Skocz do zawartości
amsam

Kh za duże

Rekomendowane odpowiedzi

Ratunku. Wlałem za dużo wodorowęglanu do baniaka. Kh powyżej górnego zakresu. Co robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo kwas solny jest dobry do obniżania kH, ale trzeba umieć policzyć ile go użyć żeby nie narobić kolejnych szkód

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile masz tego kh teraz ?


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powyżej górnego zakresu saliferta

pow 10,2 trudno określić

wlałem z pompy ok 1,5 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrob jeszcze raz

Jak braknie plynu nabierz jeszcze raz do strzykawki i podem dodasz oba wynik z trzykawy

Np 10.2 + 5 = 15.2

P.s

Pisanie na kom. Mnie rozwala ;)

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może podmiana pomoże.? ja kiedyś ostro przesoliłem i tylko podmiana se ratowałem.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10.2 kh to i tak jeszcze luzik

Do sklepu/marketu po sol na jednej nodze byle nie jodowana i podmiana

Ale zbijaj powoli bo rozwalisz baniak

Jak skoczyło to tylko zbijaj wolniej


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiego wyniku 0.88 na strzykawce - na skali nie ma - skala od 0,66 co daje 5,1 więc zapewne jest około połowy więc łącznie będzie z 12,5 - chyba wielkiej biedy nie ma ?

jak łatwo sobie życie skomplikować. Często się zastanawiałem co będzie jak pompa zawiedzie i wleje całe 5 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiego wyniku 0.88 na strzykawce - na skali nie ma - skala od 0,66 co daje 5,1 więc zapewne jest około połowy więc łącznie będzie z 12,5 - chyba wielkiej biedy nie ma ?

jak łatwo sobie życie skomplikować. Często się zastanawiałem co będzie jak pompa zawiedzie i wleje całe 5 litrów

to zależy ile miałeś wcześniej ? jeśli było 7 to masz skok o 5,5 a to chyba dużo .(zakladajac ze faktycznie jest 12,5 a nie wiecej)

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było 7,7-8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił podmianę żeby trochę to obniżyć ,u mnie to pierdołka ale ty masz większy zbiornik i więcej do stracenia ...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak bym nie robił nic - gwałtowne ruchy to najgorsza rzecz - i w jedna stronę i w drugą


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo (sie wlało za dużo kh od ballinga), wzrost tez był kilkustopniowy. Zorientowałem się kilka godzin po tej dolewce (1 litr). W ok 500 litrach obiegu zlałem ok 15 litrów i dolalem powoli 15 litrów ro. Odstawiłem dozowanie kh oczywiscie i czekałem aż poziom sam powoli spadnie. Spadało około tygodnia. Generalnie bez strat.

Edytowane przez chmi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak normalnie jest w okolicach 7-7,5, skoczyło kiedyś na 12 - wywietrzały test sali. Korali nie mam za dużo i po nich nic tez nie bylo widać, ogólnie ok, rybcie też pływały do dołu brzuszkiem :) Kiedyś tu był temat ze jakieś plagę sie zwalczało wysokim KH.

Edytowane przez helio54 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK . Teraz wszysko jest OK. Korale napompowane, niby nic. Zobaczymy rano. Dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam około 12-stu cały czas i tragedii nie ma. Taka sól i już.

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... niestety efekty mogą być widoczne ( o ile w ogóle będą czego ci nie życzę ) za kilka dni/tygodni. Ja kiedyś przeholowałem z Kh z 7,5 do 15 w jeden dzień. U mnie ucierpiały tylko Plerogyry i zoanthus'y. Te pierwsze doszły do siebie w kilka tygodni natomiast niektóre gatunki zoa walczą do dzisiaj o przetrwanie.

Nie wiem czy dobrze kojarzę ale podbicie "Ca" też może się przyczynić do spadku Kh.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kojarzysz dobrze - bo zdodnie z zasadą Ballinga - Ca zwiąże się z wodorowęglanem - dlatego dawkujemy je w równej wielkości. Dzięki za radę , wiedziałem o tym a jednak mi zajarzyłem . Idę dolać Ca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak dopytam bo nie doczytałem,jak to się wlało samo czy pompa się zacięła bo chyba świadomie tyle nie wlałeś ręcznie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawość. HYHY. Ano odpowiem. Napisałęm że wlałem. i Wlałem., Winna oczywiście żona , że kupiła mi w prezencie samsung gear S2 , smartwoch. Chciałem skorygować Ca , od czasu do czasu tak robię, po 10 min wlewam Ca i sól SBS a następnie kH. No i przy kh zegarek nie zabuczał na ręku, zwiesił się. Ja zapomniałem i 2 godz się lało. Winna żona oczywiście. HYHY :thumbup: Niestety boleję nad własną głupotą. Myśałem o zbiornikach Ballinga po 10 l i teraz już nei myśle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę oczywiście. Dozuje jak trzeba. chciałem tylko skorygować, zwiększyć Ca. Od czasu do czasu po pomiarch troche dolewam roztworów. po prostu właczyłem a nie wyłączyłem, a ta sobie pracowała póki się nie spostrzegłem...

przy 900 l pewnie też bym za reaktorem się oglądał,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio 12,5 kH (testy saliferta do d...) i jedynie kolrale otwierały się na 30% ale po powrocie do normy wszystko jest ok.

Pomogły podmiany wody na ubogiej soli ale to też z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na zakończenie tematu nma dzień dzisiejszy. kH miałem grubo powyżej 15 bo 3,3 ml to na tabelce 10,2 a ja wlewałem cały 1 ml i dolewałem z drugiej strzykawki więc Kh było na pewno pow 15. Na dzień dzisiejszy spadło do ok 8,6-8,9 .

spada ok 1 punkt na 1 dzień. Wszystkie korale mają się dobrze. zauważyłem że przy kH ok 10-12 nawet sps y lepiej wyglądały- lepiej się otwierały.

Podmian nie robiłem bo założyłem ze z kH 12 spokojnie samo zejdzie. I chyba ta pomyłka wyszła na dobre. Nam nadzieję. Dziś odpalam pompę z wodorowęglanmem. Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.