Skocz do zawartości
Misyo

Gdzie zamontować zawór oraz jaki zawór kupić.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam 2 pytania które muszę rozwiązać do jutra gdyż do końca weekendu muszę złożyć zamówienie na graty :)

1. Gdzie zamontować zawór do regulacji poziomu wody w sumpie, czy na wylocie wody z akwa do sumpa czy na rurze powrotu?

2. Są dostępne zawory kulowe po około 50pln, zawory bramowe za 270pln i zawory membranowe za około 400pln. Nie ukrywam, że wolałbym dać 50pln :) pytanie, czy jestem w stanie tym precyzyjnie ustawić to o co mi chodzi, czy mam dać sobie spokój i brać od razu ten za 270pln?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie zawór montuje się na spływie oraz warto zamontować zawór bramowy.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór dajesz na wylocie z akwarium do sumpa.Jeśli chcesz mieć płynną regulacje to zawór bramowy-drogi ale coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Zazwyczaj zawór montuje się na spływie, regulujesz spływ w zależności od mocy pompy obiegowej. W zależności od konstrukcji sumpa poziomy wody w różnych przegrodach mogą się różnić, jednak zazwyczaj są one stałe i tylko poziom wody w przegrodzie pompy się zmienia.

Ad.2 Kto bogatemu zabroni, jednak w praktyce zawory bramowe też jest ciężko wyregulować precyzyjnie. Ja bym aż tak nie inwestował, wyregulowanie zaworu kulowego to gehenna jednak da się to zrobić .Zaworów membranowych nie stosowałem i nawet nie podjąłem próby ze względu na cenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki to nie wiem czemu wymyśliłem, że robi się to na powrocie... Wszystko jasne.

A jeszcze jedno, skąd i w jaki sposób wylewać wodę przy podmianie? Będę musiał wylać ok. 90L wody do kanalizy więc pewnie najlepiej zrobić to właśnie z powrotu lub na wpływie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie każdy robi to trochę inaczej.

Proponuję aby część odessać starym domowym sposobem - rurką - usuwając ewentualny syfek z akwa i sumpa.

Resztę można wypompować wykorzystując bypas z dodatkowym zaworem na rurze pompy obiegowej z sumpa.

Lub po prostu dołożyć małą dodatkową pompkę w ostatniej komorze sumpa ( ja tak mam).

Michał


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montymick - przeczytałem własnie Twój temat o nowym zbiorniku, MEGA!

Wydaje mi się, że rozwiązanie z dodatkową pompą jest rozsądne. Ba razie będe mieć 2 bypasy na obiegówcę więc mogę jeden podłączyć do kanalizy. A jak w przyszłości będą potrzebne to czegoś innego to zawsze pompka do sumpa i tyle.. Dzięki! Mogę zamawiać graty bo wreszcie rozumiem co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło mi , że ci się podoba moje akwa :)

Powodzenia w składaniu hydrauliki.

W razie problemów/pytań śmiało wal na PW.

Michał


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monty - masz PW :)

Ogolnie to dzisiaj mój idealny plan podmiankowo dolewkowy padł w gruzach :) Przynajmniej tak mi się wydaje. Miałem przemyślane to tak, że zbiornik do podmianek do którego kapie RODI miał mieć dodatkową pompkę do robienia dolewki - czyli czujnik w komorze pompy w sumpie - > załącza pompę -> i tyle. Ale uświadomiłem sobie, że jeżeli przy podmiance nie wleje całej wody słonej do akwarium a tak pewnie będzie bo pompa zasysa od kilku cm poziomu wody - to zawsze będzie trochę słonej wody w zbiorniku...

Czyli gdybym robił dolewkę właśnie z tego zbiornika - będę lać trochę solanki do akwa (niższe stężenie na pewno niż normalnie ale zawsze).

Czy mój tok rozumowania jest okej czy przekombinowałem i nie ma problemu? Jeżeli jednak, to czy dolewka odparowanej wody może być bezpośrednio z RODI? Jednak temperatura...

A i na koniec, temat RODI. Jeżeli membrana działa efektywniej przy temperaturze pokojowej niż przy 6-8st jakie jest z wodociągów, czy nie warto dorzucić 1 narurowiec i w niego wsadzić grzałkę? Grzałka -> 5mikro -> węgiel -> 1 mikro -> RO ->Di.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.