Skocz do zawartości
wolan91

200 L Dobieranie sprzętu Gdańsk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , nazywam się Dawid jestem tu świeżakiem i chciałbym wystartować 200 L akwarium ( 100x40x50). Oczywiście mam trochę pytań co do kompletowania sprzętu , mam nadzieje że mi pomożecie.

- sump - mam 2 opcje 50 L kostka lub 128 L akwarium nie wiem które wybrać wiem że w sumpie poziom wody sięga tylko na 22-27 cm wody więc nawet 128 L akwarium było by zalane do połowy .

- Pompa obiegowa - zależy mi na wydajnej i cichej oraz zastanawiam się czy ma sens kupno większej pompy i używać jej na maxa skręconej aby w niedalekiej przyszłości posłużyła mi w większym akwarium ponieważ te 200 L bede traktował jako zbiornik do nauki docelowo będe budował coś 500 L +

np Jebao DCT-6000

-odpieniacz - mam opcje kupna używanego rok Delteca SC1455 ale boje się że w tak małym akwarium nie będzie on poprawnie pracował , oczywiście na noc będzie wyłączany inną opcją jest Deltec MCX 300 ale tutaj nie wiem czy nie będzie za mały bo mam zamiar nafaszerować akwarium koralowcami a zależy mi na czymś tanim aby potem odsprzedać albo na czymś co przyda mi się i w 200 L i w 500

Pomocy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dawid,

Jedziemy na identycznych wymiarach baniaka. Też niedługo startujemy i w tym momencie kompletujemy sprzęt.

Odnośnie Sumpu - im większy tym lepszy :) Jeśli chodzi o odpieniacz to są różne podejścia do tego. Dla jednych potężny odpieniacz to podstawa, dla drugich.. jest to zbędny "prądo-żerca". My planujemy filtrację oprzeć na DSB (Deep Sand Bed) i glonach. Natomiast odpieniacz ( Aquarium System 600 bodajże) będzie tylko wspierał filtrację zanim DSB nie zacznie "hulać" co potrwa parę miechów.

Jeśli planujesz też refugium i DSB to na jakiś super drogi odpieniacz bym nie tracił kasy. Przynajmniej taka jest moja opinia. Mniej Technologii - więcej natury.

Co do pompy to też rozważaliśmy DCT-6000 ale kupimy coś mniej wydajnego. Radziłbym nie napalać się i planować od razu wielkiego zbiornika zanim nie poćwiczysz na 200l. Może okazać się, że jednak takie Ci wystarczy lub się zniechęcisz i sprzęt się zmarnuje/trafi na targowisko. Z drugiej strony Cię rozumiem bo my jeszcze nie odpaliliśmy 200L a ja ostatnio mierzyłem jakie akwarium mógłbym wstawić w przyszłości (ok 600l) więc.. rozumiem ;)

Z małego doświadczenia mogę tylko powiedzieć... powoli, krok po kroku :)

Zastanów się czy będzie refugium i DSB. Jak nie, bierz dobre pienidlo, jak będzie to możesz śmiało kupować coś mniejszego albo nawet sobie odpuścić. Pienidła mają swoje wady i zalety. Może ktoś bardziej doświadczony się wypowie jeszcze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedż ;D co do refugium jest to świetny pomysł i na pewno go wykonam lecz do DSB nie jestem w 100 % przekonany gdyż bał bym się stref beztlenowych , no chyba że w akwarystyce morskiej macie jakieś wspaniałe stworzonka które nieźle mieszają w piachu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W DSB chodzi o to żeby nic nie ruszało piasku. Poszukaj na forum - jest parę świetnie opracowanych postów opisujących wszystko co trzeba wiedzieć o DSB. Jest to chyba najpopularniejsze rozwiązanie w Ameryce Północnej. Wiele osób nawet ma DSB w zbiorniku głównym...

Pozdrawiam i witam na forum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa dct 6000 nie nada się do 500l zbiornika. Ja mam dct 12000 i ustawiłem z zapasem mocy :) Jak Dsb i refugium to odpieniacz moze byc słabszy ale pytanie jest jakie koralowce będziesz chciał mieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z koralowcami wiadomo że na początku koralowce miękkie , zobaczę jak mi pójdzie i ile zjadają mi w akwarium wapnia / potasu dokupię dozownik i postaram się wyhodować coś trudniejszego :D

Wiem że oświetlenie będe robił sam po kosztach ale na dobrych ledach , jak mi się uda może zrobię małą fotorecenzja/poradnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miekkie Ci wapna nie zjedza :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem już małe zakupy ;D plexy na przegrody w sumpie , pompę , trochę hydrauliki , sól morska , żywy piach , RO/DI

Co do pompy jednak Jecod/Jebao DCT 6000 - do 200 L z sumpem na minimum prawie będzie działała , przynajmniej cicho będzie a ma sterownik do regulacji przepływu i karmienia co bardzo mi się podoba .Jutro ogarnę prawdo podobnie pompę cyrkulacyjną Jebao RW 8 i poszukam jakiegoś rozsądnego odpieniacza . Poczytałem trochę od DSB i faktycznie fajna sprawa dowiem się o tym więcej i prawdopodobnie w sumpie przy starcie akwarium znajdzie się DSB ;)

c20f74ee6bb74.jpg

Pytanie za 100 PKT czy ten piasek nadawał by się do DSB ? chcę aby DSB miało 2/3 pojemności sumpa oraz wysokość 12 cm + 20 cm na glony , gdzieś wyczytałem czym DSB ma mniejszy piasek tym lepiej .

http://allegro.pl/pi...5998469038.html

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ten piasek nie nadaje się do DSB :) choc i taki ludzie daja .jest obszerny temat na forum o DSB a i pamiętaj start DSB to kilka miesięcy :)

Edytowane przez Evoker (wyświetl historię edycji)

100x60x50 Full OW +sump 100L / / Giesemann Matrix II - 8x 39W // Twistman 200 EXT V2// RW-15 - 1 // Tunze 6045 - 2 //

Siporax 6 L // Skała Real Reef Rock - 20 kg // i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hah zamówiłem Delteca MCX 300 z eRybki ale dziś dzwonili i powiedzieli że jest połamany więc na szybkiego wybrałem Delteca SC 1351

mam nadzieje że nie będzie za duży do 200 L chociaż ma sterownik i pewnie da się go skręcić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pojęcia o akwarium morskim, a tak zakładam to dsb+refugium wybaczy dość dużo Twoich błędów, które zapewne popełnisz ;) Jak coś to mogę skrobnąć trochę piasku od siebie na start DSB + glony. Poczytaj o dsb jak powinno wyglądać, jaki piasek i przygotuj sumpa.

Tutaj masz kopalnie wiedzy: http://nano-reef.pl/topic/75579-piaskownica-i-glony-czyli-dsb-refugium-as-plenum-i-inne/

Czytaj, a będzie Tobie dane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pojęcia o akwarium morskim, a tak zakładam to dsb+refugium wybaczy dość dużo Twoich błędów, które zapewne popełnisz ;) Jak coś to mogę skrobnąć trochę piasku od siebie na start DSB + glony. Poczytaj o dsb jak powinno wyglądać, jaki piasek i przygotuj sumpa.

Tutaj masz kopalnie wiedzy: http://nano-reef.pl/...-plenum-i-inne/

Czytaj, a będzie Tobie dane...

Dziękuje za życzliwość ;D na pewno skorzystam

Co do DSB naprawdę przeczytałem sporo tematów i większość ludzi i tak używa zwykły kwarc inni żywy piach + Kwarc .

Ja bym wolał wymieszać to jakoś z skałą koralową aby uwalniała mi stopniowo wapno do wody lub mieszać gradacje piachu .

Może by mi ktoś z was tylko napisał jaki piach zamówić bo czym szybciej tym lepiej a naprawdę nie mam pojęcia co zamawiać .

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz mial dobry odpieniacz w 200-tu litrach. Moze nie potrzebujesz zadnego DSB i takich innych ?

To sie nie uda, ze uwolniony ze skaly wapn, uzupelni zuzycie Ca przez sps-y.

Postawilbym akwarium czyszczone przez silny odpieniacz, pozostawil w spokoju na czas dojrzewania, a po wstawieniu korali i przeprowadzaniu testow bedziesz wiedzial co trzeba "podregulowac". To bedzie za rok ?

Mozesz tez spac spokojnie z mysla, ze wiekszosc zbiornikow nie jest prowadzona na DSB i refugium. To jedynie taka wiecznie powracajaca moda. W niej karmisz juz nie tylko korale, ale i glony. Do tego trzeba je oswietlac, przerzedzac. Brudna robota. :blushing:

To dobra filtracja, ale bez niej tez sie da.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wrzucenie piasku do DSB nie gwarantuje sukcesu


100x60x50 Full OW +sump 100L / / Giesemann Matrix II - 8x 39W // Twistman 200 EXT V2// RW-15 - 1 // Tunze 6045 - 2 //

Siporax 6 L // Skała Real Reef Rock - 20 kg // i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wrzucenie piasku do DSB nie jest gwarancją sukcesu bo trzeba spełnić kilka warunków i tak jak pisał Stani, nie ma mowy o uzupełnianiu Ca poprzez skały czy piach. Chodzi w tym wszystkim o to abyś przemyślał jaką drogę filtracji chcesz wybrać i pod nią zbudował sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według Producenta mój odpieniacz ogarnie

- Akwarium: normalnie obciążone: 600 litrów, mocno obciążone: 350 litrów

więc chyba nie mam się czym martwić ;) lecz refugium z glonami chciałem mieć i tak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Miałem Delteca SC 1351 w 200l, to bardzo dobry odpieniacz pod ten litraż i ma regulowaną pompę więc możesz regulować jego pracę. Do tego jest dość cichy. Powinieneś być z niego zadowolony.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 200 L miałem sc1455 i nie pracował prawidłowo, był jednak za duży dlatego 1351 powinien być ok. Miałem mocno obciążone akwarium a skimmer kupiłem z myślą o większym akwarium. Ostatecznie mam większe akwarium ale i inny skimmer. Tak samo pompy cyrkulacyjne czy obieg. Nie ma sensu kupować sprzętu na pózniej, bo pózniej okazuje się ze wolimy zupełnie coś innego po doświadczeniach z obecnym sprzętem ;). Do tego technologia, kiedyś pompy DC to droga rzadkość, teraz mocno wypierają inne pompy i u siebie nie wyobrażam sobie innej. Miękki start, cicha praca, sterowalność i do tego bezpieczne napięcie.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy ta Jebao 6000 ci nie bedzie pralki robila nawet na min skrecona .

Skladam podobny tank i zdecydowalem sie na DCS 3000 (niestety nie dostepna w PL z tego co widze).


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałki przyjechały

f60fa71db61cb.jpg

Jakie zasolenie wody jest optymalne ? 1025 bedzie dobre ?

6751951ea91a4.jpg

Tak wyglądają skałki ;D

e96107232f454.jpg

f45b8baa2da02.jpg

4a99a4ad471e5.jpg268644f98b49d.jpg

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gęstości to ja bym ci proponował zweryfikować co pokazuje twój sprzęt, czy zawyża czy zaniża w stosunku do refraktometru. Wtedy będziesz wiedział czy masz mieć 1025 czy tez 1023 żeby mieć 1025 ;)

Rozumiem, ze skałki moczysz. Przed ustawieniem spokojnie zrób sobie wymiar na podłodze i przygotuj aranżacje, będziesz mógł swobodnie obracać bez ryzyka zarysowania szkła. Jak już uzyskasz to co chcesz to wtedy będziesz mógł to przenieść do szkiełka.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gęstości to ja bym ci proponował zweryfikować co pokazuje twój sprzęt, czy zawyża czy zaniża w stosunku do refraktometru. Wtedy będziesz wiedział czy masz mieć 1025 czy tez 1023 żeby mieć 1025 ;)

Rozumiem, ze skałki moczysz. Przed ustawieniem spokojnie zrób sobie wymiar na podłodze i przygotuj aranżacje, będziesz mógł swobodnie obracać bez ryzyka zarysowania szkła. Jak już uzyskasz to co chcesz to wtedy będziesz mógł to przenieść do szkiełka.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Dzięki ;D refraktometr jest taniutki więc załatwię coś na dniach ;)

Zastanawiam się jeszcze czy jak złoże je do kupy to czy nie skleić skałek na stałe Ceresitem mx5 .

Oraz muszę pomyśleć też o dolewce ( tymczasowo grawitacyjnej )

grawitacyjnav2_1.JPG

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz tez skleić klejem dwuskładnikowym do korali w miejscu styku skał np. RS. Jeśli chodzi o dolewkę to grawitacyjna nie jest zła, im prostszy układ tym bezpieczniejszy. Zaczynałem od AM niveumat, pózniej hydor, tunze, a teraz mam zbiornik z grawitacyjną i to jest najlepsze rozwiazanie. Nawet jak nie ma prądu, to działa, ślimak nie zblokuje pływaka czy glon nie zmieni przewodności.

c10e3e93c88867d364c44bc90d5a9669.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalałem wodę, zasoliłem , powkładałem skałki i następnego dnia dodałęm żywy piach ;D

masakra xD już 12 h się miesza i dalej mleko ;p

Skleiłem już przegrody w sumpie , poczekam jeszcze parę h aż wyschną i może jakąś watą spróbuję to przefiltrować .

1052d0a495f4e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra Sump DIY się nie udał xD Pleksi nie wytrzymałą ciśnienia i się powyginała a po chwili poodrywała ;)

Niestety nie mam czasu na budowę następnego , w pon jadę do Szwajcarii na 4 tyg , puki co do dojrzewania wody musi starczyć falownik + filtr wewnętrzny gąbkowy . Mam nadzieję że odpieniacz nie jest potrzebny w początkowej fazie dojrzewania .

9aa5550c1092a.jpg

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.