Skocz do zawartości
Andrzej_Sosnowiec

Konsultacja i pomoc w założeniu akwarium Sosnowiec Katowice

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

Przyglądam się od dłuższego czasu tej stronie i czytam tematykę w tym zakresie.

Planuje założyć zbiornik 120x60x60 z sumpem w piwnicy.

Zbiornik chcę oprzeć o jak najbardziej naturalne sposoby filtracji

Przewiduje duży sump z plenum i dsb. Całość chcę rozłożyć w czasie i uruchomić przed wakacjami tylko sumpa a po wakacjach część główną.

Prośba o kontakt życzliwej osoby/osób, które pomogłyby mi w wystartowaniu i z kim mógłbym na spokojnie pooglądać i przekonsultować swoje pomysły.

Bardzo dziękuję, jak ktoś z Was znajdzie czas i być może wspomoże choćby wodą na start.

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_Sosnowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Coś więcej powiem o samym projekcie.

Sam zbiornik chciałbym zobić 120x60x60. Samp będzie w trochę innych rozmiarach ale zbliżony wielkościowo do samego akwarium. Chodzi mi wygospodarowanie miejsca na filtracje biologiczną w wartości ok 60% zbiornika.

Na początek chcę uruchomić sam sump by wszystko mogło dojrzeć. Chciałbym wykorzystać głównie skałę syntetyczną z uwagi na ekologię rozwiązania, możliwości aranżacyjne i łatwiejszy start samego akwarium.

Po wakacjach chcę uruchomić akwarium ale jeszcze bez życia by jesienią/wczesną zimą zacząć lokować korale.

Nastawiam się na korale o mniejszych wymaganiach. Chodzi mi głównie o dobrze funkcjonujący ekosystem a nie o uprawę wymagających żyjątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę ze Śląska :)

Projekt widzę przemyslany, fajnie, że startujesz z wiekszym zbiornikiem. Wiekszośc osób zaczyna od małego z lękiem, że cos nie wyjdzie i z "małego" w razie czego łatwiej się wycofac. A potem małe sprawia kłopoty lub połyka bakcyla (lub jedno i drugie, jak u mnie) i zaczyna się zbierac fundusze na cos wiekszego :D

Jak bedziesz już "zalany" to będę mogę Cie wspomóc szczepkami prostych korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :-) Do korali jeszcze trochę. Nie mniej bardzo chętnie skorzystam z Twojej oferty

Zbiornik słodkowodny bardzo mnie przećwiczył w kwestii cierpliwości.

Marzy mi się zbiornik z którego będę się przede wszystkim cieszył a nie koło niego chodził. W akwarystyce słodkowodnej opanowałem to do perfekcji.

W całym projekcie dużo jeszcze u mnie teorii. O wielu rzeczach nie zdecydowałem do końca. Chciałbym u kogoś też zobaczyć jakiś fajnie działający zbiornik nie podtrzymywany całą szafą specyfików.

W akwarystyce słodkowodnej też jest mnóstwo pułapek na w które ludzie wchodzą za namową sprzedawców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czas na projekt sumpa. Dziś chyba urodził mi się ostatecznie w głowie i proszę Was o uwagi.

Sump będę budował w piwnicy ok 3,5 metra poniżej lustra wody w akwarium. Będzie pracował sobie na obiegu wewnętrznym. Planuje uruchomić go zaraz na początku maja po ostatnich konsultacjach praktycznych w przyszłym tygodniu.

Zakupię piasek kwarcowy drobny i zrobię o 13 cm warstwę i zaleję wodą. Wprowadzę makroglony i będzie sobie to wszystko dojrzewać do wakacji. Planuje wsadzić tam z czasem część skały, którą użyje w akwarium. Skałę umieszczę w osobnej komorze.

Refugium i pozostała filtracja będą pracować do siebie równolegle. Duże możliwości przestrzenne dają duże możliwości aranżacji całości.

Po wakacjach będę stawiał zbiornik główny.

Teraz zakupię tylko filtr ROI, pompę celem puszczenia obiegu wewnętrznego sumpa, jakąś cyrkulację, która będzie trochę robić wstecznego prądu w samym refugium nie burząc piasku oraz lampę do oświetlenia. Będzie też już zainstalowana automatyczna dolewka. Całość będę traktował już jako akwarium dbając o podmiany itp.

Co myślicie

post-26840-0-59142200-1461264518_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł dość zacny, co do obiegu w sumpie to jakakolwiek pompa do komory gdzie będzie ostatecznie i wężem na drugi koniec sumpa czyli domyślnie do komory gdzie będzie zrzut wody i wszystko już poleci w kierunku w którym powinno

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Muszę się pochwalić, że na zaproszenie Shellik'a udało mi się rozpoznać akwarium w realu. Oglądałem i pytałem od komina w dół do oświetlenia. Dopytywałem o wszystko. Na spotkaniu była też znana z gadulstwa :-) Nik@.

Naprawdę super spotkanie. Dowiedziałem się mnóstwo rzeczy i udało mi się kilka tematów domknąć i....

MOI DRODZY ZARAZ ZROBIĘ PRZELEW NA ODPIENIACZ MOJEGO AKWARIUM :-)!!!!

Będzie to Shuran 150 od Stani z Hamburga. W ciągu weekendu dokończę projekt sumpa :-)

Rozwiałem swoje wątpliwości. Wracając do wizyty to zostałem przyjęty bardzo serdecznie z ogromną życzliwością i wyrozumiałością co do zadawanych pytań. Shellik to doświadczony akwarysta. Ma prześliczny zbiornik i prowadzony w bardzo rozsądny sposób. Nie ma przerostu techniki, zbyt wielu ryb, za dużo wymagających korali i w ogóle naprawdę super.

Na forum bardzo chciałbym Krzyśkowi i Dominice podziękować za podzielenie się pasją do akwarystyki i obecnej również dziewczynie Krzyśka za opiekę nad moim 5 letnim synem, który jest być może jeszcze bardziej nakręcony na akwarystykę ale nie dał rady wysłuchać tych wszystkich ważnych rzeczy o akwarium.

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_Sosnowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czuje się ekspertem w temacie akwarystyki (jeszcze ;) ) ale popełnionymi przez siebie błędami zawsze chetnie sie podzielę :D

Mnie tez było miło poznac. Czekam na kolejne wiesci o postepach w drodze do spełnienia marzenia :) A kiedy juz nad moim akwarium nastanie jasnośc, to równiez zapraszam do siebie, pokaże Ci, gdzie co spie... psułam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie skorzystam. Za chwilę ja też się będę mógł dzielić swoimi porażkami :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pompę rw8 i 2 szt tunze6015 grzałka 250w atman jak coś to zapraszam na pw

Niezły projekt:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się dołączę. Chętnie pomogę. W razie pytań śmiało pisz na pw i trzymam kciuki za projekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię na forum mam parę zapytań do ciebie 1 to czy jesteś przygotowany , pompa do piwnicy jaka bo chyba nie myślisz o chińskim jebao, żadna nie pociągnie ci takiej wysokości jeśli ma to być na parę lat pracy ciągłej .odpieniacz jaki , policzyłes dobrze wysokość przegród na odpieniacz i pojemność przyjęcia dużej ilości wody z rur , jakie rury chcesz zastosować i pisz otwarcie na forum bo będziesz miał wiele doradców wiele zbędne wydanej kasy ,raz a dobrze wykonane i zrobione zakupy %na lata


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zarażonego solą :) dużo czytaj ,bardzo dużo czytaj,ja nigdy nie miałem styczności z solniczką a kulam się już 4 miesiąc ,forumowicze ci pomogą . każdy sprzęt do kupienia przemyśl 3 razy ,aby 2 raz nie kupować . Nie taki diabeł straszny jak go malują, tylko stosuj się do rad doświadczonych forumowiczów (podstawa) i będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię na forum mam parę zapytań do ciebie 1 to czy jesteś przygotowany , pompa do piwnicy jaka bo chyba nie myślisz o chińskim jebao, żadna nie pociągnie ci takiej wysokości jeśli ma to być na parę lat pracy ciągłej .odpieniacz jaki , policzyłes dobrze wysokość przegród na odpieniacz i pojemność przyjęcia dużej ilości wody z rur , jakie rury chcesz zastosować i pisz otwarcie na forum bo będziesz miał wiele doradców wiele zbędne wydanej kasy ,raz a dobrze wykonane i zrobione zakupy %na lata

Cześć.

Bardzo dziękuję za gotowość podpowiedzenia. Już spieszę odpowiedzieć i bardzo liczę na podpowiedzi :-)

Na ten czas jeszcze jestem w fazie rozpoznawczej. Mam jedynie odpieniacz Shuran 150

Co do pompy to mnie zmartwiłeś bo myślałem o jabao 15000 :-( chcę jak najbardziej zmniejszyć odległość ale wyjdzie ponad 3 m choćby nie wiem co

Co do końcowej projekcji sumpa to chcę to liczyć w ten weekend. Nie mniej w sumpie chce mieć równoległe obiegi dla refugium oraz odpieniacza z ewentualnymi innym elementami. Jak go wyliczę i wyrysuje to wrzucę. Sump chcę mieć 100x80x50 więc powinien zmieścić wodę ze zbiornika 120x60, przy założeniu że odpieniacz musi mieć poziom 24 cm a nie będę go jakoś podnosił do góry

Rury myślałem 25 choć jedna osoba sugerowała mi 32.

Na ten czas jestem bardzo powolny w wydawaniu. Przed wakacjami uruchamiam sump a samo akwarium dopiero po. Daje sobie czas na rozeznanie wielu tematów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w 360L spływ 32 a rewizja i powrót 25. U mnie jest ok, ale pod mocniejszą pompe (a musisz pchnąc wode na 3 metry to i pompka konkretna musi byc), więc może faktycznie 32 bedzie lepsze, trzeba rure do pompy dopasowac. Ale to tylko moje gdybanie, lepiej dopytac tych, co się znają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy do oczek wodnych dają radę i cena zabawna w stosunku do morskich firmowek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś taką używał w solance przez dłuższy czas? A jaką masz na myśli? Myślisz, że nie będzie rdzewieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwile mnie na forum nie było a tu takie komplementy :D

Co do porażek niestety się zdarzają taki urok tego hobby... moją największą było puszczenie w kibel kilkuletniej obsady na własne życzenie :( Ekipa ze 2 tygodnie przeleżała w zamrażalniku bo nie mogłem uwierzyć w to co się stało :p


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.