Skocz do zawartości
piorek

(Przy)morskie 54l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Wczoraj wystartowałem ze swoim pierwszym akwarium morskim:

  • Akwarium 60x30x30 OW - 54 L
  • Kaskada FZN3 wypełniona mieszanką pokruszonej żywej skały oraz matrixa
  • Cyrkulacja - koralina nano 1600
  • Oświetlenie 2x24W T5 ATI Koral Plus, ATI Actinic
  • Żywa skała - 5,5kg
  • Żywy piasek - 4,5kg
  • Woda z działającego zbiornika

Dodatkowo dodałem bakterie Microbe lift special blend.

DSC 0054

W filtrze oprócz mediów filtracyjnych znajduje się termometr oraz wata, która planuję usunąć za parę dni. Druga komora czeka na odpieniacz, ale niestety Resuny zniknęły z rynku. Wiecie może czy jakiś inny odpieniacz mieści sie w FZN3?


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieścić możesz jeszcze "odpieniacz strzykawkowy" (konstrukcja zrób to sam, na kostkę lipową i brzęczyk, google szybko powie ci o co chodzi).

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy położyłeś skałę na piasek? Bo jeżeli tak radzę przemyśleć ustawienie póki jest czas. Zwłaszcza jak planujesz jej jeszcze dołożyć.

Generalnie powinno się najpierw kłaść skałę a do tego piasek (którego masz całkiem sporo). No i jeżeli to żywa skała to lepiej byłoby dać samą skałę i odczekać trochę, bo sporo syfu się z niej uwalnia i w tym przypadku zabrudzi piach.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała leży na szybie, piasek dodawałem później. Co do przedmuchania- również się nad tym zastanawiałem, ale w sklepie poinformowano mnie, że skała już kilka dni się u nich oczyszczała. Zdecydowałem się więc włożyć wszystko jednocześnie, aby uniknać "burzy piaskowej" przy dosypywaniu. Teraz faktycznie pojawia się trochę syfu, ale staram się go usuwać na bieżaco. Przynajmniej mogę czymś się zajać w "ciężkim" okresie dojrzewania ;-)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za linka. Jutro rano do nich zadzwonie, zeby sprawdzic czy faktycznie jest dostepny.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 8

Po trzech dniach od zalania szyby i piasek pokryły się zielonym nalotem:

DSC 0056

DSC 0058

Po wyczyszczeniu szyb woda zrobiła się mętna, a nalot powrócił po kilku godzinach.

Skały powoli zabarwiają się na brązowo. Pomimo codziennych obserwacji nie udało mi się wypatrzyć żadnego życia.

Po tygodniu piasek zmienił zabarwienie z zielonego na brązowy:

DSC 0089

Zrobiłem też pierwsze testy:

temp: 25

Dens:1024

PH: 7.7

KH: 7.7

NO3:40

Niestety okazało się że w teście na PO4 (salifert) brakuje łyżeczki miarowej. Czy jest ona taka sama jak w NO3?

Jeśli nie, będę musiał go w przyszłym tygodniu zareklamować.

Na skale pojawiły się pierwsze zielone "odnóżki":

DSC 0060

(przepraszam za jakość zdjęcia, ale lepszego nie udało mi się zrobić)

Ponieważ minął już tydzień dodałem następna porcję bakterii, oraz wydłużyłem czas świecenia o godzinę (do 7godzin).

Szyby nadal pokrywają się zielonym nalotem, więc muszę je czyścic kilka razy dziennie.


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na baniak nie padają bezpośrednio promienie słońca? Czy nie jest on napirzeciwko okna?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, stoi daleko od okna w pokoju od północnej strony. Poza tym przez ostatnie dni w Trójmieście słońca raczej mało, a zielony nalot niestety nie ustępuje- a nawet mam wrażenie, że jest go coraz więcej.

Dzisiaj ponownie wykonałem testy.

Dzień 11:

temp: 25

Dens:1024

PH: 8.1

KH: 7.7

NO2: 0

NO3:40

PO4: 0.01


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 14

Minął drugi tydzień dojrzewania. Liczyłem że NO3 zacznie powoli spadać, ale okazało się że wzrosło do 50. PH również nie zachwyca.

Dzisiejsze parametry:

temp: 25

Dens:1024

PH: 7.7

KH: 7.0

NO2: 0

NO3:50

PO4: 0.01

Z dobrych informacji - nalot na szybach jakby mniejszy. Nadal muszę czyścić go codziennie, ale przynajmniej widać co jest w środku.

Korci mnie żeby kupić już ekipę sprzątającą, ale postaram się jeszcze trochę wytrzymać.

Odpieniacza nie udało mi się kupić. Wprawdzie w kilku sklepach jest widoczny w ofercie, ale po kontakcie telefonicznym okazuje się że nie maja go na stanie, a dystrybutor ma dostarczyć najwcześniej za miesiąc. Tak że jeśli ktoś ma na zbyciu resuna sk-300, to proszę o kontakt.


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 22

W akwarium niewiele się dzieje. Zielony nalot minął zupełnie. Po ostatnim czyszczeniu około tydzień temu już się nie powtórzył.

Parametry:

temp: 25

Dens:1024

PH: 7.8

KH: 7.3

NO2: 0

NO3: 50

PO4: 0.07

Martwi mnie wysoki poziom azotanów. A może nie sam poziom, który przy dojrzewaniu może mieć taka wartość, ale brak tendencji zniżkowej.

Kilka zdjęć z dzisiaj:

DSC 0095

DSC 0096

DSC 0100


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 29

W akwarium pojawiła się następna plaga. Wydaje mi sie że to cyjano (proszę o pomoc w identyfikacji):

DSC 0102

Martwią mnie też parametry. NO3 zatrzymało się na granicy 50 i od kilku tygodni nie chce spaść. Wiem że to okres dojrzewania i należy cierpliwie czekać, ale czy przy PO4=0 jest szansa na poprawę? (zwłaszcza że nie robię podmian i nie mam czego karmić)

Parametry:

temp: 25

Dens:1024

PH: 8

KH: 7.0

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 50

PO4: 0

Od piątku dzięki koledze ze Słupska (pozdrawiam jeśli to czytasz :-) ) mam już odpieniacz -Resun sk-300.

Włożyłem go do koszyka od filtra, bo bez niego kaskada głośno buczała. Niestety przy tym ustawieniu poziom wody był sporo niżej niż wartość minimalna zaznaczona na obudowie odpieniacza. Obłożyłem go więc włókniną, aby nieco spiętrzyć wodę. Po uruchomieniu wewnątrz pojawiła się drobna piana, ale nie dolatywała do kubka. Trochę zniechęcony zacząłem przeglądać archiwum grupy, żeby zobaczyć jak powinienem go ustawić. I tu niespodzianka. Gdy po godzinie zajrzałem do akwarium w kubełku było już sporo piany i około 0.5 cm wody. Zmieniłem więc ustawienia, żeby piana była bardziej sucha. Nie wiem czy to normalne, ale teraz odpieniacz działa jakby falami. Przez pewien czas piana trafia do kubka. później jest przerwa i znów zaczyna pienić.

Trochę się rozpisałem, ale długo nie mogłem nigdzie zdobyć tego odpieniacza, więc cieszę się że jest krok w dobrym kierunku.

Jakiś czas temu dokupiłem również oświetlenie nocne, ale na razie go nie używam, bo nie mam dla kogo :-).

Ponieważ w akwarium mam glony nie zwiększałem w tym tygodniu czasu świecenia (świecę 9 godzin). Czekam aż sytuacja się unormuje.

DSC 0106


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ekipą jeszcze poczekam. Obawiam się że przy takich azotanach nie będzie miała dobrych warunków.

NO3 bez zmian (50). PO4 niewykrywalne.

Brązowe glony nadal się rozwijają. Obecnie pokrywają już prawie całe dno. Nie widzę pęcherzyków powietrza, wiec myślę że to cyjano.

Zdecydowałem się dzisiaj na pierwszą podmianę wody- 5l i wyłączenie światła na kilka dni. Zobaczę jaki będzie to miało wpływ na parametry (i glony).

Szukałem rozwiązań na forum, ale zazwyczaj tego typu problemy dotyczą zbiorników dłużej działających z bogatszą obsadą......

Jeśli nadal nic się nie ruszy to rozważam jeszcze wódkę (0,5ml), aby podbić trochę PO4 - chociaż mówiąc szczerze wolałbym uniknąć chemii na samym początku.

A może ktoś ma jakiś pomysł???


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo testy na PO4 są niemiarodajne. Ale jeżeli ich nie wykrywasz swoim testem i nie masz nic w baniaku możesz sypnąć trochę suchego pokarmu w celu podbicia PO4 i obserwuj co się dzieje.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz. Nie przyszło mi do głowy, żeby karmić puste akwarium :smiling:. Ale to bardziej naturalne niż wódka.


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 37

Azotany zaczęły spadać. Tak jak radził Krzysiek, dwa razy dziennie zacząłem sypać do akwarium odrobinę karmy. Dodaje również 0,5ml. W piątek przed drugą podmianą parametry wynosiły:

temp: 25

Dens:1024

PH: 7.9

KH: 7.3

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 35

PO4: 0

W niedziele NO3 spadło do 25. Zdecydowałem się więc na wpuszczenie pierwszych czyścicieli. Do akwarium trafiły:

2x strombus luchuanus,

DSC 0116

1x trochus radiatus:

DSC 0109

i 1x tectus fenestratus

DSC 0112

Ślimaki pracowicie oczyszczają skałę. Zwłaszcza na strombusy można patrzeć godzinami, gdy wyciągają swojej trąby przeszukując piasek w poszukiwaniu czegoś dobrego.

Do ekipy planuję jeszcze nassariusa, żeby przekopywał piasek i jakiegoś krabika. Mam już nawet jednego na oku. Przeglądając relację kol. Iluzjonisty spodobał mi się ciliopagurus strigatus. Niestety nie ma go w obu 3miejskich sklepach. Muszę poszukać w sieci - może będzie dostępny wysyłkowo.

Zaczynam też już planować dalszą obsadę. Kusi mnie ukwiał. Myślę że jeśli bym się zdecydował, to od niego należy zacząć - miałby okazję połazić po akwarium w poszukiwaniu miejsca nie parząc przy tym innych korali. Z drugiej strony, czytając inne relacje boje się że wciśnie się do filtra lub cyrkulatora......Sam niewiem. Poradzicie coś?


f92c7df4dd32cf8f9991108ecf5d3467u1330a1167.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada. Jak tam rafka się kręci ? Zastanawiam się nad odpaleniem czegoś podobnego w trakcie jak przygotowuje się do przeprowadzki i odpalenia 400l. Jak się tobie sprawuje resun sk 300 w tej kaskadzie?

Edytowane przez wassilllo (wyświetl historię edycji)

..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.