Skocz do zawartości
AquaManiac

Konkretna farma korali :)

Rekomendowane odpowiedzi

http://archiv.korallenriff.de/06_wendel_zucht.html

Co ciekawe NO3 maja CO NAJMNIEJ 10mg/L :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazej nic zlego, ale niektorzy twierdza ze trzeba miec koniecznie "zero" i glodza w ten sposob zooksantelle.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam chyba kolo 20 , z tego co wiem to ci którzy hodują w pl korale też mają sporo


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jakie gościu płaci rachunki za prąd:

14,5KW/h Kühlung

14,5KW/h Heizung

20KW/h T5 Beleuchtung ( 240 Röhren mit je 80W )

za sól tez niezle - 10% podmian tygodniowo, fiu fiu połowa wody co miesiąc w długą

no i konkretny kalkreaktor... 200kg wkładu :D niezłe


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik widze ze niezle sobie po niemiecku poczynasz :D

Mysle ze majac stale 5000 szczepek SPS-ow i miekkie na 4,5 m. kwadratowego - gosc wychodzi jakos na swoje :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za maly rynek na taka farme w PL

aqua - no cos tam po niemiecku jak musze to powiem (w koncu codzien w pracy na systemach TUI, Neckermanna i Jahn Reisen po niemiecku pracuje), ale nie lubie niemieckiego (nie mam nic do niemców, po prostu nie lubie ich jezyka) i nie znam go w stopniu takim aby zupelnie swobodnie sie porozumiewać, wiec wole czytac fora angielskie który znam bardzo dobrze :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Farma bardzo duza. Ale jak pomyslalem sobie, czy fajnie by miec taka farme, to wolalbym zostac przy samym zbiorniku rafowym. Taka farma to nie to samo, co akwarium. Ale robi wrazenie piorunujace :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zauważyliście jakiego oświetlenia używają??

I co Wy o tym myślicie ?? Chyba czas przechodzić na T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet niektóre dość żułte są, ciewkawe ile k??z czego sie robi takie podstawki pod korale??


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz wiecej osob uzywa samych T5.

Swiatlo rownomiernie sie rozchodzi. Jest jednakowe na calej dlugosci zbiornika. Na razie podobne cenowo do HQI, ale to nowa technologia. Minusem jest, ze przy SPSach to max 65cm wysokosc slupa wody. Niewatpliwym plusem jest kombinowanie z barwa oswietlenia :-) Woda tak nie grzeje sie, a odprowadzeniem ciepla moga zajac sie wiatraczki 80mm, ktore bardzo polecam zamontowac. U mnie chodza dwa po 80mm 12V, ale na zasilaczu ustawilem 9V i nic ich nie slychac. Wiatraczki dodatkowo mam amortyzowane aby nie przenosily drgan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz - ja tam od 2 lat jade na T5 i z tym "równomiernie rozchodzącym się światłem" to tak nie do końca. Boki siłą rzeczy są mniej oświetlone niż środek, jednak to światło przechodzi łagodnie i nie ma takiej granicy jak przy HQI gdzie światło jest punktowe.

Jestem bardzo zadowolony z T5 - długo wytrzymują, degradacja luminoforu jest w miarę równomierna nie gwałtowna jak w T8 i można naprawde ciekawe kompozycje świetlne układać co w HQI nie jest takie proste. Koszt jest prawie identyczny jak w przypadku T8 a jakości nie można porównywać.

HQI nie mam z bardzo prostej przyczyny - potrzebuje mieć pokrywę. Wyobrazcie sobie 500W HQI 4cm od lustra wody zamknięte pod 10cm pokrywą :D. A na T5 działą to pięknie bez żadnego wiatraczka, tylko przy kilku otworach.

HQI może ma większą przenikliwość przez wodę ale to dlatego że światło tam jest silnie skupione, a jak dla mnie fizyki nie da się oszukać i skoro 500W HQI dużo bardziej się grzeje od 500W T5, to tak się składa że więcej energii idzie w gwizdek w HQI a T5 dają z tego światlo.

No ale co kto woli to rzecz gustu :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiwalski czy przy 80cm słupa wody przy dnie tez moga rosnac SPSy na T5? Czy od srodka toni? No i co z tymi przy dnie kiedy juz bardzo mocno sie rozrosna? Nie beda obumierac?

smk ja mam pokrywe z plexy i bez wiatraczkow wygina mi sie, takze musialem dac cos na chlodzenie. Co do rownomiernego rozchodzenia sie swiatla, to oczywiscie masz racje, ze boki nie sa tak oswietlone jak srodek, ale nie ma az takiej roznicy jak przy HQI, ktore swieci punktowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz na jakiej podstawie twierdzisz że do 65cm?? czyżbyś miał wyższe akwarium na t5 i Ci na dnie spsy obumierały?? czy POPROSTU TEORETYZUJESZ???

myśle że kiwalski wie co pisze jak go znam to nie teoretyzuje tylko popiera swoją wypowiedź doświadczeniem

Pozdrawiam


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że i kiwalski i Lukasz ma racje. Z jednej strony to rzeczwyiśćie przy T5 na 80 cm wys na dnie musi być ciemnawo (tak myślę, nie widziałem takiej kompozycji). Myślę że w takich sprawach nie ma reguł Łukasz uważa że max 65, a mi równie dobrze moga pięknie akry rosnąć na 80cm, a to jest najważniejsze:).

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak rozmawialem z forumowiczami i ogladalem zdjecia z baniakami na samych T5 to na samym dnie nie widzialem SPSow przy wysokosci SLUPA WODY wiekszym niz 65cm. Nie mam zbiornika gdzie ta woda ma wysokosc 80cm i pytam w moim ostatnim poscie czy one beda rosly przy dnie ladnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja nie ma sensu gdy na mysli mamy zbiorniki ponizej 60cm wys. Tu sprawdzaja sie i T5 i HQI do 150W.:D Natomiast powyzej 60 cm pod lampami T5 nie jest mozliwe stworzenie takich warunkow, zeby korale mialy takie przyrosty i kolory jak na tej farmie. Tutaj beda potrzebne HQI 250 W i silniejsze.

@Smk

Czy roznica w grzaniu miedzy 13 lampami T5 39W a dwoma HQI 250 W bedzie miala na temperature wody w akwa 500 l jakikolwiek wplyw? Obydwu zestawow niechcialbym miec pod pokrywa:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam Wasze wypowiedzi i nic już nie rozumię.

Przecież wszyscy widzimy jakie ma "gość" osiągi w hodowli twardych korali. Jeszcze na dodatek są piękinie wybarwione !! Ja mam same sps'y i po wyłączeniu 2x150W BLV 14,000K korale robią się przepiękne.Mam dodatkowo 4 xt5 39w i wysokość akwarium 60cm. Nie muszą mi rosnąć korale jak na w/wymienionej farmie. Mają przyrosty jak dla mnie ładne i trzymają się dobrze. Mam na uwadze to iż "gość" z w/wymienionej farmy ma 40cm wysokości akwarium ale to o niczym nie przesądza.Ja już powoli zaczynam skracać długość oświetlania żarnikami Hqi (już świecę po 5h) i nadal ten czas będę minimalizował. W przyszłości zamierzam zastąpić moje oświetlenie 2x150w 14000K + 4xT5 39w lampą składającą się tylko z 10 x T5 39w. Wiem że pozbędę się pięknych refleksów na wodzie ale osiągnę ten kolor błękitu jaki mi się podoba oraz uniknę problemów z grzaniem wody i wyborem żarników z którymi jest różnie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RIP: gość ma osiągi w hodowli bo miedzy innymi ma niski poziom wody, co oznacza, ze malo swiatla jest filtrowane przez wode. jak pamietam, każde 10cm slupa wody powoduje oslabienie natężenia światła o 50% (lub coś kolo tego).

po drugie gość ma osiągi nie tylko z powodu oświetlenia, pewnie wali ballinga + mase innych rzeczy aby uzyskac maksymalne przyrosty - im szybciej towar dojrzeje tym szybciej zamieni sie w kase. to jak na fermie kurczaków... byle szybciej rosly.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.