Skocz do zawartości
owieczka

Przeczytałam forum ,zaplanowałam , proszę o ocenę.

Rekomendowane odpowiedzi

Piotr Jan Rogalski :

Rozumiem, ze mowisz to z autopsji? :D :D :D

No jasne :D a bo to u innych jest inaczej ze słabą-silną wolą jeśli chodzi o nowych mieszkańców akwa :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie przeczytalem o zmianie wymiarow akwa to zaraz pomyslalem o mojej zonie.:D U dziewczyn nie ma nic pewnego!:D Dlatego piszcie chlopaki o sumpie - moze da sie namowic!

Owieczka:)- bez sumpa bedzie trzeba odpieniacz tak podlaczyc zeby wpadala do niego woda z powierzchni akwa. To dodatkowe urzadzenie. Automatyczna dolewka tez zajmuje troche miejsca, ma jakis czujnik, troche wezykow i kabli. Do tego zawiesisz na szybie grzalke itp.

Nalezy zwrocic uwage, ze u dziewczat, zmysl estetyki jest inaczej, lepiej rozwiniety niz u nas - brutalniej myslacych chlopow.:D Zdaje sobie sprawe, ze wprowadzenie sumpa powoduje w Twoim umysle "techniczny chaos" i problemy ktorych sama nie rozwiazesz, ale w przyszlosci bedziesz z tego rozwiazania b.zadowolona.

Mysle tak jak Piotr ktory napisal, ze przykrywa nie jest potrzebna. Jezeli mialaby zmniejszyc parowanie to musi oznaczac, ze woda bedzie sie na jej powierzchni skraplac i kapac spowrotem. A do przykrywy chcesz podwiesic lampy i przymocowac elektryczne kable? I to ma zrobic z drewna stolarz? Chyba nie da gwarancji. :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@owieczka - wymiary tego "nowego" akwa masz zbliżone do tego co postawiłem u siebie (60x50x55wys.).

Na Twoim miejscu dałbym choć trochę więcej niż te 40cm wys. Fakt, że przy tej wysokości łatwo będzie Ci operować wewnątrz ale musisz uwzględnić to, że odejdzie Ci najmarniej 3cm wody od góry bo nigdy nie zalewasz przecież na max.

No i tak jak już Ci napisano - gorąco polecam sumpa - pozbywasz się większości sprzętu ze środka akwa a komin wcale nie musi być monstrualnych wymiarów. Ja mam 20x7 cm czyli całkiem płaski - umieszczony na środku tylnej szyby:

1301-akwa.jpg

i patrząc na dzień dzisiejszy jest to (jak dla mnie) bardzo dobre rozwiązanie.

Pod akwa sump - niestety te 60cm to trochę mało żeby zmieścić fajnie zrobionego sumpa ale da się to przeżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak : Kobieta zmienną jest :D

Rpp super te wymiary u Ciebie. Bardzo mi się podoba te akwa, panel świetlny , pokrywa i ten komin :D

Czy pokrywa w Twoim wypadku pełni tylko funkcję ozdobną?

Rpp czy mógłbyś powiedzieć jaki zastosujesz sprzęt , jakie masz panel i żarówki.

I jeszcze jedno , zdecydowałabym się na ten sump i komin , ale tak jak napisał Stani powoduje to w mojej głowie "techniczny chaos", dlatego starałam się tego uniknąć.

Musielibyście mi wytłumaczyć co tak naprawdę daje (sump i komin) i dlaczego to rozwiązanie jest tak wygodne.Oczywiście sama szukałam informacji na ten temat. Wiem, że sump to filtr zewnętrzny, gdzie są przegródki na różnych wysokościach poprzez które przepływa woda . Wiem ,że w kominie mają być od dołu dziury a od góry grzebień oraz rurki PCV idące z sumpa.

Tylko jedni mają jedną dziurę jeszcze inni dwie a są tacy co i trzy. Tego już nie rozumiem.Po co stosować sump jak jest odpieniacz i woda z RO?.

A pompki cyrkulacyjne i tak większość z Was ma w akwa

i są widoczne.

Nie lepiej kupić Aqua Medic Biostar Flotor( to odpieniacz z filtrem}+żywa skała?

Przecież to jest filtr biologiczny i też chyba działa jak sump.

Poza tym słyszałam , że sump potrafi zalać mieszkanie.

Reszta do mnie nie dociera , bo nigdy nie widziałam takiego rozwiązania na własne oczy i ciężko mi to sobie

wyobrazić.A te rurki (PCV)na zdjęciach , które oglądałam przyprawiają mnie o ból głowy :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tylko jedni mają jedną dziurę jeszcze inni dwie a są tacy co i trzy." - a to juz od płci zależy :D

Owieczko najlepiej byloby gdybys wybrala sie do kogos kto ma sumpa i zobaczylabys na wlasne oczy jak to wyglada, jak to dziala i w ogole co i jak - "Jeden obraz wart tysiaca słów". Tak w skrocie to sump jest glownie po to zeby wlozyc do niego sprzet ktory w akwarium nie wygladalby za pieknie i zajmowal sporo miejsca: odpieniacz, grzalke itd... Pompy cyrkulacyjne tak czy inaczej musza byc w akwarium i z sumpem nie maja nic wspolnego. Oczywiscie ze da sie zyc bez sumpa ale z sumpem na pewno bedzie wygodniej i estetyczniej, poza tym w akwarium morskim bardzo wazne jest niedopuszczenie do powstania "filmu" z bialek, bakterii itd... na powierzchni wody, stosujac komin z grzebieniem zapobiegamy powstaniu wlasnie takiego filmu.

Mozna by pisac i pisac ale naprawde najlepiej jest obejrzec wszystko na zywo wraz z komentarzem doswiadczonego akwarysty.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@owieczka - historię mojego akwa masz tutaj:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=69998

Heheh - jak tak spojrzałem w ten wątek to się okazuje, że akwa zalałem prawie pół roku temu :-) ale ten czas szybko płynie. Niestety na dzień dzisiejszy obsada jest więcej niż skromna więc nie bardzo jest się czym chwalić (chociaż ostatnio nadrabiam i dzisiaj do baniaka trafiła pierwsza rybcia - Salarias Fasciatus).

Co do sprzętu:

- odpieniacz to Aquamedic Turboflotor 750 (ale tego nie polecam - trudno się go reguluje)

- HQI - AquaMedic OceanLight 150

- T5 Sylvania Coralstar (umieszczona w pokrywie)

- pompa obiegowa (w sumpie) - AquaBee UP3000

- wewnątrz akwa - cyrkulacja Marea 3200 + jakiś malutki Atman dmuchający pod skały

Pokrywa to samoróbka - głównie jako ozdoba chociaż siedzi w niej elektronika od T5 i właśnie jedna belka ze świetlówką.

I jeszcze jedno - nie napisałaś skąd jesteś. Może jest jakiś morszczak w Twojej okolicy który byłby w stanie pokazać co i jak na "żywym" organiźmie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Owieczko!

Widze, ze sump bylby mozliwy!:D A to juz inna kategoria jazdy! Teraz, poniewaz sump sprawia, ze jest troche wiecej prac do wykonania, warto sie zastanowic nad wymiarami akwarium. Nie robilabys sumpa do akwa, ktore bedzie stalo rok lub dwa, dlatego to sobie dobrze przemysl. Czasami 10cm w jedna lub druga strone duzo znaczy.

Sump - to nie filtr. To zbiornik na urzadzenia techniczne.

Jak juz b.ladnie zauwazylas, filtracja to zywa skala i odpieniacz. Zadnych wat, gabek i innych rurek!

Woda z powierzchni akwa wplywa przez grzebien do komina i dalej rurka do sumpa. Tam wpada do odpieniacza, jest podgrzewana i pompowana druga rurka do gory do akwa. Trzecia rurka jest rezerwowa, w razie gdyby ta pierwsza sie zapchala.

W szafce gdzie stoi sump mozna zainstalowac zbiornik z automatyczna dolewka, czasami jakis filtr kubelkowy na wegiel lub inne media i tysiace innych urzadzen, ktore gdyby nie bylo sumpa, stalyby gdzies na widoku obok akwa. Poziom wody waha sie tylko w sumpie. W akwa bedzie niezmienny.

Czytaj,czytaj czytaj ... i pytaj:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam akwa 160 l wymiary 100 x 40 x 40 z sumpem jak chcesz możesz się wzorować


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.