Jump to content

Grzegorz T

Klubowicz
 • Content count

  774
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Grzegorz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  pomorskie Nowa Wieś Rzeczna
 • Akwarium
  600 w obiegu

Recent Profile Visitors

1957 profile views
 1. Grzegorz T

  Pteroeides

  Dobra ........teorię znam. Wiem o problemach z utrzymaniem. Interesuje mnie strona praktyczna. Koral u mnie nieustannie wykopuje się z piachu co powoduje pozycję leżącą raczej nie sprzyjającą karmieniu. Pompuje się ślicznie i pobiera pokarm z toni. Pytanie brzmi czy można go zadokować w skale czy tylko w piachu. Czy ktoś praktycznie sprawdził takie rozwiązanie.
 2. Grzegorz T

  Pteroeides

  Witam forumowiczów. Ciągle podążając w stronę nietypowych zwierzaków udało mi się pozyskać piórówkę (prawdopodobnie caledonicum). Niestety jest niewiele wiadomości na temat karmienia i zwyczajów tych korali. Może ktoś ma i podzieli się spostrzeżeniami. U mnie na razie w kwarantannie więc ani piachu ani możliwości do pompowania.
 3. Witam. Jeżeli jest możliwość wysyłki to nawet 2 bym wziął. Jakiś szybki kurier lub pocztex 48. Mam za daleko żeby podjechać. Pozdrawiam i czekam na info ew. kontakt 504436002

 4. Grzegorz T

  Grzegorz T

 5. Grzegorz T

  Identyfikacja krewetki.

  Proszę o pomoc w identyfikacji. Krewetka wygrzebana ze skały po frachcie ...... ewidentny dzikus. Sprzedawca nie był w stanie pomóc. Kolory jak na foto, już po aklimatyzacji. Charakterystyczny jest fakt że posiada jedne szczypce odnóży tułowiowych większe. Niestety nie wiem czy to po urazie (brak do pary) czy taki jej urok. Pokarm raczej zwierzęcy.
 6. Witam. Proszę o rezerwację. Mogę wpłacić kasę ......

  Proszę o nr telefonu. Zadzwonię i obgadamy szczegóły. Pozdrawiam

 7. Grzegorz T

  Wyłącznik zalaniowy do odpieniacza

  Mój odpieniacz od roku sygnalizuje konieczność wyczyszczenia sms-em i wyłącza pompę podczas przelania. Nie widzę w tym żadnej przesady a tylko ułatwienie sobie życia.
 8. Grzegorz T

  Potrzebuje pomocy

  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Szczególnie za szybka odpowiedz z Jaworzna. Temat ogarnięty korale zadowolone choć jeszcze 600km drogi przed nimi. Bardzo dziękuję za pomoc. Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 9. Grzegorz T

  Potrzebuje pomocy

  Panowie potrzebuje pożyczyć do jutra napowietrzacz. Najlepiej z Jaworzna lub okolic. Zwierzaki zapakowane do drogi ale umarło mi napowietrzanie. Jutro kupie i oddam. Sprawa bardzo pilna. Dziś bym podjechał a jutro oddał. Dowolny napowietrzacz lub jakąś głowice mini żeby życie utrzymać. Kontakt 504436002. Pilne na cito Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 10. Grzegorz T

  Diody padają/przepalają się w lampie DIY

  Przy sterowaniu napięciowym (nieprawidłowym oczywiście) bez wglądu do aktualnie płynącego prądu wykładnikiem są tylko dane producenta. Przy max mocy przez pojedyńczą diodę płynie prąd 1500mA a spadek napięcia na niej to 3-3,4V. Zakładając, że masz bardzo dobre chłodzenie 6sztuk to 6x3V czyli 18V. Na nitkę z 6 sztuk nie powinieneś podawać napięcia wyższego. To oczywiście teoria bo sterowanie napięciowe nigdy nie powinno oscylować w górnej granicy. Zmiana temperatury diody powoduje gwałtowny wzrost prądu co w efekcie kończy się uszkodzeniem. Tak więc 20V na twoje 6 diód to nieporozumienie. Zainwestuj w prosty driver lub zasilacz z regulowanym prądem.
 11. Grzegorz T

  Czym zwabic wieloszczety?

  Co do znikania ryb to tylko i wyłącznie osłabione i pokładające się osobniki. Wieloszczet raczej nie zapoluje na zdrową rybę. Co do zanęty to u mnie sprawdziły się krewetki piaskowe(w całości) plus granulat do karmienia krewetek. Lub jak ktoś ma dostęp to tabletka do dokarmiania glonojadów - wolno się rozpuszcza i nie unosi się w toni.
 12. Grzegorz T

  Dobór zasilacza do Jebao Rw8

  Nie 25 tylko 24V o minimalnym natężeniu 1A. Podpowiem tylko, że zakres napięć sterownika pompy zawiera się od 8V do 30V. W takim zakresie napięć zasilających falownik pracuje poprawnie a napięcie jest wykładnikiem mocy oddawanej. Dla 24V czyli napięcia nominalnego wynosi 23W. Jak chcemy ograniczyć moc zakładamy zasilacz 12V i pompa mieli o 1/3 słabiej. Co do prądu nominalnego zasilacza to oczywiście 1A to prąd minimalny dla danej głowicy falownika. Można zastosować zasilacz o prądzie nominalnym dowolnym i większym od 1A. Trzeba mieć jednak świadomość, że falowniki pracują 24h więc im większy prąd max zasilacza tym większy jego prąd spoczynkowy ( prąd czuwania). Jeżeli używamy pompy z mocą 50-60 % to spokojnie możemy zastosować tymczasowo zasilacz od laptopa, który przeważnie ma 19V/3,4A.
 13. Grzegorz T

  Pasażerowie na gape

  To, że wieloszczetów nie widać to nie znaczy, że ich tam nie ma. Ponad miesiąc temu wypowiedziałem wojnę wieloszczetom w moim refugium. Często służył jako zbiornik tymczasowy, przechowalnia lub żłobek. Zbiornik spory (ponad 100l) z dużą ilością skały, 7-8 cm piachu i tona makroglonów. Świetne warunki rozwojowe dla wszelkiego mikrożycia. Niestety po przygodzie z krewetkami życie zniknęło .......... albo tak mi się wydawało. Sump ma 3 lata, czyściuteńki, na bieżąco rwane tony makroglonów (3 gatunki). Po zaszczepieniu z innego sumpa życia i umieszczeniu żywej skały prosto z frachtu po miesiącu zaczęły się pojawiać kiełże, mysis i inne drobne organizmy które zacząłem dokarmiać. Wtedy pierwszy raz zobaczyłem wieloszczety. Dlaczego wcześniej nie ? Oświetlam refugium Sporą lampą (25W) od 18 do 8 rano. Większość czasu na obsługę przypada w godzinach wieczornych więc w czasie kiedy refugium jest oświetlone. Wieloszczety jako zwierzęta żerujące nocą wychodziły na żer podczas mojego dnia czyli kiedy jestem w pracy. Tak więc chcąc nie chcąc jakoś się mijaliśmy. To, że ich nie widziałem nie oznaczało że ich nie ma. Na chwilę obecną po ulepszeniu konstrukcji pułapki i zanęty wstawiam ją co drugi dzień na 12 godzin w ciągu dnia. Do tej pory złapałem 120 sztuk z których kilkanaście miało ponad 15-20cm. Uwierzcie mi, że to już zagrożenie życia biorąc pod uwagę fakt przerywania makroglomów ręcznie bez rękawiczek. Zawsze tak robiłem. O dziwo w zbiorniku głównym nie złapałem nigdy ani sztuki. Zakładam, że to zasługa krewetek. Tak więc panowie ........... jak czegoś nie widać to nie znaczy, że tego nie ma
 14. Grzegorz T

  Problem z filtrem Ro

  Może tak jak ja się rozpędziłeś i załozyłeś wszystkie filtry z kompletu ...... u mnie był taki prefiltr mineralizacyjny do wody pitnej na wylocie z RO jako uzdatniacz. Masakra na wylocie była.
 15. Grzegorz T

  Czy chińskie lampy t5 dają rade??

  Negatywy: 1. Słabe odbłyśniki matowiejące po czasie głównie pod wpływem temperatury. 2. Mocno grzejące się stateczniki elektroniczne o niskiej sprawności. 3. Brak chłodzenia - pasywnie nie daje rady co skraca mocno żywotność świetlówek. 4. Zwykła pleksi zamiast poliwęglanu - łatwo sie zarysowuje i przebarwia 5. Konieczność zakupu markowych świetlówek. Na oryginałach tylko glony rosną w refugium. Pozytywy: 1. Cena 2. Wygląd, aluminiowa lekka konstrukcja. 3. Łatwy demontaż pleksi do czyszczenia i świetlówek. Reasumując mimo niskich kosztów zakupu nie nadaje się do dłuższego stosowania i osiągnięcia zadowalających efektów.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.