Skocz do zawartości
S_Y_N_E_K

Projekt i wykonanie akwarium ponad 600l powiększonego do 720 l:D

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !!

Zacząłem projektować moje przyszłe akwarium i wiem, że będzie to akwarium o wymiarach 130 x 80 x 60 (długość, głębokość, wysokość). Tak myślę aby oświetlić je HQI + T5 tzn. 2 x 150 Watt 14.000K + 4 szt. T5 54 Watt ATI. Nad cyrkulacją się zastanawiam czy dać 2 razy Tunze - Turbelle Stream 6100 czy taki zestaw Tunze Turbelle stream Kit TS24 .Oczywiście akwarium z sumpem w którym będzie odpiniacz Deltec APF600 refugium z Miracle mud i pompa obiegowa Tunze Master electronic 1073.090 (9000l/h) . Jeśli chodzi o komin a raczej kominy to dwa trójkątne (17 x 17 lub 20 x 20)a każdym z nich spływ 40mm , powrót 32mm i w jednym z nich rewizja 20mm. Stelaż będzie na planie stelaża Piotra Jana Rogalskiego , który mi pomaga z zaprojektowaniu(dzięki wielkie), tylko jezcze się zastanawiam jak wysoką dać szafkę. Oczywiście akwarium będzi wykoażone w reaktor, mikser, dolewkę wody.

Proszę o rady i pomoc (zawsze się przyda:D)i komentarze zarówno te pozytywne jak i negatywne

Zapomniałbym i źle zrobiłbym gdybym zapomniał podziękować andrniewowi za poświęcony mi czas na gg i pomoc w projektowaniu:)

Oczywiście będe tu zamieszczał zdjęcia i opisy kolejnych poczynań w stawianiu akwarium

Tak więc zapraszam do pisania.......:D:D

Ale się rozpisałem:D


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie HQI i zrob na samych T5 ATI. Zobaczysz, ze bedziesz zadowolony. Swietnie bedzie wygladalo.

Bardzo sluszne wymiary akwarium :-)

Ja bym pomyslal o jednym kominie zewnetrznym, ktory bylby na lewej lub prawej scianie zbiornika, poprostu doklejany, a to po to by w akwarium nie wiercic dziur. Ja mam u siebie komin zewnetrzny i jestem niesamowicie zadowolony. No i daj dwie rewizje, albo ta jedna wieksza dla spokojnego snu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wysokość szafki uzależniona jest przede wszyskim o wysokości sprzętu , reaktora, skimmera, mieszacza, niektórzy projektują podwieszony pojemnik z wodą RO, a to też wymaga odpowiedniej wysokości. Dochodzi to tego jeszcze efekt wizualny, czyli my na jakiej wysokości chcemy podziwiać swoje dzieło.

Powodzenia.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@S_Y_N_E_K: zapowiada się całkiem całkie, jeśli w tym projekcie "macza palce" Andrniew to można być spokojnym, że będzie dobrze.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajna spraw z zewnętrznym kominem tak jak pisze Lukasz.A co do światła to osobiście dał bym jedną HQI 150W tak aby ładne bliki kładły sie na dnie.A reszta to T5-teczki takie jak piszesz.Podstawe najlepiej dobrać uwzględniając aranżacje pokoju czyli obecne meble.Tak np.kiedy Będziesz siedział na fotelu czy sofie tak aby zbiorniczek był na wysokości oczu.No i wiadomo kwestia gabarytów sprzetu.Czekamy na fotki pozdr :D


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

waveboxa bym raczej nie dawał szkoda miejsca no ale ten efekt :D:D:D


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt jest zabojczy :D troche miejsca zajmuje wavebox ale IMO da sie go ladnie zamaskowac.

Synek a nie myslales nad 2x250W HQI? :D Te 100W na zarniku robi roznice a jesli bedziesz chcial trzymac SPS-y to juz w ogole polecam takie rowiazanie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua dobrze pisze z tymi HQI. Ja dodatkowo nie rezygnowałbym z tych T5 2x54W - wsadzisz tam sobię aktynikę ATI i będzie cacy :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem nad kominem zewnętrznym ale po pierwsze boję się tak obciązać bok akwarium a po drugi najważniejsze efekt wizualny tzn. akwarium nie będzie z żadnej strony zasłonięte i nie będzie zabudowane. Oświetlenie 2 x 250 Watt rozważałem i konsultowałm z andrniewem i doszliśmy do wniosku że 2 x 150Watt + 4 razy T5 54 Watt wystarczął pod sps-y(takie koralowc chcę mieć w tym akwarium). Jak to właściwie działa ten wavebox??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakiej to właściwie zasadzie działa?? czy trzeba mieć wtedy odpowiednio niższy poziom wody w akwa od krawędzi??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokosci szafki/stelaza to u siebie zrobilem w ten sposob, ze przyjalem zalozenie ze akwa bede ogladal z pozycji siedzacej. Interesuje mnie ogladanie mieszkancow akwa raczej z gornej, niz dolnej perspektwy - wiec przyjalem, ze wysokosc wzroku bedzie jakies 10-15, max.20 cm. ponizej poziomu lustra wody.

Tak zebym mogl widziec "od dolu" co sie dzieje na powierzchni, a wiekszosc zawartosci akwa widziec "od gory".

U mnie tez byly (w tym co peklo) kominy na zewnatrz.

Dawalo to niczym nie zaklocona przestrzen prostopadloscianu.

No ale do ogladania sluzyla wylacznie przednia szyba.

Jezeli akwa ma stac na srodlu i mozna bedzie to ogladac z kazdej strony ... trzeba bedzie isc na jakis kompromis.

P.S.

Przylaczam sie do powyzszego pytania.

Na jakiej zasadzie dziala Wavebox?

Tzn. co wprawia w ruch wode w tym pudelku? Plywak? Jakas ruchoma przegorda? Zmienne cisnienie powietrza?

No i przy samym projektowaniu szkla, chyba trzeba wziac poprawke na obciazenia dynamiczne, a nie tylko statyczne.

No dac oslone gornej krawedzi akwa, tak zeby nie bylo widac ruchu lustra wody - jedynie ruch samej toni wodnej.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy wystarczy kupić takie coś i wystarczy??

http://www.aquapro2000.de/Pumps.43/powerhead_pumps.69/Tunze.134/Tunze_Wavebox.340/Tunze_Wavebox.1913.html?osCsid=ff01dd2a6f7a29537f0e867320f491be

Czy w takim akwariu m byłyby potrzebne dwie sztuki i tyle czy coś jeszcze?? czy przy jego zastosowaniu nie ma problmów z poziomem wody w kominie??Akwarium będzi oglądane z przodu i z boków


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukalem w sieci jak dziala Wavebox - w srodku siedzi Tunze Turbelle 6200, i dziala w trybie wlacz-wylacz, czestotliwosc jest dobrana do dlugosci baniaka (polecaja to od jakichs 120cm dlugosci dopiero)

w wersj org to jest:The Wavebox works on a very fundamental principle, water volume displacement: It adds and then subtracts a certain volume of water from the aquarium in a very small amount of time. This generates a wave that propagates across the aquarium and reflects back and reverses direction across the aquarium. The "resonance" effect occurs when the reflecting wave crest and troughs line up with the direct wave.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. W tym przypadku jest tam pompka 12000l/h. Ustawia sie potencjometrem zalaczanie tak, zeby ona mogla wypopowac z boxa wode w odpowiednim czasie, a pozniej ta woda tam naplywa. Sama zalaczenie pompki nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale potrzebna jest jeedna czy dwie sztuki tego pudła??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wavebox,

w akwarium do chyba 1200 litrów wystarczy jedno pudełko. Pompa ma 20000 a nie 12000 (przynajmniej w mojej sztuce która ma już 10 miesięcy).


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Synek!

Gratuluje projektu. Mam pytanie:D

Do czego potrzebujesz taka silna pompe zwrotna?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozniej poszukam dokladniejszego opisu niz ten co podalem wyzej jak zrobic takiego waveboxa samemu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani zawsze ten obieg trochę wspomoże cyrkualcję!!

A ten wavebox to mi się naprawdę spodobał:D Tylko mam pytanie do użykowników. Czy wavebox musi być umieszczony w jakimś konkretnym miejscu na tej bocznej scianie akwarium?? bo w większości akwariów w których widział waveboxa to był on tuż przy przedniej szybie akwa a to trochę szpeci:(

To jak to właściwie jest??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waveboxa odkładam na bok bo doszedłem do wniosku że nie będe zakładał go w akwa.

Zrobiłem tak ja radził mi Piotr Jan Rogalski i zaprojektowałem komin trójkątny (20,5cm x 20,5cm) a reczej dwa kominy bo będzie jeden w jednym rogu a drugi w drugim(pierwszy spływ powrót, rewizja, drugi: spływ i powrót)kupiłem srubunki i pobawiłem się troche(zdjęcie poniżej , niestety słaba jakoś bo z telefonu)

8023ad242ce36ede.jpg śrubnki sa o średnicach 40mm(spływ),32mm(powrót),20mm(rewizja).Stelaż wyślałem żeby zrobic z pfofili prostokątnych 70x25x3 na wzór stelaża z tego wątku http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=80781#80781 ale chodzi dokładnie o ten nie co Piotr pokazał. tylko pytanie ile dać belek na górze, odległoś belek między pierwszą a druga belka (tam gdzie jest komin) musi wynosić min.11,5 cm . Stelaż będzie napewno wysoki na 80 cm .

Teraz pytanie chyba ostatnie w dniu dzisiejszym czy dobrze rozplanowałem komin czy śrubunki nie są za blisko siebie, zachowałem odległośc ok.2 cm o krawędzi zbiornika.

Poniżej jeszcze zdjęcie śrubunków

[ae932d94a0028a58.jpg

3734131d14b418bb.jpg


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S_Y_N_E_K rozumiem, ze ten rysunek przedstawia komin. Daj z kazdej strony pare cm luzu. Nic nie rob na styk poniewaz nie skrecisz tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Łukaszem. Nawet palca tam nie wsadzisz. postaw na "luuuuuuuuz" :Sad


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.