Skocz do zawartości
Józef

Pytanko o sól

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wieczorem posoliłem wodę w moim baniaku. Wsypałem 4 kg. soli GRO - TECH (co jest wyliczoą połową potrzebną do uzyskania odpowiedniego zasolenia). Sól była wsypywana po kilogramie dość wolno, w godzinnych odstępach czasu. Dziś rano mom wodę jakby z dodatkiem mleka. Czy to możliwe, że jeszcze sie nie wymieszała?. W sumpie biało jakby ktoś mąki nasypał? Nie wiem o co chodzi, boję się, że wytrącił sie wapń z wody? Może ktoś ma podobne doświadczenia. Niewiem czy poczekać czy wylać wszystko i zacząć od początku.

Proszę o sugestie

Józef


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jozef wszystko ok.za kilka godzin jak masz wlaczone oczywiscie cyrkulacje zmetnienie zniknie.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To naturalny proces buforowania soli,zniknie samoczynnie po pewnym czasie.pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Józef czy wsypywales sol do cieplej wody, tj. 25 stopni?

W sumie uzywam dwoch soli i nigdy nie mialem zadnego zmetnienia, na pewno jest to naturalny proces?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co gadalem wczoraj wieczorem na gg to nie wsyopywal do wody o temp 25 st.

dopiero wlanczal grzaleczke.

ja pamietam ze tez nei mialem grzalki ale ja solilem w lecie jak za oknem bylo 30 st.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zanim nasypie soli nagrzewam wode do 25 stopni mocno ja w tym czasie napowietrzajac, wsypywanie soli do chlodej wody to blad w sztuce, duzy blad.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o zmetenienie to jest to normalne przy pierwszym zasoleniu. Tutaj sa dwa rozwiazania problemu i oba samoczynne :-) Pierwszy to to, iz po 3-5 dniach bedziesz mial calkowicie czysta wode, a drugie rozwiazanie tak juz bylo u mnie to na drugi dzien po wlozeniu skaly bedziesz mial czysta wode :-)

Nie martw sie. Jezeli woda miala nawet 14oC (taka jest u mnie po RO/DI) to wszystko jest OK. Wazne, ze nic sie nie wytracilo i na dnie nie ma osadow. Temperatura 25oC jest wazna jedynie dla sprawdzenia gestosci/stezenia soli w akwarium, a nie dla samego procesu rozpuszczania. Chociaz w niskiej temperaturze wolniej powinnismy sypac sol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez zawsze przez kilka minut sól powoduje zmetnienie wody, ale pompka miesza wszystko i w ciagu 5 minut robi sie przezroczysta. zasalam podmiany w 20 litrowym wiadrze. nigdy nie robie tego w temp.25stC, na poczatku jest cos ok.21 , wsypuje sol , zaczynam mieszac i podgrzewac. potem wszystko sie klaruje.

uzywam soli kenta, ale mysle, ze podobnie inni producenci podaja czas aeracji po zasoleniu na poziomie minimum 24 godziny. ale przyznam sie ,ze czasami male dolewki rzedu 5 litrow robie po w ekspresowym tempie (5 minut mieszania w butelce). nie zobserwowalem zadnych negatywnych objawow w akwarium.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze opinie.

Darek ma rację, że soląc wode nie miałem włączonej grzałki, ale woda z RO była wlewana przez kilka dni i jej temperatura zrównała się z temp. pokojową (wskazywała 21-22 st.) Trzy czy cztery stopnie nie powinno robić aż takiej różnicy (moim zdaniem)?.

Jeszcze raz Wszystkim dziękuję !

Pozdrawiam

Józef


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Józef :

Dziękuję za Wasze opinie.

Darek ma rację, że soląc wode nie miałem włączonej grzałki, ale woda z RO była wlewana przez kilka dni i jej temperatura zrównała się z temp. pokojową (wskazywała 21-22 st.) Trzy czy cztery stopnie nie powinno robić aż takiej różnicy (moim zdaniem)?.

Jeszcze raz Wszystkim dziękuję !

Pozdrawiam

Józef

AQUAMANIAC ma racje i trzymaj sie tego.

PRAWIE robi wielką różnice.

Pamiętaj że podmieniając wodę zimniejszą od 25 stopni gdy będziesz miał juz rybki i korale- narażasz je na DUPNY stres.

Pamietam gdy kiedyś hodowałem palety maiłem wode na podmianę w aucie a była zima. Woda miała 10 stopni. Miałem to w D... i podmieniłem 20 litrów na EX w 140 litrowym baniaku.

NAGLE TYLKO SŁYSZĘ JEB, d*p a palety normalnie zaczęły WYSKAKIWAĆ Z AKWARIUM!!!!!!!! Temperatura spadła 30 stopni do 22. MY byśmy tego aż tak nie odczuli. ALE RYBY....

Nigdy więcej nie popełnie tego samego błędu


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aquamaniac : czy zasalanie wody w temp nizszej o 3-4 stopnie powoduje zmiane parametrow soli ? coś tracimy ?

oczywiscie nie mowie o dolewaniu wody do akwarium , ale o samym przygotowaniu solanki pod podmiane.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi glownie o wytracanie sie wapnia, kiedys na niemieckim forum Balling tlumaczal dlaczego powinno sie pogrzewac do ok. 25 stopni, tlumaczyl tez dlaczego wzne jest dobre nasycenie CO2 itd... tez sie troche zdziwilem co on tam wypisywal ale Balling to Balling, klocil sie z nim nie bede i przyjalem to jako zasade.

Jak chcesz moge poszukac tego watku, dosc dawno to bylo..


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no generalnie lubie wnikać w szczegóły, ale niemieckiego nie znam wiec niewiele mi da link do niemieckiego forum. niemniej jednak sama informacja jest ważna - chociaz ja w kilka godzin po podmianach kilka razy robilem pomiary i z punktu widzenia zawartosci Ca i Mg nie zauwazylem zeby cos bylo tracone. oczywiscie pamietajmy o marginesie bledu w metodzie kropelkowej. a zawsze robie podmiany w ten sam sposob, czyli osmoza do wiadra, pompka do środka, odmierzona ilosc soli powoli wsypywana do wody w ruchu, jesli nie rozpuści sie od razu to jeszcze ręką zamieszam, na tym etapie jest mleko w wodzie, potem wrzucam grzalke, napowietrzanie i zostawiam na kilkanascie godzin minimum. nie widzialem żadnych negatywnych reakcji zwierzat w akwa. po wlaniu wody , jak wspomnialem parametry zawsze byly ok (w sensie żadnej degradacji kluczowych parametrów).


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie przypominam ze miala tez znaczenie temperatura otoczenia, jakas reakcja zachodzila chyba na sciankach naczynia ktore byly cieplejsze niz woda sie w nim znajdujaca. Poszukam i przetlumacze o co tam chodzilo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ma juz zupelnie inny wydźwięk.

sugeruje , ze powinno sie zasalac w jednorodnym temperaturowo srodowisku , czyli wsztystko w temperaturze pokojowej.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej bylo by miec w pokoju 25oC i wode w wiadrze 25oC i szklo z ktorego akwarium jest zrobione by takze mialo 25oC, sle moze nie przechodzmy ze skrajnosci w skrajnosc. Przy odpowiednio wolnym sypaniu soli do akwarium NIEOSIEDLONEGO, a o takim tutaj rozmawiamy ma niesamowicie male znaczenie te 4oC. Oczywiscie jezeli chodzi o rozrobienie solanki na szybko w 5 minut i wlaniu do akwarium to jest to inna bajka, poniewaz taka woda powinna postac minimum te 24h.

AquaManiak jak mozesz to przetlumacz prosze ten tekst, z checia go przeczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! ja przy zasalaniu solą AM też miałem mleko. zapodałem napowietrzanie, cyrkulację na maks i minęło chyba po 2-3 dniach.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z własnego doświadczenia tylko mogę napisac że od 2 lat szykując wodę do podmianek, wsypuję sól do wody o temp ok 10 stopni, prosto z RO i wszystko jest jak najbardziej w porządku

Woda się kręci 24h ( a nieraz i 48 h jak mam lenistwo :D ) i sama sobie dochodzi do temp pokojowej


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niekiedy sypie do wody o temperaturze 14oC i tez niezauwazylem aby cos sie wytracalo. Te zalozenia dotycza raczej maksymalnej rozpuszczanej ilosci soli, ale nie moge napisac, ze jest to pewnik poniewaz tylko z moich obserwacji to wnioskuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wode do podmiany powinno sie najpierw podgrzac i napowietrzyc.

Mysle, ze w podgrzanej wodzie mozna rozpuscic wiecej CO2 (z powietrza) niz w zimnej. CO2 stanowi bufor i niedopuszcza do wytracenia sie Ca.

Zapewne, jesli chodzi o rozpuszczalnosc Ca w wodzie, te kilka stopni roznicy moze miec w granicznych przypadkach juz wplyw.

Mozna tez przed wsypaniem soli wlac troche wody gazowanej. Tam tez jest CO2.

Dobrze jest sypac sol i jednoczesnie mieszac napowietrzana wode.

Bez tych czynnosci moze czasami dojsc do wytracenia Ca.

W nowym, niezasiedlonym akwa to raczej nie jest problemem, gdyz to Ca moze sie jeszcze rozpuscic. Ale zeby mu pomoc trzeba wode napowietrzac i utrzymywac ok. 25°C (czyli normalna).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani z gazami to jest ta że im wyższa tempertura wody tym gorzej się rozpuszczają :D dlatego jak grzejesz wodę w szklanym naczyniu (nie musi być szkalne chodzi tylko o to by było widać) to na ściankach masz pęcherzyki - na ściankach bo są one nie równe i stają się centrami nukleacji tych pęcherzyków.

co do przygotowywania wody do podmian to ja robie to co prawda niezbyt czesto :D ale wygląda to tak:

woda z kranu (ciepła na oko 30-40oC) do tego soli tak na oko 3/4 tego co jest potrzebne i zamieszam to areometrem (bo jest pod ręką :D ) potem w miarę jak mam czas dosypuję soli (czasem trwa to 1 dzień czasem i tydzień :D - właśnei nastawiłem w sobotę i nadal nie skończyłem), temperaturą się nie przejmuję bo biorę przy mierzeniu gęstości na nią poprawkę z wykresu, zazwyczaj jest niższa sporo niż w baniaku bo mam to w takim pokoju warsztatowym a tam jest chłodniej. Tylko że ja robie podmiany po 5 lirów w 240 :D a jak się zbiorę to czasem 25 (taki baniak mam) - ale to naprawdę niezbyt często. A i najważniejsze przy robieniu solanki uzupełniam wapń i magnez (teraz już nie mierzę bo mi się nie chce - ale na podstawie starych pomiarów solanek - zawsze miały tego za mało :D ) co przy takich :D ilościach podmienianych na jeden raz nie ma znaczenia ale sobie humor poprawiam :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dalej :D i się da :D - ja stały w uczuciach jestem :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.