Jump to content

Steron

Klubowicz
 • Content Count

  442
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Rafał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Końskie
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, terrarystyka, wędkarstwo, warzenie piwa, film, siłownia, żeglarstwo, astronomia amatorska,
 • Akwarium
  110x60x55 + sump 77x45x40

Recent Profile Visitors

3243 profile views
 1. Wrzucam obiecane zdjęcia. Jak pisałem wyżej zniknęła lewa wyspa. Ryby mają więcej miejsca do pływania. Jakoś to jeszcze pohula ale w głowie mam już restart zbiornika na suchej skale real reef rock z planowym profesjonalnym układaniem i klejeniem skały w lekkie konstrukcje. Moje gruzowisko przestało mi się podobać. Od przyszłego miesiąca powoli zaczynam kompletować skałę. Tym razem dam koralom więcej przestrzeni. Pewnie będzie się to wiązać z mniejszą ilością ciekawych korali ale może wyjść ciekawie. Oby tylko dojrzewanie nie wykończyło korali.
 2. Poczekaj to jest zdjecie z przed kilku dni. Wrzucę aktualne zdjęcie jutro. Teraz się korale kleją, a woda jest daleka od klarownej.
 3. Akwarium zarosło i trzeba było zrobić jakąś przycinkę oraz wprowadzić kilka zmian. Taką małą rewolucję w zbiorniku. Mając akwarium na co dzień z czasem człowiek przyzwyczaja się do wyglądu akwarium i potrzebuje jakiejś odmiany. Wyleciała cała lewa wyspa z koralami. Tak wyglądał zbiornik jeszcze kilka dni temu.
 4. Współczuję i jednocześnie zazdroszczę większego baniaka. Będziesz zmieniał oświetlenie pod większy zbiornik?
 5. Steron

  wymiana świetlówek

  Obczaj film od 2:14 masz ustawienia.
 6. Ostatnio zaniedbałem zbiornik z powodu braku wolnego czasu (praca i inne obowiązki) oraz faktu odkładania pieniędzy na nowe auto. Ponieważ przez obecną sytuację z koronavirusem nie mogę pozbyć się starego samochodu to postanowiłem władować trochę kasy w podupadające akwarium. Zakup samochodu odkłada się na razie mimowolnie w czasie. Do zbiornika zakupiłem nowy żywy piasek . Stary porastał sinicami i ubywał systematycznie przez odsysanie co sobotnie podmiany( zmiana piasku z różowego na biały). Powoli zaczynam odbudowywać populację ślimaków która się mocno zredukowała w ostatnim czasie( zakup trochusów, turbo i strombusów). Zredukowałem lampę z 9 do 8 jarzeniówek. Zamówiłem też nowe świetlówki t5. Teraz będzie mniej białego. 5xblue Plus, 2x Coral Plus i 1x PurplePlus. Przez starzejące się świetlówki zrobiło się zółtawo w akwarium i zaczęły wyłazić glony, na co miały też wpływ rosnące fosforany(Phosguard już zamówiony). Azotany udaje się utrzymać na niskim poziomie. Ponieważ w ciągu paru miesięcy korale się mocno rozrosły i zaczęły włazić na siebie i ze sobą walczyć przyszedł czas by coś z tym zrobić. Dzisiaj się zmobilizowałem i wymieniłem piach w akwarium. Mocno przyciąłem też wyrosłe korale. Pozbyłem się także większości duplikatów korali ze zbiornika. W sumie ponad pół kilo masy koralowej poszło dziś do śmieci. Przykre lecz przez Koronavirusa nie ma obecnie chętnych na szczepki przez odbiór osobisty, a ja nie mam miejsca by je trzymać przez nie wiadomo jaki czas. Wcześniej bo od jakiś dwóch miesięcy starałem się sprzedać duże spsy- po niskiej cenie bez skutku. Tak jak ze sprzedażą auta( ryzyko zarażenia, brak pracy, niepewna przyszłość). Obecnie mam w planach przywrócić refugium jakie miałem na samym początku z piaskiem, bez DSB lub zrobić nowe akwarium z makroglonami wpięte przez komin w obieg. Planuję jeszcze zakup jakiejś ciekawej acropory do zbiornika.
 7. Mnie się podoba. Widać że przemyślane. Trochę słabo wygląda ułożenie skały, ale chyba z tych kawałków bez klejenia nic ciekawszego nie ułożysz.
 8. Steron

  Gąbki

  Myślę że warto, filtrują wodę i wnoszą do baniaka żółty kolor. Czy są inwazyjne? Same sieją się po zbiorniku i zarastają skałę w różnych miejscach, więc raczej tak. Można je jednak łatwo oderwać od skały i przenieść w inne miejsce bądź też wyrzucić. Ja ze swoimi nie walczę.
 9. Link do artykułu: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcom-po-raz-pierwszy-udalo-sie-wyhodowac-koralowce-czy-ocali-rafy-koralowe
 10. Steron

  Lobophyton - pomocy

  Temperatura 36,8 gorąco. Po4 wysoko. Z chłodzić wodę, zbić fosforany. Phosguard, lub vsv.
 11. Właśnie dołożyłem kolejną jarzeniówkę do oświetlenia. Jest już 9x39w T5 ( 5 niebieskich i 4 białe) Już więcej nie upchnę. W przyszłym miesiącu wymienię jedną niebieską rurę na różową - tak z ciekawości. Dzisiaj dotarł nowy filterek Twistmana FP-1 Media Reactor. Jeszcze dziś zostanie zwodowany. Na razie kleją się przyłącza węży. Filterek będzie używany głównie do węgla aktywnego i PhosGuardu. Jakiś czas temu do akwarium trafili nowi lokatorzy w postaci dwóch maleńkich błazenków, małej Pseudocheilinus hexataenia i małego Pterapogona kauderni. Wszystko pływa w zgodzie. W zeszłym tygodniu odłączył mi się wężyk zapodający wodorowęglan sodu i kh zleciało do 5. Już jest na właściwym poziomie. Na szczęście obyło się bez strat. Zużycie każdego płynów wzrosło do 170ml dziennie. Parametry utrzymują się na zadawalającym poziomie.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.