Skocz do zawartości
CzarneSlonca

Gdzie kupic?W koncu budżet domkniety!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam prosbe. W przyszlym tygodniu bede kupowal skale do mojej 140litrowki:-) Podnieta ze ho ho :-)

Chce kupic 15kg skaly. I teraz pytanie czy uwazacie ze to wystarczy?

Najwazniejksze pytanie gdzie polecacie zebym kupil? Jestem z Krakowa...mam tu Francuzów, ktorzy wydaja sie znac na rzeczy ale chca odemnie 50zł/kg z fidzi. To raczej sporo. Czy w Krakowie jest jeszcze jakies inne zrodlo skaly? Ew w strone katowic? Moge dojechac po towar...Interesuje mnie ladna bogata w zycie skala...nie z baniaka bo chce sie cieszyc roznymi dziwolagasmi wychodzacymi z niej.

Troche w przyszlosc wybiegajac...czy sadzicie ze jak akwa dojrzeje to dobrym pomyslem jest wsadzic jako pierwszego ukwiala dla blaznow? tak wykombinowalem ze jak polazi i sie usadowi to bede dodawal jakies korale bez ryzyka ze je ukwial "pojedzie"

Dzieki za info pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak zrob z ukwialem. Tylko poczekaj az akwarium naprawde dojrzeje.

Co do skaly to na poczatek te 15kg bedzie ok, mozesz dokupic pozniej po troche skaly z frachtu jesli lubisz patrzec co Ci tam ze skalki wyrasta :D Do tego korale tez przyjda przeciez ze skala, te 15kg jest ok na poczatek.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrze kombinuje ze na poczatku po zasoleniu wody nie ma sensu robic zadnych testów oprocz sprawdzenia zasolenia i powiedzmy PH ? Wydaje mi sie ze przez pierwsze 2 tygodnie to i tak bedzie taka hustawka odczytow ze mozna je sobie spokojnie darowac...No i wlasnie po jakim czasie wkladac skale??? tak 3 dni po zasoleniu i odpaleniu cyrkulacji itd moge ladowac skale i zywy piasek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 dni powinno byc ok ale np. ja dla swietego spokoju poczekalem 5 dni.

Co do testow: niby nie ma sensu robic ale ja robilem z czystej ciekawosci co tam sie w akwarium dzieje. Od ok 2-3 tyg. warto sprawdzic co jakis czas amoniak i NO2 - jesli sa na 0 to wpuszczac ekipe czyszczącą.

pH w sumie tez mozna mierzyc, jesli bedzie ekstremalnie kwasne to mozna juz podczas dojrzewania podawac kalwasser.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skozystam z szybkich podpowiedzi :-)

Czy moge wlozyc do blazenkow ktore musza byc na 100% skrzydlice? Czy w ogole puknac sie w glowe w 140L i jak chce zebys cos przezylo oprocz niej...bo wyczytalem w necie ze jest prosta w utrzymaniu i jesli ja wpuszcze jako ostatnia to nie bedzie wspolmieszkancow atakowac...czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mozesz nie robic zadnych testow wogole :-) Niektorzy tak robia. Ja tylko raz na tydzien kontroluje Ca, Mg i sprawdzam zasolenie raz na dwa tygodnie.

U mnie NH4+ i NO2 bylo 0 na trzeci dzien. PO4 roslo przez jakies 2 tygodnie, a NO3 roslo przez jakies 4. Dobrze jest wlozyc pierwszego mieszkanca po dluzszym okresie jak po krotszym. Dla mnie ten miesiac to minimum.

Cyrkulacje odpal pierwszego dnia po zasoleniu.

Skale wloz minimum 3 dni po zasoleniu.

Przedmuchuj skale kilka razy dziennie przez 2-3 tygodnie.

Piasek wloz po okresie jak ze skaly nic nie bedzie lecialo, ale mam na mysli ogromne ilosci syfu, a nie jakies odrobinki, poniewaz przez caly czas beda zwierzeta kopaly w skale. Wczesniej zastanow sie czy robisz DSB czy tak dla dekoracji te 0,5-2cm piasku.

Widzialem male skrzydlice w akwarium rafowym, ale jak podrosnie to wciagnie zapewne nie jedna rybke. Nie mialem jej i to jest takie moje gdybanie, ale dla mnie drapieznik jak jest maly wyglada jak owieczka, a dopiero kiedy dorosnie to kly mu wyrastaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm no to pytanie z serii za 100pkt.

Czy przedmuchiwanie skaly to lopatologicznie tlumaczac wyglada tak, ze:

biore kawalek skalki i daje pod pompe cyrkulacyjna zeby wydmuchalo dokladnie z wszystkich dziur to cow nich jest? jesli tak to czy przykladac bardzo blisko czy nie przesadzac tylko raczej obmywac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac Moim zdaniem dokładanie co jakiś czas nowej parti skały z frachtu to nie jest chyba najlepszy pomysł.Dojżewając będą jak przypuszczam szaleć parametry i załamanie istniejącej równowagi biologicznej gotowe.pozdrowionka :D


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba że do osobnego tanku i jak wszystko się oczyści i ustabilizuje i gloniska niższe zejdą to w tedy dołożyć do ekspozycji.Ja bym przynajmniej tak zrobił,no ale to dodatkowe koszta :)pozd


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA moje jeżeli chcesz zobaczyc co bedzie wyłazić to kup narazie troche skały tzn objętościowo do akwa a nie na kg

Kup max 1/5 wielkości akwa ale najlepiej w ciekawych kolorowych kawałkach

I nic nie ruszaj

Zobaczysz jak bedzie fajnie ... :D

Tylko naprawde kup tylko troche aby mieć w miare duży "bufor" a potem poluj

A i na dno kup jakąś podkłądke np plastikową siatke ale niepamietam jak to sie nazywa albo kawałek plexy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze jestem jeszcze ciagle tylko akwarysta slodkowodnym mam pewne zboczenie...

otoz uwazam ze jak cos sie nie chce rozmnazac w akwa tzn ze ma niewystarczajaco dobre wrunki. Dlatego chce aby rybki i zwierzaki ktore bede w moim mini akwa mial mogly sie rozmnazac...nie chodzi mi o odchowanie mlodych ale o fakt ze podchodza do tarla itd.

Trzymanie 1 sztuki z gatunku to dla mnie raczej odpada...chyba ze ryba nie tleruje wspoltowarzyszy bo jest agresywna itd itp.

W zwiazku z tym mam pytanie ...jakie rybki oprocz blazenkow mi polecacie...chetnie bym widzial jakies babki bo mi sie podobaja...podobaja mi sie maleze...

Prosze o info o jakichs latwych gatunkach ktore wybacza mi to ze nie mam doswiadczenia z solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rufio ja nie mowie zeby do dzialajacego zbiornika dodac po pol roku druga polowe swierzej skaly :D Mam na mysli raczej kupowanie malych kawalkow, porosnietych szczegolnie ciekawymi glonami czy innym dobrem, starannie wybranych. Jak sie taki kawalek dobrze wyczysci to praktycznie nie ma wahania parametrow, wszystko co padlo a ewentualnie to przeoczylismy kraby i robaki zjedza w jedna noc :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz akwa duże ... ??

Chodzi mi o wymiary

Bo jedne zwierzeta potrzebują toni wodnej inne powierzchni dna

Po dwa najpierw ustabilizuj zbiornik potem sprowadz zwierzaki ...

XENIA !!!!!!!!!!! od tego sie zaczyna :D

Jeżeli masz zaplecze i zapał to mandaryny :D ale musisz sie liczyć nawet ze śmiercią zwierząt

Ewentualnie:

Chromisy

Kardynałki {apogon}

Warte zainteresowania są bezkręgowce np krab z ukwiałami lub też gatunki symbiotyczne nie tylko nemo ukwaiał np babka krewetka

CZy ktoś trzyma 2 babki i dwie krewetki w jednym akwa ??

Albo kilka mandarynów ??

I nie gadac że to trudne i etc tylko czy ktoś chociaż próbował ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CzarneSlonca nie zaszalejesz w 140L akwarium :D Doskonale Cie rozumiem bo mam identyczne podejscie do akwarystyki jak Ty, ale duzo sie do takiego akwarium nie zmiesci :D

Parka np. Pseudochromisow sie zmiesci z tym ze raczej nic wiecej bo sa dosc agresywne, mozna by myslec o Gramma Loreto, na pewno wiele babek da sie trzymac w parkach, mniejszych gatunkow to nawet i kilka parek sie zmiesci - z tym ze duzo babek potrzebuje piasku w ktorym moga kopac badz go przesiewac w poszukiwaniu pokarmu. Mozna myslec o parce jakis niewielkich okoni rafowych ale to juz jest male ryzyko ze sie pozabijaja nawzajem. No jest troche mozliwosci ale nie az tak wiele....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi mi o to zeby akwa bylko w miare ciakwe pod wzgledem roznorodnosci...

Chce zeby sie w nim znalzly powiedzmy 3 gatunki ryb lub przynajmniej 2 ( w tym 1 to blazenki ), ze dwa gatunki krewetek, jakies krabiki, ustrojstwa typu slimole, wezowidla itp. ale takie to chyba ze skaly wyjda. Podobaja mi sie tez strzykwy...czy moge sie porwac na taka strzykwe czy raczej nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ertman_176 :

XENIA !!!!!!!!!!! od tego sie zaczyna :D

Z tego co wiem większość zaczyna od glonów wyższych.

Ertman_176 :

Jeżeli masz zaplecze i zapał to mandaryny :D ale musisz sie liczyć nawet ze śmiercią zwierząt

Mandaryny wamagają dużej ilości skały aby mogły się wykarmić i ja do takiego akwarium 2 szt. nie polecam.

Ertman_176 :

CZy ktoś trzyma 2 babki i dwie krewetki w jednym akwa ??

Albo kilka mandarynów ??

I nie gadac że to trudne i etc tylko czy ktoś chociaż próbował ??

Ja mam parkę mandarynów - tylko one żyją na ok. 100 kg skały.

Biorąc pod uwagę pojemność zbiornika nie możesz liczyć na ogrom gatunków. Myślę, że 2 rodzaje krewetek po 2 szt. + 2-3 wężowidła + tuzin ślimaków + pól tuzina pustelników. O rybkach napisał Ci Aqua, a facet zna się na rzeczy więc nic nie dopiszę. Strzykwę bym sobię odpuścił bo większość ma w sobie duże stężenie substancji toksycznych i w razie śmierci wszystkie trafią do wody - katasrofa murowana.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowalbym taką obsade:

1. parka blazenkow tak jak chciales

2. parka babek neonowych, jak np:

http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/13/1400/Elacatinus/evelynae.htm

http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/13/387/Elacatinus/figaro.htm

http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/13/384/Elacatinus/multifasciatus.htm

bardzo fajne niewielkie rybki, bardzo zywe, reaguja na obecnosc opiekuna, problem tylko w tym zeby kupic dobrana parke, probowalem trzymac 3 sztuki i niestety najmniejszy (samiec?) musial zostac odseparowany. W malym akwarium mozliwa agresja miedzy poszczegolnymi gatunkami rodzaju Gobiosoma i Elacatinus tak wiec polecam trzymanie jednej parki babek neonowych.

3. takie cos: http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/13/376/Signigobius/biocellatus.htm

nie sa niestety najprostsze w hodowli, wymagaja warstwy piasku co najmniej 1 centymetr, najlepiej udaja sie wlasnie w malych spokojnych akwariach

4. sa piekne male krewetki Thor Amboinensis: http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/55/835/Thor/amboinensis.htm

z 5 sztuk bym wrzycil od razu, jesli nie wiecej :D

IMO kombinuj sobie obsade na ten wlasnie wzor: jesli koniecznie chcesz 3 parki to musza byc to naprawde male i przede wszystkim lagodne rybki. Powyzsza obsada nie bedzie sobie w ogole wchodzic w droge a kiedy ryby nie sa zestresowane to dopiero widzimy ich cala pelnie zachowan. Kombinuj cos w tym stylu, zadnych okoni rafowych (no w sumie blazenki to tez okonie ale akurat dosc lagodne).


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquqManiac...a czy do parki blazenkow, parki tych babek neonowych moge dorzucic jakas 1 babke symbiotyczna z krewetka? Bo to bylby super...piasek mam zamiar miec...nie jakos wybitnie duzo ale 1 cm na dnie to spokojnie. Czy faktycznie tych slimakow 12 i krabow az 6 moge miec..? nie chce zrobic konserwy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka symbiotyczna z krewetka jak najbardziej. Z tym ze najlepiej parke babek i parke krewetek, jak Pan Bóg przykazal :D Krabow dalbym np. 4 Pagurites Cadenati i 2 Calcinus Tricolor, oba gatunki nie rosna duze, jedza to co chcemy zeby jadly a to co nie chcemy zostawiaja w spokoju, to wg. mnie najlepsze pustelniki do nanorafy. Slimakow 12... hm... normalnie to w akwarium dosc szybko tworzy sie populacja slimakow z rodzaju Stomatella, przychodza one praktycznie zawsze z zywa skala z Indopacyfiku i bardzo chetnie jedza glony, tak wiec slimakow rodzaju Turbo dalbym raczej mniej, z 6-8 sztuk... po dojrzewaniu i tak powinienes tak utrzymywac akwarium zeby glonow nizszych bylo jak najmniej, nie potrzeba wtedy duzo slimakow, ww. kraby tez sa doskonalymi zjadaczami glonow nitkowatych.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje serdecznie za wszystkie podpowiedzi.Mam nadzieje ze unikne dzieki nim niepotrzebnych pomylek co do obsady akwa.

Zastanawim sie ciagle nad konikami morskimi...wiem ze potrzebuja delikatna cyrkulacje? Czy ktos z Was ma doswiadczenie w ich hodowli...i czy mozna je polaczyc w akwa z blaznami ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla blaznow bedziesz mial ukwial. Ten potrzebuje duzej cyrkulacji, takiej, ze te konie wczesniej czy pozniej wyladuja w ukwiale. I juz masz odpowiedz.:D

Pozdrawiam i zycze duzo przyjemnosci.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czarne Slonce ja bym Ci radzil odpuscic sobie narazie ukwiala w koncu blazenki wcale nie musza miec koniecznie ukwiala.Nie raz widzialem akwa morskie z ukwialem siedzacym na przedniej szybie i nie byl to za ciekawy widok,za jakis czas jak zdobedziesz doswiadczenia to wtedy podejmiesz rozsadna decyzje czy zakupic ukwiala czy nie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CS koniki powinno sie trzymac w specjalnie zaprojektowanym konikarium. To znaczy jest to w sumie zwykle akwarium morskie tyle ze powinno miec mniejsza cyrkulacje, duzo glonow wyzszych i warstwe piasku, jednym slowem musi symulowac naturalne srodowisko w kotrym zyja koniki morskie. Oczywiscie mozna w takim akwarium trzymac troche korali miekkich tudziez spokojnych ryb typu mandaryn. Ale ukwial i koniki... hm.... ja bym tak nie robil, naturalnie ze kazdy chce na poczatku trzymac jak najwiecej stworzen ale spokooooooojnie :D powoli i cierpliwie, juz blazenki z ukwialem to jest spore wyzwanie dla akwarysty, szczegolnie poczatkujacego, koniki to juz zupelnie wyzsza szkola jazdy, ciezko jest karmic obficie koniki i nie naruszyc rownowagi biologicznej w akwarium, koniki to ogolnie problemowe zwierzeta, nie polecane dla poczatkujacych.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.