Skocz do zawartości
owler

Przeprowadzka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakładam nowe akwa (niestety low cost bo tymczasowo na 2-3 lata). Wymiar 135x50x55h, z panelem 15x50x55. Mam pytanie, czy da się w moim przypadku uniknąć standardowego mocnego dojrzewania?. Zakładam przenosiny z mojego 190 litrowego zbiornika w którym mam około 15kg skały + piasek, korale ryby itp. Chciałem wystartować nowy zbiornik na mniej więcej 20-25kg suchej skały plus tej mojej (15kg żywej) plus piasek. Mam możliwość zalania nowego zbiornika z suchą skałą i poczekania max 2 tygodnie ale nie wiem czy to coś da konkretnego(musiałbym odkopać starego delteca panelowego MCE600 reanimować i go tam tymczasowo podłączyć), czyli mogę mieć przez pewien czas dwa zbiorniki. Przeprowadzam się do nowego mieszkania. Dzięki za wszelkie wskazówki na pewno mi się przydadzą. Jak stracę jakieś sps to trudno nic się nie stanie mam nadzieję że reszta wytrzyma.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast świeżej solanki weź od kogoś kto ma stabilne parametry wodę z podmiany. Lej bakterie i nic złego nie powinno się stać. Ja lałem bakterie jak odpalałem sumpa 375l podłączonego do akwarium głównego 200l. Wszystko żyję i obeszło się bez dramatu .


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Ty dołączałeś do obiegu kolega będzie wszystko wyciągał i wkładał. Ja za jakiś czas zmierzę się z podobnym problemem (mam nadzieję :)) Chodzi o przenosiny do nowego szkiełka a ze starego sump w drugim pokoju. Nowe oczywiście większe. Planuje zrobić nowej solanki, mieszana podgrzewana gdzieś z boku. Spuszczam wody ile się da ze starego do nowego+trochę do wiader (na płukanie czego się da) i wszystko (oprócz piachu) po kolei z wodą do nowego. Braki powoli uzupełniam świeżą solanka. Na chłopski rozum wyjdzie jak większe porządki z większą podmianką :)

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posty. Postaram się odpalić nowy zbiornik po części na nowej solance, po części na żywej wodzie, powiedzmy że wezmę ze starego zbiornika jakieś 40 litrów jednorazowo i tak ze dwa, trzy razy. Powinno jakoś to zaskoczyć, rozłożę wszystko w czasie najdłużej jak się da. Trochę tylko boje się tej suchej skały, no ale chciałbym spróbować jakiegoś fajnego układu, a z suchą będzie mi najłatwiej.

Zbiornik będzie "odgradzał" w salonie część kuchenną od pozostałej przestrzeni.

Pzdr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie dobre i tanie na start to probidio biodigest. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zabieg miałem miesiąc temu. Skała ceramiczna, z 200 do 425 zabrałem na start 40 l, codziennie przez 2 tygodnie Aquaforest Bio S, po tygodniu kolejne 20 l z podmiany. Po 2 tygodniach koniec lania bakterii, pierwsze korale, po dwóch dniach kolejne, pomiar parametrów, pierwsza ryba garbiki, dwa dni kolejna i tak co kilka dni coś przenosimy, kontrola parametrów jak reaguje system żeby go stopniowo obciążyć. Za 4 dni będzie miesiąc, jutro ostatnie ryby. Raptem dwie małe skałki wielkości dłoni przeniosłem i jedna większą z quadri i Błazenkami. Pokolce w jednym rzucie żeby agresji nie było. Dużo latania z wiadrami i długa aklimatyzacja ryb przez kropelkowanie z wężyka.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję w sumie podobnie tylko wolałbym wszystko trochę szybciej. Tak po dwóch, trzech tygodniach do suchej skały chcę dorzucić moje 15kg żywej z koralami i rybami. Wiem ze jest ryzyko ale zobaczymy co się urodzi jestem dobrej myśli. Oczywiście wcześniej mogę wrzucać powoli trochę życia plus piasek ze starego który będzie już zasiedlony przez bakterie.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tego szybciej, przy mojej przeprowadzce robiłem to i tak najszybciej jak się da i widać było jak system reaguje na wzrost biomasy i wszelkiego życia. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy, jak zrobisz szybciej to dłużej będziesz to prostować albo czekać aż korale znowu zaczną się otwierać. Oczywiście ci dopinguje ale dobrze obserwuj zbiornik, jak tylko będzie widać minimalne oznaki zaczątków dojrzewania to czekaj aż odbije i dopiero następne, jak przegapisz to wywali ci brązami na nowo i d*pa z tego będzie.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja robiłem dwa razy przenosiny tak samo za pierwszym razem z 120L ( bez sumpa ) do 300L ( również bez sumpa - zbiornik był przygotowany pod spływ lecz sump był uruchomiony w późniejszym terminie ). Cała operacja wyglądała tak:

- zalanie zbiornika świeżą solą mniej więcej tak by resztę zalać wodą ze starego zbiornika lecz uważać by przy zlewaniu nie zaciągnąć brudu z dna

- dno zasypujemy nowym podkładem

- przełożenie całego życia razem ze skałą i całym życiem

- do pojemnika po lodach 1000ml wsypanie podłoża ze starego systemu na czas około 3 tygodni ( tak by bakterie oraz inne organizmy ułatwiły proces dojrzewania po tym czasie usuwamy )

Taki sam proces przy zmianie na 660L litrów w obiegu ( różnica tylko taka że były dwa pojemniki po lodach podkładu ;) oraz w najbliższych 2-3 tygodniach tak samo będzie to wyglądać przy zmianie na 1300L w obiegu

Ważne jest by przez pierwszy miesiąc nie robić podmiany ! Przy takich zabiegach nie miałem żadnych strat życia co najważniejsze, a samo dojrzewanie przechodziło praktycznie nie zauważalnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz czyli proces podobny do tego jak opisałem wcześniej. Potwierdzam tez prze miesiąc nie robiłem podmiany. Po podmienię delikatny zakwit brązów, mini dojrzewanie które po 5 dniach zeszło. Wszystko ładnie się kręci, rybcie pływają zadowolone, korale się pompują.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że ja całe życie przeniosłem odrazu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalej sucha skale wodą z podmianek, dodaj bakterie i wsadz jakas pome żeby się kręciło z miesiac albo dluzej.

Piasku bym nie przekładał. To źródło syfu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.