Skocz do zawartości
CzarneSlonca

Komu Wierzyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Bylem dzis w hurtowni nowa-reef w Krakowie. Najprawdopodobniej tam bede kupowal skale i generalnie sie we wszystko zaopatrywal...

Mam kilak pytan. Kilku z Was napisalo mi ze do 140L bedzie spoko 15 kg skaly. W nowa-reef dowiedzialem sie, ze 15 kg to zdecydowanie za malo bo powinno byc ok 1/3 objetosci akwa w kg. Jak to jest tak do konca?

Dowioedzialem sie tez ze moge trzymac w tym akwa mala zebrasome ktora poprostu skarlowacieje i tyle ale ze bedzie zyla bez problemu i miala sei dobrze...

No i gdzie tu prawda??? W zasadie nie mam powodu nei wierzyc temu kolesiowi bo watpie zeby chcial mi wcisnac chale...skoro mam tam bywac regularnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, ze na ogolnie przyjmuje sie, ze skaly powinno byc 25% objetosci akwarium, a to, ze w sklepie powiedzieli Tobie, ze powinno byc 33% to normalne z ich punktu widzenia.

Tak samo stwierdzenie, ze rybka skarlowacieje, ale bedzie miala sie u Ciebie dobrze.

Nie do konca wierz sprzedawca.

A prawda jest na forum :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25kg skały na 100 litrów?? a gdzie wolne miejsce??:D_o:O_o


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarne Slonca po prostu nic tam nie kupuj w tej hurtowni.

Oczywiscie ze Ci powiedza ze trzeba 1/3 czy 1/2, dziwne ze nie powiedzieli ze akwarium morskie ma sie skladac z samej skaly, a moze i "z czubem" ma byc nasypane do akwarium :D

Czyli oni leca tylko na kase, nie kupuj nic od takich ludzi, ja tez sie swego czasu na takich nacialem. Beda Ci wciskac drogie ryby i zapewniac ze na pewno dadza rade w twoim akwarium, slimaki nagoskrzelne wg. nich pewnie jedza glony itd...

Szkoda pieniedzy i nerwow, znajdz jakis uczciwy sklep.

1/3 objetosci akwarium... tzn. ze masz prawie 50kg skaly wlozyc do 140L akwarium? :D No, chyba ze ich skala to kamienie polne wrzucone na chwile do wody, wtedy rzeczywiscie moze zmiesci sie te 50kg :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ja jeszcze nie czuje ile to jest 15 kg skaly a ile 25kg...Nie mialem nigdy takiej skaly w rece i nie wiem jak sie ma masa do jej objetosci. Koles w hurtowni powiedzial ze 15kg to beda dwa kawalki skaly...wiec pomyslalem ze faktycznie to bedzie wygladac zalosnie w akwa...Jesli mozecie niech ktos z Was napisze mi rozmiary swoje akwa i ile ma tam skaly i zeby to zdjecie bylo w galwerii wtedy sobie to jakos uzmyslowie ile takie 15 kg objetosciowo ma zajmowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. Moge w tej hurtowni kupic skale ...podobno Fidzi...po 47zł za kg.

Tylko mam pewne watpliwosci. Skala jest juz u nich ok 4 miesiace i zastanawiam sei czy w zwiazku z tym jest szansa ze u nie cos z niej jeszcze wyrosnie??? Czy wyjda jakies robale, slimaki itd.? bo nie wiem czy to wychodzi tylko ze skaly swiezej z frachtu?

No i generalnie lepiej upic taka 4 miesieczna skale czy swieza po dostawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej starszą niż młodszą.

Nie nastawiaj się na odchowywanie niespodzianek które wyjdą ze skały - nie warto.

A swoją drogą (niby)pochodzenie skały (Fiji) daje wiele do myślenia... Sporo sprzedawców twierdzi że nie da się mieć oryginalnej skały z Fiji w sprzedaży.

Więc albo jakiś przemyt (wątpliwe) albo "chłyt matetingowy" :D


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CS to zalezy jak ta skala byla przechowywana. Jesli pod dobrym odpienieniem i przede wszystkim POD SWIATLEM to jest szanasa ze cos z niej jeszcze wyrosnie, tzn. slimaki, robaki itp... tak i czy inaczej beda na tej skale.

Do nowego akwarium dalbym skale ktora juz lezy chwile u sprzedawcy, to co ma na niej jeszcze pasc czy sie rozlozyc lepiej niech padnie i sie rozklada u niego w akwarium niz u Ciebie :D Kupilbym skale ok. 2-4 tygodniowa, 4 miesiecznej raczej bym nie kupowal. Oczywiscie kupuj tylko tam gdzie widac ze skala ma dobre warunki = odpienianie, cyrkulacje i swiatlo, innej nie kupuj!

Co do tych zyjatek na skale: nawet jesli na skale "prosto z frachtu" znajduje sie pozornie duzo zyjacych organizmow, to czesc z nich wyglada tylko na zywe, a czesc padnie w akwarium, przezyje raczej mala czesc ale oczywiscie troche tez z tej skaly pozniej wyrosnie.

Tak wiec kupujac skale kieruj sie przede wszystkim nastepujacymi kryteriami:

1. Skala nie moze nieprzyjemnie pachniec, zapach powinien sie kojarzyc z morzem a nie ze sklepem rybnym.

2. Skala powinna byc porowata, miec duzo otworkow i ogolnie miec ciekawe, nieregularne ksztalty. Wzieta do reki powinna wydawac sie zaskakujaco lekka (stad tez moje oburzenie kiedy ktos proponuje 50kg skaly do twojego akwarium: 50kg DOBREJ skaly ma bardzo duza objetosc)

3. COŚ powinno sie na tej skale znajdowac: glony wyzsze (wapienne, zielone czy krasnorosty), powinno byc widac jakies zycie w postaci robaczkow, kielzy, malutkich krewetek Mysis, slimakow itd.. slowem na pierwszy rzut oka powinno byc widac ze skala nie lezala gdzies w kartonie 12h na lotnisku we Frankfurcie tylko w miare szybko i w dobrym stanie dotarla do sprzedawcy.

Powyzsze opisuje oczywiscie przypadek idealny ale tego idealu powinno sie szukac wybierajac pierwsza skale do pierwszego baniaka. Najlepiej jesli masz jakis wybor i mozesz porownac na zywo skale od dwoch roznych sprzedawcow. Acha, i nie sugeruj sie za bardzo skad ta skala przybyla, wazne w jakim stanie przybyla i czy jest porowana. Dobra skala jest z Indopacyfiku: z Indonezji jest dobra, z Fiji, z Karaibow czasami sie dobra trafi, z Kenii i Brazyli sa raczej ciezkie i ogolnie nieciekawe. Ale jak pisalem, tym sie mniej sugeruj.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Tomka z Zabrza z e-rybki. Bralem od niego skale, jeszcze zanim zalozyl sklep i bylem zadowolony, podobnie jak inni, ktorzy od niego brali. Pomagal tez w zalozeniu kilku baniaczkow. Mozesz byc pewny ze nie wcisnie ci kitu.

B. dobra skale sprzedaje tez AM a bogucine, ale tu raczej przesylka wchodzila by w gre.

Jezeli zaczynasz dobrze jest chodzic na zakupy z doswiadczonym akwarysta.

Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CS ja mam akwa 125 brutto i w niej skaly ok 20 kg.zerkni na moj dziennik.napoczatku mialem 16 kg a pozniej w sumie 20.I tez polecam Ci Tomka-prawie wszsytko mam od niego.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko po pierwsze nie znam nikogo z Krakowa komu chcialoby sie ruszyc ze mna dupe do sklepu po skale lub w ogole podpowiedziec co i jak.

Po drugie nie moge znalezc zadnego sklepu e-rybki :-(((

dajcie dokladniejszy namiar..maila lub www.

Dzieki z gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem o cenzurce na forum:( CS podesle ci na priv.

Jeszcze troche i na forum nie bedzie mozna mowic o zadnym innym sklepie, niz tylko jedynym i wlasciwy reefshopie. Smutne, poniewaz na forum kazdy powinien miec mozliwosc wyrazenia swojej opinii, forum nie powinno byc stronnicze. Nie rozumie, Przemek w kilku juz postach pokazywal, jaki jest dobry, polecal sklep Tomka, nawet dawal namiary na niego, tlumaczyl to jakims dobrem ogolu, a tu blokuje nazwe sklepu. Rozumie konkurencja, ale moim zdaniem powinna to byc zdrowa konkurencja. Walczyc o klienta, dajac lepsza jakosc towarow, szybsza obsluge, szersza oferte i atrakcyjniejsze ceny, a nie niepozwalac na wyrazenie opinii czy to negatywnej o reefshopie, czy pozytywnej o e-rybce.

Pozdrawiam i pozostawiam do przemyslenia.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w w w . e r y b k a . p l

CS a poszukaj Piotr1 sadze ze chetnie ci pomoze i jest z Krakowa.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam sklep na łagiewnickiej prawdopodobnie w tym tygodniu mają dostac nowy towar mieszkam w krakowie morzemy się spotkać pozdrawiam myszor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.