Skocz do zawartości
Marius

Okrzemki, wszystko czerwone

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczne od parametrow wody

Temp 25 - 26

KH 12

NO2 0

NO3 10 - 15

NH4 < 0,25

PH 8,0 - 8,3

Ca 300 (pracuje nad tym z buferem)

Mg 1140

Oswietlenie baniaka (teraz) 12h 4 x T5 54w

Cyrkulacja 2 x 6000l/h non stop

Pekla mi membrana w osmozie i nie wiem jak dlugo leciala woda do baniaka z 150 µS. Kupilem nowa osmoze tym razem z zywica i mam 000µS.

Niestety wszystko w baniaku mam czerwone (nie sa to gluty) szyby, skale, piasek nawet pompy cyrkulacyjne, a na nich sa male babelki powietrza. Podmienilem wodw w baniaku 2 razy w tygodniu po 10% nie chce wiecej podmieniac bo moge zachwiac rownowage biologiczna.

Rozmawialem juz na ten temat z wieloma osobami ale chcial bym bardzo poznac opinie forumowiczow, moze ktos z was mial juz taki problem ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna powiedziec ze to taki bardzo ciemny czerwony bordowy tutaj forka:

normal_IMG_2059.JPG


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marius : czy to wyglada podobnie do tego na fotkach ?

czy wystepuja okresowo (szczegolnie w drugiej polowie dnia) bąbelki powietrza ?

151-a_dsc00577.jpg

151-b_dsc00572.jpg

151-c_dsc00582.jpg

151-d_dsc00556.jpg


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj sa tak zwane "gluty" u mnie jest to bardziej sypkie


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz wymienić 50% wody z zbiorniku jednorazowo. Jedno z najbardziej znanych nazwisk w Polsce jeśli chodzi o akwarystykę morską wymienia 40-50% co 2-3 tygodnie w swoim prywatnym zbiorniku i wszystko "śmiga ja ta lala". Część forumowiczów robi takie podmianki co ok. 6 miesięcy. Ja osobiście jak miałem katastrofę ekologiczną byłem zmuszony gwałtownie zareagować i 50% wymieniałem co tydzień przez miesiąc i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

KH za wysokie - myślę, że obniżając je do np. 10 łatwiej Ci będzie utrzymać Ca i Mg na odpowiednim poziomie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Marius.

W wodzie dostarczanej do akwarium Si powinno byc absolutnie niewykrywalne (zadne tam 0,1 czy cos podobnego - ma byc ZERO!).

Wszystko wskazuje na to, ze dostarczyles Si i rozmnozyly sie okrzemki. Teraz juz masz po RO zywice wiec ich wiecej nie podkarmiasz. Byc moze dostaniesz u siebie Silicarbon? Jest to adsorber, ktory najlepiej pracuje w jakims filtrze pudelkowym miedzy dwoma warstwami waty. Dobrze by bylo gdyby byl w tym filtrze luzno ulozony aby mogl troche "poplywac" - wtedy jest najwydajniejszy. Po miesiacu bedziesz musial go wymienic. Okrzemki utrzymaja sie jeszcze jakis czas, nawet jak juz Si bedzie na poziomie zerowym.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marius bedzie dobrze! Teraz juz masz osmoze z zywica wiec stezenie krzemianow bedzie tylko spadac. Mozesz odsysac troche te glony, pustelniki czerwone tez beda je jesc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to co prezentuje Kaziko na fotce nr 3 udało mi się usunąć przez częste i regularne wymiany żywicy DI, dodatkowo często omywałem ręcznie pompką skałki po czym od razy odciągałem cały syf odmulaczem, na ten czas zredukowałem ilość podmian.

Ach i tak jak pisał Stani to nie bedzie tak że jak tylko zaczniesz stosować DI i test pokaże ci niewykrywalną ilość silikatu to od razu te gluty znikną, one potrafią przeżyć przy naprawdę niskim stężeniu Si.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja identyfikuje to wszystko co sie dzieje w moim akwa jako nalot dinoflagelettes. z informacji jakie znalazlem w necie wynika, ze tym glonom towarzyszy cyjano, proporcje miedzy nimi moga byc różne, wiec w zaleznosci od sytuacji objawy moga wizualnie wygladac nieco inaczej. zaczynam po kolei : robie podmiany, ograniczam oświetlenie, dzisiaj zbadam wode tdsem.

mam wrazenie, ze nalot zaczal sie niedlugo po tym jak dodalem dwa blazenki i zaczalem proby skarmiania (wybredne byly). wiec z tego mam nadzieje, ze to nie osmoza. z drugiej strony - testy PO4 nic nie wykazuja szczegolnego... (zoolek...)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co pamietam A.Rybkowski swojego czasu walczył z poziomem i wykrywalnością PO4, jak z nim rozmawiałem stwierdził że ogólno dostępne testy po badaniu wody wskazują wynik "0", dopiero na innym teście (podobno specjalistycznym nie pamiętam nazwy) okazało się że ten poziom jest wyższy.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak piszesz Roman, majac problemy z tym badzieiwem kupiłem sobie testy różnego roadzaju żeby wszystko wiedzieć i kontrolować (m.in. PO4), powiem krótko po zrobieniu analizy wody wcale mądrzejszy nie byłem.

Kaziko spróbuj dokładnie sprawdzić jekiej jakości wodę RO produkujesz, jeżeli pojawi ci się cokolwiek innego niż 0 to wymień choć DI albo jeszcze lepiej i prefiltry.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

alex, nawiązując do Twoich badań wody, jestem na "dobrej" drodze ponownego uruchamiania zbiornika, zastanawiam się nad miernikiem TDS o stałym pomiarze, moze to "bajer" ale ......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, do PO4 to tylko Merck, niestety. drogie ustrojstwo ale innym testami szkoda wogole sobie glowe zawracac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może z góry założyć że PO4 jest zawsze w zbiorniku i pomyśleć nad stałym usuwanie (jakiś absorber lub coś podobnego)?


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tyle ze trzeba wtedy uwazac zeby nie przedobrzyc w druga strone bo bedzie wysyp cyjano albo korale padna z glodu :D Z pewnoscia dla wiekszosci zbiornikowk takie zalozenie jest prawdziwe ale na rafie tez pewna ilosc forsoru nieorganicznego jest w wodzie obecna...

Ta, to ciagle balansowanie miedzy nadmiarem i niedoborem :D

Na niemieckim forum pojawilo sie ostatnio sporo dyskusji na temat azotanow i fosforanow, zglaszaja sie ludzie ktorzy maja w baniakach duze stezenia ww. zwiazkow ale ich korale mimo tego wygladaja pieknie...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@AquaManiac, ano już jest szkło 120x60x60 mm, sprzęt też jest z starego zbiornika,

Deltec AP 600,

Mieszacz RATZ,

Reaktor ATI,

Oświetlenie AM, 150 + 4x39 ATI

pompy TUNZE 3 razem 14 000 tys/h

pompa Marea 1x 4000

pompa głowna ..... w zakupie albo DELTEC, albo AquaBee ( tu nie wiem moze coś podpowiecie).

Sorry za wcięcie się wątek.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje panie Romanie (czy tutaj nie dziala pw ?)

Po co Pan cos robi i zaraz za to przeprasza ?

Jedna osoba chciala wiedziec o Twoim sprzecie a wlsciwie zaraz zmieni sie watek z okrzemek na panskie akwarium.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panie Marius, choć myśle że zwrot "Pan" możemy sobie darować,

jeśli śledzisz dokładnie ten wątek to zauważysz że do rozmowy zangażowałem się wypowaidając się na temat testów PO4 dzięki czemu dowiedziałes się od Wildtom że najlepiej używać testów Merck bo tej nazwy zapomniałem).

Zostałem tak nauczony że należy odpowiedzieć na zapytanie, które nieopatrznie zadał AquaManiac w Twoim temacie a ja nieopatrznie odpowiedziałem.

Jedna strona medalu - MASZ RACJE

Druga strona medalu - czsami poruszając watek poboczny można dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

Na marginesie jesteś bardzo skrupulatny, ale pamiętaj to działa w dwie strony, czasami TY kiedyś możesz przez przypadek cś napisać.

P.S. Cholera dawno nie pisałem na forum nie wiedziałem że tak się trzeba tu teraz pilnować.

Pozdrawiam Roman

Dr


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marius , w twoim przypadku podmiany wody przywróca zbiornik do normy .proponuje wiekszą podmiane jak pisał rebciu na poczatek i później 20% co 2 tyg aż do skutku.

Na czas powrotu do normy zrezygnuj z dozowania jodu i ogranicz karmienie.

Wszystko bedzie ok.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie to mozna sie pokusic tez na testy ROWA PO4 - powstaly na bazie Mercka i sa sprzedawane w paczkach mniejszych (i tanszych) o polowe


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.