ty masz doswiadczenie w slodkowodnym a Aqua M. w morskim - to jest pewne i nie musisz tego podwazac na poczatku naszej tu znajomosci. Dlatego moze przejdzmy do nastepnych kwestii i nie zatruwajmy atmosfery forum?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @wildschek nie przynoś wstydu miastu Opolu. Coś taki napastliwy, wyluzuj. Masz problemy to powiedz to Koniowi , ma duży łeb to Cie wysłucha . I w dodatku swojego ziomala z miejszości nimieckiej atakujesz, wstydu nie masz .....~!@#$

Pozdrowienia od mniejszości Polskiej na opolszczyżnie

Adam z Opola


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak swieta racja MateuszD. A co do moich banikow foto chetnie zamieszcze jestem teraz w pracy wiec zaraz jak z niej przyjde to uczynie dla kolegi Dare12... A teraz juz faktycznie konczmy ten temat bo do niczego to nie prowadzi ... Pozdrowienia


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

@Darek S obawiam się że zrobmy koledze niedźwiedzią przysłygę podając gotowe rozwiązenie na talerzu.

Koniecznie chciał jakąś propozycję to napisałem jedną z wielu możliwych :). Od czegoś trzeba zacząć i można zacząć tak właśnie. Ani całkiem tanio ani bardzo drogo. I tak sobie zmodyfikuje to jeszcze wiele razy - jesli się zdecyduje na akwarium.

alex :

Kurde powiedzmy sobie szczerze to nie jest sport dla szybkich lopezów, trzeba mieć choś blade pojęcie na temat tego jak to wszystko funkcjonuje, a nie podniecać się parametrami sprzętu, bo to jest potrzebne NA SAMYM KOŃCU.

Jak najbardziej, dlatego w mojej stopce jest odpowiedni tekst :)

Pozdrawiam wszystkich i z mojej strony EOT


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

Kurde powiedzmy sobie szczerze to nie jest sport dla szybkich lopezów,

Nie tyczy sie to tylko SMK :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no powiedzmy że te 450 szło mu już tak jak powinno :)

ale rzeczywiscie te 112l. to SZYBKI LOPEZ :)

Ale w gruncie rzeczy te szybkie 112 lepiej mu sie trzymało niz te teraz :D

Może szybko: nie znaczy "DUŻO" GORZEJ :D


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.