Skocz do zawartości
jacaga

poleciało pH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

mam pytanie do doświadczonych w chemii forumowiczów - czym może być spowodowany spadek pH z 8,2 do 7,5 gdy wszystkie pozostałe parametry są takie same jak poprzednio mierzone (pół tygodnia temu) :

NH3=0

NO2=0

NO3=0

PO4=0,04

Ca=480

dKH=8

SiO=0,15

Jedyne co się nieznacznie zwiększyło to SiO - wcześniej było 0 teraz jest 0,15 mg/L. Czy taka ilość krzemionki mogłaby być przyczyną (na marginesie w zeszłym tygodniu zafundowałem sobie DSB oparty na piasku kwarcowym - 13 cm grubości)?

Jest jeszcze jedna kwestia - wczoraj wrzuciłem do zbiornika całe życie (2 błazenki dwa kraby i dwa wężowidła) + 20 kg skały zakupionej od Amphipriona - ale to wydaje mi się mniej istotne.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, reaktora nie używam. Nic też w zbiorniku nie zauważyłem odbiegającego od normy (no może xenie maja jakiś przykurcz). Co do osób i pomieszczenia to wszystko jak zwykle - zbiornik stoi w salonie + 4 osoby wokół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz Ph ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy mierzyłem JBLem (świeżo kupiony), potem jeszcze sprawdziłem Serą (ale z serą jest za duży rozjazd - albo ja jestem daltonistą:( bo równie dobrze kolor odpowiadał 8,0 jak i 7,5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL ma przeciez dokladnosc 0,5 jak dobrze pamietam to jak ty tam odczytales 8,2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prosty sposób jeśli kolor w mierzonej próbówce wypada pomiędzy dwoma kolorami z testu to można założyć że jest z pomiedzy tego zakresu - uogólniając - wypośrodkować czyli 8,2 - 8,3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacaga

Z tego co pamietam masz dosc swiezy zbiornik - cos w skale moglo zdechnac i zaczac sie rozkladac. To pierwsza mozliwosc. Zafundowales sobie piasek kwarcowy - przeplukales go dokladnie? ( btw imo z tego piasku kwarcowego moga problemy wyrosnac ) Czy mierzyles o tej samej porze? Niestety ale przy rozjezdzie 0,5 ciezko ocenic dokladnie, nie zawsze barwa posrednia to srednia potencjalnych wynikow. Warto by bylo pozyczyc skadc wykalibrowany phmetr i zbadac dobowa fluktuacje pH. Mam nadzieje ze uda Ci sie rozwiazac problem. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomiary robione za każdym razem o podobnej porze 15:00 - 16:00 tym samym testem.

Przyczyn teoretycznie może być wiele - mogło i coś zdechnąć - ale czy nie wyszłoby na amoniaku i azotanach/ynach?

Mnie najbardziej niepokoi właśnie ów piasek kwarcowy. Nie mam tu wiedzy dlatego pytam czy znane jest zjawisko obniżania pH jeżeli zaczynają wydzielać się ewentualnie krzemiany - jeśli takie występuje?

Co do piasku to kilkakronie go parzyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi PH spadlo nawet do 7,5 w nocy gdy pekla mi membrana w osmozie i wprowadzalem do baniaka wode z 150 µS.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba pomiary wykonywane były po ostatniej podmianie, więc to nie gra roli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacaga

"Jedyne co się nieznacznie zwiększyło to SiO - wcześniej było 0 teraz jest 0,15 mg/L"

Juz chocby z tego powodu oddalbym ten piasek spowrotem dzieciom do piaskownicy:D

Adsorbery Si beda drozsze niz aragonit.

Mysle, ze na skale cos zdechlo i to posrednio wplynelo na wzrost CO2 i spadek pH.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacaga czy biotop zareagował jakoś na wsypanie na takiej ilości piachu kwarcowego (mam na myśli jakieś plagi)? Czy jedynym zauważalnym skutkiem to spadek ph i wzrost krzemianów?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko spadek pH i krzemiany.

Glony brązowe a i owszem miałem na dnie (ponoć naturalny proces dojrzewania skały jako że zbiornik świeży) - chociaż po tym jak wrzuciłem owe dwa pustelniki od @Amphipriona to się z nimi rozprawiły.

No i jak wcześniej napisałem chyba Xeniom coś nie leży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacaga wywal ten piasek w p***u, zjedza Cie okrzemki a poza tym trzymaj sie jednej zasady: skoro cos na rafie jest tak a nie inaczej to bez przyczyny sie tak nie dzieje. Skoro na rafie jest na dnie paiasek aragonitowy to powinnismy miec w akwarium przynajmniej troche tego piasku, ale ARAGONITOWEGO - nie kwarcowego. Podejrzewam ze nie tylko spadlo pH i wzrosly krzemiany, spadek pH moze byc wynikiem reakcji ktorej substratow i produktow nie mierzysz, spadek pH moze byc tylko efektem koncowym takiej reakcji a nie dojdziesz jaka to reakcja: w wodzie morskiej jest ponad 70 roznych pierwiastow i Bog wie ile roznych zwiazkow, wrzucenie piasku kwarcowego musialo miec wplyw na rownowage chemiczna zbiornika.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem dziś po pracy około 18:00 i było 7,9 ???

Co do piasku to jutro go chyba wywalę (ale żal:( ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem DSB w refugium z piasku kwarcowego na piasek koralowy.

Zobaczymy czy zajdą jakies zmiany (dziś pomiar pH też wskazał 7,9)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.