Skocz do zawartości
marot

Oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam do was pytanie?zakładam akwa 125x50x50h (już niedługo)po długim czytaniu

forum doszedłem do wniosku, że musi być to oświetlenie

(ale czy napewno?)

1) HQI 150W.10000K ?

2)2x T5 54W Ocean White 10000K ?

3)2x T5 54W aktyniczne ocean blu actinic ?

A moje pytanie jest takie.

Czy wystarczy ilość światła (Watów/litr) ,a jeżeli tak to jakiej firmy mam kupić żarnik i świetlówki.Na foróm jest dużo opisów rodzajów oświetlenia i wybór jest trudny, a nie chciał bym po miesiącu wymieniać. (koszty)itd.

Na początku będą miękasy i pare rybek, ale ma być rozwojowe nie chciał bym,żeby oświetlenie mnie limitowało

do chodowli bardziej wymagających koralowców.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaką barwę światła bardziej lubisz (zółto - wszystkie żarniki 10000K, biało - 14000-16000K czy niebiesko - 20000K). Ilość światła będzie ok.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ja mógłbym zaproponować to żarnik AM Aqualine 10 000 i świetlówki Sylvanii CoralStar Aktyniczne.

Tanio, dobrze, a przy rocznych wymianach jednego i drugiego nie szarpnie mocno po kieszni :D

POZDRO

A jeżeli chodzi o przelicznik watów na litr: było to już przerabiane i nie jest to jakaś reguła. Liczy się kaloryczność światła.

Można mieć przelicznik 0,32W na litr i mieć piękne akwarium z koralami. Takie ma kivi

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wypowidzi

Pawel2000 tz.trudno mi powiedzieć jaką barwe lubie

bo niemiałem morskiego i nie mam porównania, ateż

nie chciał bym męczyć korali.

Mario-sz dzięki zaczynam szukać po sklepach on-line

takiego żarnika,jak masz czas to napisz mi o T5 jakie i

czy te cztery wystarczą w tej konfiguracji.

dzięki i pozdrawiam

w tą smutną deszczową NIEDZIELE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 120 cm lepiej będzie zastosować 2x150 HQI + 2x54W T5. Jak dasz jedną 150 to boki będą niedoświtlone - no chyba, że jest to świadomy zabieg aby było więcej miejsca dla korali mniej światłolubnych. Chyba wszystkie firmowe lampy z dwoma żarnikami 150W mają właśnie 120 cm długości.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marot zauważyłem na allegro bardzo ciekawe żarniki SYlvanii w dobrej cenie: http://www.allegro.pl/item135696441_zarnik_10000k_osram_sylvania_hqi_150w_9000godzin_.html Nie wiem jak świecą i ilu forumowiczów ich używa ale to dobra firma. Cena też super. Dałbym 4 T5 i jedna HQI. A boków nie musisz mieć specjalnie doświetlonych. Po bokach można dać mniej światłolubne korale.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marot

Warto jednak zastanowic sie nad propozycja Rebcia. Moje akwa ma 107 cm dlugosci i tez mam 2x150W + aktynika. Jednym zarnikiem oswietlisz polowe akwarium.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.