Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze graty dojechały

Refraktometr ma skale z lewej strony d20/20 a z prawej %. I tem wykonywania pomiaru 20 st.c

Gdzieś napotkałem na różne jednostki pomiaru zasolenia, przy takich jednostkach co przyjać ?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Kris81 (wyświetl historię edycji)

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik TDS - dobry ale nie praktyczny - kup 2 -u punktowy - pierwszy punkt umieszczasz za membrana , drugi za zywicą. Przed zywicą zrób rozdzielacz na 2 /i zanim 2 kraniki/ . Jak uruchamiasz całość , najpierw b . duży TDS masz i ja to spuszczam przed zywica, dopiero po ok 20- 30 sec przełączam wodę na żywicę /jak TDs zejdzie do 004-002. W ten sposób oszczędzam żywice. Nie jest to konieczne ale jak robisz na początku to pomyśl. Warto . Miernik 2 punktowy pomaga w porblemach - zobaczysz duży TDS po membranie - bedizesz wiedzł że coś jest nie tak , np rozszczelnieeni na membranie, czy właśnie syf po rozpoczeciu pracy. Ponieważ mam małe ciśnienei w wodociągach mam tez dołączoną pompę podnoszczącą cisnienei wody - w ten sposób skróciłem czas filtrowania z 1,5 godz - 5 l na 40 min. Ale to zależy od ciśnienia - bo membrana musi pracować pod odp ciśnieneim 2-4 barów. Pomyśll zwłaszcza o tej pierwszej kwestii. Raz a dobrze.

co do spływów - rewizja wpada do pierwszej komory - wszyskie syfy zostają na początu później je odsysasz. Spływ do odpieniacza - kolanko na dwa jedno do odpieniacza z zaworem do regulacji - druga tez z zaworem do pierwszej komory . Po prostu odpieniacz potrzebuje odpowiedniego przepływu nie mniej nie więcej. Jak nie masz pompy oddzielnej to spływ do niego z odpowiednim litrażem.

między pompą a początkiem rury pcv silikonowy wąż ok 20 cm - drgania z pompy nie będą się przenosić na resztę. tez warto. Zgrzeewy kleje itp bez ograniczeń. Byle by nie ciekło. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kurcze a myślałem żeby wziąść ten dwu punktowy, ale wymienię jakby co, pomyślę o takim rozwiązaniu

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

W pierwszej komorze będzie odpieniacz ,czyli spływ rozdzielam trujnikiem i jedno do odpieniacza a drugi koniec do tej samej komory i rewizja, dobrze zrozumiałem?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , za rozdzieleniem musisz zmieścić dwa zawory do regulacji- nie jest to prose bo są spore. pomyśl o tym precyzyjnym na spływ do komory - jest on drogi niestety, ja go nie mam. Zawór do odpieniacza ustawisz na oko /ja mam 1/3 powrotu wody - bo pomę główną mam 4500 a potrzebuję ok 800 -1000 więc biorąc pod uwagę wysokość podnoszenia powrotu wody to tak i wyjdzie/ - a zawór drugi będzie ci służył do regulowania poziomu wody w komienie - i czasem jest to trudne przechyliś w jedną czy driga strone zawór - więc teraz bym, wstawił mimowszystko ten precyzyjny. Wydaje się że zwykły chodzi dobrze ale za rok to będzie już inaczej.

pomyśl o tym rozwiązaniu z filtrem RO-DI. Pewne żeczy warto zrobić na poczatku. Do tej pory żałuje że powrót wody mam po za kominem - drgania jednak przenosza się i czasem jest to uciążliwe. Dobrze zamortyzuj szafkę i pod sampa nieżąłuj amortyzacji . Bo te MICROdrgania są uciżliwe , przyzwyczaja się człowiek ale wiesz...

możesz też pomyśleć aby na spływie jakoś skarpete filtarcyjną zakładać, przy pewnych czynnościach to sie przydaje czasowo żeby syf spłyną. ja mam uciety spływ i dołączam rurke przez złącznik - jak trzena odpinam ją zakładam podkolanówkę i spowrotem wpinam i woda spływa wówczas przez podkolanówkę... Ot takie tam , ale jak czyszczę akwarium to czesto mi się przydaje rto rozwiązanie. Sprzedawane skarpety niestety zapychają się szybko...

ale to zależy jak sump masz urządzony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobię mały szkic instalacji w sumpie i wkleję do oceny czy może być

jeszcze zostało zdecydować się na skałę ,co tu wybrać

żywą często niewiadomego pochodzenia ?początkowo byłem na nią zdecydowany ,życie ,filtracja i wiadomo , ale tez niechciani pasażerowie na gape

suchą co do mnie jakość nie przemawia ?

albo ekologiczna real reef rock , ładna , nawet bym się zdecydował , jak wygląda dojrzewanie akwa. przy tej skale ? w tej opcji tylko wysyłkowo ,bo nie dam rady podjechać i mam obawy ,że mi wsadza 2-3 bryły i będzie 40 kilo :)

co myślicie


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź żywą skałę, tak jak wszyscy. Z pasożytów apitasię pewnie przyniesiesz jak nie stąd z innym koralem suchą też możesz i tak pierwsze 0,5 roku bvedzie dojrzewać baniak ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko strzeliłem szkic z ta hydraulika , dobrze to będzie

w kominie wszystkie otwory są 45mm pod fi32 ,

czy na powrót nie będzie za dużo fi32

powrót chciałbym wypuścić na dwie strony ,żeby z dwóch stron komina był ruch wody ,

kolanka starczą ? albo pakować się w jakieś drogie końcówki loc line podwójny

spływ cześć do odpieniacza ,część do pierwszej komory na zaworach

powrót i rewizja bez zaworów


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chce dzisiaj kupić dolewkę , od początku myślę o Levelautomatic Milestone z pompa dc ,

http://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-levelautomatic-milestone-pompa-dc-p-99.html

cena przystępna , opinie dobre ale lepiej zapytać bo może sie okazać tak jak z tym TDS em wyżej (już dwupunktowy w drodze)

tak przy okazji do 500l w obiegu jaka moc grzałki przyjąć ,z tego co już mi podpowiedziano , to możliwe ,że nie będzie potrzebna ,oswietlenie + tem otoczenia (25st) , ale nie wiem czy w razie skoków tem. sie nie przyda ,

jak u was to wyglada?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkic hydrauliki super jak dla mnie . W sumpie daj odległośc między szybkami z 3 cm - łatwiej jest później czyscić. Pomyśl może teża aby gdzieś włożyć woreczek z np absorberem czy węglem, aby woda prze niego przepływała - lepsze to niż worek po prostu w sumpie. A wcześniej czy później będziesz coś wkładał. Ja wpycham to tuż przed ostatnią komorę z pompą ale elpiej aby woda na to wpływała. Pomyśl.

Dolewka nie wiem - ma inna, ale firma pożądna. Grzałke mam wsadzoną 100 W druga wyjęłem, i tak nie pracuje. Temp 25-26 latem do 27 28 -odkrywam całość. Oświetlenie belka z LED /4 x 6 diód niebieskich i 2 x 6 białych. - sam robiłem, i do tego 2 x 80 swietlówki. Jak dałem samą LED - TOOOOO - grzałki mi pracowały w nocy bo za chłodno było. HYHYHY. Więc wolę świecić. Jak latem za ciepło zdejmuję górną obudowe i nie grzeją mi wody. Tak mi to jakoś się ustabilizowąło się.

Pomysl z tym przepływej przez absorbery w sumpie i spływ przez skarpetę aby syfki czyściło - czasami ci się przyda .

http://erybka.pl/product-pol-2215-Tuzne-Osmolator-Universal-3155-000.html

to moja dobrze sie prawuje już kilka lat - pompę wkładam do zbiornika z wodą, czujnik optyczny ustala wysokość wody w ost komorze, mechaniczny piszczy przy przekroczeniu górnej wysokości, obie na magnes przez szybe. Ale nie namawiam..

A ha komorę refungium zrób wysokośc odpowiedną - z 7 cm piachu do DSB i gony na nim - zeby nie za nisko było. Chyba że planjesz inaczej. Ja po 2 latach glony właczyłem, PO4 mi szalało.

A ha a z tym powrotem - nie ma to znaczenia na 2 strony i tak cały ruch wody pompy cyrkulacyjne robią, wogóle pompę wstaw do sumpa tylko taką aby ruch wody ci robiło. Cyrkulacji w głównym zbiorniku to nie zrobi.

Edytowane przez amsam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki amsam

w refugium szybka ta mała będzie mieć 12cm ,tak myślałem z 8-10 cm piasku dać i glony, przelew ma 24cm,szybki czarne ,

miedzy szybkami będzie 5cm (minus szybka) powinien jakiś worek z węglem wejść ,

ta skarpetę(podkolanówkę) filtracyjną wpinam pod ten spływ z trójnika na stałe czy co jakiś czas zapinam ?

oświetlenie będzie giesemann Matrix 2 ,t5 8x54


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jakiś czas , jak baniak będzisz czyścił. W pierwszym roku vb=będziesz używał dużo. Teraz robię to sporadycznie . Przy czyszczeniu. Zobaczysz zresztą sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro przy okazji wejdę do castoramy zaopatrzyć sie w cx5 i jakiś podkład pod akwarium

co macie pod swoimi akwa ? piankę pod panele ? albo jakiś korek ,styropian?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po małej przerwie ,po małym poślizgu odebrałem stelaż akwa i sump

Oczywiście nie obyło się bez problemow , okazało się ,że wzmocnienie poziome jest wspawane centralnie w kominie i zasłania środkowy otwór :wallbash: po telefonach ,kazano mi wyciąć i przesunąć ,tak jakby było to coś normalnego :question: ale że jestem do zgody i mam wszystko co do takiej roboty potrzebne to przesunąłem , potem obiłem osb ,ustawiłem ale akwarium stawiam jutro i zaczynam kleić

potem zrobię próbę szczelności , długo trzymać wodę na tej próbie ?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.