Jump to content

Steron

Klubowicz
 • Content Count

  670
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Rafał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Końskie
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, terrarystyka, wędkarstwo, warzenie piwa, film, siłownia, żeglarstwo, astronomia amatorska,
 • Akwarium
  150x60x60 + sump 100x45x45

Recent Profile Visitors

4773 profile views
 1. Koronę masz z lacobelu? Czy coś innego? Sam ją robiłeś czy gdzieś zleciłeś?
 2. Wszystko wygląda ok. Zastanowiłbym się jednak nad Deltec 1000i zamiast 600i ze względu na niewielką różnicę w cenie.
 3. Z tego co tu widzę to masz wejście z prawej strony i dwa wyjścia do wyboru z lewej albo górą albo dołem.
 4. Dziwne w wodzie z akwarium masz niskie Fe a w R.O wyższe niż w akwarium. Skąd taki Sód w osmozie? Krzemiany w normie, a w R.O zerowe. Zwykłe dojrzewanie. Jaki masz wynik na TDS?
 5. Rzecz dotyczyła raczej świetlówek ATI. Choć może inny temat czytałem. Te niebieskie Blue Plus najmniej tracą na wydajności i na hardcora można na nich lecieć 2 lata. Jednak zaleca się wymianę 1x w roku. Najszybciej tracą swoje właściwości świetlówki różowe i tu zaleca się wymianę co 6-8 mc. Białe można wymieniać co 6-12 mc. Im dalej w czas tym barwa idzie w żółtą i spada PAR. Jak masz kasę i zależy ci na jak najlepszej wydajności świetlnej i mocy PAR to wymieniaj świetlówki co pół roku. Świetlówki wszystkich firm są raczej porównywalne i można je stosować zamiennie. Różnica jest ale nie jakaś kosmiczna. Zaleca się nie wymieniać wszystkich jarzeniówek na raz by nie stresować korali.
 6. Super to wygląda. Ładne krzaki. Jakieś wnioski czemu poleciały?
 7. Cały czas do momentu jak zaczęły lecieć acropory był włożony od startu baniaka absorber na fosforany RowaPhos. Pisałem wyżej. Absorber został wyjęty. Zwiększyłem karmienie. Lałem CocaColę a potem sypałem fosforan trisodu. NO3 najpierw wzrosło do 25 a potem spadło do 2 jak fosforany wzrosły. Problemem był absorber na fosforany który nie pozwalał zadziałać w pełni paletkom. Jak tylko został podniesiony poziom fosforanów do wykrywalnych to zaczęły zbijać NO3. Teraz się wszystko ustabilizowało. Acropory już nie lecą od 2 września jak pisałem wyżej. Po podbiciu fosforanów wszystko wróciło do normy. Obecnie fosforany utrzymują się między 0,03 a 0,00 mała Hanka. Od 2 września nie było kolejnych ubytków tkanki u twardzieli. Obecnie problem bielenia nie występuje. Wczoraj zakupiłem nowe korale. Wszystko z nimi ok. Część acropor od zakupu stoi w miejscu (2 patyki) stąd zmiana jarzeniówek, oraz dokładka ledów w planach.
 8. Muszę wyjaśnić że nie wywaliłem wszystkich mediów z sumpa. Jedynie zmniejszyłem ich ilość o siporax. Ne było go sporo bo jakieś 3-4l. Siporax wyrzuciłem bo najbardziej się syfił. Magazynował detrytus jak gąbka w filtrze. Stwierdziłem że go już nie potrzebuję. Miałem w sumpie gruzowisko. Postanowiłem to upożądkować. W sumpie zostało sporo skały w przegrodzie ze szczepkami. Ile dokładnie? Nie wiem bo nie ważyłem. Można by na niej odpalić jakieś małe akwarium. Powiedzmy 50l. W filtrze przepływowym mam upchany litr matrixa. Dodatkowo w komorze z pompą znajdują się jakieś 4 litry kulek maxpecta. Ponadto jest jeszcze filtr z peletkami tutaj jakieś 400-500ml. Uważam że to bezpieczna ilość jak na 500l. Mógłbym jeszcze dołożyć. Biopelletki startowałem od 100ml zwiększając ich ilość co 2 tygodnie. Nie mam problemu z NO3 utrzymuje się na poziomie 2-3. Problem mam z PO4 które wynosi 0,00. I tak najładniejsze akwaria na YouTube które widziałem mają proste sumpy a w nich: odpieniacz, filtr na zeo lub paletki, niekiedy refugium, reaktor wapnia i pompę obiegową i watę czasem też absorber fosforanów. Bardzo rzadko widzę aby jeszcze trzymali komorę wypełnioną skałą czy siporaxem. Nie neguję działania siporaxu bo stosowałem go w poprzednim akwarium z powodzeniem. Ale zastanawiam się nad takim czystym sumpem gdzie niema gdzie gromadzić się syf. A ponieważ zazdrościmy właścicielom ładnych baniaków to kopiujemy ich rozwiązania.
 9. Kolejne zmiany w akwarium. Wyrzuciłem cały siporax z systemu. Wydaje mi się że miałem za dużo mediów w systemie. Oglądając te wszystkie piękne akwaria w internecie zauważyłem że ich właściciele mają praktycznie puste sumpy. Albo mają mało mediów albo nie mają ich wcale. W dodatku nie mają wcale gruzowiska w akwarium. Na innym forum za całe zło związane z lecącymi patykami obarczono właśnie zbyt dużą ilość mediów biologicznych w sumpie. Nie uważam że była to główna przyczyna lecących patyków lecz jedna z kilku. Dzisiaj Wymieniłem dwie świetlówki ATI. Aktyniczną i różową na 2x Aquablue Specjal. Teraz jest bardziej biało. Obecny układ świetlówek to: 4 x BluePlus, 2x Coral Plus i 2x Aquablue Plus. Miałem taki układ świetlówek w poprzednim akwarium i korale ładnie rosły. Mam nadzieje że teraz część grymaszących acropor wreszcie ruszy. W planach mam jeszcze dołożyć 1-2 belki led niebieskiech długości 120cm. Orpheka lub chińską podróbkę. Wtedy znowu będzie bardziej niebiesko. Do akwarium trafiło kilka nowych mikro szczepek korali: różowa Seriatopora hystrix, Lobophyton green fluo, Favia pentagona i dwa Zoanthusy.
 10. Bardzo ładne akwarium, aż chce się wywalić te wszystkie problematyczne patyki i wrócić do miękkich.
 11. Właśnie skonstruowałem sobie takie pseudo durso. Wrzucam tutaj jak by ktoś miał problem z wyciszeniem ciurkającej wody przez rewizję. U mnie się to sprawdza wreszcie jest kompletna cisza. To jest patent dla osób które nie mają w kominie miejsca na standardowe Durso. Do budowy tego ustrojstwa potrzebne będą kawałek rurki, kolanko 90* i kolanko 45*, wiertarka i wiertło do wykonania odpowietrzenia. Całość wygląda tak jak na zdjęciach.
 12. Wczoraj mnie znowu dopadła wena na modyfikacje. Pseudo durso własnej roboty złożone i przetestowane. To działa - wreszcie jest kompletna cisza. Koniec wstawania w nocy i regulowania ciurkania wody przez rewizję. Polecam każdemu komu tak jak i mi nie zmieści się tradycyjna wersja Durso. Dosyć proste wykonanie. Potrzebne będą kawałek rurki, kolanko 90* i kolanko 45*, wiertarka i wiertło by zrobić odpowietrzenie. Wreszcie doszedł proszek na podbijanie fosforanów. Żegnaj Coca Colo
 13. Nawiązałem do tego co Słony leszczu pisał wcześniej. Jasne że można próbować ustawić odpowiednio i wyregulować. Tylko że wtedy tłumimy pompy, tworzą się martwe strefy i mocno ograniczymy przepływ co potem jak korale porosną i przepływ będzie za słaby. Kolejny problem to babka piaskowa, te potrafią zrobić zadymę co przy silnej cyrkulacji prowadzi że drobiny piachu fruwają pa całym baniaku i drażnią korale. Piszę to z własnego doświadczenia. Sam miałem ten problem że w końcu wymieniłem drobny piasek na taki 2-3mm.
 14. Mam ten Twistman FP-1 Media Reactor i jestem zadowolony. Szczelny. Nic nie cieknie. Fajne otwieranie typu twist. Używałem do Rowy, węgla i do biopellets daje radę. Obecnie mam w nim matrix. Jedyny minus to te plastikowe śrubki trzeba z nimi ostrożnie bo urywają się łebki (nie wkręcać na siłę). Na szczęście można każdą część kupić na stronie producenta. Także polecam.
 15. Odradzam drobny piasek przy sow 15 będzie latał po całym zbiorniku i drażnił koralowce. Dno będzie miejscami odsłonięte. Przyklejenie na klej też odpada. Będzie to wyglądało paskudnie i będzie upierdliwe w czyszczeniu jak porośnie glonem i cyjano. Jak chcesz mieć piasek przy silnej cyrkulacji to polecam taki granulacji 2-3mm. Tego cyrkulacja nie ruszy. U mnie się sprawdził. Jest spokój. Jednak nie dawaj większej warstwy piachu jak 0,5-1cm bo zbiera syf. Zwierzętom kopiącym typu babki, rozgwiazdy, ślimaki nie przeszkadza taka granulacja.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.