Skocz do zawartości
promil

Sens stosowania zeolitu-prosze o rady.

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad sensem stosowania Zeolitu w moim panelu.Czy zeolit moze powodować ,iż woda jest na tyle czysta iz Xenie ,ktore z powodzeniem hodowałem ok 6 miesiecy zaczeły mi padac?

Została tylko mała kolonia.

Czy bardziej prawdopodobne jest to ,ze plaga Aptasii mogla poparzyc xenie,czy raczej to wina złych badz za dobrych parametrów wody?

Jod dolewałem regularnie.

Tak sie zastanawiam ,jaka może byc przyczyna wymierania moich xenii?Czy zeolit ma z tym zwiazek,czy to prawda ,ze w super sterylnych warunkach xenia nie rosnie?


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g opinii znajomego,to własnei zeos(zeolit)powoduje wylapywanie mikroskładników z wody co ja wyjaławia i to jest przyczyna ze xenie padaja badz nie rosna.

lecz ja stosowałem zeolit zanim obsadziłem akwa xeniami i z powodzeniem zyły przez 6 miesiecy.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xenia potrafi zaniknac,i tak naprawdę to nikt nie wie dlaczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xsenia wrazliwa jest na jod, na jego brak i przedawkowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaz nie stosuje Zeolitu to mysle, ze ma on sens dla kogos, kto ma juz opanowane akwarium i teraz chce "wyciagnac" super kolory korali twardych. Wiaze sie to z dozowaniem "pozywienia" dla korali, ktore teraz stoja w b.czystej wodzie graniczacej z pustynia. W takiej wodzie koralom miekkim nie bedzie latwo przezyc.

Moze to byc jazda na krawedzi przezywalnosci korali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Xenie utraciły zooksantelle poprzez stosowanie zeolitu ,ktory tak jak piszecie 'sterylizuje" wode ze zwiazków odżywczych i to spowodowalo ich obumieranie......

Nastepne pytanie ,czy BIOBALE sa dobrym srodkiem denitryfikujacym wodę przy pomocy bakterii osiadłych na tych biobalach?

Stosowalem zeolit ze wzgledu na własciwosc absorbcyjne fosforanów,amoniaku oraz NO3,NO2?


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biobale sprawdzaja sie jesli chodzi o nitryfikacje natomiast z definicji nie sprawdza sie w roli denitryfikatora. Do procesu denitryfikacji potrzeba przeciez warunkow beztlenowych.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak,NH3-NO2-NO3-N2.

Czy wogle stosowanie biobali ma sens juz w dobrze pracujacym akwa?czy zamiast biobali nie zastosowac w ich miejsce np.refungium z kilkoma gatunkami pelzatki + odpieniacz?

lecz napewno nie moge wywalic wszystkigo na raz ,tylko stopniowo usuwac poszczególne wklady filtrujace i obserwowac czy zachodza jakieś zmiany.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnych przypadkach stosowanie biobali ma z pewnoscia sens: szczegolnie w akwariach FO z duza obsada i mala iloscia skaly, gdzie amoniak moze stac sie problemem a NO3 nie jest parametrem krytycznym. IMHO w akwarium rafowym lepsza metoda jest odpienianie + duzo skaly: to czego nie wywali odpieniacz zostanie rozlozone w skale, refugium glonowe to naturalnie tez jest dobry sposob na pozbycie sie niechcianych azotanow.

Z pewnoscia nie powinno sie wywalic na raz wszystkich biobali czy wkladow filtracyjnych, wszelkie zmiany setupu powinny byc dokonywane powoli, jak piszesz najlepsza metoda jest wlasnie stopniowe ich usowanie i obserwowanie jak reaguje na to biotop.

A zeby to wszystko nie bylo takie jasne i oczywiste to napisze ze widzialem kika zbiornikow rafowych w ktorych sa uzywane biobale a SPS-y rosna jak szalone. Regulą w akwarium morskim jest wlasnie brak reguly :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie,ktoremoze okaze sie głupie ,lecz przyjmując takie założenie że: po jakims tam czasie wywalam zeolit i biobale,w panelu mam odpieniacz i i kawałki zywej skały(5 kg).Jesli chodzi o logike ,to oczywiscie musiałbym tam zamocowac jakies oswietlenie np ,zarówka energooszczedna 20W.

Wracajac do denitryfikacji,w/g zanych zasach zachodzi ona w warunkach beztlenowych gdzie NO3 rozkładane jest do wolnego azotu ,ktory ucieka sobie do powietrza tak jak w

glebszych warstwach pachu koralowego ,gdzie zawartosc tlenu jest znikoma badz nie ma go tam wogóle.

Co by sie stało gdybym w panelu mial zywa skale + odpieniacz a nieoswietlałbym tego panela, ten co mam jest poza akwa(choc swiatło zawsze tam dociera w minimalnej ilości).

Czy ma to sens?


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnoscia ma to sens :D Cos takiego promuje Steve Tyree z USA i nazywa to "filtrem na zywych gabkach" - takowe rozwijaja sie pieknie wlasnie na nieoswietlonej skale, poszukaj w sieci na ten temat.

Oczywiscie nitryfikacja i denitryfikacja takze beda w takiej skale zachodzily.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebezpieczne rozwiązanie.

Denitryfikator musi mieć spełnione pewne warunki, i to stałe.

Skała bez oświetlenia, za panelem będzie miała dość tlenu aby denitryfikacja nie zachodziła, a zaraz brak światła, oraz dobrej filtracji wstępnej mechanicznej, spowoduje nagromadzenie cząstek organicznych, ich rozkład i uwalnianie do akwa, a wiec mamy bombę na własne życzenie fosforowo-azotową.

Bioballe są dobre do denitryfikacji, ale muszą byc umieszczone w szczelnym pojemniku, z natyle wolnym przepływem, aby zawarty w wodzie tlen zużył się w denitryfikatorze zanim woda go opuści.

Poza tym zadaj sobie pytanie na jakiej zasadzie żywa skała działa jako denitryfikator - tak jak zeolit na reakcjach fizyczno-chemicznych, czy raczej jak glony- biologicznie przez co wymaga dużej ilości światła aby to wszystko działało.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nuroslaw denitryfikacja zachodzi we wnetrzu zywej skaly. Masa drobnych organizmow powoduje ruch rody w skale, po drodze tlen jest zuzywany i we wnetrzu zachodzi denitryfikacja.

Co do filtracji mechanicznej, powoli przestaje sie ja stosowac wogole.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nuroslaw

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/show_article.php?article_id=544

http://reefcentral.com/forums/printthread.php?threadid=27592

Co oczywiscie tematu nie wyczerpuje ale daje niejaki poglad na to jak funckonuje metoda filtracji wg. S. Tyree.

Poza tym za denitryfikacje odpowiedzialne sa bakterie denitryfikacjne a nie glony.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Promil

Mozesz smialo wlozyc do panela zywa skale i jej nie oswietlac.:D Lepiej, jak to beda "pozadne" kawalki, to raz na rok je szybko wyciagniesz i wezem sciagniesz ewentualny osad detrytusu. Wydaje mi sie to bardziej eleganckim rozwiazaniem niz filtr glonowy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.