Skocz do zawartości
kosiarek84

Zmniejszenie mocy rw20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem się dowiedzieć jakiego zasilacza 12v potrzeba użyć aby zmniejszyć moc rw20. Orginalny zasilacz daje 24v 4A. I właśnie o te ampery mi się rozchodzi. Ile amperow powinien mieć zasilacz 12v do tej pompki. Bo rozumiem że im więcej tym pompa mocniejsza?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie użyłem zasilacza od laptopa 19v 4.7a i jest o wiele lepiej. czemu aż tak mocno chcesz obniżyc zasilane do 12volt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie użyłem zasilacza od laptopa 19v 4.7a i jest o wiele lepiej. czemu aż tak mocno chcesz obniżyc zasilane do 12volt

mam dwie rw 20 i chodza na najmniejszej mocy i robia niezly wir. chcialbym ich uzywac tak na 40%. co tak naprawde wplywa na moc bardziej volty czy ampery?


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P=U*I P=24*4=96

96=12*8

teoria rodem z lekcji fizyki w podstawówce :)

Wg tego potrzebujesz 8A ale te 4A dla 24 v to pewnie na wyrost

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P=U*I P=24*4=96

96=12*8

teoria rodem z lekcji fizyki w podstawówce :)

Wg tego potrzebujesz 8A ale te 4A dla 24 v to pewnie na wyrost

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

czyli rozumiem ze zasilacz 12v 8a bedzie dawal to samo co 24v 4a? w takim razie aby zmniejszyc moc o polowe mozna dac np 12v 4a?


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, spaliśmy taki zasilacz , obniżenie napięcia sprawi że pompa będzie kręcić wolniej ale zapotrzebowanie na moc bedzoe takie samo

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wyszła wam ta podstawa matematyki. Przy obniżeniu napięcia o połowę moc również spadnie o połowę. To z kolei spowoduje spadek prądu o połowę w/g załączonego wzoru. Pompę spokojnie mozna podłaczyć do zasilacza 12V/2A bo to i tak jest z zapasem. Kazy kto chce z tym polemizować może sobie podłączyć amperomierz w szereg i sprawdzić. Prawa Ohma nie da się oszukać :)


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz co w tym wzorze jest wartością stałą ?

Odwołujesz się do prawa ohma i sam próbujesz je oszukać

Skoro zmniejszamy napięcie rezystancja pozostaje bez zmian to prąd popłynie większy .

Rezystancja silnika oraz jego moc są wartościami stałymi kolego.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kup taki i po kłopocie

(na alledrogo jakieś 30 pare zł - używany)

7hj0xdlzj6cb_t.jpg

to na dole to regulacja napięcia

ustawisz na 22 , 20 czy 18 V i zobaczysz jak będzie

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i będzie miał prawie płynna regulacje obrotów :)

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawo ohma w podstawowej postaci odwołuje się do rezystancji biernej. Gdyby faktycznie silnik był rezystorem to twoje twierdzenie miałoby sens. Jest on niestety rezystancją czynną. Od napięcia zasilania zależą obroty ...... a co za tym idzie pobierany prąd - w konsekwencji prąd x napięcie równa się moc. Nie chcę tu robić wykładu. To nic nie kosztuje. Podłacz zasilacz do silnika prądu stałego i pomierz prąd w obwodzie. Potem obniż napięcie i zobaczysz co się stanie.

Błędem jest twierdzenie że rezystancja silnika jest wartością stałą jak jego moc. Gdyby tak było ( :) a nie jest) to przy zmniejszaniu napięcia zasilającego silnik utrzymywałby stałe obroty.

Cytat " Skoro zmniejszamy napięcie rezystancja pozostaje bez zmian to prąd popłynie większy ." - to kolejny błąd - I=U/R . Zakładając że rezystancja jest stała a licznik zmniejsza się dwukrotnie to ............brawo ........prąd spadnie o połowę. Matematyka jest prosta.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok możesz mieć rację gdzieś mi tam w bani siedziało ze silnik prądu stałego jest rezystancja bierne, a czynna jest silnik prądu przemiennego. Mój błąd .

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun za przyznanie się do błędu. Na marginesie - testowałem te pompy wielokrotnie na zasilaczach 12V/1,2A bo takie były dostępne i jest ok. pod warunkiem czystości w koszyku pompy i wirnika. Z napięciem można zejść do 7-8V. Poniżej nie działa stabilizacja 5V kontrolera i układ się czasem resetuje.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czegoś nie pojmuje ja.mam rw8 i rw15 obie ze sterownikami 10 stopniowa regulacja to czego więcej trzeba ?

Sorki dopiero teraz doczytałem ze na minimalnej rozrabiaja.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam zasilacz regulowany - mam podłączone pod niego dwie pompy wp-25 i regulacji mam multum.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem ciekawy czy jak tak kombinujecie z tymi różnego rodzaju napięciami które moga ale nie muszą wpływać negatywnie na silnik samej pompy,w przypadku awarii pompy też będziecie odsylac na gwarancję pompę ze swoim wynalazkiem czy z oryginalnym zasilaczem, żeby z producenta robić idiote?Po to wypuszczono na rynek te kilka rodzaji pomp żeby dobrać odpowiednio mocną do swojego akwarium a nie kombinowac na jakichś nie oryginalnych zasilaczach.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki jebao sa sterowane sygnalem analogowym 0-5V. Wystarczy dorzucic potencjometr do trzeciego pinu wtyczki robiac dzielnik napiecia miedzy sygnalem a masa i mozna skrecac w dol pompy na kazdym zasilaniu. To rozwiaznie silnikow z tunze. Tam to dzialalo - tu takze. Miejmy nadzieje ze trwalosc rowniez zostala skopiowana :p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... bober - nie wierze że wszystkie sprzęty w twoim systemie używane są jak Bóg przykazał w/g instrukcji w dbałości o producenta ;)

Czemu uważasz że poprawianie producenta jest czymś złym. Przecież dla oszczędności producent nie dołącza regulowanego zasilacza i dlatego żeby kupując większą pompę nie mógłbyś zastąpić modelu o niższej wydajności. Ja nie obserwuję żadnych negatywnych skutków stosowania tego typu zasilacza. Mogę regulować napięcie od 15-24v ( oryginały tylko na 24v) plus % obniżające jeszcze ich wydajność ze sterownika. Pompy przy 15v nie buczą i w taki sposób działają już rok. Skłoniło mnie do tego zabiegu zakupienie dwóch "różnych"pomp wp-25 - jedna miała zasilacz 24/1A a druga 24/2A i nie chodziły równo. Teraz walą jednakowo i mam dodatkowo jedno gniazdko wolne w przedłużaczu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.