Skocz do zawartości
Gość

"Modyfikacja" mojego RO+DI

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam. Planuję dodać adsorber silikatów, bo robię cuda w akwarium, a okrzemki jak były- tak są. Podejrzewam że dodaję je (krzemiany) codziennie wraz z uzupełnianą wodą. Prefiltr 5 mikronów zakładam nowy- sznurkowy. Dokładam 1 mikron z nowym korpusem przed membranę. Filtr węglowy też zakładam nowy. Nowa żywica MB20- owszem, też. W sumie 4 miesiące- już czas na wymianę i przy okazji modyfikację. Zamówiłem też jeszcze jeden dodatkowy korpus na adsorber silikatów. Wpakuję tam jakąś Serę czy coś tak dla pewności. Gdzie go dać? Przez żywicą, czy na samym końcu tego "łańcuszka"? Skłaniam się by dać go na końcu, ale może niech ktoś mądrzejszy się wypowie....

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam przed żywicą , miałem na końcu , ale TDS nie pokazywał magicznych trzech zer.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mój i bez modyfikacji pokazuje 000, ale... w ten sposób będę miał pewność że nie dostarczam z dolewaną wodą krzemianów. A tak potrafi się dziać i dzieje często z tego co mi się obiło o uszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Aha. W związku z zamiarem włożenia na wszelki wypadek porcji Sera Silicate Clear do dodatkowego korpusu mam pytanie: Czy nie zaszkodzi jej używanie raz na jakiś czas? Odpalam filtr raz na 2-3 dni, robię kilka litrów wody i stoi "bezrobotny"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze weź trochę wody po RODI i idź do sklepu albo znajomego który ma test na krzemiany.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po pierwsze weź trochę wody po RODI i idź do sklepu albo znajomego który ma test na krzemiany.

Do sklepu mam 85km, a znajomego z testami nie posiadam. W sumie to mógłbym zamówić przez neta i pewnie tak zrobię za jakiś czas, ale filtr składam na nowo (modyfikuję) już dziś, więc każda rada była by mile widziana. Szczególnie ta odnośnie Sery SIlicate Clear. Mogę w sumię ją sobie odpuścić i dać w ostatni korpus drugą żywicę. Też rozważałem taką opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na TDSie masz 000 to znaczy,że żywica działa poprawnie i dołożenie kolejnego korpusu z żywicą chyba niewiele zmieni bo problem nie jest w wydajności żywicy tylko w tym,że nie adsorbuje ona czegoś co odpowiada za wysyp okrzemków o ile to są okrzemki a nie inne świństwo typu jakaś odmiana dino lub czegś podobnego. Wracając do adsorbera to ja bym go dał na końcu łańcuszka albo bezpośrednio do sumpa/panelu/kaskady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie tylko czy adsorber oczyści wodę za jednym podejściem

czemu nie wpakujesz woreczka do sumpa .. czy co tam masz ?

żywicy nie wywalaj a dodaj nowy korpus - ta używana jeszcze coś wyciągnie a nowa załatwi sprawę

jak nowa pokaże 001 to ją dasz jako pierwszą a nową do drugiej puchy

gdzieś tu na forum było info że ponoć mambrana 50-tka załatwia sprawę krzemianów - nie wiem nie sprawdzałem

bo pomimo wrzucenia do kaskady Sery- nie znikają.

no chyba że to nie działa ... nie było tematu

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam 000, ale gdzieś wyczytałem że pomimo takiego wyniku krzemiany mogą w wodzie być. TDS mam długopisowy, ale raczej sprawny. Przed chwilą z udojonej wczoraj wody wskazał mi 000, a po dodaniu JEDNEGO ziarnka soli, może 0.5mmx0.5mm wskazywał 004ppm w ok. 100ml wody. Okrzemki na 200%. Żadne dino, cyjano etc. Strombus je wcina aż miło, ale mam obawy że dodaję krzemiany regularnie wraz z udojoną wodą, bo pomimo wrzucenia do kaskady Sery- nie znikają. Rano- piach czysty jak łza. Pod wieczór brązowy. I tak na okrągło od miesiąca. Prefiltr i wkład węglowy w RO+DI mam dość stare, bo 5 miesięcy, więc nie ma rady- wymieniam oba, dokładam 1mikron i nową żywicę. Przynajmniej wyeliminuję ten element. Zbliży mnie to do poznania "prawdy" :)Tak jak już pisałem- może jeszcze dorzucę zasobnik z Silicate Clear, ale nie jestem pewien czy używanie go sporadycznie, tzn raz na 2-3 dni nie będzie miało wpływu na jego funkcjonowanie.No nic, zaryzykuję i w ostatnim dodatkowo- dokupionym pojemniku dam Serę. Najwyżej za jakiś czas wywalę jak się nie sprawdzi i dam drugą żywicę. Chyba to rozsądne wyjście... Przy okazji- test na krzemiany od JBL czy Salifert? Który lepszy?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo co ty, ja jednak do tej pory wogóle nie wymieniałem prefiltrów , a maja juz 10 miesięcy, po prostu doradcy mówili jesli tds ma 000 to nie trzeba, ot i mam co chiałem rano piasek biały wieczorem rdzawy, dziś wymieniam prefiltry i dokładam 1mikron, może jak zmienisz wkładyto wystarczy i nie będzie ci potrzeba sera.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wymieniałem prefiltrów , a maja juz 10 miesięcy, po prostu doradcy mówili jesli tds ma 000 to nie trzeba

bzdura - zwłaszcza węgiel - wymieniasz co pół roku albo ryzykujesz uszkodzenie membrany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem :) , nowe wkłady trochę "przeplukac" czy od razu woda do użycia ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Silvia moje RO ma już jakieś 2 lata i nic nie wymieniłem. Co prawda wody tygodniowo jakieś 10l ale to zawsze długi czas eksploatacji. Przed DI mam 25us po DI 0us.

Radek węgiel tylko przed membraną trzeba przepłukać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

węgiel należy przepłukać (ten prasowany też - tak dla spokojności)

Krzysztof .. przecież to nie są jakieś kosmiczne koszta - ja wolę wydać kilka/naście zł co pół roku niż wymieniać membranę

i założę się że do 72l (tyle masz wpisane) potrzeba więcej niż 10l tygodniowo - chyba że na same dolewki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Modyfikacja stała się ciałem. Teraz mój filtr składa się z 5 mikronów prefiltr, potem węgiel, następnie 1 mikron, membrana i dwie puszki żywicy MB20. Silicate Clear od Sery nie pakowałem do ostatniego kubła, dałem drugą żywicę. Od dziś wymieniam wszystko oprócz membrany co 2.5 miesiąca, bez względu na "przebieg". Howgh. :) Przynajmnie będę miał pewność że z wodą nie wprowadzam fosforanów czy silikatów. Jeden problem- wyeliminowany. Po membranie mam 5, po pierwszej żywicy 000. Mimo wszystko zapodałem drugą, by kubeł nie leżał w szafce. Na coś musi się przydać skoro nie dałem tam adsorbera silikatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr i ja tak samo max 3 miechy , zastanawiam się czy dołożyć drugi kubeł zywicy

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotr i ja tak samo max 3 miechy , zastanawiam się czy dołożyć drugi kubeł zywicy

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Z Serą to chyba trochę niewypał, bo pomimo płukania jej 10x w wodzie RO+DI, po poruszeniu naczyniem w którym się znajdowała, TDS pokazuje u mnie 008. Nie dałem jej do ostatniego kubła żeby mieć kontrolę stanu prefiltrów/żywicy i niezafałszowane wyniki wody. Wrzucę do kaskady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica na sam koniec, inaczej do wymiany co 100 litrów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie głupie pytanie.

Mam tzw RO3, jeden filtr wstępny, wegiel i membranę. Na razie podmian nie robię, ale po lekturze tematu zdecydowałem się dołożyć jeden prefiltr tak żeby mieć te 5 i 1 mikron. Oczywiście muszę też dołożyć żywice. Pytanie tylko w co to upakowac?

Czy można kupić takie "naboje"jak w oryginalnym filtrze czy jakiś inne? Trochę się próbowałem rozejrzeć na Alle...to ale nic tam w ofercie nie rzuciło mi się w oczy.

Rozjaśni ktoś ten temat?

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez Samoogon (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki :) ten pół litra żywicy wystarczy?

A na dodatkowy prefiltr?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kupujesz sobie coś takiego: (2 sztuki- jedna na dodatkowy prefiltr 1 mikron, a druga sztuka na dodatkową żywicę)

http://allegro.pl/ko...5074236879.html

w komplecie masz 2 wkręcane kolanka z szybkozłączkami na drugim końcu (potrzebujesz taśmę teflonową dla pewności połączenia

Następnie coś takiego (1 sztuka- na żywicę):

http://allegro.pl/po...5065480575.html

Potem jeszcze z metr wężyka:

http://allegro.pl/we...5907164014.html

1 litr żywicy (mówią że MB20 jest lepsza niż MB400):

http://allegro.pl/zy...5065153272.html

No i jeszcze trochę wazeliny do uszczelki

Zaworki zamykające etc- wedle uznania. Ja mam takie:

http://allegro.pl/za...5065297312.html

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zaworki kupiłem ostatnio Gardena 2 sztuki za 14zł - w Castoramie - dział ogród .. linia kroplująca - czy jakoś tak

b3e3b3217097cd4c216ce276f3e8a46a.jpg

pasuje do wężyka RO idealnie a te blaszki można zdjąć

w leroymerlin (teraz patrzę) są poniżej 10zł i też 2 sztuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie teraz już nie będzie problemów. Po wypłacie muszę załatwić tę sprawę. Zaworki się przydają bo potrzebuje jeszcze wodę do słodkiego.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.