Skocz do zawartości
Radek-sl

Okrzemki czy Dino ?

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko. Tak czy siak powodzenia i dajcie znać jak poszło.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A efekt był na długo? Tzn. ile juz czasu minęło bez nawrotu dino i ile miało akwarium, jak Ci się pojawiło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1 razem w kostce: akwarium miało 2 miesiące, i gdy zwalczyłem dino to minęło 4 miesiące do likwidacji akwarium i dino nie powróciło.

Teraz: Akwarium zalane 11 listopada 2015 pierwsze dojrzewanie minęło do początku stycznia i dino samo przyszło i samo poszło ale pod koniec stycznie dorzuciłem suchej skały co wywołało ponowne dojrzewanie... Dino pojawiło się miesiąc temu, olałem to myśląc, że będzie jak ostatnio ale rozrosło się nieźle i zaczęło włazić na korale więc 2tyg temu ograniczyłem światło, karmienie, podmiany i już dino zniknęło. Teraz zwiększam powoli światełko (postanowiłem bardzo powoli zwiększać, 1% dziennie i powoli wydłużać 3-5min dziennie). Muszę jeszcze powalczyć z no3 bo jakoś skoczyło przez ostatnie 2 tyg z 5 do 50... i mam nadzieję, że więcej nie wróci.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, bo mam właśnie taką sytuacje, akwa ma 2 miesiące, podstawowe dojrzewanie przebiegło w miarę ok, ale pojawiło się teraz dino. I nie wiem czy czekać, aż samo przejdzie czy coś działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie zaszkodzi zredukować białego i kolorowego oświetlenia. Niebieskie zostawić


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 2 tygodni świece tyljo blue

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle tez nad całkowitym zaciemnieniem zbiornika na 48h.

Od 2 tygodni świece tyljo blue

Nie było poprawy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest gorzej

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś z całkowitym zaciemnieniem? Ile ma zbiornik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie to wyglądało tak.

Lampa PS Metis Hyperion R2 2x150w

docelowa moc: white: 0, blue1: 100, blue2: 100, blue3: 100, uv: 50, green: 60, orange: 30, red: 30

do tego świeciły 2x 54w t5 ATI CoralPlus wszystko od 14 do 22

przy dino skróciłem czas z 8h do 6h (16-22) wyłączyłem t5 a lampa led działała następująco: white: 0, blue1: 30, blue2: 30, blue3: 0, uv: 0, green: 0, orange: 0, red: 0


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma 10 miechów , nie Zaciemnie baniaka bo zdechna korale dziś odessalem największe ogniska jutro 4 dzień h2o2

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie dziś ostatnia dawka Dinoxalu leci. Korale zestresowane z lekka, więc nie będę przeginał. 99% już nie mam, a to co zostało to bardzo leciutko brązowy nalocik w dwóch miejscach na piasku. Mam nadzieję że system sobie z tym poradzi. Dziś mija trzeci tydzień bez podmiany. Za godzinę podaję ostatnią dawkę, a jutro adsorbenty i czyścimy wodę z chemii. Zmieniłem też przy okazji oświetlenie. Miałem 2:2 Aktynika i Marine. Teraz będzie 3 Aktyniki i 1 Marine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie zaszkodzi zredukować białego i kolorowego oświetlenia. Niebieskie zostawić

U siebie w 42 litrach - pomogła woda utleniona.

Powiem Ci, że są różne wersje DINO bakterii i każdemu jak widzę co innego pomaga.

W tym dużym akwarium mam dino, ale uparte.

Zmniejszenie karmienia i płukanie - zero efektów

Zaciemnienie zbiornika - zero efektów

Odsysanie - zero efektów, wyłazi nawet mocniej po takim zabiegu

Woda utleniona - hamuje rozwój, ale nie wybija, w małym właśnie woda pomagała.

Cyrkulacja na full - nic nie pomaga, tylko te dino zaczęło być także na skałach.

Chwilowo wysprzątałem całość, lałem większe dawki wody utlenionej, świecą same niebieskie obecnie.

Zamówiłem DinoXal - wszędzie go chwalą, zarówno na niemieckich, jak amerykańskich forach.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 8 dzień H202 - na piachu nic, na skale nic. Zostały gluty na tipach Hystrixa + na ścianie komina pajęczyna


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino na 100% Niestety żadna chemia na to nie działa, a chemiclean chyba nawet pogarsza sprawę.

W pierwszej kolejności odciągaj dziadostwo i lej bakterie. Ja miałem to raz jakieś 3-4 miesiące po założeniu zbiornika. Pomogło dopiero totalne zaciemnienie zbiornika (przykryte kocem) na 3 tygodnie. Koralowce przeżyły, aczkolwiek padlina była kwestią dni - euphyllia miała frędzle na 3 mm :D

Tyle, że ja miałem stan krytyczny, wybór był prosty - dino zabije wszystko na pewno, jak zaciemnię może coś przeżyje. Zacząłbym od ściągania tego i dodania biologii. Jak masz od kogo weź wodę z dojrzałego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde... każdy system jest inny - wielkość ma znaczenie i każdy system sobie poradzi inaczej - u jednych pomaga brak światła u innych utleniona a u innych dino x a u innych po prostu kilka butelek piwa przed szkłem :) - jak już pyta ktoś o rady to niech przynajmniej słucha się tych z podobną pojemnością, o reszcie - najważniejszej nie wspomnę ... czyli: ile..., co..., jakie...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje h2o2 zacząłem to skończę , nie mam stanu krytycznego dino jest tylko na piasku. Nie widzę nowych ognisk

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje h2o2 zacząłem to skończę , nie mam stanu krytycznego dino jest tylko na piasku. Nie widzę nowych ognisk

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Myślę, że jak odciągniesz to nic poza piaskiem nie zaryzykujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odciągam największe ogniska

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak po odciagnieciu? Ja zawsze przed dawałem chemiclean tylko wyjmowałam z obiegu absorbery i działa swietnie nie niszcząc korali. Potem wystarczy tylko podmienić trochę wody i gra. A problem skąd moze byc prosty zazwyczaj albo za duże parametry ? Widać to po glonach na szybie albo z przejedzenia

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przekarmilem baniak teraz już jestem pewien

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie już po kuracji. Wszystko zeszło. Czyszczę wodę z chemii. Zapodałem Matrix Carbon i do filtra wróciły używane wcześniej Purigen Phosguard i Chemi Pure. Teraz boję się czegokolwiek oprócz Biodigest podawać. Mam Aquaforest Component A, B i C, Coral Vits i Reef Booster. Z Boostera na 100% zrezygnuję, bo boję się powrotu plagi w wyniku przekarmienia.

1)Jak sądzicie, czy Coral Vits może się przyczynić do nawrotu, czy też jest bezpieczne? Niby multiwitaminy, ale cholera wie czy Dino ich nie lubi i nie będą sprzyjać rozwojowi. Po prostu nie wiem :(

2)Co z dozowaniem Baru, Stront, metali ciężkich, jodu i fluoru???

Zawsze robiłem tak że podmiana co 3 tygodnie, a po 2 dodawałem co nieco każdego. 1/5 dawki zalecanej do mojego litrażu. Raz że 2 tygodnie od podmiany, a dwa że mam mocny odpieniacz i pewnie coś wywala, więc doszedłem do wniosku że może trzeba i po tych 2 tyg. coś uzupełnić. Niech jakiś "chemik" się wypowie. Proszę.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P1otr

Napisz proszę, jak długo funkcjonuje akwarium, kiedy pojawiło sie dino i ile dni trwała kuracja, czy dawkowałeś dokładanie wg instrukcji?

Edytowane przez fkn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwarium mam od 4 listopada ub.r. Cyrki zaczęły się dziać po zmianie soli na AF Reef Salt, ale jej nie winię. Być może to moja wina (za częste i za obszerne podmiany, przekarmienie? Nie wiem. Naprawdę nie wiem. Biorę winę na siebie, choć nie wydaje mi się bym przeglął w którąś stronę). Po prostu pojawiło się gdzieś w ok. styczeń/luty i w sumie to od tamtej pory traktowałem to jako okrzemki. Nie było tego jakiś tam strasznych ilości. Na piasku głównie oraz na sprzęcie i szybach. Brązowy nalocik. Kuracja Dinoxalem- 8 dawek. Więcej nie mogę, bo korale zestresowane i niestety- nie obyło się bez strat. Dzisiaj rano znalazłem wylinkę krewetki czyszczącej, a obok krewetkę "do góry kołami". Smutek :( Wszystko inne żyje. Krab czerwononogi, sexy shrimps, slimaki ryby, wężowidło, ukwiał, a nawet asterinki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź, powiedz mi tylko proszę jaki duży zbiornik, mniej więcej jaka obsada i system filtracji.

Ps. Przepraszam, że tak wypytuję, ale chciałbym mieć porównanie do mojego zbiornika i sytuacji.

Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.