Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Kiedy skończyłem lampę, choć zadowolony z siebie, czułem jakiś niedosyt, pustkę która wypełniała moja duszę. Po domu walały się nieużywane już sprzęty, jakieś narzędzia, przewody, elektronika. Lutownica, która zdawała się mówić "weź mnie" i ten błysk na grocie...

Zatem wziąłem...

Tak powstało uwieńczenie naszego akwarium, korona.

W ruch poszło spienione pcv, bardzo nam się nie podobają takie przysadziste "czapy" więc nasza ma tylko ponad siedem cm. Ciekawe czy wystarczy żeby zabezpieczyć przed wyskakiwaniem ryb, zobaczymy. Potem malowanie, jeden dzień pracy i gotowe.

af96ed8ec367fd41med.jpg

Gdyby nie te błagalne spojrzenia lutownicy, pewnie byłaby to najzwyklejsza korona i postawa do lampy.

Ale nie jest.

Na pokładzie coś, czemu ostatnio poświęcam dużo czasu, Arduino uno(klon), moduł czasowy DS1307 ,wyświetlacz lcd 20x4 i moduł wykonawczy na transoptorach i triakach, bezpieczny i nie generujący zakłóceń, co jest priorytetem bo w razie problemów może dojść do katastrofy.

Na przedniej ścianie korony mamy panel sterujący, przyciski oraz diody informacyjne i ostrzegawcze które znajdują się pod odpowiednimi napisami.

24aa8026759a2a10med.jpg

Funkcjonalności:

ZEGAR 1.gif

Tak, mamy dwudziesty pierwszy wiek, więc każda szanująca się korona powinna wskazywać czas 1.gif

AUTOMATYCZNA DOLEWKA

Ciężko będzie przebić funkcjonalnością zegarek, ale podjąłem próbę..

Urządzenie wyposażone jest w trzy czujniki:

Czujnik główny:

Odpowiada za dolewkę, jeśli jego pływak opadnie w wyniku zmniejszenia poziomu wody i sygnał będzie trwał dłużej nic 5s pompa zacznie dolewać wodę.

Jeśli stan powróci do wyjściowego, pompa działa jeszcze dwie sekundy i się wyłącza. Tak to ma działać i wygląda że działa 1.gif

Czujnik opowiedział mi swoją historię, podobno pochodzi z chin i jest strasznym pedantem. Jeśli nie zagwarantuje mu czystości on może nie gwarantować mi stabilności pracy, po prostu nienawidzi brudu, ślimaków itp

Trzeba przyznać, że dość uczciwy układ, ale i tak mu nie wierzę 1.gif

3c972830c2443ad8med.jpg

Czujnik bezpieczeństwa:

Brat czujnika głównego, ten jest jeszcze gorszy ponieważ boi się też wody 1.gif

Wisi sobie w powietrzu w komorze pompy obiegowej, tuż nad maksymalnym poziomem wody i czeka. Jeśli kiedykolwiek(mam nadzieję że nie) jego pływak podniesie się, czujnik wywoła alarm wzrokowy widoczny na wyświetlaczu i dźwiękowy pulsujący pisk. Oczywiście wyłączy również pompę dolewki. Bestia jak widać złośliwa, ale postanowiłem to wykorzystać.

Na zdjęciach widać czujniki zamocowane na "trytytki" oczywiście po testach i regulacji zostaną przyklejone icon_e_biggrin.gif (taaa już to widzę...)

b41c22d47506c143med.jpg

Czujnik poziomu wody w zbiorniku z RO:

Trzeci z braci na szczęście lubi wodę...

Jest zanurzony w bańce z RO i głośnym piskiem i napisami na lcd informuje, że właśnie kończy się woda i dla ochrony pompy wyłączył ją. "Dolej wody przyjacielu bo wyłączyłem Ci pompę i zasolenie wzrasta" w zasadzie tylko tyle potrafi powiedzieć, wystarczy.

6e1348cf6d8e4bc9med.jpg

1baef8e7fc3ffcdamed.jpg

Wydaje mi się, że system jest wystarczająco bezpieczny, trzech chińskich braci powinno zapewnić spokój ducha. Problem w tym, że jak słyszę słowo "chiński" zaraz robię się podejrzliwy icon_razz.gificon_razz.gif . Dlatego dodałem jeszcze jedno zabezpieczenie, całkiem nie chińskie, moje:

Alarm "kocia kita" czyli nieszczelność panelu, akwarium, bądź uszkodzenie czy wysuniecie się wężyka dolewki (spowodowane kocią kitą). Jeśli pompa pracuje dłużej niż 25s(regulowane) kontroler wyłączy ją i pojawi się tzw cichy alarm, pulsująca na panelu korony dioda z napisem ALARM. Aby znów załączyć pompę trzeba wcisnąć przycisk RESET.

Ta funkcja powstała gdyż kocur podczas mojej pracy przechodził między moimi nogami a stolikiem i wszystko zrzucał tą swoją kitą, powodując moja furię.

Mamy w domu zwierzęta, więc to nie jest takie znów nierealne zagrożenie, choć wszystko starałem się zamontować bardzo porządnie.

W razie jakby oba czujniki zawiodły ten alarm i tak wyłączy pompę, jeśli będzie zbyt długo pracowała sterownik wykryje, że coś jest nie tak.

Mam jeszcze jedną funkcjonalność, na lcd wyświetlana jest ilość pozostałej w zbiorniku wody. Wymaga to kalibracji w zależności od wydajności pompy.

Ja mam jak widać beczkę 20l naniosłem podziałkę dla informacji i pomocną przy kalibracji.

Jeśli obliczony poziom wody będzie mniejszy niż 7l włącza się cichy alarm(pulsujaca na panelu dioda ALARM) trzeba wówczas uzupełnić wodę i skasować licznik przyciskiem RESET.

Jeśli tego nie zrobimy, nic się wielkiego nie dzieje, to tylko informacja, ale po czasie może nas w środku nocy obudzić wycie alarmu czujnika poziomu wody w zbiorniku RO(trzeci z chińskich braci icon_cool.gif ).

Można powiedzieć, że dałem sobie szansę 1.gif

Jeśli chodzi o dolewkę to chyba wszystko 1.gif

UTRZYMANIE TEMPERATURY

Sterownik wyposażony jest w termometr ds18b20, mierzy i pokazuje on na lcd aktualną temperaturę wody w zbiorniku. Jeśli jest niższa od ustawionej, załączy grzałkę i zapali diodę HEAT na panelu sterującym, jeśli za wysoka odpowiednio wystartują wentylatory chłodzące i zapali się dioda COOL. Oczywiście jest przewidziana i regulowana w kodzie histereza. Domyślnie temp jest ustawiona na 24stC(grzałka się wyłączy, ponownie załączy poniżej 23 stC) , chłodzenie załączy się powyżej 29 stC i będzie pracowało, aż temp. zejdzie do 27stC.

POMIAR TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI W POMIESZCZNIU

Mamy problemy z wilgocią w domu, dlatego dodając kolejne akwarium, w dodatku otwarte postanowiłem zadbać o prawidłową wentylację. Pomoże w tym i mój sterownik. Mierzy i wyświetla na lcd temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. Sama informacja byłaby mało użyteczna, więc dodałem sterowanie wyciągiem wentylacyjnym. Powyżej ustalonej wilgotności, sterownik załączy wentylator w kominie. Wszystko działa oczywiście z histerezą, wartości są regulowane w kodzie.

Mam nadzieję, że system pomoże również zimą w utrzymaniu stabilnego PH, bo jak wiadomo mniej wtedy wietrzymy, więcej CO2 w powietrzu, które w wyniku pracy odpieniacza obniża PH w zbiorniku.

Zobaczymy jak to się sprawdzi.

KARMIENIE

Na panelu korony znajduje się przycisk FOOD, po jego wciśnięciu zatrzymane zostają pompy: obiegowa i cyrkylacyjna oraz odpieniacz. Na panelu korony zapala się dioda FOOD. Czas jest regulowany w kodzie(domyślnie 5 min) po jego upłynięciu rusza pompa obiegowa i cyrkulacyjna. Odpieniacz musi poczekać na swoją kolej, aż ustabilizuje się poziom wody w panelu filtracyjnym, który rośnie po wyłączeniu pomp.

ODPIENIACZ

Każdorazowo, po zaniku napięcia, odpieniacz startuje z 15 minutowym(regulowanym w kodzie) opóźnieniem.

Jak wyżej, aby nie doszło do przelania kubka, musimy najpierw zadbać o właściwy poziom wody w panelu.

WYJŚCIE OUT

Na panelu sterujacym korony jest jeszcze przycisk OUT w zamyśle miał załączać dodatkowe urządzenie, niestety jak niżej napisałem z powodu braku pinów muszę operację odłożyć do momentu, aż rozwiąże ten problem.

To chyba wszystko. Moje dzieło pracuje dopiero tydzień, jak na razie wszystko zdaje się być ok. Nie wszystko wyszło tak jak planowałem, brakło mi pinów na mikrokontrolerze. Chciałem rozdzielić działanie pomp cyrkulacyjnej i obiegowej(widać osobna sygnalizację na zdjęciu) aby spróbować zrobić sterowanie cyrkulacją. Cyklicznie włączać i włączać pompę powodując efekt fali( okazało się po testach że i tak u mnie nie do zrealizowania bo mój jvp100 strasznie rzegota przy starcie).

Choć mam jeszcze trzy wolne, nie bardzo potrafię z nich skorzystać. Na analogowych A4 i A5 są jakieś "śmieci" myślę że związana z magistralą i2c a na pinie komunikacyjnym nr1 mam cały czas stan wysoki, nie jestem rozczarowany ponieważ normalnie nie wykorzystuje się tych pinów. Chciałem już uruchomić sterownik więc dałem sobie spokój na razie z poszukiwaniem przyczyn, czy zabawą rejestrem przesuwnym.

Serce całego systemu, sterownik ma na obudowie informację, które wyjścia są aktualnie w użyciu:

e32ec3fffaf7c3cfmed.jpg

Starałem się wszystko zrobić estetycznie, na tyle na ile się da domowymi sposobami i narzędziami. Maskownica panelu została zamówiona i grawerowana, koszt to 10zł icon_mrgreen.gif . Jeszcze zdjęcia wnetrza szafki:

507de56d5394ccc4med.jpg

c6fc6302c233ab97med.jpg

d27274fd51a8d89dmed.jpg

fa50f27143421c9emed.jpg

Kod jest moją własnością, napisałem go razem z moim synem, który mocno się zainteresował tym tematem co mnie bardzo cieszy. Chciałem mu bardzo podziękować za pomoć!

Po testach, poprawkach, ogólnym ogarnięciu i opisaniu kodu zostanie on udostępniony pod warunkiem przestrzegania licencji.

Kod może być rozpowszechniany tylko za moją zgodą i do użytku niekomercyjnego. Warunki użytkowania znajdą się na początku kodu i nie zezwalam na ich edycję!

Jeśli będzie jakieś zainteresowanie, postaram się umieścić go na jakimś serwerze, tymczasem zapraszam na moja strone aquajura.pl do działu DIY tam mozna pytac o kod.(mam nadzieje ze mogę podać adres, jeśli nie, prosze moda o usuniecie)

Co do kosztów to są raczej pomijalne, jeśli wziąć pod uwagę cenę takich urządzeń, z tego co pamiętam:

Arduino 3,47$

Zegar 0,99$

Czujnik temp około 1 $

lcd 4,7$

konwenter I2C 0,50$

Moduł wykonawczy 42 zł

Obudowa 12 zł

3x12zł czujniki

Ja dodatkowo musiałem kupic jeszce pompę do kampera 34zeta i zasilacz do niej 5 zł.

Jeśli miałbym sump tych kosztów by nie było. czyli kosztowała mnie ta zabawa około 170zł czyli jakąś lichą dolewkę bym chyba kupił.

Jeśli są jakieś sugestie czy pytania z chęcią podyskutuje na ten temat.

P.S.

Lutownica nadal leży i kusi icon_e_smile.gif coś tam syczała o pompach dozujących, ale to temat na później, czas nadrobić trochę zaległości w pracach domowych. Kropkę(korone) nad i postawiłem, dopiąłem swego!

P.S. II

Bym zapomniał, muszę jeszcze wydłubać belkę z wentylatorami bo w domu latem temp. raczej wysoka.

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisałeś tak solidnie i zrozumiale, że pozostaje tylko POGRATULOWAĆ !! :thumbsup::clap:


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedyne co bym zmienił to chyba nie na stałe montować w koronie a odłączane :) jakieś wiszące pudełeczko

poza tym bardzo ładnie wykonane i funkcjonalne - BRAWO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem pod wrażeniem , gratuluje .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za ciepłe słowo, troszkę się przy tym napracowałem więc miło słyszeć, że jednak jakoś w miarę to wyszło :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun - praktycznie i estetycznie - moje (twoje) koraliki będą miały ,,luksusy''. U mnie w porównaniu do Ciebie to była ,,partyzantka''...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj, za to ja dawno nie widziałem tak estetycznego i dopracowanego zestawu jak Twój. A korale mam nadzieję że nie będą narzekały na zmianę miejsca zamieszkania :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narzekac nie będą na pewno. No to sobie posłodziliśmy... ;) . Jak ogarnę grzyby to się odezwę czy dalej jesteś zainteresowany..pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzyby chcemy :)

I przy okazji wstawię link do tematu z lampą, która leży sobie na tej koronie :)

http://nano-reef.pl/topic/84939-led-diy-113w-florida-sun/#entry864871

alenqer, zestaw masz naprawdę bardzo ładny :)

Edytowane przez florida_blue (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję - temat o lampie już czytałem tak jak o całej reszcie.Chodzi o to, że w swoim życiu jakieś tam szkoły el.- elektroniczne kończyłem i te tematy nie są mi obce ale...wrodzone lenistwo niestety powoduje że nie robię podobnych konstrukcji. Jeszcze raz powodzenia w opiece nad rafką ale z takim zapleczem baniaczek na pewno będzie rósł w oczach....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i pięknie, przemyślane i fajnie zrobione, tylko jest takie małe ale a mianowicie co jeśli ten piękny sterownik się zawiesi?

Tak jak to miało u mnie miejsce w podobnej konstrukcji tylko a. leonardo , wracam do domu w środku nocy światło się świeci (u mnie sterował też oswietleniem i pompkami dozującymi ) pompa która podaje ca, podaje ca do dna a dolewka dolewa bo chiński pływak wysiadł (nie żaden ślimak ani syf, tak poprostu) ..

U mnie arduino steruje już tylko oswietleniem ..

Pozdrawiam i nie życzę zawiech


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wyeliminowac zagrożenia. Można je minimalizowac, odpowiednie zasilanie(transformator) i moduł wykonawczy na triakach. Oczywiście nie daje to gwarancji, ale nic co elektroniczne takiej nie da.

Na razie nie widzę powodu aby rezygnować z czegoś bo coś złego może się stać. Zawsze może, mam nadzieję że się nie stanie. Nie zakładam tego choć przy planowaniu i realizacji dołożyłem starań(na tyle na ile starczyło umiejętności) aby mieć choć przekonanie, że wszystko będzie działać długo i szczęśliwie :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóź za optymizm . Myślę że potrzeba nam takich ludzi, którzy przełamują tabu. Dla mnie szacun i słowa uznania. Niebawem w moim temacie kilka słów prawdy...

Edytowane przez KODI (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz u Ciebie to czujnik spowodował zwiechę czy zbiegły się dwa zdarzenia na raz? Czym zasilałeś Leonardo? Stosowałeś przekaźniki?Sterownik robiłeś sam czy ktoś to składał? Wyciągnąłeś jakieś wnioski z których mógłbym/inni mogliby skorzystać? Jeśli można chętnie skorzystam z Twoich, niestety złych doświadczeń. Ale wiadomo lepiej się uczuć na cudzych błędach...

Nie mówię o tych z Twojego posta bo np mnie się kiedyś rozszczelniło 200l jak byłem na urlopie i idąc tym tokiem rozumowania to od tamtej pory nie powinnem mieć akwarium już nigdy. Jednak mam, cztery.... :) to trochę jak w hazardzie jeśli przegrasz postaw 2x tyle :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymizm ogromny :-) Mój sterownik też jest na przekaźnikach elektronicznych i zasilaczu transformatorowym, w moim przypadku nic to nie dało niestety. . Sterownik robiłem sam oczywiście, chciałem trochę zaoszczędzić bo wiadomo markowe urządzenia nie są tanie, no i tak zaoszczedziłem, że padły mi acropory za parę stówek, więc się wkurzyłem i kupiłem pompki dozujące jebao dp4 i mam z głowy.

Wnioski mam takie, że jak chcesz zaoszczędzić to idź do sklepu i kup, masz gwarancję i dużo większą pewność ze się nie zawiesi

Arduino jest fajne do zabawy ale w akwarium liczy się niezawodność, podkreślę tu że mam klona leonardo, może oryginalny byłby lepszy.

Jak ktoś ma dużo czasu i pieniędzy to może się bawić, ja niestety nie mam. Wystarczy że zasilacz się sfajczy i nic w akwarium nie będzie działać, moim zdaniem lepsze są osobne urządzenia niż jedno które steruje wszystkim. Mój przypadek nie jest odosobniony tylko jak to zwykle bywa ludzie chwalą się chętnie osiagnieciami a porażkami już nie zbyt..

Oczywiście kibicuję żeby wszystko było okey bo ładnie to wygląda, ja z mojej strony się sparzyłem i bał bym się narażać zwierzaków na moje błędy i kolejne zwiechy

Aha i uważaj na te pływaki z chin, tak jak pisałem wyżej, jeden działa do dziś a jeden od razu wysiadł, najlepiej stosować parami bo jeden to żadne zabezpieczenie.

I przyda się reset systemu przynajmniej raz na dzień

U mnie resetuje go automatyczna dolewka

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to że wybrałeś najgorszy z możliwych RTC to było by idealnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, pomyśle o tym.

Wiem że zegar najgorszy z możliwych, ale taki był pod ręką a na czasie nie bardzo mi zależy :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji czerwcowych upałów musiałem na szybko uruchomić jakiś system chłodzenia. Temperatura wody skoczyła do prawie 29stC więc zadziałałem nas szybko i powstał super wydajny Hiper Cooling System:

f176bc4008b281ca97c4a6e1625fcc7e.jpg

Ku mojemu zdziwieniu podłączony pod sterownik idealnie utrzymywał temperaturę, histereza to 26-26.5stC. Chłodzenie zajmowało mu około 10 do 15 minut i dawało całkowity spokój nawet w największe upały.

Niestety ten kulfon nie pasuje jakoś do reszty sprzętów, więc zaopatrzyłem się w cztery super ciche wentylatory 120mm i powstało coś bardziej estetycznego. Wyrzeźbiłem z pvc mocowanie, polutowaniem przewody i zasilacz, takie coś mi wyszło.

552419138d42c423af5036bdf512c0fe.jpg

Oczywiście całość podpięta pod sterownik. Wygląda chyba trochę lepiej, ale myślę że dorobie jeszcze ramkę z pvc i całość pomaluję.

Miałem obawy ponieważ wentylatory są wolnoobrotowe, co prawda nie slyszalne, nie wieją jednak jak szalone. Wychodzi na to, że to wcale nie jest konieczne. Po testach mam nadzieję, że będzie działać równie skutecznie jak kulfon, zbiły w godzinę temp z 25.4 do 22 stC, na testy w pełnym boju trzeba będzie poczekać, aż aura będzie odpowiednia.

1413d747222f630060c9f01ac23a6fba.jpg

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.