Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W tym poście chciałbym abyście podzielili się swoim doświadczeniem na temat cotygodniowych podmian solanki. Wiedza zdobyta w ten sposób jest bezcenna. Z góry dziękuję Wam z udział.

W tytule napisałem półautomatyczna, ponieważ chcę mieć większą kontrolę nad całym procesem podmiany a jednocześnie wyeliminować zbędne bieganie z rodi do sumpa. Innymi słowy nie chcę elektrozaworów a jedynie patrzeć na proces podmiany i samemu decydować w którym momencie zamknąć zawór czy zastopować uzupełnienie rodi do zbiornika w sumpie.

Ponieważ paru forumowiczów poradziło mi zmianę lokalizacji mojego zbiornika (za co z góry serdecznie dziękuję) i usytuowanie go tuż obok słodkowodnego 1000L, dzięki temu mam w miarę dobry dostęp do kanalizy i kranu z zimną wodą, na której zainstaluje również osmozę. Muszę tylko opracować jakieś połączenie sumpa solniczki z rewizją mojego Malawi. Myślałem o zrobieniu bypassu ze spływu w kominie i połączenie go z rurą rewizji pod szafką Malawi. Całość można by regulować zwykłym zaworem kulowym albo lepiej bramowym na głównej rurze rewizji solniczki. Pytanie co z solanką do podmiany? Czy praktykuje się np. przygotowanie solanki parę dni wcześniej w załóżmy małej beczce lub innym plastikowym zbiorniku? W ten sposób można zaciągnąć gotowy roztwór i wpompować go od razu do sumpa. Wszystkie te czynności można by wykonać bez kubełków i rozlewania słonej wody po panelach.

To są tylko szybkie przemyślenia i mogą być nietrafione. Dlatego pytam Was o wasze doświadczenie w temacie i podpowiedź na nurtujące mnie pytanie :), jak rozwiązać kwestię systemu podmiany.

Napiszcie proszę jak rozwiązaliście "problem" podmian solanki i dolewki rodi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałes szukając u wojka goggle....wpisz "automatyczna podmiana wody nanoreef"


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że próbowałem ale właśnie po to jest forum żeby ludzie, pasjonaci, otwarcie i życzliwie z chęcią rozmawiali na specyficzne problemy i mogli pomóc dobrać odpowiednie rozwiązanie :). Zresztą mając na koncie 3092 postów chyba wiesz o czym mówię :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Innymi słowy nie chcę elektrozaworów a jedynie patrzeć na proces podmiany i samemu decydować w którym momencie zamknąć zawór czy zastopować uzupełnienie rodi do zbiornika w sumpie.

wydaje mi się że właśnie odp. sobie sam ...

Pytanie co z solanką do podmiany? Czy praktykuje się np. przygotowanie solanki parę dni wcześniej w załóżmy małej beczce lub innym plastikowym zbiorniku? W ten sposób można zaciągnąć gotowy roztwór i wpompować go od razu do sumpa. Wszystkie te czynności można by wykonać bez kubełków i rozlewania słonej wody po panelach.

a reszta zależy od zaplecza i "widzimisię"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silva, czy w takim razie można przygotować wcześniej wymieszaną solankę? Czy taki roztwór może stać przez tydzień bez żadnego mieszania? Pytam, ponieważ chcę się dowiedzieć jak wykonać takie połączenie i stworzyć wydajny system. Nie znam się na tym a wujek google jak to mówi bober, to przepastna i wielokrotnie omylna księga. Skoro żaden z Was nie podaje konkretnego rozwiązania ani szczegółów, zakładam że nie macie takiego rozwiązania u siebie tylko biegacie z kubełkami :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie podajnik soli plus precyzyjne odmierzanie ilości wody, pompa mieszająca I masz solankę.

Trochę ryzykowne ale do zrobienia.

Można prościej:

przygotowanie samemu ilości soli i później automatyczne jej dozowanie do precyzyjne odliczonej wody.

Trzeba by mieć pewność że sól bezie dawała takie samo zasolenie.

Najlepiej i nie mam pojęcia czy wykonalne:

precyzyjne dawkowanie soli i wody oraz pomiar zasolenia który wszystkim steruje.

Najprościej moim zdaniem opcja nr dwa. Dozujesz określoną ilość soli do pustego pojemnika np w czwartek, w piątek rano mikrokontroler uruchamia elektrozawor filtra Ro. Woda przez czujnik ilości wody leci sobie do pojemnika. W trakcie pompa mieszając uruchamia się co jakiś czas żeby "ruszyć" sól. Jeśli wody jest już powiedzmy 90 procent załącza się na stałe, miesza również jakiś czas po zamknięciu elektrozaworu. Teraz opcja bezpieczna: po tych czynnościach musi zostać nacisniety przycisk(mierzysz sobie zasolenie)potwierdzasz ze jest ok i rozpoczyna się podmiana.

Lub mniej bezpieczna:

Wykonałeś już sto podmian i pomiarów, wszystko było ok więc od razu zaczyna się podmiana.

Trochę to wszystko ryzykowne Ale się da.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się lać wody na sól. Pamiętaj akwarysto młody syp zawsze sól do wody a nie wodę do soli bo Ci się coś sp.......oli:) A do autora wątku: wszystko się da tylko budżet musisz podać. Na YT widziałem filmy gościa który ma to zautomatyzowane przy wykorzystaniu komputera Apex. Wrzucę później link....

...mobilnie...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Silva, czy w takim razie można przygotować wcześniej wymieszaną solankę? Czy taki roztwór może stać przez tydzień bez żadnego mieszania?

musi być mieszany

najprościej chyba jest tak:

osobny zbiornik na świeżą solankę, w nim pompa "mieszająca" i jakaś obiegowa do przepompowania solanki (i wąż do sumpa)

w sumpie zawór albo pompa i do ścieku

(optymalnie było by jeszcze ręcznie jakimś odmulaczem "przelecieć" po piasku i zakamarkach zbiornika)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, właśnie o to mi chodziło Panowie.

Skoro to jest dosyć ciężki temat, jak sobie radzą "klienci"zbiorników po parę tyś litrów albo przynajmniej ponad 1000l? W słodkim to jest pikuś, włączam jeden zawór od rewizji...czekam aż spadnie około 30%, zamykam i włączam czystą wodę przez filtry węglowe na rurowe. Cokolwiek w nadmiarze przeleje się kominem do kanalizy. W morskim natomiast, mamy parę operacji więcej a wszystko przez solankę. Jeszcze z rodi jak cię mogę...czujnik odparowania wody i wcześniej napełniona rodi w komorze sumpa lub wolnostojącej bańce, uzupełnia odparowaną wodę w baniaku. Muszę ogarnąć temat bo nie daje mi spać po nocach:).

Raz jeszcze dzięki za Wasze przemyślenia...szczególnie big daddy i Qlfon:) macie u mnie "małe" piwko :).

Zapomniałem podziękować Silvie:)...dzięki kolego za podpowiedź. Piwko również dla Ciebie się należy za koleżeńskie zachowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak sobie radzą "klienci"zbiorników po parę tyś litrów albo przynajmniej ponad 1000l?

reaktorami i balingami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktorami i ballingiem nie zastąpisz podmian wody. Ale jest metoda pomijająca zupełnie ich konieczność - DSR opis u Bartka: http://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/

To o czym mówiłem we wcześniejszym poście to był jednak Profilux a nie Apex. Ale filmik jest:

@silvia: w morskim możesz zrobić dokładnie tak samo jak w słodkim - tylko zamiast "z kranu" pompujesz ze zbiornika z solanką. Jedyne co musisz zrobić to (w zależności od soli) odpowiednio wcześniej zalać zbiornik na solankę do podmiany, dosypać odp. ilość soli, wymieszać i dolać z tego zbiornika.

Obecnie zalewam drugi zbiornik i też gryzę się z tematem. Najprawdopodobniej będę miał dwa zbiorniki: jeden na wodę do dolewki (chociaż mam możliwość dolewania bezpośrednio z osmozy) oraz drugi na świeżą solankę. Wstępny plan jest taki, że wyłączam obieg, poziom wody w sumpie wzrasta do jakiegoś tam (zaznaczam ten poziom), włączam pompę która wypompuje mi wodę z sumpa do kanalizy aż osiągnę poziom "nominalny", potem włączam pompę od świeżej solanki i pompuję do poziomu "podniesionego". Włączam obieg i voila. Oczywiście można to zautomatyzować ale to już są pewne koszty. Fajnie miał to kiedyś Fox rozwiązane - w regale w sumpowni miał zbiornik, który był częścią obiegu ale można było go z obiegu wyłączyć (odjąć jego objętość). Zamykał zawory, puszczał wodę jakimś bocznym obiegiem, spuszczał wodę z tego zbiornika, wlewał RODI, solił, mieszał i po odp. czasie włączał znów ten baniak w obieg. Ale na to trzeba miejsca:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Balling i reaktor nie zastąpi podmian wody.

Najlepiej taki zbiornik zrobić na elektrozaworach przy sumpie. Może służyć zarówno jako Zbiornik na dolewkę gdzie woda grawitacyjnie uzupełnia odparowana wodę oraz w każdej chwili mozemy zrobić podmianę zasalajac te wodę i jedna pompa wpompować do sumpa- druga wypompować do ścieku.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

reaktorami i balingami :)

skrót myślowy - chodziło mi o taką czy inną suplementację

i podmianki wtedy np. raz na kilka mieś a nie co tydzień/dwa

kolega napisał wyżej że nie chce elektrozaworów ....

i oczywiste jest że najwygodniej było by wykorzystać zbiornik dolewki - pod warunkiem że ma odp. objętość (a to miałem na myśli pisząc wyżej zaplecze :secret: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon dzięki za lekcje :) można proces odwrócić.

Fajny patent z tym dołączonym zbiornikiem.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Qlfon za rozwinięcie tematu. Właśnie takiego rozwiązania szukam jak opisałeś na przykładzie FOXa. Jedyne to że muszę znaleźć jakiś plastikowy zbiornik z wieczkiem do solanki i opracować podłączenie wężem z pompką obiegową do sumpa.

Powrót z komina wykorzystam na rewizję do kanalizy z obejściem i jednocześnie z powrotem do sumpa. Niby bardzo prosty plan...zobaczymy czy grawitacja wystarczy do zrzutu wody do kanalizacji.

Czy można użyć komory sumpa na rodi przeznaczonej na dolewkę i jednocześnie wykorzystać ten sam zbiornik raz w tygodniu do podmiany wody świeżą solanką? Dzięki temu pozbędziemy się dodatkowo zbiornika na solankę z extra obiegówką.

Z góry przepraszam jeśli niektóre moje pytania są delikatnie mówiąc "głupie". Dopiero poznaje zasady działania i wszystkie etapy prawidłowo funkcjonujących zbiorników rafowych.

Edytowane przez peterbpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.