Skocz do zawartości
dziara1985

Akwarium 1820L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na wstępie chciałbym powiedzieć ze właśnie likwiduje obsadę w swoim akwarium o wymiarach 260x100x70 z płaszczakami słodkowodnymi i chce spróbować swoich sil w akwarystyce morskiej. Wiem ze zaraz będą pewnie glosy abym zaczął od czegoś mniejszego ale nie ma na to szans ponieważ nie chce stawiać kolejnego zbiornika. Chce na początek zrobić coś w rodzaju wysokiej wyspy na samym środku szerokości ok 80-100cm a po bokach pustka. Moje pytanie brzmi jakie musiało by być oświetlenie do niej aby otrzymać korale miękkie oraz lpsy. Najlepiej punktowe tak by puste boki były niedoświetlone. Chciałbym zaoszczędzić na kosztach utrzymania takiego akwarium zanim nie zdobędę odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego tez obsada będzie mala jeśli chodzi o ryby i koralowce również mniej wymagające. Kolejne pytanie to ilość podmienianej wody ? Jak myślicie jak często i ile trzeba będzie podmienić w miesiącu ? Ile soli na to będzie potrzeba ? Czy przez mala obsadę i w 70 % puste akwarium woda będzie stabilniejsza i mniejsze będą koszta ? Proszę o pomoc bo chce zobaczyć czy mój pomysł ma sens. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś o sumpie ? , odpieniacz i inne sprawy ?

soli 72kg :) i nie zostaje na podmiane

Oswietlenia może na chipach led np 8x50w

Jak dla mnie przy takim litrarzu i małej obsadzie to podmiana 3-4 tyg ? tymbardziej ze sps nie ma narazie . ale niech sie ktoś z takim litrarzem wypowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś o sumpie ? , odpieniacz i inne sprawy ?

soli 72kg :) i nie zostaje na podmiane

Oswietlenia może na chipach led np 8x50w

Jak dla mnie przy takim litrarzu i małej obsadzie to podmiana 3-4 tyg ? tymbardziej ze sps nie ma narazie . ale niech sie ktoś z takim litrarzem wypowie

Mam dwa sumpy jednej 200L drugi 400L także któryś z nich przerobie. Kosztow założenia się nie boje a jedynie utrzymania :) Stad tez będzie minimalizm w koralach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens głęboki to ma, nauki jednak przed Tobą dużo młody padawanie :) (jak mawiał mistrz Yoda).

Na początku powiedz czy zbiornik ma komin bądź jakieś przelewy, jak do tej pory była rozwiązana filtracja i jak chcesz dalej to ciągnąć ?

Boki oświetlić jednak przydało by się, ot, choćby zestaw (żeby było tanio, 6 x 54 W - lub inne), tak by w parach świeciły na całej długości, zaś nad środkiem albo ledy w chipach, albo hqi. Wtedy na środku wstawisz wyspę z twardzielami, a na bokach małę wysepki z jakąś eufilią czy ksenią choćby. Wtedy aż się prosił by quadri i para błazenków plus zółtek, hepatus i borsuk. Krewetki i kraby też dodadzą życia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymanie kilku i kilkunastu korali nie ma praktycznie wpływu na koszty utrzymania, ma wpływ ich rodzaj. Gdzieś na forum był temat dotyczący kosztów utrzymania. Jeśli dobrze pamiętam to oscylował wokół 0,5 - 1,5 zł/litr/miesiąc. Przy najprostszych koralach głównym kosztem będzie prąd i sól. Policz sobie: oświetlenie, jeśli dasz ledy to minimum to będzie powiedzmy 500W, grzałki- 1000W, pompa obiegowa 40W, odpieniacz drugie 40W. Tak więc lekko licząc ciągłe zużycie to około 600W a czasowo 1600W. Sól- podmiany raz na 2 tygodnie, powiedzmy 100 litrow (bardzo skromnie), zużycie soli około 4-5 kg, w miesiącu ok.9 kg, czyli lekko stówa.

Powyższe napisane bardzo oględnie a tak z praktyki- akwa 200 litrów z sumpem 80 litrów, najprostsze życie, oświetlenie led- koszt miesięczny ok. 220 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli lampa ma oswietlac jedynie srodkowa wyspe, to moze HQI 2 x 250 lub 2 x 400 W ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens głęboki to ma, nauki jednak przed Tobą dużo młody padawanie :) (jak mawiał mistrz Yoda).

Na początku powiedz czy zbiornik ma komin bądź jakieś przelewy, jak do tej pory była rozwiązana filtracja i jak chcesz dalej to ciągnąć ?

Boki oświetlić jednak przydało by się, ot, choćby zestaw (żeby było tanio, 6 x 54 W - lub inne), tak by w parach świeciły na całej długości, zaś nad środkiem albo ledy w chipach, albo hqi. Wtedy na środku wstawisz wyspę z twardzielami, a na bokach małę wysepki z jakąś eufilią czy ksenią choćby. Wtedy aż się prosił by quadri i para błazenków plus zółtek, hepatus i borsuk. Krewetki i kraby też dodadzą życia.

Tak w zbiorniku jest komin i dwa sumpy :) nie wiesz moze czy jakis podobny projekt mozna zobaczyc gdzies na necie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze fish only i bedzie po taniości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej w akwarystyce morskiej podobaja mi sie koralowce takze FO nie wchodzi w gre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szykuj sie na koszty;) zwlaszcza jakk Ci sie patyki podobaja czyli sps

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szykuj sie na koszty;) zwlaszcza jakk Ci sie patyki podobaja czyli sps

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

będę celował tylko w miękkie i lpsy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem to w ten sposób,ale teraz jest zacięcie troche glony wywaliło niepodmieniam wody i leje wódeczke a oto mój ala aquascaping heh poglądowo dla kolegi może skorzystasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.