Jump to content

Steron

Klubowicz
 • Content Count

  737
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Rafał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Końskie
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, terrarystyka, wędkarstwo, warzenie piwa, film, siłownia, żeglarstwo, astronomia amatorska,
 • Akwarium
  150x60x60 + sump 100x45x45

Recent Profile Visitors

5313 profile views
 1. Dwa dni temu byłem w motylarni w Jastrzębiej Górze. Polecam odwiedzić jakąś. Najbliższą masz chyba w zoo w Łodzi. Pewnie że nie to samo co upolować ciekawy okaz w naturze na dziko ale polecam. Tutaj kilka moich fotek telefonem z ciekawymi okazami.
 2. Podnieś zasolenie z 33 do 35ppm to wartości pierwiastków wzrosną. Kontroluj zasolenie i kh by nie było skoków. Pilnuj PO4 aby było wykrywalne.
 3. tak powtórzyłem na różnych źródłach światła. Wszystkie z podobnym wynikiem.
 4. U mnie pod 8 rurami przy tafli wody 20cm od lampy 230 PAR a przy samej lampie 300. Coś nie tak.
 5. Steron

  Konfiguracja T5

  tak dokładnie sprawa indywidualna. Im więcej niebieskiego tym mniejszy przyrost glonów. Też mam lampę 8x54w t5 i mam podobny układ. 2 x niebieskie świecą u mnie 12h od 8 do 20. Pozostałe 6 od 10 do 18. Łącznie mam 2x coral plus, 5 blue plus i 1x Aquablue specjal. Czyli 5 niebieskich i 3 białe. W tej chwili nie mam żadnej actinic. Za kilka miesięcy zmienię jedną niebieską na actinic a aquablue special na purple plus bo mam taki kaprys. Wszystko fajnie rośnie. BRSTv poleca układ 2x coral Plus, 2x actinic i 4x blue plus dla najlepszego spektrum i wzrostu. Polecają też wieszać lampę 9 cali nad taflą wody czyli jakieś 23cm przy 8 rurach. U mnie wisi 20cm nad taflą. Kiedyś miałem 12 cm nad taflą i korale które były wysoko ( montipory jaśniały a część acropor stała w miejscu). Białe świetlówki najlepiej wymieniać co 6-9 miesięcy. Po roku tracą już 20% swojej wydajności. Niebieskie możesz wymieniać co rok lub nawet co 2 lata przy widocznym już spadku wydajności.
 6. Steron

  Konfiguracja T5

  to już bardziej kwestia gustu czy wolisz bardziej niebisko czy biało. Było tu na forum już kilka tematów o świetlówkach i ich rozmieszczeniu. Nawet dwa dni temu. Poszukaj bo było kilka ciekawych kombinacji.
 7. mój od razu wziął się za acropory
 8. Odszedłem od ich stosowania. Zeo nigdy nie miałem. Od jakiegoś czasu stosuję tylko biopaletki i węgiel aktywowany. W sumpie skała, kulki maxpecta i matrix. Długo miałem problem z zerowym PO4 a potem z wysokim NO3. Odkąd zwiększyłem obieg wody sump/akwarium jakoś wszystko fajnie zaskoczyło. Fosforany i azotany utrzymują się nisko a acroporki znowu mają kolory. Powodzenia z wyprowadzaniem baniaka na prostą.
 9. Ja bym zredukował światło tak żeby wszystkie rury świeciły max 7-9h, a dał 4 niebieskie żeby świeciły 12h. Cyrkulacja słaba dołozył bym coś o mocy 15000-20000l/h. Pompa obiegowa chodzi na którym biegu? Jeśli skręcona na połowę to bym zwiększył o 2-3 oczka żeby zwiększyć przepływ przez sump. Co do skały to wiadro z solanką i szczota jak nie poklejona, a jak poklejona to tak jak dadario pisał wyżej.
 10. Możesz napisać coś więcej o zbiorniku? Jakie wymiary? Jaki sprzęt? Jaka pompa obiegowa? Odpieniacz? Jaki program świetlny? Świecisz 12h wszystki belkami czy dwoma? Jaki reaktor do palletek?
 11. Ja mam 8x54w : 5x Blue Plus, 2x Coral Plus, 1 x Aquablue Special
 12. Tak możesz. Wielu tak robi. Dodaj jeszcze żywej wody z obecnego systemu lub z innego działającego zbiornika. Dodaj jakieś bakterie na start. Możesz dołożyć też trochę żywej skały. W dniu przesiadki wziąłbym jeszcze wodę ze starego akwarium. Piasek tylko nowy. Możesz go dodać teraz lub po przesiadce. Piasek też trochę dojrzewa.
 13. Jak byś nie ułożył to i tak będą rosły. Kwestia gustu czy wolisz bardziej biało czy niebiesko. Ustawienia zmienisz jeszcze kilka razy w trakcie swojej przygody z akwarium.
 14. Daj lampę wyżej ok 20cm od tafli wody. BRS TV rekomenduje 9 cali od tafli. Te lampy dają wysoki PAR i możesz uszkodzić sps. Lampę możesz potem obniżyć stopniowo do 15cm. Exploring everything about the ATI Sunpower T5 fixture | BRStv Investigates - YouTube What's the best PAR for SPS corals? | BRStv Investigates - YouTube
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.