Jump to content

Steron

Klubowicz
 • Content Count

  745
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Rafał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Końskie
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, terrarystyka, wędkarstwo, warzenie piwa, film, siłownia, żeglarstwo, astronomia amatorska,
 • Akwarium
  150x60x60 + sump 100x45x45

Recent Profile Visitors

5455 profile views
 1. Mojemu odwaliło i gania antiasy. Natomiast korali nie rusza. Może twój jest głodny albo brakuje mu czegoś w pożywieniu( witaminy i minerały) albo w wodzie( makro i mikroelementy) i dlatego podskubuje korale( coś w nich mu dostarcza to czego nie ma w pokarmie lub wodzie). Albo zauważył coś ciekawego na koralu (glona, resztkę pokarmu, film bakteryjny). Nie wiem jak i czym karmisz ale spróbował bym zwiększyć karmienie lub urozmaicić mu jakoś dietę o płatki spirulina, granulki, liście nori, mrożonki. Polecam zakupić witaminy w kropelkach i kropić na rozmrażane mrożonki i maczać też suchy.
 2. Aktualizacja. Nastąpiła zmiana w oświetleniu. Wróciła dodatkowa świetlówka 54w. Znowu jest 9x54w. Tym razem jest więcej białego światła. Obecny układ to. 1. Blue Plus 2. Purple 3. Blue Plus 4. Aquablue Specjal 5. Aquablue Specjal 6. Blue Plus 7. Purple 8. Blue Plus 9. Coral Plus Problemy: Jakieś 2tygodnie temu zauważyłem że mój żółtek wyraźnie schudł. Zacząłem go obserwować podczas karmienia i okazało się że nic nie je. Nie ruszał ani mrożonek, ani alg na klipsie ani żadnego pokarmu w granulkach. Osobnik dotychczas bezproblemowy. Mam go od 2015r od pierwszego akwarium. Podejrzewałem że coś musiało mu zablokować przewód pokarmowy oraz jakieś pasożyty tylko skąd. Nie kupowałem żadnych nowych ryb. Może z żywym piaskiem który niedawno dosypałem. Nie mając żadnego lekarstwa zamówiłem środek na pasożyty, Herbtanę, witaminy i aminokwasy dla ryb do papu. Ponieważ był piątek. Preparaty dotarły by dopiero na pon-wtorek. W sobotę postanowiłem jednak działać i odłowić żółtka i zrobić mu kąpiel w RO by pozbyć się ewentualnych robali. Odłowiłem żółtka w nocy i wstawiłem do wiaderka z wodą RO na 3 min. Jednak żadne robale nie wyszły. Powtórzyłem zabieg po dwóch dniach i przetrzymałem żółtka 5 min. Ponownie zero robali w wodzie. W poniedziałek przyszła Herbtana więc zacząłem ją lać do wody. Odłączyłem wcześniej węgiel i zdjąłem kubek odpieniacza. zacząłem podawać też witaminy i aminokwasy do wody. Na klipsie codziennie algi z czosnkiem. Zacząłem też moczyć mrożonki z ząbkami czosnku. Jednak ryba dalej nic nie jadła. W ogóle nie była nim zainteresowana. Po piątym dniu stosowania Herbtany podałem rybą nowo kupiony pokarm w płatkach ze spiruliną i o dziwo zaczął go jeść ale dalej nie pobierał innego pokarmu. Dwa dni temu ryba zaczęła jeść mrożonki. Dzisiaj skubie już czerwone algi z czosnkiem z klipsa. Ewidentnie widać poprawę w kondycji ryby. Co było przyczyną nie wiem. Być może robale które wyleciały potem.
 3. Steron

  Brak przyrostu

  Dobrze piszą podkręć lampę. Niebieskie na 80-90. Białe na 50-60. Reszta kolorków na 20-30. Pełne światło daj na 8-9 godzin. Wschody i zachody dodatkowe 2-4h i zaczną korale wychodzić z baniaka.
 4. Też się skłaniam do żelaza. Kh też wysokie. Zaniechałeś podmian wody ostatnio??
 5. Aktualizacja. Akwarium wciąż istnieje. Ostatnio brakuje mi czasu by je odpowiednio doglądać. Korale rosną. Montipory i seriatopory rosną trochę za szybko w stosunku do acropor. Miesiąc temu miałem wpadkę z pływakiem dolewki. Wpompowało trochę więcej słodkiej wody. Kraby i jeżowiec też potrafią uprzykrzyć mi życie. Umieją przemeblować i połamać mniejsze okazy patyków. Ostatnio zaobserwowałem że mój pokolec Ctenochaetus tominiensis zaczął mi męczyć i zaganiać największego Anthiasa w róg akwarium.
 6. Wytrzyma. On jest jak zaprawa murarska. Zadbaj tylko o stabilną podstawę by cała konstrukcja się nie przechyliła i nie poleciała na szybę.
 7. Super. Jak możesz to wrzuć więcej zdjęć jak to wygląda z bliska. Chętnie zobaczyłbym też sumpownię.
 8. Tak jest. Mniejszy opór wody i jest ciszej. Woda tak nie chlupie. Również polecam takie rozwiązanie. Natomiast co do śrubunków to ja bym jednak wymienił żeby było potem bez niespodzianek.
 9. Dwa dni temu byłem w motylarni w Jastrzębiej Górze. Polecam odwiedzić jakąś. Najbliższą masz chyba w zoo w Łodzi. Pewnie że nie to samo co upolować ciekawy okaz w naturze na dziko ale polecam. Tutaj kilka moich fotek telefonem z ciekawymi okazami.
 10. Podnieś zasolenie z 33 do 35ppm to wartości pierwiastków wzrosną. Kontroluj zasolenie i kh by nie było skoków. Pilnuj PO4 aby było wykrywalne.
 11. tak powtórzyłem na różnych źródłach światła. Wszystkie z podobnym wynikiem.
 12. U mnie pod 8 rurami przy tafli wody 20cm od lampy 230 PAR a przy samej lampie 300. Coś nie tak.
 13. Steron

  Konfiguracja T5

  tak dokładnie sprawa indywidualna. Im więcej niebieskiego tym mniejszy przyrost glonów. Też mam lampę 8x54w t5 i mam podobny układ. 2 x niebieskie świecą u mnie 12h od 8 do 20. Pozostałe 6 od 10 do 18. Łącznie mam 2x coral plus, 5 blue plus i 1x Aquablue specjal. Czyli 5 niebieskich i 3 białe. W tej chwili nie mam żadnej actinic. Za kilka miesięcy zmienię jedną niebieską na actinic a aquablue special na purple plus bo mam taki kaprys. Wszystko fajnie rośnie. BRSTv poleca układ 2x coral Plus, 2x actinic i 4x blue plus dla najlepszego spektrum i wzrostu. Polecają też wieszać lampę 9 cali nad taflą wody czyli jakieś 23cm przy 8 rurach. U mnie wisi 20cm nad taflą. Kiedyś miałem 12 cm nad taflą i korale które były wysoko ( montipory jaśniały a część acropor stała w miejscu). Białe świetlówki najlepiej wymieniać co 6-9 miesięcy. Po roku tracą już 20% swojej wydajności. Niebieskie możesz wymieniać co rok lub nawet co 2 lata przy widocznym już spadku wydajności.
 14. Steron

  Konfiguracja T5

  to już bardziej kwestia gustu czy wolisz bardziej niebisko czy biało. Było tu na forum już kilka tematów o świetlówkach i ich rozmieszczeniu. Nawet dwa dni temu. Poszukaj bo było kilka ciekawych kombinacji.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.