Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na aiptasie u mnie pomogła krewetka wundermani. Wylądowała w baniaku jako pierwsza i do momentu wypuszczenia ryb nie była karmiona, więc okazała się nadzwyczaj skuteczna :)

Czekam na jakieś fotki aktualne.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad podobną strategią. Ale na razie obserwuje i patrzę czy się rozsiewa. Może zginie w gąszczu Palythoa bo u tych o dziwo pomimo niespecjalnych parametrów już przybyło główek.

Zdjęcia aktualnego stanu akwarium i paru ostatnich ciekawostek postaram się dodać jutro bo mam wolne :D

\


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ukwiał, nie liczyłbym że korale go wykończą. Może zapolujesz ze strzykawką?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dziś zauważyłem, że jedna główka Palythoa chyba jest już przez nią poparzona.

Akwarium jest na takim etapie, że chyba bez większych problemów mogę spróbować walki strzykawką. Tylko co najlepiej się sprawdza w tej strzykawce? Kwasek cytrynowy ? A może ocet ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja grałam Ro

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

O w końcu pierwszy post :)

Poczytałem trochę o metodzie wstrzykiwania gorącej Ro. Być może i skuteczna ale z tego co przeczytałem aiptasia zaraz po tego typu ataku często wyrzuca do wody sporo zarodników.

Po wyjęciu skałki chciałem usunąć ja mechanicznie ale jak pewnie wiedzą ci co mieli z tym gagatkiem doczynienia, aiptasia w ułamku sekundy kurczy się tak, że staje się niewidoczna. Dla tego nie zastanawiałem się wiele - założyłem okularki wziąłem śrubokręt i młoteczek, wyszedłem przed dom i odłupałem cały kawałek skałki.

Idę o zakład, że gdzieś ją w baniaczku jeszcze mam ale to wyjdzie z czasem. Na razie martwią mnie malutkie główki czegoś co przypomina aiptasię. Wyglądem jest podobne, wielkością porównywalne do łepka od szpilki jednak środkowa część jest mocno zielona - świecąca w aktynce. Z tego co widzę mam ze 4 główki tego. Nie wiem tylko czy dopiero odżyło że skały i pojawiło się zza glonów czy właśnie się rozrasta. Obserwuję tę okolice. Jeżeli to kolejna odmiana tego szkodnika to z uwagi na rozmieszczenie i rozmiary mechaniczne metody odpadają i trzeba będzie pomyśleć o jakimś smakoszu tegoż ukwiału.

Tym czasem pora na obiecane podsumowanie i parę fotek.

Zaraz po powrocie z urlopu zastałem pierwszą z plag - okrzemki. Szyby po raz pierwszy były tak pokryte syfem, że nadszedł czas na czyszczenie.

post-26562-0-27337100-1468922277_thumb.jpg

W ruch poszła karta i gąbeczka. Obie spisały się świetnie. Zaraz po tym szybki były jak nowe a w wodzie pływało sporo tego wszystkiego. Na szczęście filtracja Reksia mnie nie zawiodła i po niecałej godzinie woda była znowu czysta. Jedynie co trzeba było wymienić fizelinę z pierwszej komory bo po tym całym zabiegu wyglądała jakby jakiś Ogr się nią podtarł.

Jak zapewne wiecie z zarejestrowanych mieszkańców Reksia mam już:

  • Ślimak Collumbela - 2 sztuki
  • Palythoa - obecnie jakieś 6 główek
  • Weżowidła - wrzuciłem 6 widziałem jak jedno się podzieliło ale na chwilę obecną widuje jedynie czasem macki wystające ze skał.
  • Wieloszczety - niby 4 choć od wpuszczenia nie widziałem żadnego.
  • Xenia pulsująca filoletowa - 3 główki przyniesione ze skałą
  • Rurówka - wiele maluteńkich i jedna z pióropuszem ok 4cm średnicy. Też przyszła ze skałą.

Niedawno do ekipy dołączyło Briarieum. Nadszedł czas na aklimatyzację. Myślałem, żeby zrobić to ponownie strzykawką ale postanowiłem spróbować metody kropelkowej. Niby trudniejsza ale...

post-26562-0-32731200-1468922456_thumb.jpgpost-26562-0-53119100-1468922461_thumb.jpg

Wystarczy przełożyć koralika do pojemniczka (choć można tez użyć woreczka). Wziąć kawałek wężyka akwarystycznego. Jeden koniec wsunąłem do baniaka, drugi do kubka z koralem. Lekko zaciągnąłem wodę i zgiąłem wężyk w pół przytrzymując gumką recepturką. Woda z wężyka zaczęła powoli kapać. A ja całość zostawiłem na dobrą godzinkę.

Metoda wcale nie trudna. Najmniej inwazyjna i moim zdaniem bardzo wygodna.

A tak wyglądało Briareum zaraz po włożeniu i jak już mu przeszedł foszek:

post-26562-0-06111400-1468922906_thumb.jpg982f3edc5a921954m.jpg

Jak się okazało podczas przekładki wewnątrz skały skrył się ktoś jeszcze

026ba4755b2db219m.jpg

Malutki ślimaczek Turbo. Pewnie kolega od którego kupowałem szczepkę nie byłby z tego zadowolony ale ja bardzo. Maluch wylądował na skałce i... tyle go widziałem...

Od tego czasu szyby wymagały kolejnego czyszczenia. Wyglądało tak samo jak poprzednie. No i akwarium dalej dojrzewa. Z wczorajszych testów No2 - < 0,01 No3 - 30.

8afdde06f113f562m.jpg


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też w nano reef wężowideł nie widać :( a mam co najmniej 2... Tak samo jak u Ciebie tylko czasem macka wystaje z jakiegoś otworu w skale. Za to wężowidła przez kilka miesięcy były pochowane i wychodziły czasem z piasku nocą, ale teraz nawet w dzień wariują po akwarium ;)

Co do aiptasii, to miałem małą w nano. Na szczęście skały nie były klejone i można było wyjąć ten kawałek, na którym się zadomowiła.

Wyjąłem skałkę, wyskrobałem "gluta" aiptasii a miejsce przelałem wodą utlenioną. Było to rok temu i do dziś się nie pojawiła.

Jakkolwiek sama aiptasia ładnie wygląda ;) zwłaszcza jak jest duża (tak ok 10 cm). Widziałem ostatnio u kolegi (miał 3 sztuki na skale) i naprawdę mi się podobała ;)


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 Lipiec 2016 [ 45 DZIEŃ]

Z okazji urodzinek przyszedł czas na jakieś życie. Nie żeby zaraz cały wór korali i innych żyjątek ale coś wypadałoby włożyć.

Baniaczek dojrzewa bardzo powoli aczkolwiek do tej pory nie uświadczyłem żadnej większej plagi. Parametrów przyznam się, że nie badałem od ostatniego razu. Planuje pełne badania w niedzielę. Na skałach coraz częściej pojawiają się różne zielone glony. Nie ma wysypu. To na skale to na piasku wyrasta niewielka kępka trawki albo waty. Gdzieniegdzie glony o nieco grubszych łodygach mam chyba nawet małego makroglona ale nazwy nie znam. Czekam jeszcze na owate bo ta co mam wymaga już wymiany no i do tej pory patyki reemaxowe moczą się puste. Co parę dni na szybach pojawia się osad z gdzieniegdzie rozsianymi glonami punktowymi.

W Wałbrzychu jak wiecie nie ma za wiele sklepów a z uwagi na to co posiadają wybór jest właściwie jeden. Pisałem na forum ale jeszcze nikt nie odezwał się z okolic kto chciałby poratować jakąś szczepką.

Tak więc wybrałem się do sklepu w Auchanie. Uciąłem sobie krótką pogawędkę z panem w sklepie. Jego podejście jest diametralnie inne od tego do czego się stosowałem ale każdy ma swoje. Porozmawiałem wyciągnąłem parę wniosków. Z uwagi na fundusze i fakt, że nie chce za dużo wpuszczać na raz chciałem jakieś niewielkie szczepki. Niestety w sklepie dostępne są tylko duże kolonie. I tak nie ma opcji na wycięcie paru główek zoaska a jedynie kupno skały za 300zł. Podobnie z Euphilią której pare gatunków jest na sklepie i bardzo chciałem ją mieć. Co z tego że za główkę jest 50zł jak dostępne są tylko takie z pięcioma głowami.

No nic zdeterminowany postanowiłem jednak coś wybrać.

Na start postanowiłem zakupić wreszcie Purigen.

post-26562-0-95058700-1469186990_thumb.jpg

Bałem się że będę musiał zakosić mojej drugiej połowie jakąś pończoszkę ale... Saszetka zapakowana całkiem szczelnie a w niej dodatkowa instrukcja i jeszcze raz zapakowany woreczek granulatu. Wystarczyło ze 2 razy przepłukać w RODI i do filtra.

Zostało jeszcze trochę miejsca które aktualnie zapycham biobalami i chyba wrzucę tam Siporax w przyszłym miesiącu.

W tym czasie w trakcie aklimatyzacji była już reszta zakupów.

post-26562-0-13237000-1469187170_thumb.jpg

Około godzinke później do Reksia trafiły:

Discosoma zielona Fluo

post-26562-0-31798500-1469187413_thumb.jpg

W akwarium ze szczepkami dostęne były niebieskie ale pani powiedziała, że nie wytnie jednej. Jednak podczas oglądania innych baniaków [a trochę to trwało] wypatrzyłem zielonego grzybka i od razu go zaklepałem. Podczas aklimatyzacji nieco się skurczyła ale posadziłem ją na kamyczku - ciach igiełką i już się trzyma. Mam nadzieję, że nie cierpiała :p

Tectus sp

post-26562-0-11066000-1469187531_thumb.jpg

Ślimaczek na glony. Z uwagi na wygląd był na mojej liście jeszcze zanim zakupiłem Reksia.

Caluastrea zielona Fluo

post-26562-0-61636300-1469187620_thumb.jpg

Koralik, który podobnie jak ślimak był na liście od samego początku. Nie wiem czy nie za wcześnie na LPS ale nie było dużego wyboru. I choć cena też dość wysoka to po chwilach przemyślenia postanowiłem zakupić.

Strombus sp

post-26562-0-54669500-1469187814_thumb.jpg

Ten gagatek trafił emmmm przypadkowo ?! Otóż poprosiłem panią o kraba pustelnika. Ta podniosła jedną ze skorupek zajrzała do środka i powiedziała że to krabik. Kiedy zapytałem czy czerwononogi - potwierdziła i dodała, że się schował w głębi skorupy.

Po aklimatyzacji kiedy położyłem go na piasku zrobił pach i zniknął w piachu. Od razu domyśliłem się że "ktoś" popełnił błąd. Zajrzałem do sieci i okazało się, że to Strombus. Pożyteczne stworzenie więc chyba zostanie a z krabikiem trochę poczekam.

I to na razie tyle. Powolutku się kręci - Pozdrawiam :D


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powolutku wciąż udoskonalam mojego ReefMaxa. Być może ktoś powiedziałby, że to lipa bo kupiony zestaw nie powinien już wymagać przeróbek. Ja uważam, że każdy baniak trzeba z czasem dostosować zwłaszcza jak się zaczyna zabawę z tym hobby.

Tak jak wspominałem na początku przyszedł czas na małego (na razie) moda oświetlenia. Moim zdaniem 2 świetlówki białe to za dużo. W dzień było zbyt biało a akwarium morskie jak dla mnie powinno mieć ten błękit oceanu. Dla tego postanowiłem jedną ze świetlówek białych wymienić na niebieską.

Zakupiłem taki oto model:

post-26562-0-13638200-1469291682_thumb.jpg

Operacja niezbyt trudna. Z uwagi na fakt, że zawsze wpierw zapala się światło niebieskie a później dochodzi białe trzeba było zrobić małą przekładkę. Do tej pory były 2x białe i 1xniebieskie. Ale p prostu w miejsce białych dałem dwie niebieskie a za niebieską białą. Programatory zamieniłem czasem i już jest git.

Efekt?

Cóż nie powalił mnie na kolana, ale jest bardzo bliski tego co chciałem osiągnąć.

Przy samym świetle niebieskim widać tą głębie i znacznie bardziej widać korale zwłaszcza fluo. Gdy dochodzi biała robi się jasno, ale wciąż pozostaje błękitna poświata. Co prawda miałem zamontować niebieskie paski led które kisze w szafce. Jest ich niewiele i wymagają paru przelutowań, ale teraz sam nie wiem czy to robić. Mam tez białe paski, więc chyba poeksperymentuje z tymi i z tymi - wiadomo raczej od strony estetyki nie dodatkowych lumenów.

Dotarła także do mnie zamówiona na początku tygodnia owata.

post-26562-0-47266000-1469292164_thumb.jpg

Jak wspominałem (chyba) koszt takiej owaty to 3,80zł za m2 grubości około 20mm. To o wiele wiele taniej niż wymienne patyki z fizelina czy wkłady fizelinowe "akwarystyczne", a różnica?

Cóż trzymałem w ręce jedno i drugie. Pomiętosiłem, powąchałem, poszarpałem - jak dla mnie to to samo. W przypadku zamówionej owaty zaobserwowałem lekkie prószenie, ale wydaje mi się, że jest to wina zmiętolenia i sponiewierania podczas przesyłki. Po wycięciu interesujących mnie kawałków przetrzepałem je za oknem i już po problemie.

Za 3m2 zapłaciłem 20zł z przesyłka a wystarczy mi na bardzo długo nawet przy częstym wymienianiu.

Po rozpakowaniu przesyłki natychmiast pozbyłem się tej z pierwszej komór w panelu i wymieniłem na 4 warstwy nowej - będą ją wymieniał jak tylko zobaczę, że zabrudzenia myślę, że co 2 - 3 dni.

Wreszcie przyszedł tez czas na patyki z ostatniej komory, które do tej pory moczyły się w baniaku bez żadnego skutku.

Tu operacja równie prosta. Wystarczyło wyciąć prostokąt z rulonu owaty i dopasować pod patyk.

post-26562-0-49880900-1469292300_thumb.jpg

Możliwości montażu jest wiele - gumka, drucik, ziperka, sznurek.

Gumka nie wiem czy pod wpływem słonej wody by nie puściła. Z drugiej strony wata na patykach tez będzie często wymieniana. Drucik raczej odpada, bo zacznie rdzewieć. Ziperek parę mam, ale będzie problem z rozcięciem. Dla tego na pierwszy raz postanowiłem przetestować sznurek - a raczej nitkę. Tak, tak zwyczajną nitkę.

Wystarczyło wziąść szpulkę , patyk obłożyć owatą i okręcić niczym baleron. Po pau minutach 4 kiełbaski były gotowe. Zamontowane razem trafiły do baniaczka.

post-26562-0-42597300-1469292453_thumb.jpg

Od razu wielkich efektów się nie spodziewam ale... Zanim skończyłem zabawę z Reksiem przejechałem gąbką szyby i ponownie spróbowałem umieścić Discosome na skałce. Cała operacja wzburzyła sporo pyłu. Jednak ten dosłownie w chwile zniknęły a woda na powrót stała się klarowna.

Moim zdaniem jest to trafiony zakup nie tylko ze względu na cenę, ale i możliwości. Z wielkiego rulonu można z łatwością wyciąć dowolny kształt i umieścić gdzie tylko potrzeba.

Wracając do mojej pierwszej Discosomy. Cóż po aklimatyzacji przyłożyłem ja do skałki i ciachnąłem igłą. Myślałem, że 2 dni jej wystarcza ale okazało się że w ogóle nie che sie przyczepić. Doszło do mnie, że skała, na którą chciałem ją wprowadzić jest trochę zasyfiona. Wyczyściłem kawałek gąbeczką i ponownie umieściłem. Dotyka tylko w niewielkim stopniu skały, ale przyjrzałem się dokładnie, aby dotykała ją stopą. Teraz poczekam trochę dłużej.

A jak u was z tym koralem? Długo czekacie aż się przyczepi?

Na koniec jeszcze jedno pytanie początkującego, które nurtuje mnie od dość dawna. Co oznaczają literki "sp" przy nazwach koralów ??


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucam mały kamyk do kieliszka I na to discosome. Przyrasta w ciągu 2-3 dni. Później kładę już w dowolnym miejscu, z tego co widzę, preferują osłonięte, o niedużej cyrkulacji. Jak mu za bardzo wieje albo coś nie pasuje to po prostu się zwija i samodzielnie udaje się na nowe miejsce :p


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucam mały kamyk do kieliszka I na to discosome. Przyrasta w ciągu 2-3 dni. Później kładę już w dowolnym miejscu, z tego co widzę, preferują osłonięte, o niedużej cyrkulacji. Jak mu za bardzo wieje albo coś nie pasuje to po prostu się zwija i samodzielnie udaje się na nowe miejsce :p

Chyba nie rozumiem. Mały kamyk do kieliszka i na to discosomę. Czyli Na kieliszek ??

No to widzę, że popełniłem błąd. Bo moja jest właśnie dość odsłonięta i całkiem mocno na nią dmucha. Nieco się pofałdowała, ale myślałem, że to foch po aklimatyzacji no i wbitej igle.

Jak wrócę z pracy przełożę ją w inne miejsce może znajdę takie, do którego da rady docisnąć gumką ...


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamyk do kieliszka i na kamyk to co ma się przyrosnąć. Czyli zarówno kamyk jak i discosoma leży w kieliszku. W zależności od potrzeb możesz użyć kieliszka, szklanki, literacki, cokolwiek żeby nie uciekło. Grzybowate, rhodactisy i glutowate typu sinularia czy capnella niespecjalnie dają się przyczepiać gumką, szczególnie jeśli są malutkie. Rhodactis po przypięciu igłą zaraz się potargał, poza tym bardzo starał się uciec. Wystarczyło mu 2 dni w szklaneczce i razem z kamykiem mogłam go ułożyć w wybranym miejscu.

Duże sinularia można przyczepić wykałaczką i gumką, ale to już big daddy jest specem :)

Wszystko "twarde" można kropelka w żelu.


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no teraz już załapałem. Ja staram się Discosome do skały na stałe dać. Ale Twój patent jest godny spróbowania. Z tym że czy dla małej Discosomy? Ja i tak chciałem ją na stałe gdzieś dać. Bo albo większy kawałek skały, aby z czasem nie spadała i nie była strącana albo mniejszy i gdy przyrośnie to skałę dokleić tam gdzie pasuje. Ale czy nie lepiej samej Discosomy potraktować kropelką w żelu i do skały ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady, grzyba nie przykleisz. Można do mniejszej nawet skałki i potem już na klej jak się przeczepi. My tak szybko nie kleimy, trzeba zobaczyć czy koralowi pasuje tam grze byś chciał Ty. Jak przykleisz skałke tam gdzie nie chce być, to po prostu ucieknie :) trzeba obserwować co kombinuje ;)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrót sp pochodzi od łacińskiego słowa species - gatunek

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już kleiłam, nie da się :) wydziela śluz, zwija się, wykręca, podnosi i kombinuje, aż się oderwie :p myślę że spokojnie może przyrosnąć do kamyczka, który sobie później wetkniesz gdzieś w skałę. A on się rozrośnie to przyrośnie też do skały.

A co do "sp" to używamy jak nie określamy dokładnie co to za stworzonko, tylko np. jakaś tam discosoma (a są różne rodzaje)

Edytowane przez florida_blue (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady, grzyba nie przykleisz. Można do mniejszej nawet skałki i potem już na klej jak się przeczepi. My tak szybko nie kleimy, trzeba zobaczyć czy koralowi pasuje tam grze byś chciał Ty. Jak przykleisz skałke tam gdzie nie chce być, to po prostu ucieknie :) trzeba obserwować co kombinuje ;)

Ja już kleiłam, nie da się :) wydziela śluz, zwija się, wykręca, podnosi i kombinuje, aż się oderwie :p myślę że spokojnie może przyrosnąć do kamyczka, który sobie później wetkniesz gdzieś w skałę. A on się rozrośnie to przyrośnie też do skały.

Wielkie dzięki za porady. Z Discosomą mam pierwszy raz styczność (jak z wszystkimi koralami). Dzięki wam obeszło się bez nerwów (dla mnie i korala) z klejeniem. I faktycznie nie przemyślałem tego jak mu będzie i pewnie na siłe bym próbował go zostawić aż sam by uciekł. Teraz widzę, że się zmarszczył.

Zaraz wezmę go w kielonka i dam mu kawałek kamyczka. A jak się z nim zaprzyjaźni to popatrzymy gdzie mu będzie dobrze.

Skrót sp pochodzi od łacińskiego słowa species - gatunek

A co do "sp" to używamy jak nie określamy dokładnie co to za stworzonko, tylko np. jakaś tam discosoma (a są różne rodzaje)

Nooo dziękuje bardzo za uświadomienie dziewczyny :baby:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kolega chciałby capnelle i briareum? Szczepki niewielkie ale jeśli opłacisz przesyłkę z chęcią się podzielimy. Jak coś daj adres na priv :)

Xenia też się znajdzie :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam morszczaka z Wałbrzycha. Jak chcesz capnelle to też mam nadmiar i mogę oddać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kolega chciałby capnelle i briareum? Szczepki niewielkie ale jeśli opłacisz przesyłkę z chęcią się podzielimy. Jak coś daj adres na priv :)

Xenia też się znajdzie :)

Wysłane z galaktyki S4

Witam morszczaka z Wałbrzycha. Jak chcesz capnelle to też mam nadmiar i mogę oddać.

Z uwagi że bliżej co Capnelle chętnie przyjmę od Rav21. Xenii nie chcę bo jest chyba zbyt ekspansywna a nie chcę mieć później z nią problemu to na razie nie sadzę. Co do brireum to chętnie. Ale jak możesz to pokaż fotke. Z tego względu, że kupiłem od kolegi z Wałbrzycha i chciałbym sprawdzić czy to inny rodzaj. Widziałem, że jest parę. Ja mam taką z bardzo długimi główkami jakieś 2 -2,5 cm i krótkimi mackami, które od wewnątrz są zielone a od zewnątrz filoletowe. Jakbyś miał inną - chodzi mi o ta z krótszymi główkami i mocno zielonymi długimi mackami to oczywiści opłacę przesyłkę i dodam coś na pifko.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze briareum jest zgodne z opisem, zrobię zdjęcie jak wygląda to nasze. Co do xenii nie jest aż tak strasznie ekspansywna, my ją mamy na skałce oddzielnej, żeby można ją było ewentualnie opanować :)


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie mam zbyt wiele miejsca na "plaży”, więc chcę się wstrzymać. Jak już trochę zasiedlę Reksia to będę wiedział czy wstawiać skałkę z Xenią czy nie - a bardzo bym chciał bo to piękny koral


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładna jest, ma całkiem ciekawy kolor w zależności od oświetlenia różowy lub stalowo niebieski, do tego samodzielnie się porusza I może stanowić fajne tło dla innych, żywiej ubarwionych korali.


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Rafał jesteś mistrzem w pisaniu - właśnie przeczytałem cały Twój temat i jestem pod wrażeniem. Pisząc "pod wrażeniem" mam na myśli to jak szczegółowo opisujesz co robisz i co dzieje się z Twoim akwa.

Właśnie kompletuję gadżety do założenia solanki, zbierałem się z tym już od roku ale zawsze były inne priorytety dla mojego portfela. W końcu udało się wygospodarować grosik i kupić sprzęty. Mam już zamówioną skałę w eRybce i jak wszystko ruszy to założę swój temat. Na razie akwa będzie działało na przerobionym na słone akwarium roślinne, które zlikwidowałem. Jestem z Jeleniej Góry, więc do Wałbrzycha albo Wrocławia pewnie też będę latał po zakupy bo w Jeleniej nie ma praktycznie nic...

W każdym bądź razie cieszę się, że znalazłem Twój temat na nano-reef - będę obserwował i kibicował bo zapowiada się świetnie - gratuluję!

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.