Skocz do zawartości
Stani

Zaleznosci : jod

Rekomendowane odpowiedzi

Makro i mikro glony, jezowce i ksenie potrzebuja jod - to przynajmniej jest pewne.

Jest tez przydatny podczas linienia krabow.

Mimo, ze w morzu wystepuje w postaci organicznej i nieorganicznej to jeszcze nie dowiedziono jak duzy wplyw ma na otoczenie.

Dozowanie w akwarium tez jest zagatka.

Mozna dodac, ze przedozowanie jest szkodliwe a ulatnia sie b.szybko. Stad wniosek, ze jezeli dozowac to codziennie i w b.malych ilosciach.

Czyli kolejna niewiadoma.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauwazylem w swoim zbiorniku, ze odkad dozuje jod to korale miekkie maja ciemniejszy kolor i duzo mocniej sie pompuja. najbardziej zauwazalne jest to u xeni.

natomiast strasznie zle reaguje cladiella na dozowanie jodu: jak dozuje to malo przyrasta i slabo sie pompuje, jak odstawie jod na okolo tydzien to cladiella pompuje sie do 2-krotnego rozmiaru niz przy dozowaniu. rozumie ktos cos z tego? wiem ze to napewno jod bo 3-krotnie powtorzylem jego odstawienie na okolo tydzien i cladiella reagowala tak samo


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze po prostu dozujesz za dużo na raz, tak jak pisał Stani ważne jest by dozować mniej a jak najczęściej. Jod występuje w postaci czynnej tylko w krótkim czasie po dozowaniu (gdzieś wyczytałem że ten czas liczy się w godzinach) potem jego obecność nic nie daje.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani a co ma jeżozwierz do akwa ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przwaznie w zbiornikach mamy znacznie wiecej jodu niz w naturze. ja dozuje jod bardzo oszczednie 1ml na 1700l jakie mam w cały obiegu na dobe, mimo ze producent podaje 20ml / 100 litrów wody raz w tyg. jod wystarczy podawac w niewielkich ilosciach ale regularnie.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab

Juz edytowalem:D

Wiedzialem, ze cos z jezem!:D(

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daje 2 x dziennie po 3 krople płynu lugola na 200 litrow


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzysiek l zaobserwowales roznice przy dozowaniu Lugola, a bez niego albo w innych dawkach, niz te ktore podales?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie też zastanawia mnie sprawa jeśli chodzi o dozowanie jodu.Ogólnie są różne szkoły co do ilości kropli na litr.Z tego co wiem przedawkowanie jest o wiele gorsze niż niedobór,tylko pytanko gdzie leży ta granica ?Ja osobiście leje lugola w ilości 5 kropli na 270l wody.Czas pokaże co się będzie działo narazie to dopiero drugi dzień aplikacji .pozd


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odpowiednia ilosc to taka dolna gdzie korale przestaja sie pompowac lub zle zachowywac. Moim zdaniem powinnismy zaczac od braku dozowania i zaobserwowac czy przez tydzien cos sie pogorszylo. Jezeli tak, to dodajemy jedna dziennie, jezeli nadal jest zle to po tygodniu dwie dodajemy, itd.

Nalezy pamietac, ze w starszych zbiornikach ilosc zwiazkow takich jak jod, stront i inne, ktorych nie kontrolujemy za pomoca testow sa kilkukrotnie wyzsze niz w naturze. Moim zdaniem powinnismy ograniczac sie do minimum w dozowaniu wlasnie tych zwiazkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to ująłeś :yes


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co zauwazylem:

zanim zaczalem dozowac xenia miala jasny kolor i nie pompowala w nocy a cladiella rosla i pompowala sie dobrze

przy zbyt duzym dozowaniu czyli rano 3 krople a wieczorem 5 kropli cladiella byla obkurczona prawie tydzien a xenia pompowala nawet w nocy

przy dozowaniu 3 krople rano i 3 wieczorem : xenia nie pompuje w nocy cladiella ladnie sie prezentuje i cala reszta tez wyglada ok

jak przestaje dawac jod na okolo tydzien to:

xenia w dalszym ciagu ok

cladiella pomuje sie duzo mocniej

i co zauwazylem ostatnio to to ze duzo lepiej wyglada euphylia( 2 gatunki)

po acroporach nie widac

cos w tym musi byc ale nie za bardzo rozumiem co?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze wiekszosc korali jak widzisz reaguje pozytywnie na mniejsze dawki jodu. Nie mozesz z gory zakladac ze stale pompowanie Xenii jest zjawiskiem pozadanym, nie wiemy jaka funcje pelni pompowanie u Xenii, jest pare teorii ale jak na razie to tylko teorie...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac z tego powodu zmiejszyłem dozowanie jodu do symbolicznych 3 kropli dziennie. zobaczzymy jak bedzie


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat z tym jodem :(

Ja też dodam swoje 3 gr.

Więc pewnego pięknego dnia dozowałem do swojego 144l jod firmy Red-Sea ale sie kiedyś skończył.

Dziennie w akwarium ladowało 1 kropli (jest to 0.5ml)

na instrukcji jest napisane że ma być dodawane do 100l około 5ml z obliczeń wychodzi że dodaję 3,5 ml. na tydzień (czyli mniej niż powinno sie dawać)

W akwarium jest około 108l.

Wszystko było pieknie z xenią i innymi koralami

Jak sie jod skończył to przez ponad miesiąc nie dozowałem i nagle Xena wygladała coraz gorzej korale mniej sie pompowały.

Ratowałem sie podmiankami ale nie wiele to dawało (dodam że po podmianie nie dawałem jodu przez 3 dni)

po około 6 tygodniach od przestania dozowanie jodu udało sie kupić we Wrocku dla bezpieczeństwa dokupiłęm jeszcze wiecej.

coś takiego

http://www.zoofokus.pl/item.php?id=183&page=0&all=0

jak nrazie mam jeszcze tego RED-SEA (jest dobry )

Ale potem będe testować ten Kenta.

czytając instrukcję znalazłęm coś takiego

"Jod, znajdujący się w mieszankach soli morskich, jest szybko zużywany, a także usuwany z wody przez odpieniacz, ozonator oraz system filtracyjny. Podczas gdy inne preparaty zawierające jod są aktywne w zbiorniku zaledwie przez kilka dni, Tech I uwalnia jod w unikalny, potrójny sposób, zapewniając w ten sposób długotrwałą dostępność tego pierwiastka. Zawiera wolny jod oraz jodki ulegające powolnemu rozkładowi. Hobbyści stosujący Tech I informują o gwałtownym rozrastaniu się koralowców, nawet tych najbardziej wrażliwych i najtrudniejszych do utrzymania. "

I jeszcze jeden fragmencik

"Tech I natychmiast dostarcza wolnego jodu oraz jodków, a specjalny system stopniowego uwalniania sprawia, że pierwiastek ten jest dostępny przez wiele tygodni. "

Co sądzicie o tym jodzie ?

Czy ktoś to miał czy faktycznie wystarczy wlać tylko raz i sam już sie uwalnia - wiem że to brzmi jak kosmos :) ale wolę sie zapytać


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stroni którą podał Tynio znalazłem info na temat suplemenatcji płynu Lugola, zdziwiły mnie tak drastycznie małe zalecane ilości tego środka, szczególnie że z tego co wiem płyn Logola choć mocno skoncentrowany jest aktywny bardzo krótko - z moich wyliczeń wynika ze powinienem podawać ponad 3 krope na TYDZIEŃ.

http://www.zoofokus.pl/item.php?id=182&page=0

cytat ze strony:

"Sposób użycia: Płyn Lugola jest bardzo stężony, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zalecanego sposobu dawkowania. Stosować 1 kroplę na każde 90 litrów objętości akwarium co tydzień, podając preparat do sumpa lub w miejscu silnego prądu wody. "


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wynika to z tego iz substancje jak jod, stront i podobne, ktorych nie badamy testami magazynuja sie w naszych zbiornikach, a po kilku latach w naszym zbiornikach jest kilka razy wiecej tych zwiazkow niz na rafie. Nie nalezy z nimi przesadzac poniewaz w pozniejszym czasie moze sie to odbic na nasza niekorzysc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, ze nic nie wiem


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyn Lugola.

Standardowo 1 krople na 50 litrów dziennie, lecz moim zdaniem powinno wyjsc sie od polowy dawki lub nawet mniej, np. od 1/4 dawki i jezeli korale dobrze reaguja i nie widac zadnych zlych objawow to na tej wielkosci poprzestac. Nie ma sensu lac czegos w nadmiarze poniewaz nadmiar takze szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jodynę :)

-nadmiar szybko się utlenia

-bezkręgowce w super kondycji

-rybki zdrowiusieńkie

-lps-y super wygląd

-super powietrze dla obserwatorów :)

czyli nic się nie zmieniło pomimo upływu lat i podejrzewam że obecność tego pierwiastka będzie musiała być zawsze obecna


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz zaczniemy wszyscy używać jodyny , jod poprawi koraliki , etanol będzie dokarmiał bakterie i wszystko będzie oki zdrowe i wypasione ,PANOWIE NIE RÓBCIE KOLEJEK W APTEKACH :queen::thumbup:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.