Skocz do zawartości
Grzegorz T

Profilux II Plus montaż bluetooth i innego osprzętu.

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem Profiluxa II w wersji Plus. Właściwie nieszczęśliwym bo urządzenie doszło do mnie w kiepskim stanie - uszkodzony wyświetlacz, niesprawne porty S1-S8, o czym sprzedający oczywiście zapomniał dodać. Ale w końcu elektronika to moja pierwsza miłość więc do dzieła.

Urządzenie owiane wielką sławą raczej nie powaliło mnie na kolana. Za to oprogramowanie to już co innego. Ktoś się postarał i wyszło to naprawdę fajnie. Ilość możliwych opcji i kombinacji przerosła moje oczekiwania. Na pierwszy ogień poszła listwa zasilająca. Dostałem w komplecie STDL 4-4D, czyli analogową listwę z 4 wyjściami sterowalnymi. Nie ma co gadać - mało ! Więc dysponując w podstawie wyjściami L1-L8 zastosowałem moduł przekaźników elektronicznych SSR znanych z arduino. Po małych modyfikacjach i dodaniu 8 gniazd miałem już sterowanie do 8 urządzeń. To by załatwiało sprawę odpieniacza, grzałki, zasilacza lampy LED, pompy reaktora, zaworu CO2, wentylatora szafki, wentylatorów chłodzących i cyrkulatorów. Co do dwóch ostatnich to tymczasowe rozwiązanie ponieważ wentylatory chłodzące i 2 cyrkulatory mają być docelowo sterowane PWM-em z profiluxa. Jak tylko ktoś zrobi mi zdjęcia karty rozszerzeniowej L5-L8 zwiększę liczbę wyjść sterujących.

Czujnik temperatury zrealizowany na PT100 jest raczej kiepskim rozwiązaniem, no ale może na nasze potrzeby wystarczającym. Tu nic nie zrobię.

Wyświetlacz to chyba najsłabszy element profiluxa. Ciężko dostać nowe, bardzo nietypowy model .W moim uszkodzone podświetlenie wymieniłem na własne - 2x niebieski led micro. Szkoda, że nie ma regulacji jasności - poprawimy to :)

Następną irytującą rzeczą jest komunikacja z komputerem. Właściwie na małym wyświetlaczu nic nie widać, sterowanie klawiszami z panela przedniego jest raczej uciążliwe więc komputer to podstawa. I tu zaczynają się schody. Profilux jak urządzenia przedwojenne dalej korzysta z portu RS232 i komend AT. Nie sądzę żeby ktoś z nas miał laptopa z DB9 i sprzętowym portem RS232. Ja również nie miałem a do tego WIN10 który kiepsko symuluje porty COM. Dostałem co prawda przejściówkę USB/RS232 ale nie lubię być na uwięzi. Rozwiązanie - bluetooth.

Wybór padł na arduinowy moduł HC05. Dlaczego ? Bo sprawdzony, duży zasięg i mały pobór prądu, stabilna praca. Analizując rozwiązanie portu komunikacyjnego profiluxa doszedłem do wniosku, że to standardowe rozwiązanie układowe na MAX232. Więc wiele się nie zastanawiając zdublowałem komunikację na bluetooth. Nie trzeba nic ciąć i nic przerabiać. Moduł montujemy dowolnie. Połączenia to 4 przewody. Zasilanie 5V - skorzystałem z zasilania MAX232 i 2 przewody komunikacyjne RX TX. Na fotkach pokazałem celowo bezpośrednie podlutowanie pod scalaka z kolorami. Mało estetyczne ale proste i zrozumiałe dla wszystkich. Po odpaleniu profiluxa winda znajduje nowe urządzenie bluetooth. Parujemy podając standardowy pin 1234. W menadżerze urządzeń sprawdzamy jaki port został przypisany. W profiluxie tworzymy nowy port RS232 i wskazujemy nasz numer. Zatwierdzamy i tyle..........działa. Zaznaczam, że funkcjonalność starego portu pozostaje niezmieniona i do fleszowania i aktualizacji lepiej jest podłączyć kabel. Poniżej zdjęcia i schemat. Każdy to sobie sam wykona. Koszt ? 19zł.

Następnym etapem będzie dodanie konwerera 0-10V na sygnały PWM. Oczywiście na arduino bo to najtańsze rozwiązanie. Obsłuży to mini za 8zł. W miarę możliwości czasowych przedstawie projekt.

Prośba do posiadaczy kart rozszerzeniowych wyjść 0-10V, GSM i innych. Poproszę o dokładne fotki płytek z obu stron. Ceny są porażające więc trzeba sobie jakoś radzić.

PS. Nadal poszukuję polskiej edycji ProfiLux Control. Gdyby ktoś chciał sprzedać jakieś karty lub moduły w dobrej cenie chętnie ponegocjuje. Do sprzedania jest listwa zasilająca ale to już w innym dziale.

Pozdrawiam i życzę udanej rozbudowy PROFILUX-a.

post-24774-0-38204100-1460916499_thumb.jpg

post-24774-0-04423400-1460916510_thumb.jpg

post-24774-0-88136800-1460916526_thumb.jpg

post-24774-0-21126700-1460916533_thumb.jpg

post-24774-0-62843500-1460916541_thumb.jpg


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super robota. Zazdroszczę zdolności.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota,

Ale to troche reanimowanie starca :) Profilux II to urzadznie ktore ma juz pewnie z 8 -10 lat, wiec i rozwiazania sprzed dekady :))

Nie myslales zeby zamiast przez RS pidlaczyc go przez USB ? Mozna dokupic karte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Ale to nadal kablologia. Moim celem było zdalne połączenie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Ale to nadal kablologia. Moim celem było zdalne połączenie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

I tu masz racje, kable to problem. Lepiej jest łączyć się bezprzewodowo. A czy przez wifi nie ma możliwości?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mogę i WiFi rozgryzc ale czy to nie przerost formy nad treścią ???

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mogę i WiFi rozgryzc ale czy to nie przerost formy nad treścią ???

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Ja nie wiem , ważne aby było to stabilne połączenie i działało bez problemu. Ale tu pewnie Ty wiesz o wiele więcej. :-)


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niesprawne porty S1-S8

Na pewno nie sprawne ? możne po update'cie wystarczy coś odpychacz ?

Mnie interesowałaby taka listwa własnie pod porty S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie sprawne ? możne po update'cie wystarczy coś odpychacz ?

Mnie interesowałaby taka listwa własnie pod porty S.

Jeżeli w driverze portów L1-L4 UDN2981 jest krater to raczej update nie pomoże. Tak się kończy kombinowanie z portami 1-10V i sterowaniem na własną rękę bez wiedzy.

A wracając do tematu to zrobienie listwy jest równie banalne jak sterowania przez bletooth. Składam właśnie swoja więc wrzuce opis ze schematami. Kup sobie wskazany moduł przekaźników RSS lub jeżeli nie przeszkadza ci klikanie to zwykły przekaźnikowy od arduino. Jeden port S1-S4 obsługuje 4 urządzenia. Ja zrobiłem na 8 przekaźnikach bo chodziło mi o spójność konstrukcji i zmniejszenie kablologii.

Odpowiadając na pytania z PW proszę szukać na allegro modułu bluetooth o oznaczeniu HC-05 lub HC-06 a nie po oznaczeniach producenta na płytce drukowanej załączonej na fotkach.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek przeczytałem. Z tego co piszesz masz pojedynczą analogową listwę która jest obsługiwana z S1-S4. Chcąc dorobić drugą zapinasz ją pod S5-S8. Wkrótce wrzucę opis zrobienia takiej listwy i wszystko się wyjaśni. Co do aktualizacji to nie robiłem ......... jeszcze nie było kiedy pochylić się nad tematem. W razie pytań dzwoń 504436002


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam prace?


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profilux zakupiony. Czekamy na info nt listwy zasilającej .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz i jak postępy nad listwą?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Listwa w wesji prowizorka działa bez zarzutu. Ciągły brak czasu mnie ogranicza. Teraz przebudowa zasilania RO i odpalenie reaktora jest na tapecie. Twarde wciągają jak narkotyk.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrzuc schemat. Spróbuję to ogarnąć. Profilux czeka na zasilanie.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrzucić schemat ale tak oficjalnie dla każdego :)


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiada już ktoś wersję listwy x8 ? Połączenie z profiluxem następuje jednym przewodem czy dwoma s1-s4/s5-s8 ? Macie pomysł jak to estetycznie upchnąć w jakąś zgrabna listwę ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Listwa x8 to nic innego jak podwójna x4 ...... wykorzystane są 2 łącza S1-4 i S4-8. Nowy profilux potrafi zrobić do 32 odbiorników na jednym gnieździe ale wykorzystuje cyfrowy sygnał sterujący.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam jest listwa cyfrowa. Czyli ta większa to nic innego jak 2 złożone do kupy ? Od listwy idzie zasilanie. Na twoim prototypie widzę wtyczkę bez "0" . Nie powinno to być uziemione ? Grzegorz pw.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem przesyłkę . Listwa podpięta. Chodzi bez zarzutu. Nic dodać ,nic ująć :thumbsup:


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynym urządzeniem naprawdę korzystającym z PE jest lampa w której obudowa jest uziemienia. Grzałki pompy itp. nie korzystają z tego. Wiec tnac koszty dla klienta robie bez. Ale można zaznaczyć że ktoś chce i wtedy dołożę kołki do gniazd

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.