Skocz do zawartości
jacaga

zwierzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zbiorniczek powoli dojrzewa a ja zaczynam (też powoli) myśleć o obsadzie.

Stąd mam pytanie ile maksymalnie "zwierzyny" powinno się umieścić w 170L zbiorniku?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz wymiary zbiornika ale pol dzika powinno wejsc do 170l.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem sie nie wypowiadac w tym temacie, ale jednak postanowilem.

Nie rozumiem mentalnosci ile na start aby bylo najwiecej, zeby bylo najladniej i super roslo?

Moim zdaniem tutaj nie da sie okreslic jednoznacznie. Jak zrobisz FO to wiecej rybek, a jak zrobisz rafowe to mniej. Pozatym najlepsza zasada jest obserwacja zbiornika w miare dokladnia kolejnych zwierzat.

Ja bym wkladal najsampierw bezkregowce, pozniej wraz z miekkimi rybki, LPSy i jak warunki pozwola to SPSy. Z tym, ze to moze rozciagnac sie na dlugie miesiace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Z tym, ze to moze rozciagnac sie na dlugie miesiace."

Albo i jeszcze dluzej.

Cos wpuscisz i po jakims czasie sie zorientujesz jak to podzialalo na wode.

Kupujac rybki trzeba tez miec w myslach, ze zbiornik ma 170 a nie 1700 litrow

Ale tak orientacyjnie to ze 4-5 MALYCH rybek tam wejdzie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się rozumie że wszystko po malutku i stopniowo - właśnie mi chodziło o kryterum którym jakim się kierować. Jak pisze Lukasz.PL - czy dodawać dotąd dopóki parametry wody nie ulegną pogorszeniu czy być może są inne wytyczne dlaczego musi ich być tak mało.

Może inaczej zapytam - czy przy takiej obsadzie :

2 x błazenek

1 x zebrasoma flavenses

2 x krewetka czyszcząca

2 x ślimak turbo

1 x wężowidło

mogę jeszcze wpóścić 2 małe (5cm) rybki i rozgwiazdę (jakąś małą) jeżeli parametry wody nie ulegną pogorszeniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu raczej nie ma reguly - nie mozna powiedziec, ze mozesz czy nie mozesz. Okazac sie moze, ze jedna zebrasoma bedzie za duzo albo, ze komplet "zwierzyny" przedstawiony przez Ciebie bedzie ok.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Zebrasoma to tak troche.... hm.... Jacaga - rozne rybki roznie sie zachowuja. Taka Zebrasoma normalnie przeplywa dziennie pewnie z 1000x wiecej niz blazenek. 170L to IMHO za malo na Zebrasome, po co meczyc stworzenie kiedy na rynku jest dostepnych tyle ladnych i niewielkich rybek?

Moim zdaniem wiecej radosci mialbys z parki jakis niewielkich kolorowych rybek dla ktorych Twoje akwarium byloby w sam raz, niz jednej samotnej Zebrasomy plywajacej

w kolko w za malym akwarium. Na pewno wiecej radosci sprawia obserwacja zgranej parki niz samotnego zwierzecia. Zwierzeta trzymane w parach rozwina cale swe spektrum zachowan, do tego nie beda tak zestresowane jak samotnik.

Zrob jak chcesz ale ja bym z Zebrasoma poczekal jeszcze do wiekszego zbiornika :)

A P. Fridmanii Ci sie nie podoba? Albo nawet parka Gramma Loreto - przepiekna ryba i nie potrzebuje bardzo duzo miejsca, trzyma sie raczej swojego terytorium?

Blazenki jak najbardziej, krewetki itd... rowniez, tak wiec ja bym dwie parki malych rybek wlozyl do takiego akwarium i parke jakis krewetek, kilka pustelnikow P. Cadenati i bedzie jak marzenie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac - burzysz mi mój świat :)

To akwarium miało być właśnie dla zebrasomy - a reszta przy okazji.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups... naprawde nie chcialem :) myslalem ze robisz rafe a ta Zebrasoma to jest tak przy okazji: a nuz sie uda :)

Ale jak juz zaczalem to jade dalej: pokloce sa generalnie niewskazane dal poczatkujacych, ba - czesto doswiadczeni akwarysci maja z nimi problemy. Poza tym taki pokolec strasznie duzo je :D i bedzie Ci mocno obciazal biologicznie taki niewielki zbiornik. No wszystko przemawia przeciw :D ale jesli w niedalekiej przyszlosci zamierzasz zalozyc wieksze akwarium i chcialbys te Zebrasome "przechowac" i za powiedzmy 2 lata wpuscic do wiekszego zbiornika to wtedy... No w kazdym razie ludzie tak robia, kupuja maly egzemplaz duzej ryby i za pewnien czas wpuszczaja go do wiekszego akwarium.

W kazdym razie zostałeś ostrzeżony :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wpuściłem żółtka jakieś 7-8 cm (miał być mniejszy, ale cóż :) ) i hipka - 4 góra

do 200 l

dam znać za jakiś czas jak baniaczek reaguje


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nienapisałeś jeszcze jak chcesz realizować filtrację tego zbiornika?Jeśli chcesz trzymać więcej rybek to pasowało by pomyśleć o troszke przeskalowanym skimerze takim np.jak do 400-600 l.Ja tak przynajmnioej uważam.:).Tak jak już przedmówcy napisali więcej rybek = więcej produktów przemiany materi do przerobienia.Ja mam taką metodę jeśli chodzi o wpuszczanie nowych nabytków(ryby) że robię to w odstępach mniej więcej miesiąca.Bakterie mają czas dostosować(rozmnożyć)się do zwiększającego się obciążenia biologicznegom,ale otym to na pewno wiesz :)Jeśli chodzi o pokolca to faktycznie możesz mieć z nim za jakiś czas problem biorąc pod uwagę że są to ryby nieustannie pływające i do najmniejszych też nie należą.Ale decyzja należy do Ciebie :)pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacaga

Ja obecnie gdybym mial mozliwosc zaczecia wszystkiego od poczatku to dalbym samej ( no moze z kilkoma krabami bo sa smieszne ) zywej skale posiedziec kolo szesciu miesiecy. W miedzyczasie zastanawialbym sie co tam wpakowac i to tak, aby wszystko chodzilo. Po polrocznych przemysleniach ( i przegrzebaniu ton zrodel ) sklarowalbym sobie plan, co, jak, po co, dlaczego. Zawsze to wiecej czasu zeby wychwycic ewentualne bledy.

Ja bym nie wpuszczal Zebrasomy do 170 litrow. Na forum reefcentral.com zdecydowanie doradzaja trzymanie pokolcow w akwariach zaczynajacych sie od prawie 300 setek. Ale nie ma co rozpaczac. Pozostaja inne mozliwosci. Ja np. przy wiekszym niz moje akwarium dlugo i namietnie myslalbym nad wargatkami (tymi bardziej bezpiecznymi dla rafy). Tyle ze czesto bardziej wymagajace gatunki sprawiaja problemy zywieniowe. Warto zebys zanim cokolwiek zrobil wszystko piecsetszescdziesiatcztery :) razy wszystko przemyslal. Zreszta ryby rybami - ja ostatnio powoli zakochuje sie w SPSach. To ci dopiero slicznotki :) Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po pol roku od zalozenia plywa pelna obsada, a sa to w 200l:

2 x blazenek z ukwialem

2 x garbik

1 x salarias

1 x naso

1 x chelmon

1 x rozgwiazda piaskowa

1 x krab

1 x k.boksujaca

2 x l.debelius

slimaki


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - napisz jak ci sie parametry wody trzymaja


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joopa, tu nawet pomijając parametry, chyba ryba która dorasta do półmetra nie pasuje do 200l przynajmniej w moim odczuciu, akwa 200 l ma kolo 100 cm dlg, a tyle ta ryba pokonuje w dwa susy, a jak jest dorosła...

Może przesadzam, może za rok zmienisz na większe, ale dla mnie to jest jak trzymanie rok karpia w wannie. Bez obrazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze naso ma 4 cm

nie przesadzajcie ze od razu nie mozna :)

jak urosnie to albo odda/sprzeda/ albo na patelnie


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy

Ja jestem na tyle zeschizowany ze bym tak zrobil. Ten pomysl znalazlem gdzies na jakis obcojezycznym forum i mi sie spodobal. Podobno bardzo ladnie wychodzi wtedy na jaw dlaczego zywa skala nazywa sie zywa. Jak bede stawial wieksze akwarium to przetestuje :) ( i mam wrazenie ze pol roku to bedzie minimum ). Nie mowiac o tym, ze chcacy czy niechcacy pozbywasz sie roznych nieporzadanych organizmow - czy to modliszek czy pasozytniczych Cirolanid'ow. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobilem, moja cala obsada w nowym akwarium do tej pory (nie liczac korali) to dwie babki neonowe. I rzeczywiscie wyszlo na jaw dlaczego zywa skala nazywa sie zywa :)

Korale mozna wkladac oczywiscie szybciej ale IMHO im pozniej z rybami zaczynamy tym lepiej dla mikrozycia w akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamaniac

Ja bym takze z koralami poczekal i baaardzo uwazal gdzie je "sadze". Swojego Sarcophytona posadzilem na jakies bezksztaltnej breji, ktora wkrotce po tym zaczela obumierac i do chwili obecnej pozostala tylko jej malenka plamka. Druga taka plamka oddalona o kilka centymetrow rozwiaja sie spokojnie i obecnie wyglada tak:

KLIK

Warto byloby poczekac.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.