Skocz do zawartości
shaft

Startuje z FO 63L i mam kilka pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jestem nowy i dotąd zajmowałem sie akwarystyką roslinną. Jednak zauroczyły mnie ostatnio akwaria morskie i planuje załozyc zbiornik FO (fish only) z jednym maksymalnie 2 błazenkami. Jako wystrój bedą skały wapienne. Podłoza prawdopodobnie nie bedzie ewentualnie dam zwir koralowy z juz odpalonego akwa kolegi. Bedzie tez sladowa ilosc zywej skały głownie aby akwa nie było az tak sztuczne i az tak bardzo FO ;] Mysle ze 2 kg beda (wiem ze mało ale to FO wiec wiecej nie potrzeba a lepiej to niz wcale) i mam kilka pytan co do akwa:

1.Czy moge uzyc filtrów wewnetrzych z wkałdem z gąbki (czytąłem ze w FO jest to dozwolone)

2.Jak czesto czyscic wkłady?

3.Jak czeste podmiany robic? oraz w jakich ilosciach

4.Jak czesto karmi sie ryby morskie (dokładnie błazenki)

5.Czy napowietrzac akwarium taką zwykła pompką z kostką lipową?

6.Jak długo powinno swiecic sie oswietlenie

7.Czy pokarmy firmy tropical (płatkowe) nadaja sie dla błazenków? piszą iz sa to ryby wszystkozerne

8.Majac RO, odpieniacz,filtry wewnetrze z wkładem z gabki, i oswietlenie potrzebuja cos wiecej ze strony technicznej(przypominam ze to FO :))

Przepraszam za tyle pytan ale chciałem to jakos razem zwiazac zeby tylu tematów nie zakładac :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shaft watek przenosze do dzialu "Dla nowicjuszy".

A co do twoich pytan... zapraszam do przeszukania forum, tam znajdziesz na pewno wiecej odpowiedzi niz ludzie udziela Ci w tym watku.

Pomysl nad FOWLR.

No i nigdy jednego blazenka, zawsze parka!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie 2kg LR to na początek z powodu jej ceny ale stopniowo bedzie dochodziło zywej skały. Oczywiscie zywa skała bedzie wkładana na miejsce wapienia. Az tak za jakis czas zostanie sama LR. Potem dołoze oswietlenia i pomysle nad jakims ukwialem dla błazenków (wiem ze niestety ukwiał jest kłopotliwy) dojda jakies grzybowce itd W koncu przestanie to byc FO i bedzie FOWLR :(

Sorki za zły dział ale jeszcze nie oswoiłem sie z nowym forum które jest troche inne od wszystkich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedział Aquamaniak tylko 2 błazny nie jeden. Co do ukwiała to jeżeli to FO to nie bedziesz miał kłopotów...tylko postaraj się o dużo światła...myśle że 3 x 24W t5 załatwią sprawe...a jeśli planujesz filtry wewnętrzne z gąbkami to czyśc je jak najczęśćiej ...dla pewności przynajmniej raz dziennie...a co do skały to sie nie wypowiadam...myśle że lepiej odłożyć pare groszy i kupić dobrą skałe bo 2 błazny na 63 l to dość duże obciążenie...

Hmmm..płatki....ja moje błazny kamiłem płatkami...po zmierzeniu PO4 wywaliłem płatki przez okno z 3 piętr a...:)))) troszku mnie poniosło..:(

Zycze powodzenia i tak ajk powiedział kolega wyżej czytaj forum...tu wszystko jest:)

Pozdrawiam


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Shaft!

1.Te fltry wewnetrzne sa dozwolone:)ale niepotrzebne a raczej szkodliwe.

2.Co 2-3 dni.

3.W morskim nie ma normy na nic:), rowniez na podmiany. Beda one zalezaly od tego, jak dobrze twoj odpieniacz i zywa skala wyczyszcza wode. Dla orientacji - ok.10% tygodniowo.

4.Ryby morskie powinno sie karmic 2-3 x dziennie. (czasami i czesciej).

5.Wystarczy silny odpieniacz.

6.Oswietlenie glowne: 8-10 godz. Aktyniczne: 10-12.

7.Nie znam tych pokarmow. Pokarm powinien byc zroznicowany. Blazenki jedza rowniez chetnie mrozonki.

8.Grzalka, pompy cyrkulacyjne, termometr, testy, sol i pewnie 1298751 roznych innych "drobiazgow".

Nigdy nie mysl, ze juz masz wszystko:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam że jeśli na poczatku nie bedzie ukwiała (i nie powinno być bo to wrażliwe zwirzaki) to zastanów się nad jakimś miękasem z dłuuuuuuuugimi polipami dla błaznów, z tego co wiem to z braku ukwiała potrafia zamieszkać np sarcopythonie, choć tu koledzy pisali także o innych koralowcach - zawsze to jakaś namiastka dla nich, a dla Ciebie "wskaźnik" wody - po nim bedzie lepiej widać niż po rybkach.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jalos

Tez o tym myslalem. Ale wiesz jak to jest. Przy zakladaniu to sie nazywa FO, po chwili sie informuje o "blazenkach" i o pasujacym koralu. A te sa juz bardziej wymagajace niz jakies grzybki itp (opisal to tez Qbab). I w koncu wychodzi na to, ze w tym "FO" musza byc takie same warunki jak w rafowym. A wszystko dlatego, bo kazde dziecko chce miec "blazenka".:)

Zdaje sie, ze jedynie Harnas ma rafowe. Dla innych, ktorzy chca miec FO i "tylko" jeden ukwial lepiej odpowiadac jakby zakladali "normalne" akwarium i tylko z nazwy podaja "FO" bo licza na to, ze jak nie bedzie korali to uprawa bedzie latwiejsza. I tak by bylo, gdyby nie ten jeden ukwial dla blazenkow.......:(

A bez ukwialu nie ma sensu trzymac blazenkow.

Moim zdaniem do FO blazenki sie nie nadaja.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pozatym FO w 63 litrach,za duzo to tu nie wsadzi.I z mala iloscia zywej skaly to tez moze byc kiepsko.Ewentualnie filtr biologiczny +odpieniacz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani: w takim przypadku się zgadzam, tylko trzeba by poinformować kolegę, że to już nie FO tylko REEF się z tego robi :(


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jalos

Na poczatku to duzo osob zaklada "FO". W drugim poscie pytaja o oswietlenie dla ukwialu.:(

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moj kolega ma sklep zoologiczny i po premierze filmu Gdzie jest Nemo ludzie przychodzili do sklepu i gapili sie na akwa slodkowodne i pytali sie czy jest taka rybka Nemo.:(


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto zrobić akwa dla błazenków. 63 litry dla parki wystarczą. Oto moja rada:

1. zbiorniczek typowy z tyłu czarne albo niebieskie tło z plexi

2. Miniflotor w środku, moze być inny na kostke, polecem DIY chodzą zdecysowanie lepiej, zapytaj u Sierwieja albo Barty

3. Aquaclear Hagena (kaskada) najlepiej jak największa i do środka np Ehfisubstrat Ehaima z jakąś włójniną do mechanicznego czyszczenia, chociaż można w nim zrobić też mini refugium (bardzo popularne w USA)

4. 5-6 kg LR najlepiej z dojrzałego akwa bo tańsze i błazenki będą zdrowe, nie lubią świeżych baniaków.

5. 2 x T5 24W aquastar i coralstar Sylwanii podłączone do przepalonych żarówek energooszcz. np. 21W.

6. 2 pompki aquaEl 650l/h

7. korale skórzaste, grzybli i zooantusy ile wlezie i będzie ok.

8. parka a. ocellaris lub percula - inne nie wejdą

pozdrawiam

Tomek


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Młot -Kwidzyn ale to juz nie jest FO,a kolega @shaft to chyba nie bardzo sie poprostu orientowal co to jest akwarium FO i pomylil je z błazenkarium.Bo mysle ze właśnie o takie akwa mu chodzilo.Pozdrawiam Peniek. Sam nie wiem czy sobie takiego zestawu nie załoze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shaft pisal wczesniej ze z biegiem czasu bedzie dokladal korale tak wiec szybko z FO zrobi rafowe :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.