Skocz do zawartości
kkriss

Prosba o ocene skaly

Rekomendowane odpowiedzi

akwarium 150x60x60 skaly jest 100kg z tym ze z tylu akwa wykonany jest stelaz na ktorym ukladalem skale


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100kg na 540L hm... nie wyglada to zle, znaczy skala jest chyba rzeczywiscie dosc porowata. Przypomina mi sie od razu jak uzytkownikowi CzarneSlonca zaproponowano w jakies hurtowni skale w ilosci 1/3 objetosci baniaka, bodaj proponowali polowe tego co jest na zdjeciu - 50kg do 140L baniaka :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua może masz rację i wszystko z tą skałą będzie OK. Ja miałem z tego samego "sortu" co Kraszan w swoim nowym zbiorniku i wszystkim życzę takiej skały dostępnej od ręki w sklepach. Postaram się wstawić jutro jakieś fotki po 3 miesiącach od wsadzenia.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze zeby w srodku skaly wszystko bylo o.k. To czy z niej cos wyrosnie, czy nie, nie ma znaczenia.

Wiem, ze Ci to nie bedzie pasowac co teraz powiem - dalbym jej o polowe mniej:) Mimo jakiegos stelaza jaki dokladnie ukryles troche przypomina to Chinski Mur.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie to jest kwestia gustu. Co do ulozenia skaly to prawde powiedziawszy wczoraj bylem bardzo zmeczony i nie dalem rady juz tego lepiej poukladac. Jesli uznam ze faktycznie jest jej za duzo to wyjme stelaz i optycznie sie zmniejszy. A co do jakosci to sam nie wiem co o tym myslec. Moim zdaniem jest to ozywiona skala o czym nie zostalem poinformowany przez sprzedawce i w zwiazku z tym czuje pewny dyskomfort. Sam nie znam sie na tym za bardzo zeby ocenic jej jakosc dlatego wlasnie poprosilem bardziej doswiadczonych kolegow o wyrazenie swojej opini.


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Kkriss

Więc też nie jestem znawcą skałki ale mogę powiedzieć że wygląda średnio jak za tę cene

Ja kupowałem Tonga za chyba 43-45 zł (już nie pamiętam )

Oraz taka najzwyklejsza za chyba 32-33 zł

od początku było widać że to co kupiłęm na początku było średniej jakości (bez większych rewelacji) Było kilka kawałków bardzo lekkich oraz kilka brylastych

troszke żecia wyszło z tej skałki

Tu masz fotki z pierwszych skałek

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=2902

oraz http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=2903

Ale potem tak jak pisałem kupiłem 4 kg Tonga było tam naprawdę sporo życia od początku

1144-skala 4kg akwarium 1h.jpg

1144-grzybki skala 20h.jpg

1144-zblizenie 2.jpg

1144-grzybki 20h.jpg

To jest właśnie jakość skały (naprawdę sporo życia wyszło

A to już akwarium po dodaniu skały jaką zakupiłęm w AM sam własno ręcznie to co wybrałem i tu skała za 32 zł i dużo życia a nawet modliszkowa sie z tego trafiła :(

1144-144l z piaskiem duze.jpg

1144-jakies cos biale 144l.jpg

1144-zoanthus 144l kolonia.jpg

1144-przyblizenie skaly 144l.jpg

Dziś jak zaglądam wieczorkiem to jest tyle robactwa że szok.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kkris

Tylko sie nie przejmuj. Prawdopodobnie ta skala ma w srodku bakterie i to wlasnie dla nich te skale kupiles. Bedzie dobrze!:(

Jesli chodzi o ulozenie skaly to jest to kazdego z nas indywidualna sprawa. Mnie osobiscie bardziej podoba sie takie ulozenie, gdzie sa luki, jaskinie, kolumny ktore ryby moga oplywac dookola. Moze wystarczy gdybys wyjal ze srodka kilka kamieni i to rozluznil? Zauwaz, ze korale (ktore sie rozrosna) tez kupisz na skale i sie zrobi malo miejsca. Nie musisz miec juz w pierwszym roku calkiem wypelnionego zbiornika.

Ponadto pomysl o czyszczeniu szyb. Tam musi byc dobre kilkanascie cm. wolnego miejsca miedzy szyba i skala (przede wszystkim z przodu).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co się nastawiacie, że coś wyrosnie, wyjdzie ze skały - z doświadczenia wiem, że nieraz lepiej żeby nic nie wyszło ani nie wyrosło :(

To co bedziesz chciał mieć to sobie kupisz, a skała ma załatwić filtrację, i wystarczy jak będzie porowata (jak juz koledzy pisali )


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zdradzisz tajemnice gdzie ja kupiles?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze powiem. Skala zostala zakupiona w reefshopie. Nie to zebym narzekal poprostu chce wiedziec co mam.


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo planuje bardzo duzo koralowcow a ryby tylko dodatkiem


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kkriss :

No bo planuje bardzo duzo koralowcow a ryby tylko dodatkiem

Apetyt rosnie w miare jedzenia :(:D:D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje ale ja wychodze z zalozenia, ze lepiej miec wiecej niz mn iej. Zawsze czesc mozna przeniesc do refugium, do sumpa, zrobic prezent koledze :(


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wszyscy mysla, ze skala musi miec duzo zycia, w sensie jakies badziewne glony czy szczepki niewiadomo czego? z czasem wiecej z nimi klopotu. dla mnie dobra skala to taka, ktora jest zywa - czuc po zapachu, porowata, nawet nie musi byc rozowa. Pamietam jak kiedys w akwariusie kupilismy z kumplem kilka kawalkow skaly - wygladala "strasznie" czyli zero zycia, zero rozowych glonow, ale ewidentnie byla to zywa skala. teraz to najladniejsze kawalki w akwarium. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, tylko nie "badziewne glony", niektore sa przepiekne :( Ale poza tym zgadzam sie z Toba w 100%.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kto by sie spodziewal, poczatki tego watku bardzo mnie zmartwily a tu taki zwrot akcji. Skala zostala przezemnie dokladnie obwachana i nie smierdziala tylko miala ladny morski zapach. Znam ten zapach dobrze bo murkuje juz pare ladnych lat :(


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kkriss jak ci sie znudzi chetnie odkupie od ciebie czesc:)

Moim zdaniem nie ma dobrej skaly pasujacej do kazdego baniaka, uniwersalnego prezpisu na dobra skale. W nano rafie, dobra skala to skala bogata w zycie, glony, filtratory, jakies drobne organizmy. W takim baniaczku, bez pienidla i ogresywnych ryb czy jezowcow z takiej skaly bedzie pozytek. FOWLR albo rafowe chocby, tu mamy sporo wyjadaczy i predzej czy pozniej skala i tak bedzie "gola"(korale wypra glony, wiele zwierzakow bezpowrotnie zostanie wyjedzonych). Reasumujac, KAZDA dobra skala musi byc porowata przez co bogata w bakterie(zazwyczaj). Reszte nalezy dobrac do stylu glownego baniaka czy refugium.

kkriss pewnie widziales sporo fotek baniaczkow kilkuletnich, tam wiekszosc skaly pokrywaja korale, odsloniete kawalki zarastaja glony wapienne, wiec nie ma sie czym martwic:) Czy jest dobra jako filtr(sadzac po ilosci wnioskuje ze taka role ma pelnic), okaze sie gdy zaczniesz obsadzac zbiornik, czy jest "elastyczna" i czy zniesie obciazenia. Jezeli bedziesz chcial wzbogacic nieco mikrofaune dodasz za jakis czas, bogatej skaly z frachtu i imho bedzie dobrze:)

Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

kkriss jak ci sie znudzi chetnie odkupie od ciebie czesc:)

Moim zdaniem nie ma dobrej skaly pasujacej do kazdego baniaka, uniwersalnego prezpisu na dobra skale. W nano rafie, dobra skala to skala bogata w zycie, glony, filtratory, jakies drobne organizmy. W takim baniaczku, bez pienidla i ogresywnych ryb czy jezowcow z takiej skaly bedzie pozytek. FOWLR albo rafowe chocby, tu mamy sporo wyjadaczy i predzej czy pozniej skala i tak bedzie "gola"(korale wypra glony, wiele zwierzakow bezpowrotnie zostanie wyjedzonych). Reasumujac, KAZDA dobra skala musi byc porowata przez co bogata w bakterie(zazwyczaj). Reszte nalezy dobrac do stylu glownego baniaka czy refugium.

kkriss pewnie widziales sporo fotek baniaczkow kilkuletnich, tam wiekszosc skaly pokrywaja korale, odsloniete kawalki zarastaja glony wapienne, wiec nie ma sie czym martwic:) Czy jest dobra jako filtr(sadzac po ilosci wnioskuje ze taka role ma pelnic), okaze sie gdy zaczniesz obsadzac zbiornik, czy jest "elastyczna" i czy zniesie obciazenia. Jezeli bedziesz chcial wzbogacic nieco mikrofaune dodasz za jakis czas, bogatej skaly z frachtu i imho bedzie dobrze:)

Pozdrawiam

:yes:yes:yes:yes:yes


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem taką skałą - jest ona z tego co wiem w indonezji odkopują ją z miejsc, gdzie kiedyś była rafa - następnie wkładają ja s powrotem do płytkich miejsc, gdzie przy odrobinie cementu mocują ją tak, aby z każdej strony była omywana przez morze - w taki sposób dostaje ponownie bakterie, porastają ją glony, mikroorganizmy i całe inne życie - się "ożywia". Taki proces trwa minimum rok.

Moim zdaniem jest to w 100% to, czego nam potrzeba w akwarium! Dobry zakup!

Podobne rzeczy robi się w Europie, ale w akwariach - tu liczy się tylko "obrośnięcie" czerwonymi algmami. Jest to prawie ożywiona skała, choć jak poleży odpowiednio długo, to na pawno spełni swoją rolę!


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glony wapienne na skale zawsze wyrosna , ja jak wkladam kawalki suchej to po 2-3 miesiacach jest juz ladnie porosnieta gloanmi wapiennymi , skala nie musi byc wcale odrazu zla wazne to co w srodku w skale bakterie , glony itd to ze jest brak zycia na wierzchu skaly nie oznaza wcale zlej skaly odrazu , zreszta u mnie jest skala z indonezji czyszczona przez sprezdawce lub tez porosnieta tym wsyzstkim "badziewiem" heh ktora lepsaz ? mysle ze ta czyszczona a glonami wapiennymi obrosnie moment , gorzej jak sie z niej zaczna sypac martwe glony wapienne czy inne zdechniete gabki .Pokaz akwarium za kilka miesiecy to Ci pwoiem co to byla za skala .

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.